СТЕНОГРАМА
засідання Комітету Верховної Ради України з питань
зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва
5 лютого 2025 року
Веде засідання голова комітету МЕРЕЖКО О.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні колеги. Спробуємо розпочати наше засідання і почнемо з переклички традиційної. Будь ласка.
МОСОЛОВ Ю.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Є.
МОСОЛОВ Ю.О. Немиря? У відрядженні.
Бардіна?
БАРДІНА М.О. Я є. Добрий ранок.
МОСОЛОВ Ю.О. Добрий ранок.
Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. Є. Чутно мене?
МОСОЛОВ Ю.О. Так, звісно. Дякую.
КОПИЛЕНКО О.Л. Спасибі.
МОСОЛОВ Ю.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Добрий ранок, колеги. Пушкаренко є.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Іонова?
ІОНОВА М.М. Є.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. Добрий ранок. Є.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Руденко?
РУДЕНКО О.С. Вітаю усіх. Руденко є.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Присутній.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Ясько? Пані Єлизавета. Поки що немає.
8 членів комітету присутні.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Кворум є, так? Кворум є, колеги, можемо офіційно розпочати. Будь ласка, подивіться порядок денний.
Чи будуть у вас зауваження, пропозиції стосовно порядку денного? Я не бачу. Тоді можемо ставити на голосування.
Хто за те, щоб підтримати порядок денний?
МОСОЛОВ Ю.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Бардіна? Пані Марина?
БАРДІНА М.О. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Пушкаренко? Пан Арсеній.
Іонова?
ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко – за, підтримую порядок денний.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Підтримую.
МОСОЛОВ Ю.О. Доброго дня, Ірина Володимирівна. Голосуємо за порядок денний.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Добрий день. Я – за. Вибачте, я в Zoom, трошки не могла раніше.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
9 – за. Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Достатньо. Прийнято.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, колеги.
Переходимо до розгляду першого пункту порядку денного. Про проект Закону про внесення змін до статті 1 Закону України "Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування". Я прошу до слова директорку Департаменту міжнародного оподаткування Міністерства фінансів України Людмилу Олександрівну Паламар.
Будь ласка, Людмила Олександрівна, вам слово.
ПАЛАМАР Л.О. Добрий ранок всім. Шановний Олександре Олександровичу, шановні депутати, я вам дуже вдячна і рада сьогодні представити цей важливий законопроект, метою якого є виконання зобов'язань України відповідно до Багатосторонньої конвенції (MLI) в частині актуалізації переліку повідомлень та застережень України у зв'язку із набранням чинності або припиненням дії низкою міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування, а також набрання чинності протоколами про внесення змін до деяких чинних міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування.
Тобто Міністерство фінансів в особі, від імені держави зобов'язане укладати або нові договори з країнами, з якими не існувало взагалі таких договорів про уникнення подвійного оподаткування, або переглядати такі договори шляхом проведення переговорів, внесенням змін протоколами та набранням чинності цими протоколами, або взагалі припиненням дії таких договорів, які вже припинили дію. Я маю на увазі, це російська федерація, це Сирія, це Білорусь та інші. Тобто зміни вносяться, зокрема, до переліку міжнародних договорів України, на які поширюється дія цієї багатосторонньої угоди MLI.
Я вже сказала, що припинили дію певні договори. Я хотіла б зазначити, що тимчасово… що набрали чинності договори з Катаром та Малайзією, припинила дію стара оесерівська угода, а також набрали чинності протоколи про внесення змін до угод з Австрією, Нідерландами, Великобританією, Швейцарією, Данією, Сінгапуром, знову ж таки Катаром, тому що окремо вносилися зміни протоколом, та Об'єднаними Арабськими Еміратами.
Також в частині повідомлень про доповнення міжнародних договорів України преамбулою, в якій зазначено, що договори не повинні розповсюджуватися на осіб, які використовують положення договору для ухилення від оподаткування.
В частині повідомлень про наявність в міжнародних договорах України про обмеження можливості застосування пільгових положень договорів, якщо основною метою є отримання таких пільг. Це принцип main purpose test – тест основної мети, про який ми, знову ж таки, розповідаємо в цьому законі, які країни вже це... це положення в яких вже існує на сьогодні в українських договорах, або ті країни, які нещодавно в частині переговорів таке положення ми імплементували в процесі переговорному… в переговорах.
В частині повідомлень про наявність в міжнародних договорах України положень щодо заборони розділення або дроблення контрактів на декілька частин з метою зменшення часового періоду, після завершення якого конкретний вид діяльності вважається постійним представництвом. Тобто в деяких договорах ми хочемо заборонити розділяти ці контракти, тому що зловживають статусом постійного представництва і, звісно, ухиляються від сплати податків, якщо компанія не має на території України… не створюють його постійного представництва. Тобто оце дроблення призводить до того, що не сплачуються у джерела виплати податки тут в Україні.
А також в частині повідомлень про встановлення можливості ініціювання платником податків процедури взаємного узгодження, тобто вирішення податкових спорів як в державі резиденції, так і в державі, де здійснюється діяльність такої особи. Раніше не було можливості подавати таку заяву про mutual agreement procedure, тобто про започаткування процедури спорів, якщо платник не згоден з нарахуванням податків. Така можливість зараз існує і в країні резидентства, і в країні, де цей платник податків здійснює свою діяльність.
Я дуже прошу підтримати цей законопроект, оскільки Україна в частині зобов'язань імплементації Плану BEPS, а MLI (Multilateral Instrument) є частиною цього плану, а Україна є кандидатом на вступ до Організації економічного співробітництва та розвитку, тому це дуже важливий крок у виконанні цих зобов'язань, які передбачені зазначеним законопроектом.
Я вам дуже дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже вам дякую, Людмила Олександрівна, за таку ґрунтовну доповідь, бо це тема доволі специфічна. Я колись займався цими питаннями, навіть викладав трошки в податковій академії, тобто мені ця тема знайома. Але у колег, напевно, будуть якісь запитання чи коментарі з цього приводу. Будь ласка.
ПАЛАМАР Л.О. Так, будь ласка.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Хтось бажає висловитися чи поставити запитання?
Я не бачу. Тоді ми можемо переходити до голосування.
Хто за те, щоб підтримати проект Закону про внесення змін до статті 1 Закону України "Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування". Хто – за?
МОСОЛОВ Ю.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. Я – за.
МОСОЛОВ Ю.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко – за, колеги.
МОСОЛОВ Ю.О. Дякую.
Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Утримався.
МОСОЛОВ Ю.О. Ясько. Немає зв'язку.
8 – за, 1 – утримався.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Андрію Андрійовичу.
Дякую, Людмила Олександрівна.
ПАЛАМАР Л.О. І я вам щиро дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вітаємо вас з таким результатом. Будемо раді вас бачити ще. І все, що пов'язано з Модельною конвенцією ОЕСР, теж я колись займався цим, вивчав принаймні. Дуже вам дякую.
ПАЛАМАР Л.О. Да, із задоволенням приєднаюся. Я вас дуже рада бачити. Щиро вам дякую всім. На все добре.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Навзаєм. Дякую. До побачення.
А ми, колеги, можемо перейти до наступного блоку питань – міжпарламентської співпраці. Перше питання в рамках цього блоку – це про зміни у керівному складі депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Державою Ізраїль.
Людмила Олександрівна, будь ласка, вам слово.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. До комітету звернулися народні депутати, члени депутатської групи з Державою Ізраїль. Надали протокол засідання депутатської групи, в якому пропонується двох співголів Гетманцева та Куницького змінити на Василевську-Смаглюк та Кінзбурську Вікторію Олександрівну. Протокол оформлений відповідно до положення про депутатські групи. Більшість проголосувала за ці зміни.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Які запитання, коментарі з цього приводу?
КОПИЛЕНКО О.Л. Давайте голосувати, оскільки все зрозуміло.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді ставлю на голосування. Хто за те, щоб підтримати це рішення.
МОСОЛОВ Ю.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко – за.
МОСОЛОВ Ю.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Утрималась. Я не розумію, чому знову співголови від однієї політичної сили.
МОСОЛОВ Ю.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. Утрималась, тому що це не є парламентська традиція від однієї фракції двоє людей, двоє співголів.
МОСОЛОВ Ю.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
МОСОЛОВ Ю.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Проти.
МОСОЛОВ Ю.О. 6 – за, 2 – утримались, 1 – проти.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Ми можемо перейти до наступного питання: про утворення депутатських груп у Верховній Раді України з міжпарламентських зв'язків з Домініканською Республікою.
Теж, Людмила Олександрівна, будь ласка.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. До комітету надійшов протокол організаційного засідання депутатської групи з Домініканською Республікою. Пропонується створити цю групу. Керівником групи обрати Богданця Андрія Володимировича, представник політичної партії "Слуга народу". І заступником вибрати Мамояна Суто Чолоєвича, він представник депутатської групи "Платформа за життя та мир". Секретар групи – Торохтій Богдан Григорович, член депутатської групи "Партія "За майбутнє".
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Колеги, будуть якісь запитання чи коментарі?
ПУШКАРЕНКО А.М. Так, шановні колеги, да.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ПУШКАРЕНКО А.М. Як людина… Олександр Олександрович, з вашого дозволу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ПУШКАРЕНКО А.М. Як людина, яка очолює… співголова міжфракційного об'єднання Україна – Латинська Америка, Карибський басейн, да, я думаю, результати його вже всім відомі. Мені хотілося б почути, зрозуміти, врешті є представники, які були названі чи взагалі хтось з представників майбутньої групи, бачення, розуміння, навіщо створюється група і які плани, яка взаємодія, тобто змістове наповнення цієї роботи. Тому що на шостому році скликання це добре, що ми активізовуємо роботу з цим напрямком взагалі за 30 років, але хотілося б зрозуміти, створюємо групу і – що далі. Хоча б на перше півріччя цього року якийсь план роботи. Чому? Тому що знаходжуся постійно разом там з іншими нашими колегами, які взяли на себе займатися цим напрямком в комунікації з нашими ЗДУ, з парламентарями регіону, зараз до 3-річчя багато хто готує відповідні, була хвиля відповідних заяв після самої конференції наших колег, зараз готується ряд заяв парламентів або груп депутатів країн цього регіону до 3-річчя. Вже в нас є перший чилійський сенат, навіть трішки завчасно зробив, де підтримав всі наші важливі для нас речі, в тому числі і комюніке, яке було підписано в Києві в рамках проведення парламентської конференції. Тому хотілося б зрозуміти, чи люди взагалі розуміють напрям роботи, це абсолютно їхнє право, але чи розуміють вони напрям роботи групи, яку створюють?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ще хотіли виступити Марина Олегівна і Марія Миколаївна. Марина Олегівна, вам слово, а потім Марія Миколаївна. Будь ласка.
БАРДІНА М.О. Дякую дуже, колеги.
Я, на жаль, маю зараз відключитися, бо маю слово на заході. Я хотіла б просто висловити свою позицію, що я утримаюсь по цьому голосуванню, оскільки в керівному органі групи дружби є представник від забороненої ОПЗЖ. Не маю нічого проти самої групи дружби, створення її, але цей керівний склад не підтримую.
Дякую. Прошу врахувати. Утрималася.
ІОНОВА М.М. Пане Арсенію, а…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Марія Миколаївна, вам слово, будь ласка.
ІОНОВА М.М. Я хотіла сказати, пане Арсенію, про зміст. Зміст – це, на жаль, політичний хабар Партії регіонів колишній. Тому би знову ж таки, колеги, давайте припинимо цю практику призначати і надавати якісь статуси колишнім опезежешникам. Тому просто категорично проти взагалі, щоб навіть такі питання, їх прізвища звучали в документах.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги…
ПУШКАРЕНКО А.М. З вашого дозволу, я просто теж хочу приєднатися до колег і закликати всіх утриматися.
По-перше, Домініканська Республіка нас підтримує. По-друге, у Президента на столі лежить пропозиція Міністерства закордонних справ про перенесення нашого посольства, яке абсолютно не дієздатне у зв'язку з об'єктивними обставинами на Кубі, в Домініканську Республіку. Тобто якщо ми заговоримо зараз, ну, і в контексті нашої взагалі активізації наших стосунків з країнами, парламентами цього регіону, от, Сан Санич, ви особисто писали, пам'ятаю, комюніке, коли ми проводили цю конференцію, тут важливо, щоб ми серйозно до цього відносилися. Тому що в Домініканській Республіці ставляться до нас з повагою, готуються прийняти наше посольство, була перша віцепрем'єрка наша в минулому році на інавгурації. Тобто це серйозні речі, з нас просто будуть сміятися в цій державі з нашим відношенням. Тому я утримуюсь і закликаю всіх утриматись. Тим більше, я так розумію, у людей взагалі немає ні розуміння, ні стратегії.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую, Арсенію Михайловичу.
Справа в тому, що я маю закрити засідання, ми втратили кворум. Тобто ми відкладаємо розгляд цих питань на майбутнє.
Дуже вам дякую, колеги. Офіційно завершую наше засідання. І до наступної зустрічі. Дякую.