СТЕНОГРАМА
засідання Комітету Верховної Ради України з питань
зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва
4 грудня 2024 року
Веде засідання голова комітету МЕРЕЖКО О.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий день, шановні колеги! Ми можемо розпочинати. Кворум у нас є, але перевіримо наявність. Проведемо перекличку. Будь ласка.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. Добрий день, колеги! Я – є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Вітаю, колеги! Пушкаренко є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Кривошеєв?
Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. Добрий день! Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. Вітаю всіх! Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін?.
ШАРАСЬКІН А.А. Присутній.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. Юраш є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
9 осіб. Кворум є.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Будь ласка, подивіться порядок денний. Чи будуть якісь пропозиції, зауваження стосовно наявного порядку денного?
Там у нас ключове питання – це проект постанови, хотілось би оперативно його прийняти і розглянути звичайно.
Тоді я ставлю на голосування. Хто за те, щоб підтримати порядок денний? Хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
Безугла?
Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Підтримую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
За – 9.
Андрію Андрійовичу.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Переходимо до розгляду питань порядку денного. І першим таким питанням у нас стоїть про проект Постанови Верховної Ради України "Про звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, Організації Об'єднаних Націй, Європейського Союзу, Організації Північноатлантичного договору та її Парламентської Асамблеї з нагоди 30-ї річниці підписання Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї" (тобто Будапештського меморандуму).
Нагадую, що якраз це завтра (чи сьогодні?), завтра річниця підписання Будапештського меморандуму і ми не можемо не відреагувати як парламент, як законодавчий орган. Нагадую також, що на 15-річчя була відповідна постанова, відповідне звернення. Зараз це питання набирає особливої ваги політичної, морально-політичної.
Тому я, з вашого дозволу, надаю слово директору Департаменту міжнародної безпеки та військово-технічного співробітництва Міністерства закордонних справ України Сергію Олександровичу Шутенку.
Будь ласка, Сергію Олександровичу, вам слово.
ШУТЕНКО С.О. Доброго дня, шановні народні депутати.
Я від імені МЗС хотів би зазначити, що Міністерство закордонних справ підтримує ініціативу Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва щодо підготовки і звернення до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей з нагоди 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму. Відповідні пропозиції від МЗС були підготовлені і надіслані, наскільки я розумію, 28 жовтня.
Крім того хотів би, щоб ви врахували також відповідну заяву МЗС України, яка була опублікована 3 грудня, також стосовно 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму. Відповідно 5 грудня буде ця річниця, тобто завтра, післязавтра, і відповідно, я думаю, що ми в Україні, зокрема Верховна Рада, маємо відреагувати на хотілось би сказати урочисту, але сумну подію, тому що, як правильно сказано в заяві і в проекті, відповідні гарантії, які надавались цим документом, не спрацювали.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую.
Сергію Олександровичу, одразу у нас до вас питання стосовно, чи будуть з боку МЗС якісь зауваження або пропозиції до того тексту, який був представлений, можливо у світлі тієї заяви, яку зробило МЗС? Тому що наш текст, він був підготовлений трошки раніше і можливо ви вважаєте щось додати до нього.
Дякую.
ШУТЕНКО С.О. Ну, якщо чесно, я не бачив вашого тексту, тому що в мене є тільки наші пропозиції. Я не знаю, мій департамент не отримує сам текст останній проекту.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергію Олександровичу, номер законопроекту є в листі і справа в тому, що там цей законопроект вже 2 дні є на сайті Верховної Ради, тобто текст є. Він зареєстрований був буквально 2 дні тому, наскільки я пам’ятаю. Тобто подивіться, будь ласка, може.
А поки Сергій Олександрович дивиться, можливо хтось із колег бажає висловитись або поставити запитання?
Так, це Олександр Любимович, якщо не помиляюсь? Будь ласка.
КОПИЛЕНКО О.Л. Олександре Олександровичу, в мене пропозиція. Оскільки не раз на наших засіданнях лунала думка або застереження стосовно і дієвості подібних заяв, я вважаю, що ми можемо виходити з самого факту виходу цієї заяви і реакції нашого парламенту на цю, безперечно, дуже важливу подію, яку зараз у нас активно обговорюють.
Я думаю, що ми вже теж не раз говорили про те, що парламентська дипломатія вільна від певних обмежень, які характерні для МЗС, який діє в межах своєї, я кажу в позитивному сенсі, бюрократії. І тому я думаю, що нам просто варто проголосувати і йти далі.
Спасибі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Тоді є наступна пропозиція. З урахуванням пропозиції Олександра Любимовича, тоді я попрошу Сергія Олександровича подивитися уважно текст, який є, і в робочому порядку представити нашому секретаріату, якщо будуть якісь пропозиції з боку МЗС, так, і ми тоді.
ШУТЕНКО С.О. Підтримується. Ми швидко опрацюємо. І буквально в робочому порядку сьогодні віддамо.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Тоді, колеги, я можу ставити на голосування текст проекту з відповідними техніко-юридичними правками і якщо будуть зауваження або пропозиції з боку МЗС, так?
Тоді, будь ласка, давайте, хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
Безугла?
Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Юраш?
ЮРАШ С.А. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
9 – за.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги. Дуже дякую, Сергію Олександровичу. Ми тримаємо контакт з вами і з нашими колегами, і відповідно будемо виходити з цього.
Дуже дякую.
ШУТЕНКО С.О. Дякую вам.
На зв'язку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам.
Ми переходимо до наступного питання нашого порядку денного. Про пропозиції до Плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 2025 рік.
Я прошу до слова Людмилу Олександрівну.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шановні члени комітету, відповідно до доручення Голови Верховної Ради та на виконання статті 19 прім.1 Регламенту Верховної Ради Верховна Рада затверджує кожного року План законопроектної роботи на наступний рік.
Відповідно до доручення Голови Верховної Ради та у співпраці з Адміністрацією Президента та Кабінету Міністрів підготовлені відповідно до предметів відання нашого комітету пропозиції, які були розіслані декілька днів тому і сьогодні теж я надсилала. Будь ласка, ознайомтеся з ними.
Якщо немає заперечень, то пропонується їх підтримати і рекомендувати включити до плану законопроектної роботи на наступний рік.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Мар'яно Володимирівно, будь ласка.
БЕЗУГЛА М.В. (Не чути)… і звертаюся до представництва секретаріату, я надсилала на ваше ім'я лист. Враховуючи, що було проаналізовано у мене цей проект плану, то деякі проекти законів не увійшли у цей план. У силу того, що це така загальна рамка, яка дає майданчик для подальшого опрацювання, то прохання врахувати ті законопроекти, які надіслані в листі.
Я їх перелічу...
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні-ні. Я пам'ятаю. Можу доповісти.
Мар'яно Володимирівно, цей план готується виключно відповідно до компетенцій комітету. Сюди входять тільки законопроекти, де ми визначені основними.
БЕЗУГЛА М.В. Так. А це ми...
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні, ми там не основні. Ми просто включені для розгляду.
БЕЗУГЛА М.В. Але ж включені.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні-ні. План готується, кожен профільний комітет готує тільки свої профільні пропозиції і тоді це включається у план.
БЕЗУГЛА М.В. Дякую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Інших ми не подаємо.
БЕЗУГЛА М.В. Спасибі. При всій повазі, теж шостий рік у парламенті, ми готували питання як і додаткових законопроектів, так і основних.
Тобто ви вважаєте, що наразі ми затвердимо тільки план…
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Наш план.
БЕЗУГЛА М.В. …щодо основних, а щодо додаткових ми можемо виносити їх на додатковий розгляд, щоб зазначити позицію комітету.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Да. Мар'яно Володимирівно, дивіться, саме відповідно до предметів відання кожен комітет своє подає. А далі ви вже на Раді. Інше, ну, навіть в план сесій пленарних засідань там теж подаються тільки законопроекти, де комітет визначений профільним. Тобто не профільним, головним. Головним. Да, це підготовка до попереднього розгляду.
Так що тут ми просто не маємо компетенції, щоб включати інші проекти. Так, ми їх можемо розглядати, рекомендувати головному комітету далі враховувати нашу позицію, але не щодо включення до предмету…
БЕЗУГЛА М.В. Ну дивіться, приклад: проект Закону 8268, який включений в мій лист. Цей законопроект підготовлений тимчасовою спеціальною комісією. Відповідно там всі комітети визначені як інші.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні, так інші. А профільний комітет подає. Сама комісія є профільною. Комісія є профільною. Відповідно до Закону про комітети і про тимчасові комісії комісія є профільною. Якщо створена комісія, вона є профільною по розгляду і вона подає пропозиції до сесії.
БЕЗУГЛА М.В. Дивіться, я не буду сперечатися і змінювати той порядок, який організований. Але я в силу того, ознайомившись з планом, що у нас є вже готовий зареєстрований, доданий як проект план, орієнтовний план, чому написала такого листа? Наскільки я дослідила законодавчу базу, нам ніщо не заважає додати до плану опрацювання комітету.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)…
БЕЗУГЛА М.В. Да.
ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)…
БЕЗУГЛА М.В. Ні-ні, почуйте мене, будь ласка. Тобто можна не додавати і проголосувати так, як ви планували. А можна додати, вам нічого не заперечується додати, навіть враховуючи, що там, наприклад, один із законопроектів, як я навела, підготовлений комісією. Тобто це просто питання орієнтування додаткового комітету на нашу наступну роботу. А ті законопроекти, які були проаналізовані і де принаймні фігурує міжнародний комітет, вони стосуються теперішньої безпекової міжнародної ситуації.
Тобто, на мою скромну думку, враховуючи, що цей план буде опубліковано, це додасть певні акценти небайдужості комітету щодо того, що і як розвивається. Адже політична позиція комітету, вона завжди теж важлива. Зі свого боку і плюс зазначення позиції по окремих питаннях, воно навіть буде набувати ще більшої ваги, враховуючи міжнародний характер розвитку подій.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Наскільки я розумію ситуацію, то ви можете запропоновувати додавати ad hoc. Тобто кожного разу, якщо там ми розглядаємо якісь питання, то ви можете пропонувати розглянути якийсь законопроект в рамках певного засідання. Так.
БЕЗУГЛА М.В. Я пропонувала це додати в план як в кінці законопроекти. Це ж орієнтовний план, рекомендований до…
ВАСИЛЕНКО О.І.
(Загальна дискусія)
БЕЗУГЛА М.В. Але, як я бачу, для представників секретаріату святе – не порушувати питання, тільки головного комітету. Я не можу проти трьох виступити. І не буду це робити.
(Загальна дискусія)
БЕЗУГЛА М.В. Вибачте, будь ласка. Підкажіть мені норму в законі, яка це забороняє.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. (Не чути)…
БЕЗУГЛА М.В. Не тільки для підкомітету. Це в рамках роботи всього комітету.
(Загальна дискусія)
БЕЗУГЛА М.В. Я ж і прошу. Тобто якщо ви збираєте там поетапну інформацію...
НЕСТЕРЕНКО Л.О. (Не чути)…
БЕЗУГЛА М.В. Зрозуміло, те, що ми надсилаємо на Голову Верховної Ради, що містить тільки законопроекти.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. От зараз це інше трошки.
БЕЗУГЛА М.В. Але тоді в мене прохання в орієнтовний план роботи комітету на 2025 рік, приділити увагу, якщо ви, пане голово, не заперечуєте, також опрацюванню детально цих законопроектів.
І також в чат комітету і вам, пане голово, було надіслано навіть такий проект графіку попередній. Це просто концепт, але, тим не менше, до роздумів, щоб мати можливість опрацювати ще більше законопроектів, знову ж враховуючи розвиток міжнародного характеру. Вибачте, я постаралась описати ініціативу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги. Треба проголосувати за план законопроектної роботи.
Колеги, ставлю на голосування. Хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін? Андрій Андрійович?
ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Юраш? Святослав Андрійович?
8 – за. Андрій Андрійович?
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
БЕЗУГЛА М.В. Можна?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
БЕЗУГЛА М.В. Я дякую за увагу і за те, що ми зараз обговорили. Тобто якщо підсумувати, то частину цього плану фактично ми подаємо на керівника парламенту, як встановлено порядком там, де комітет головний.
Але я так розумію, і голова не проти, да, щоб ми з секретаріатом опрацювали в орієнтовний план роботи комітету також розгляд зазначених у листі законопроектів. Так?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Законопроекти можуть вставлятися до порядку денного за дорученням голови комітету у будь-який момент. Орієнтовний план для того і є орієнтовний план, що він орієнтовний. Ми туди уже нічого вносити. Отой, що стоїть на сайті, він стоїть, ми туди вже нічого вносити не будемо.
Але якщо ви бачите необхідне, обговорюєте з головою комітету або на початку засідання, якщо його не включили, ви ставите це питання і за нього голосують.
БЕЗУГЛА М.В. Ви три хвилини тому сказали, що в орієнтовний план...
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Якщо голова скаже. Тобто не в орієнтовний план, будуть розглядатися питання...
БЕЗУГЛА М.В. …як опрацювати законопроекти і обговорити?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прихильник підходу ad hoc. Тобто якщо, Мар'яно Володимирівно, ви вважаєте якийсь законопроект принципово важливим, ви завжди можете запропонувати і включити його в розгляд засідання.
БЕЗУГЛА М.В. Повністю з вами згодна. Тим не менше, в силу того, що є багато різних цікавих ініціатив, зокрема в комітеті або до яких він може бути дотичний, тому я і надіслала навіть проект як концепт, скільки б ми могли засідати, наприклад, з розрахунку раз на тиждень, можна зробити раз на два тижні. Ви мали змогу побачити, що ми б такому форматі встигли б дуже багато чого розглянути.
Тому прохання опрацювати і ці пропозиції. Тоді я до секретаріату звернуся уже…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Тут треба ще з колегами. Тобто я тут не хочу нав'язувати свою позицію або свою думку, особливо якщо йдеться про періодичність, наприклад, засідань, тому що у нас зазвичай ми збираємося у міру необхідності, тобто коли накопичуються питання і потребує ситуація. Тому що там змінюється міжнародна обстановка, виникають якісь питання термінові, є кворум.
Наприклад, питання, пов'язані з необхідністю реагування як Будапештський меморандум і так далі. Але це залежить від волі колег, тобто як вони. Я підтримую більшість у цьому питанні. Я за таку демократію. Тому...
БЕЗУГЛА М.В. Впевнена, колеги і зокрема активні члени опозиції у нашому комітеті будуть тільки раді доєднуватися до запропонованих ініціатив. Наголошую, що концепт я відправила в чат для того, щоб могли ознайомитися всі. Можу відправити його також письмово особисто на кожного члена комітету.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Наступне питання, так? Міжпарламентська співпраця. Про зміни у керівному складі депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Республікою Вірменія.
Дмитро Сергійович є у нас на зв'язку, так?
МИКИША Д.С. Так, є.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Сергійович, будь ласка, вам слово.
МИКИША Д.С. Дякую, колеги. Ну, ми всі розуміємо, що, скажемо так, міжнародна співпраця і комунікація з іншими країнами надважлива, тим паче в цей складний для нашої країни час. Республіка Вірменія також входить, скажемо, в сферу інтересів нашої держави. Тим паче впливати і взаємодіяти з тою країною, яка знаходиться фактично також в нашому регіоні, і мати з нею нормальні контакти, конструктивні, в першу чергу ділові, і загалом щоб ці контакти були – надважливо. Це перше.
Друге. Ми бачимо, що зараз Вірменія, скажемо так, робить певні кроки для того, щоб розвертатися від Російської Федерації, від цього агресора, і повертатися до, скажемо так, більше взаємодіяти з цивілізованим світом, демократичним, до якого належить і наша Україна. Тому надважливо налагодити ще більш тісні зв'язки і співпрацю між нашими країнами.
І в цьому випадку міжпарламентська група дружби парламенту України і парламенту Вірменії, я вважаю, надважлива. Тому бачу певні кроки, що можна і необхідно зробити, щоб перезавантажити саме цю взаємодію, і для цього якраз перший крок – це якраз змінити керівництво відповідної групи дружби.
Наша група збиралася, група дружби з Вірменією, мене рекомендували і проголосували обрати на керівника, Дар'ю Володіну залишити заступником, а також представника вірменської діаспори, яким також є наш колега, Суто Чолоєвича Мамояна обрати заступником відповідної групи дружби для того, щоб найефективніше, найкраще взаємодіяти між парламентами України і Вірменії.
Тому, колеги, дуже прошу вас підтримати, бо це надважлива країна для нашої співпраці і налагодження міжпарламентських і загалом міжнародних зв'язків, що дуже важливо якраз у конкретний час, під час дії воєнного стану і загалом війни з агресором, з російською федерацією.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Колеги, будуть запитання до Дмитра Сергійовича? Або хтось бажає виступити?
КОПИЛЕНКО О.Л. Давайте голосувати, Олександр Олександрович. Все зрозуміло.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте.
КОПИЛЕНКО О.Л. Дар'ю Володіну ми бачили в залі. Побажаємо їй нових успішних перспектив. Давайте голосувати.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ставлю на голосування. Хто за те, щоб підтримати цю пропозицію?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна? Марина Олегівна Бардіна?
Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Пушкаренко?
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Руденко? Ольга Сергіївна?
БАРДІНА М.О. Бардіна тут. Бардіна – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Ольга Сергіївна? Відключилась?
Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Підтримую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
8 – за.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
МИКИША Д.С. Дякую дуже, колеги, за підтримку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую, колеги. І я вітаю Дмитра Сергійовича, і бажаю енергії, натхнення, і всього самого найкращого на цьому нелегкому шляху парламентської дипломатії.
МИКИША Д.С. Дякую, колеги. Сподіваюся на вашу підтримку. Без вас точно не обійдеться. Сподіваюся, що ви будете підтримувати у роботі якраз в цьому важливому напрямку.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дякую вам дуже. До побачення.
А ми переходимо до розгляду останнього питання порядку денного. Про обрання координатора з проведення організаційних зборів депутатської групи Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків з Республікою Філіппіни. Ну є лист. Одразу хочу сказати, там я пропонуюсь на цю роль координатора, але в мене, в зв’язку з тим, що в мене будуть відрядження, просто не встигну, тому я би запропонував Святослава Андрійовича, оскільки у нього є відповідний досвід.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Може консенсусом?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Консенсусом може?
Святославе Андрійовичу, немає у вас заперечень?
ЮРАШ С.А. Я дійсно не проти і я маю комунікацію з дуже доброю людиною, яку називають "Єрмаком" Філіппін, який там ключовий в багатьох процесах. Ну і дуже зацікавлений в тому, щоб з групою дружби, крім того, що координувати її створення, а ще і взаємодіяти, щоб наш діалог з цим неймовірно важливим архіпелагом Південно-Східної Азії і було все ідеально.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну от це дуже добре. Тим паче, що у вас є такі потужні контакти в філіппінському істеблішменті.
Тоді тут я вважаю, що можна шляхом консенсусу прийняти це рішення. Ніхто не проти, колеги? Я так питаю. Я не бачу, щоб хтось був проти.
Святославе Андрійовичу, дуже-дуже вам дякую. Ви завжди, знаєте, підтримуєте нас в цьому плані і справді ми вам дуже вдячні.
ЮРАШ С.А. Дякую за довіру. Дякую, що долучаєте до такої важливої роботи, як міжнародна наша комунікація.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Колеги, на цьому ми можемо завершити засідання. Дякую за конструктив, за енергію, за активність.
Дякую. До побачення.