СТЕНОГРАМА
засідання Комітету Верховної Ради України з
питань зовнішньої політики та
міжпарламентського співробітництва
14 листопада 2024 року
Веде засідання голова Комітету МЕРЕЖКО О.О.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добрий день, шановні колеги! Оскільки є кворум, можемо переходити до... розпочинаємо засідання комітету.
Будь ласка, подивіться в порядок денний, там єдине питання, яке стоїть на порядку денному, це проект Постанови Верховної про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей у зв’язку із 1000-м днем з початку повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну.
Чи будуть якісь пропозиції чи зауваження до порядку денного?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Так, я підняла руку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую.
У мене є зауваження до порядку денного. Я вважаю, що цей порядок денний свідчить про ту глибоку кризу і профанацію, в яку перетворився Комітет закордонних справ. Соромно навіть те, що авторами цієї важливої постанови є навіть не Комітет закордонних справ, а Голова Верховної Ради, депутати фракції. Комітет закордонних справ не спроможний на жодну інтелектуальну історію. Я хочу нагадати, що Комітет закордонних справ вже кілька місяців навіть розглядає поправки до Закону "Про дипломатичну службу", навіть їх не може прийняти.
І я прошу поставити до порядку денного ще два питання. Перше, це бюджет 2025 і бюджет Міністерства закордонних справ, тому що я вивчила дуже уважно пропозиції до бюджету до другого читання. І попри те, що Міністерство закордонних справ просить 800 мільйонів додати до роботи, додають 15 мільйонів тільки. І ми як комітет нічого не робимо, аби захистити профільне міністерство. Я вважаю, це абсолютно ненормально. Я прошу це обговорити і прийняти рішення з цього приводу. Це моя одна пропозиція.
Друга пропозиція. Я пропоную обговорили вибори у Сполучених Штатах і роль Комітету закордонних справ щодо активізації діалогу з Конгресом Сполучених Штатів, зокрема з Палатою представників і Сенатом у цих нових обставинах. Тому що ми бачимо провали на американському треку, коли все було зосереджено 5-6 менеджерами на Білому домі, скажімо так, і блокувалася міжпарламентська робота. Нагадаю, Комітет закордонних справ наш не мав жодного навіть онлайн-діалогу з нашими колегами з Палати представників. Це друге питання.
І третє, це не питання, а просто зауваження. Ми вітаємо те, що зараз відбувається такий повномасштабний, вірніше, повноцінний, повноцінний, вибачте, візит голови комітету до країн Латинської Америки. Це дуже правильно, ми це вітаємо. Я єдине хочу зауважити, що це не може бути називатися візитом представників Верховної Ради України. Це є делегація "Слуга народу". І зверніть увагу, що в делегації немає представника жодної іншої фракції, жодної іншої групи. І це абсолютно не відповідає рекомендаціям Європейської комісії відносно того, що має Верховна Рада України дотримуватися плюралізму.
Дякую. І не перебивайте мене, пане Артеме. Дякую.
ПУШКАРЕНКО А.М. Олександр Олександрович, дозвольте, Пушкаренко, будь ласка, відкоментує. Я розумію, що підняття...
ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)
ПУШКАРЕНКО А.М. …важлива реакція, тому що це зараз вже, Ірина Володимирівна, при всій повазі, вибачте, це відверта неправда. Я інформую вас як співголова відповідного міжфракційного об'єднання Україна - Латинська Америка - держави Карибського басейну, що до делегації Чилі, Аргентина, Парагвай, яка була влітку, запрошувався Артур Володимирович Герасимов. Він з особистих причин, там сімейних, не знаю яких, він захоче, поділиться, він відмовився долучитися до цієї поїздки. Далі, що стосується…
ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую. Пан Артур, я не проти...
ПУШКАРЕНКО А.М. Я вас не перебивав, Ірина Володимирівна. Будь ласка, дайте завершити.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви мене перебили. Ви якраз мене перебили.
ПУШКАРЕНКО А.М. Я вас не перебивав. Ми на базарі. Ми не на базарі, майте повагу до колег.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я зараз вийду з комітету. Пане голово, я вас прошу привести…
ПУШКАРЕНКО А.М. Щодо Колумбії, Перу та Еквадору. Ми не на базарі, Ірина Володимирівна, це не фракція "Європейської солідарності". Щодо Перу, Еквадору і Колумбії. Я вас інформую, що я як співголова відповідного міжфракційного об'єднання запрошував до поїздки члена вашої фракції Олексія Олексійовича Гончаренка. На жаль, Олексія Олексійовича декілька разів запрошував, ще коли цей візит готувався влітку і зараз його запрошував. На жаль, Олексій Олексійович відмовився як член нашого МФО і член вашої фракції відмовився від цієї поїздки.
Тому я це зараз скажу під запис, під протокол відповідально і про Артура Володимировича, і про Олексія Олексійовича. Ви можете цю інформацію перевірити. Тому я розумію, що цікавіше їздити по європейських країнах, я розумію, що цікавіше їздити там, де гарний шопінг і все інше, а їздити в умовах, коли, наприклад, я за шість днів проїхав Мексику, Колумбію з уповноваженим, за п'ять робочих днів дві країни, ви знаєте, яка там логістика, ми відпрацювали більше тридцяти зустрічей, важкі, там, звичайно, нецікаво, цікаво крутитися по Європі. Тому не треба зараз тут обманювати і вводити в оману колег, …(Не чути) на європейські норми. Я вас запрошую, їдемо з вами в Боготу, їдемо з вами в інші місця, де зараз Олександр Олександрович, і працюємо.
ІОНОВА М.М. Арсенію, вибачте, що я зараз перебиваю. Ірина вийшла з чату. А можна вас попросити поновити на секретаріат фракції ваші листи. Щоб це не було в особистих контактах, як ви говорите, що все офіційно. Можна просто, будь ласка…
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я не вийшла з чату, мене вибило. Дякую.
ІОНОВА М.М. Просто поновити листи, які ви надсилали.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Перше.
По-друге, пане Арсенію, поки ми обговорюємо це питання, я хочу звернутися до голови комітету, дотримуватися все-таки, ваша задача, голова комітету, вже мінімальна якась, правильно, вести нормально засідання комітету.
Я висловила свою позицію. Дякую за роз'яснення, пане Артеме, думаю, на це був би ще час, дякую за роз'яснення. Ми говоримо про конкретний зараз візит, конкретний візит, не колись, ні рік тому, не три місяці тому, не про конкретну міжфракційну групу, міжпарламентське об'єднання. Я зауважила, що ми вітаємо міжпарламентський діалог, його активізацію, і зауважила, що в конкретній делегації конкретно три "Слуга народу". Це так зауваження. А для обговорення, для обговорення я запропонувала ще дві важливі теми, одна з них кричуща напередодні наступного пленарного тижня – це бюджет Міністерства закордонних справ. Я хочу нагадати, що МЗС не вистачає 800 мільйонів мінімум, їм додали 17 мільйонів.
Я хочу нагадати, що під час обговорення бюджету в першому читанні з комітету нікого не було в залі, окрім мене, Марії, по-моєму, був Артем, до речі, Пушкаренко, але він не виступав, і ми відстоювали позицію фінансування Міністерства закордонних справ. Це абсолютно ненормально, в тому числі з точки зору роботи голови комітету.
І третє питання – Сполучені Штати.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я тоді… Є пропозиція…
А хто бажає ще виступити?
БЕЗУГЛА М.В. Мар'яна.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Мар'яна Володимирівна.
БЕЗУГЛА М.В. Дякую.
Олександре Олександровичу, в цьому плані змушена трохи підтримати Ірину Володимирівну, що стосується інституційного розвитку комітету, то дійсно відбулися дуже такі знакові події в Сполучених Штатах, і не те, щоб… ми можемо як країна інша надавати там оцінку офіційну чи відповідно готувати ті чи інші заяви від комітету, але питання дискусії і обговорення того, що відбулося, які перспективи, можливо, з представниками, і бажано там дипломатичних відомств, розвідспівтовариства, було б дуже необхідне, на мою думку, тому що ризики, звісно, розвиваються, наразі це такий геополітичний період турбулентності на наступні кілька місяців, і, звісно, комітет не може залишатися байдужим.
Олександр Олександрович, я підтримую пані Ірину щодо того, що комітет не активний або не існує, формат комітету, який я вже трохи вивчила, він передбачає все-таки активні поїздки і адвокацію членів комітету з міжнародними партнерами, відкриття нових горизонтів щодо дипломатичної взаємодії, що зараз і відбувається в Латинській Америці, і зі здивуванням почула, що представників "Європейської солідарності" кілька разів запрошували. Ну якщо раз запрошуєш, другий раз запрошуєш і є відмова, то відповідно, можливо, і третій раз якось уже і відбулася дискомунікація. Тем не менше підтримую, що має бути максимальний парламентський плюралізм. Тому готова пані Ірині в цьому плані максимально ідейно та організаційно допомагати в міру можливостей. Ірина Володимирівна, давайте скооперуємося, проадвокатуємо. Взагалі я є доволі активним підтримувачем того, щоб депутатам максимально дозволяли виїжджати і було вільне пересування, оскільки наше обмеження те чи інше є апріорі незаконним і неконституційним.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Колеги, хтось ще бажає виступити стосовно порядку денного?
ІОНОВА М.М. Так, я підняла...
ПУШКАРЕНКО А.М. Сан Санич, якщо… А, будь ласка, пані Марії, да, будь ласка. Я теж...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Марія Миколаївна, будь ласка.
ІОНОВА М.М. Дякую. У зв'язку з нашим насиченим порядком денним я би теж просила, я вже зв'язалася з першим віцеспікером, тому що, скажемо так, набуття Україною членства в НАТО все ж таки зараз є пріоритет і для нашого комітету в тому числі. На жаль, ми не обговорювали теж у більш ширшому форматі це питання.
Я би дуже просила, щоб розглянули мій лист, який я вислала вам, пане голово, і на пана Стефанчука. Тому що вважаю, що як голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення, реалізації курсу нашого до ЄС і НАТО, це трошки замало на рівні підкомітету розглянути це питання. І тому я би пропонувала це зробити на засіданні нашого комітету, розширене, закрите/незакрите, як ви вже вирішите, теж під головуванням, щоб був присутній і голова міжпарламентської делегації НАТО Корнієнко, і члени міжпарламентської цієї делегації. Тому що нам важливо залучити і скоординувати наші дії, зрозуміти, які в нас завдання, все ж таки щоб ми не тільки вимагали це членство в НАТО, а теж поставили перед собою ті цілі, які ми маємо виконати, і теж залучити і громадські організації, які займаються цією, експерти, які займаються цією тематикою. І знову ж таки для реалізації в тому числі нашої основної гарантії безпеки, а це членство в НАТО.
Тому я би просила цей лист, пане голово, внести до порядку денного. Якщо ви хочете його проголосувати, окей, і провести засідання в більш широкому форматі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Марія Миколаївна, ми плануємо включити питання про вступ до НАТО до порядку денного наступного разу і розглянути в закритому режимі. Запрошені МЗС і…
ІОНОВА М.М. Я зараз пропоную свій лист, якщо можна, внести на розгляд комітету, щоб ми все ж таки його розглянули.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Я тоді ставлю, так, так, добре.
ІОНОВА М.М. Мені здається, що це не питання затягування, тому що вже Єврокомісія теж свій звіт перший сказала. Давайте ми все ж таки трошки по часу не будемо відтерміновувати. Я не розумію, чому це рішення вимагає, знаєте, знову ж таки в часі, навіщо його витрачати? У нас його немає з вами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.
Колеги, я зрозумів, що є три пропозиції до порядку денного. Я ставлю на голосування... Ще є якісь пропозиції до порядку денного?
ІОНОВА М.М. Я цей лист можу просто зачитати, якщо членам комітету буде цікаво, потім під час розгляду.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, є ще пропозиції до порядку денного?
ПУШКАРЕНКО А.М. Сан Санич, дивіться…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ПУШКАРЕНКО А.М. Дякую.
Я просто ще раз хочу перед пані Марією перепросити, тому що я свій коментар як би поза чергою, я після неї піднімав руку. Я не міг не відреагувати на абсолютно, вибачте, неправдиву інформацію Ірини Володимирівни про відрядження в Латинську Америку.
Але я хотів би з питань іншої інформації, щодо бюджету Міністерства закордонних справ. Однозначно, я ще вам казав, що з часів, коли я був членом Комітету з питань бюджету, ми постійно з МЗС, з Баньковим там ці питання відпрацьовували. Слава богу, в цьому році вдалося підняти значно заробітні плати в центральному апараті, вони, дійсно, зросли, тому що коли директори департаментів з рангами послів і всім іншим, і вислугами отримували по 25 тисяч на руки, то це ганебно. Слава богу, в цьому році вдалося це зробити. Але, дійсно, на жаль, і ті правки, які ініціювали і комітет, і окремі народні депутати, що стосується фінансування Міністерства закордонних справ, вони не були Кабінетом Міністрів належним чином враховані.
Але я хочу нагадати, шановні колеги, що ми з вами зробили це завчасно, коли ще питання бюджету формувалося. Ми запросили і міністра закордонних справ, і міністра фінансів провести з нами засідання з профільним комітетом з запрошенням голови бюджетного комітету в закритому режимі. На жаль, ні одне міністерство, ні інше міністерство не знайшло часу в рамках бюджетного процесу використати наш профільний комітет, наш майданчик для того, щоб провести такі консультації. Тому це теж дивно виглядає. Виходить, що тільки комітету Верховної Ради профільному, він зацікавлений в цих питаннях.
Тобто якщо міністерство зацікавлене, мені здається, що якраз підсилити МЗС могло свою позицію, свою заявку нашим консенсусом, нашим майданчиком. На жаль, обидва міністри не знайшли на це час. Це все теж треба враховувати. Значить, такі пріоритети, на жаль, хоча ми з вами, ви знаєте, не одну правку подали, і я вважаю, була прекрасна нагода. На жаль.
Дякую.
ІОНОВА М.М. Вибачте, пан Арсеній, можна по цій темі уточнення?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Марія Миколаївна, будь ласка, вам слово.
ІОНОВА М.М. Дякую.
БЕЗУГЛА М.В. І потім Мар'яна.
ІОНОВА М.М. Я хотіла запитати, пане Арсенію, а можна, як правильно називається зараз по даних країнах ця українська делегація? Тобто це міжфракційне об'єднання, це групи дружби? Просто можна… можна уточнення, як називається правильно ця делегація, якщо можна.
ПУШКАРЕНКО А.М. Дивіться, доповідаю вам. Так, є міжфракційне об'єднання, яке було оголошено президією і створене в травні цього року, міжфракційне об'єднання "Україна – держави Латинської Америки і Карибського басейну: співробітництво заради майбутнього". І в рамках діяльності цього МФО народні депутати здійснюють свої поїздки у відповідний регіон. Туди ввійшли представники...
ІОНОВА М.М. І це за рахунок бюджету Верховної Ради, да?
ПУШКАРЕНКО А.М. Ні, це ніяких за рахунок бюджету, це за власний кошт. Ви знаєте, що відрядження народних депутатів, на жаль...
БАРДІНА М.О. Колеги, давайте переходити вже до порядку денного і голосувати, будь ласка. Вже пів години часу пройшло, ми все обговорюємо те, що можна обговорити поза комітетом.
Дякую.
ПУШКАРЕНКО А.М. У нас... ні-ні, я відповім. Дивіться, у нас звикли, ніякі бюджетні кошти на це не використовуються, ви можете зробити відповідний запит – за власний рахунок. Більше я вам того скажу, європейські фонди, різні ці організації європейські, які люблять фінансувати поїздки, в тому числі народних депутатів, і наші народні депутати цим активно користуються, також не фінансують цей напрям, цей складний напрям.
Тому ще раз я кажу, ми абсолютно відкриті до залучення представників інших фракцій. Я приведу два конкретних приклади, причому і в одному випадку з Артуром Володимировичем, який дійсно багато зробив в Чилі для міжпарламентського співробітництва, сприяв відкриттю посольства. І Олексій Олексійович як яскравий представник опозиції, я просив їхати в складні країни і допомагати. На жаль, дурних немає, тільки "слуги" їздять туди за власний кошт і розвивають цей напрям.
Я вам більше того скажу, результати цієї поїздки, саме цікаве, що ми найближчим часом в Києві скликаємо міжпарламентську конференцію… парламентську конференцію Україна – держави Латинської Америки і Карибського басейну. І до нас їдуть понад 50 парламентарів з 18 країн цього регіону вперше за 30 років. Ось і все, от і результати. І кошти державного бюджету ні до поїздок в регіон, ні до проведення цієї конференції не залучаються.
Дякую.
Арсеній Михайлович, я хотів би теж додати про результати цієї поїздки. Буквально вчора ми були, зустрічалися з головою комітету закордонних справ парламенту Колумбії, і було заявлено про створення групи дружби, до якої ввійдуть 15 сенаторів. Було також заявлено, що Колумбія буде представлена на цьому парламентському саміті з Латинської Америки, вони готують резолюцію на підтримку України. Тобто є конкретні результати, колеги. Дякую.
Хтось ще бажає виступити або додати якесь питання?
БЕЗУГЛА М.В. Так, дуже коротко.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
БЕЗУГЛА М.В. Шановні колеги, враховуючи, зараз були згадані і події в Сполучених Штатах, і робота в країнах Латинської Америки. Я …(Не чути) товариством такий невеличкий простий календар тих чи інших подій, які плануються на листопад. То ж була пропозиція, щоб трошки розширити, систематизувати, там розширити діяльність комітету, зробити, можливо, певний такий принаймні базовий графік щодо опрацювання, щодо дискусії, щоб ми, наприклад, принаймні раз на місяць чи два рази на місяць збиралися офлайн і готувалися уже, зокрема, і відомствами до порядку денного ті чи інші доповіді, і у нас було там, наприклад, одне-два засідання для дискусії. Це на те, щоб подумати, але тим не менше як приклад календар подій на листопад, ось я знову його відправила з нашого чату комітету. Будь ласка, зверніть увагу. І пане голово, можливо, ми спробуємо зробити принаймні там пару таких експериментів у листопаді уже.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Тобто я можу ставити на голосування пропозиції стосовно порядку денного?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Олександре Олександровичу, спочатку треба перекличку провести.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, давайте почнемо тоді дійсно з переклички. Хто є, колеги?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря? Немає. Відрядження.
Бардіна?
БАРДІНА М.О. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
КОПИЛЕНКО О.Л. Я – за. Шановні колеги, не можу підключитися. Я голосую за цей проект, я його підписував ще на стадії внесення. Якась технічна проблема.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. Плюс.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. Присутній.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. Є. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін присутній.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. Юраш присутній.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Ясько?
ЯСЬКО Є.О. Присутня. Також проблеми з технікою, але вирішили вже.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 12 членів комітету присутніх.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Тоді я можу ставити на голосування. Перша пропозиція. Додати до розгляду, тобто додати в порядок денний обговорення питання про бюджет. Хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря? Немає.
Бардіна?
БАРДІНА М.О. Утрималась.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?
Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Дивіться, я утримався, тому що в нас є, прийнято рішення, ми чекаємо обох міністрів. Ну, на жаль, я так розумію, в цей бюджет це вже не вплине, але завжди можна внести зміни протягом наступного року бюджетного.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. Утрималася.
Я не уявляю, як зараз ми можемо це обговорювати. Щодо подальшої дискусії, вона, дуже бажано саме, щоб була проведена офлайн. І до того ж нагадаю, що, наскільки я знаю, в кінці цього тижня, тобто завтра там, буде уже засідання фінальне бюджетного комітету, тому ніяких правок ми не зможемо внести, як є.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за. Я вважаю, що це принципова історія. Я не знають як будуть наші посольства наступний рік виживати.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова? Марія Миколаївна?
ІОНОВА М.М. Та я – за. Я, чесно кажучи, трішки дивуюсь. Просто жах.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. Оскільки профільний міністр не зміг відвідати засідання комітету, то я – утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова?
ЛОКТІОНОВА Н.В. Добрий ранок. Присутня. Мене чутно?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Наталія Валентинівна.
МОСОЛОВ Ю.О. Пані Наталія, це щодо включення в порядок денний питання про бюджет. Могли б ви проголосувати за, проти чи утрималися?
ЛОКТІОНОВА Н.В. Да, да, да. Я голосую за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. Утрималася.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін? Андрій Андрійович?
ШАРАСЬКІН А.А. Я хотів би звернути увагу на дивну ситуацію, коли опозиція намагається розглянути бюджет ...(Не чути) партія якраз як би утримується або проти. Максимально дивна ситуація, для протоколу, я такого ще не бачив. Максимально, так як послідовно взагалі по бюджету я утримуюсь, тому що це не наша відповідальність як опозиції, як би я утримуюсь від ... (Не чути).
Дякую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ясько?
ЯСЬКО Є.О. Утрималася.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 3 – за, 9 – утримались.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення не прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Наступна пропозиція. Будь ласка, нагадайте, Ірина Володимирівна, яке питання ви пропонуєте включити в порядок денний друге.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я пропоную, щоби ми обговорили підсумки виборів у Сполучених Штатах. Безумовно, ми як країна життєво залежимо від підтримки Сполучених Штатів, від двопартійної підтримки, і ми усвідомлюємо, що в нових реаліях нам максимально потрібно активізувати міжпарламентський діалог з новообраний Конгресом Сполучених Штатів, з Сенатом і Палатою представників. І Комітет закордонних справ є важливим майданчиком для активізації співпраці з двома комітетами як мінімум, це Комітет закордонних справ, це Комітет розвідки, який так само активно працює на... у них на зовнішньому векторі. Я пропоную, враховуючи, що жоден з планів попередніх, прийнятих нашим комітетом, в тому числі завдяки "роботі" (в лапках), я б так сказала, голови комітету не реалізований, все-таки активізувати нашу співпрацю на американському векторі, обговорити, що ми тут… підсумки, можливо, дійсно не сьогодні, а із залученням відповідних представників Міністерства закордонних справ. І напрацювати наші плани для того, аби вже там найближчим часом такий діалог активізувати.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Вибачте, Ірина Володимирівна, я не зрозумів вашу позицію, чесно кажучи, будь ласка, поясніть її. Тобто ви пропонуєте обговорити це питання зараз, або ви пропонуєте перенести обговорення цього питання, коли буде там відповідна підготовка?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я пропоную сьогодні обмінятися думками, так. І, очевидно, що це питання не одного дня, але за гарячими результатами виборів я пропоную обмінятися думками, так.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто ви пропонуєте не обговорити, а поставити у формулюванні обмін думками, обмінятися думками?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я пропоную не займатися фарисейством. Я пропоную поставити ще одним питанням сьогодні...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ви пропонуєте поставити на голосування питання не займатися фарисейством. Я правильно зрозумів?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Правильно.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.
Тоді я ставлю на голосування, як це, не займатися фарисейством. Так?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Пане голово, я вас дуже прошу не принижуйте себе і комітет. Добре? В такому форматі...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, не принижуйте себе, Ірина Володимирівна. Я ставлю на голосування те, що ви пропонуєте. Якщо ви знущаєтесь, то це ваше право. Але я ...
ІОНОВА М.М. Пане голово, вона запропонувала конкретну пропозицію...
ГОЛОВУЮЧИЙ. ... звернувся до вас як до члена комітету з проханням сформулювати, що поставити на голосування.
Ірина Володимирівна, будь ласка, запропонуйте чітке формулювання, я поставлю на голосування.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Шановні колеги, я пропоную, враховуючи, що голова комітету не може сформулювати з трьох позицій одне речення, наступним чином. Щоб в порядку денному сьогодні ми обговорили підсумки виборів у Сполучених Штатах та активізація роботи Комітету закордонних справ і міжпарламентського співробітництва з профільними комітетами Конгресу Сполучених Штатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ставлю на голосування саме в цьому формулюванні.
Будь ласка, хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря? Немає.
Бардіна?
БАРДІНА М.О. Утрималась.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Утримався. Дякую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Безугла? Мар'яна Володимирівна?
БЕЗУГЛА М.В. Мар'яна?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Да. Безугла.
БЕЗУГЛА М.В. Я утрималася. Оскільки підтримую обговорити це питання ґрунтовно в закритому форматі і взагалі опрацювати ризики, що стосуються подальшого розвитку подій в Сполучених Штатах і як це вплине на долю України.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. Можна? Утрималась.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін? Андрій Андрійович?
Юраш?
ЮРАШ С.А. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ясько?
ЯСЬКО Є.О. Я утримаюсь. Але загалом, я звичайно, підтримую необхідність проведення подібної дискусії, але більш ґрунтовно. Просто думаю, що це краще робити не сьогодні, а дійсно підготуватися і запросити всіх, хто надасть нам всю інформацію і ми зможемо це ґрунтовно обговорити.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 8 – утрималось, 2 – за.
Андрій Андрійович, ви з нами? Немає.
Олександре Олександровичу, яке рішення комітету? 8 – утримались, 2 – за.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Рішення не прийнято. Рішення не прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, дякую.
Ставлю на голосування третю пропозицію Марії Миколаївни. Марія Миколаївна, будь ласка, сформулюйте, і ми проголосуємо.
ІОНОВА М.М. Шановні колеги, моя пропозиція наступна. Все ж таки, щоб ми не відкладали, а запропонували подати, мені здається, ми узгодимо і з Корнієнком, і з …(Не чути)
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Марія Миколаївна, вас не чути.
ІОНОВА М.М. Зараз чути?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Да.
ІОНОВА М.М. Моя пропозиція наступна. Що в зв'язку з актуалізацією тематики НАТО особливо в контексті єдиної гарантії безпеки для нашої країни, теж в зв'язку зі вступом на посаду нового Генерального секретаря Рютте, я вважаю, що нам дуже важливо підвищення координації органів державних інституцій України, щоб ми, скажемо так, досягли максимального рівня на і дипломатичному, і законодавчому фронтах. Тому я би просила зібрати на рівні комітету, тобто спеціальне засідання, щоб ми обговорили щодо наших там зобов'язань вступу України до НАТО. І тому скликати або в кінці листопада після візиту, або на початку грудня, тобто по датах вже домовитися, спеціальне засідання наше, Комітету з питань зовнішньої політики, за участі наших членів нашого комітету, міжпарламентської групи Україна-НАТО, громадських організацій, які цим займаються, так само старшого представника НАТО в Україні і проговорити наші завдання, наші пріоритети, щоб у нас був спільний порядок денний, щоб ми не тільки вимагали, скажемо так, від наших партнерів, але теж розуміли, які перед нами стоять задачі, і ми їх спільно виконували.
І тому я прошу підтримати це, щоб ми провели це засідання, організаційно, те, що необхідно по координації, по списках. Точно все теж допоможу, як голова підкомітету. Просто вважаю, що це має бути на рівні комітету.
Перший віце-спікер в курсі цього, абсолютно не заперечує. І чекаємо від нього дату проведення, тобто ми спільно вирішимо, яка дата буде проведення цього засідання.
ГОЛОВУЮЧИЙ. І тоді я ставлю на голосування це питання. Будь ласка, хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я утримався, тому що я вважаю, що доцільно це питання розглянути в закритому режимі, включити як питання порядку денного на, наприклад, наступному або найближчому засіданні. Тому я і утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
ІОНОВА М.М. Там, де закрите засідання, уже будь-яке проведіть. У вас же є цей лист…
БАРДІНА М.О. Колеги, ми наступного тижня з вами маємо офлайн-засідання, давайте там це все обговоримо і потім заплануємо такий захід. Очевидно, що це треба робити, але ми сьогодні витрачаємо 40 хвилин, у нас є заступник міністра закордонних справ на Zoom. Давайте, будь ласка, перейдемо до роботи, приймемо рішення по тому, що виноситься в зал 19 листопада на голосування, і на офлайн-засіданні комітету наступного тижня розглянемо всі ці питання, важливі, в тому числі по НАТО, і приймемо рішення. Утрималася.
ІОНОВА М.М. Так я зараз його пропоную. Ви утримуєтесь?
БАРДІНА М.О. Я утримуюся, і на наступному засіданні, Марія, пропоную, щоб ми це розглянули і обрали дату, коли всі зможуть…
ІОНОВА М.М. Мариночко, що розглянули? Я пропоную конкретно готувати засідання, ви зараз знову переносите, щоб знову розглянути питання розгляду і організації засідання.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Пані Марино, вибачте, будь ласка, а скажіть, будь ласка…
БАРДІНА М.О. Колеги, я проголосувала. Далі, будь ласка.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я перепрошую, пані Марино, да, це важливо, а що ми сьогодні не те піднімали? Наступного тижня, окрім цієї заяви, ну, хорошої, важливої, да, але буде питання бюджету. Це хіба не нормально – зараз обговорити наші дії, які ми ще можемо зробити для того, аби змінити фінансування Міністерства закордонних справ? І що страшного, що на цій дискусії заступник міністра? Ну, я думаю, міністерство зацікавлено в тому, аби ми билися за їх бюджет. А що неправильно в тому, аби ми по гарячих слідах підсумували, як ми маємо активізувати зараз наш діалог зі Сполученими Штатами? Що такого сьогодні було запропоновано страшного, що ви всі утримуєтесь, і тільки ще раз показуєте ступінь деградації комітету? Давайте взагалі тоді…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, пропоную повернутись до голосування.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Яке голосування? Ну, давайте приймемо цю заяву – і наш комітет, він бєсполєзний взагалі стане.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, пропоную повернутися до голосування, продовжуємо голосування.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко, утримуюся. Я, дійсно, підтримую Марину Олегівну. В нас буде офлайн-формат, дай бог, нам вистачить мужності і сили зібратися, і давайте на ньому всі питання ці винесемо.
Це добре, що присутній заступний міністра, тому що я теж буду ініціювати по підсумках нашого латиноамериканського треку закрите засідання за участі і міністра, і СЗР, і наших керівників ЗДУ в регіоні. Тому що фінансування – це добре, це, звичайно, важливо, але коли я приїжджаю в Бразилію, в Бразилію, вибачте, де в посольстві немає ні одного португаломовного дипломата, коли я добиваюся 3 місяці від посольства України в Бразилії організувати парламентський візит, посольство з якихось причин неспроможне його організувати, я взагалі йду сам в сенат, і сам в сенаті з сенаторами - від різних фракцій, хочу підкреслити, - домовляюся за їхній візит, переконую їх приїхати, то це багато, про що говорить: і про підходи, і про підготовку кадрів, і взагалі про наші, скажімо, інструменти роботи. Тому гроші – це, звичайно, добре, але якщо ми будемо далі так неефективно працювати, ось я на прикладі конкретному привів, то в мене тоді питання, чи треба нам взагалі в окремих країнах посольство, коли може приїхати людина провести зустріч і про щось домовитися в інтересах держави, і без ЗДУ. Це дуже дивно виглядає. Хоча зі свого боку залучав представників ЗДУ, які не володіють португальською мовою, на жаль, до всіх зустрічей.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. Дякую.
Геополітична ситуація розвивається таким чином, що у нас може настати питання, чи потрібна взагалі …(Не чути) Україна як така. Дуже критична ситуація, і вона буде все більше розвиватися у 2024-2025-му році.
І, звісно, я підтримую те, щоб ми розглянули в закритому режимі питання нашої інтеграції з НАТО. І пропоную, щоб на цей закритий режим, а є відповідно навіть режимний кабінет, це не той закритий режимний умовний, який був проведений, зокрема, в комітеті, що я спостерігала, є режимний кабінет, де можна розглядати таємно, цілком таємно матеріали, був запрошений керівник українського війська Головнокомандувач Збройних Сил Олександр Сирський, який блокує практично всі ініціативи інтеграції з НАТО і де-факто працює на ворога. Ми маємо розглянути це питання в рамках комплексного підходу.
Тож загалом підтримую. Наразі саме в онлайн-форматі надто сенситивна тема.
ІОНОВА М.М. Мар'яна, я не запропонувала онлайн. Там в листі написано "закрите засідання".
БЕЗУГЛА М.В. Тоді я вас підтримую. Якщо ми зараз опрацьовуємо питання, щоб таке засідання взагалі було проведено…
ІОНОВА М.М. Абсолютно закрите засідання.
БЕЗУГЛА М.В. Я підтримую цю ініціативу. Тоді голосую – за. Будь ласка, прохання зарахувати так мій голос.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. Утрималася.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Підтримую.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ясько?
ЯСЬКО Є.О. Утрималася.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 6 – утрималися, 5 – за.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення не прийнято.
МЕРЕЖКО О.О. Дякую, колеги.
Хотів би наголосити, що питання про НАТО я поставлю, і ми розглянемо обов'язково в закритому режимі, в порядок денний, можливо, навіть на наступне засідання в режимі офлайн, коли ми зберемося.
Таким чином, колеги, ми можемо голосувати за порядок денний. Хто за те, щоб підтримати порядок денний?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
ПУШКАРЕНКО А.М. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Утрималася.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова? Марія Миколаївна? Вийшла.
Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За, за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін? Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Утримався.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш? Святослав Андрійович?
ЮРАШ С.А. За, за, за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Є.
Ясько?
ЯСЬКО Є.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 8 – за, 2 – утрималось.
Андрій Андрійович.
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Переходимо до розгляду питання порядку денного. Про проект Постанови Верховної Ради України про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх міжпарламентських асамблей у зв’язку із 1000-м днем з початку повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну.
Я прошу до слова Олександра Павловича, заступника міністра закордонних справ України. Будь ласка, вам слово, Олександре Павловичу.
МІЩЕНКО О.П. Дякую.
Шановний пане голово, шановні народні депутати, ви знаєте, що я щойно тільки повернувся до МЗС після півторарічної перерви і зараз займаюся питаннями двосторонньої співпраці, зброєю ДКС. Мені, звичайно, приємно було бути в парламенті, в Апараті працювати, я скажу вам чесно, що я по-інакшому подивився на парламентську дипломатію, хоча я цим 31 рік займався, дипломатією. Ми будемо максимально сприяти всім депутатам по ваших поїздках, по вашій роботі, яка дійсно дуже важлива.
Щодо заяви. Заява на часі, ми повинні не допустити падіння рівня підтримки, міжнародної підтримки України. Це зараз ми відчуваємо певну втому в певних країнах, і тому будь-які приклади підтримки для нас дуже важливі, а ми самі маємо їх ініціювати. Заява є однією з форм, як спонукати парламенти інших країн, це дасть можливість нашим посольствам взяти в руки цю заяву й ініціювати з колегами там за кордоном, крім того, що вони проводять свої заходи. У нас є цілий арсенал засобів, як ми будемо діяти 19-го числа з тим, щоби не допустити падіння підтримки серед міжнародної спільноти, чого добивається росія, звичайно.
Заява, ми вдячні, що ви врахували нашу пропозицію, Міністерства закордонних справ. Вважаю, що вона – такий широкомасштабний документ, який охоплює, в принципі, всі аспекти, в чому ми потребуємо зараз допомоги. Це і зброя, і політична підтримка, і ВТС, і гуманітарна, тобто все враховано. Я думаю, що це абсолютно на часі.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую.
Колеги, чи будуть запитання до Олександра Павловича, або хтось бажає висловитися? Будь ласка.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Можна одну ремарку?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Олександре Олександровичу, питання щодо… ой, вибачте.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую. Я, можна, да, пане голово, ремарку? Да.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Заяву, як ви знаєте, ініціювало керівництво Верховної Ради. Я також є серед підписантів. Єдине, я вважаю, що там не вистачає однієї дуже важливої фрази фундаментальної. Ми зараз бачимо такий парад мирних планів, які друкуються в міжнародних медіа, очевидно, що це такий ґрунт, зондування ґрунту. І все це наштовхує на думку, що можуть відбутися дії, обговорення України без України. Я пропоную, аби ми в заяву додали ще таку фразу, що будь-які мирні переговори мають базуватися на незиблемому принципі: "Нічого про Україну без України". Мені здається, це дуже важливо.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Олександр Павлович.
МІЩЕНКО О.П. Колеги, безумовно, можна додати, але апріорі це …(Не чути) нашої роботи, наших закордонних установ. Це не завадить звичайно, але якщо ви подивитесь на останній сторінці, там написано і Формула миру Президента, яка передбачає в тому числі, що це все має відбуватися за нашою участю, і План перемоги України, це є. Але якщо ви погодитесь додати це, я думаю, що це абсолютно не завадить. На цьому наполягаємо з усіма нашими партнерами.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Ірина Володимирівна, якщо можна, питання до вас. А де ви пропонуєте додати, в якому місці?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую за запитання. Я якраз теж пропоную в останньому абзаці додати на тому, що будь-які переговори мають базуватися на незиблемому принципі: "Нічого про Україну без України". Я навіть це сформулювала.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Дуже добре.
Тоді, колеги, хто ще бажає? І перед тим як я поставлю цю пропозицію на голосування, хтось ще бажає виступити або поставити запитання?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Марія Миколаївна ще.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Марія Миколаївна.
ІОНОВА М.М. Дякую.
Я хотіла би …(Не чути)
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Марія Миколаївна, погано чути.
ІОНОВА М.М. Якщо можна, я б хотіла теж внести деякі пропозиції, що стосується цієї заяви. Ну, все ж таки давайте ми привітаємо теж, якщо можна, під стенограму я тоді скажу, вітаю попереднє рішення Парламентської асамблеї і Ради Європи, і Парламентської асамблеї ОБСЄ, і Міжпарламентського союзу щодо засудження збройної агресії Російської Федерації проти України. І додати саме Парламентську асамблею НАТО, Європейського парламенту, бо там немає. Це раз. І обов'язково окрім європейської інтеграції теж додати, наголошуючи на необхідності невідкладного запрошення України до НАТО як єдиної дієвої гарантії безпеки України. Це мої дві пропозиції.
Я хотіла запитати МЗС. А скажіть, будь ласка, можна англійський текст? От як в англійському тексті звучить? Всюди звучить англійською Формула миру Володимира Зеленського?
МІЩЕНКО О.П. В мене немає тут зараз тексту англійською. Але, в принципі, да, це peace plan.
ІОНОВА М.М. Но воно звучить peace plan. От я тому хотіла у вас запитати англійську версію. Можна, якщо можна, поділитися з комітетом, якщо можна?
МІЩЕНКО О.П. Поділимося.
ІОНОВА М.М. Дуже дякую. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Хто ще бажає висловитись?
БЕЗУГЛА М.В. У мене коментар.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мар'яна Володимирівна, будь ласка.
БЕЗУГЛА М.В. Да, звісно, повністю підтримую постанову і рада такій ініціативі, …(Не чути) Але знову наголошую з того, що було обговорено до цієї постанови, наскільки важливо нам провести серйозне закрите засідання сенситивне в режимному кабінеті з дотриманням усіх норм безпеки і з представництвом на найвищому рівні від військового керівництва.
Тому що, наприклад, я ще що додам, звісно, акцент нашого комітету – це дипломатична складова і також робота в цьому ракурсі з розвідспівтовариством. Але зараз ми всі бачимо, яка кандидатура висунута на директора Національної розвідки США, це Тулсі Габбард, яка відкрито не підтримала російську агресію в перші дні повномасштабного вторгнення. Тому ці всі ризики і наша реальна перспектива щодо вступу в НАТО, ми маємо це обговорити. А, звісно, постанову підтримую.
ІОНОВА М.М. Вибачте, пані Мар'яно, тільки що комітет не підтримав мій лист для того, щоб провести це закрите засідання…
БЕЗУГЛА М.В. Так, але я голосувала за.
І думаю, що в силу того, що там точилися дискусії щодо організаційних нюансів, думаю і впевнена, що ми просто навіть без окремого голосування за голосування можемо організувати серйозне закрите засідання, це дійсно зараз дуже важливо. І тому я вас підтримую.
ІОНОВА М.М. Пані Мар'яно, лист з концепцією закритого засідання на голову комітету був висланий заздалегідь. На жаль, тільки що не підтримали.
БЕЗУГЛА М.В. Давайте разом зробимо новий лист... (Не чути)
ГЕРАЩЕНКО І.В. І не підтримав комітет обговорення підсумків виборів в Сполучених Штатах для України. Що це взагалі такий нонсенс, мені навіть… я не хочу навіть коментувати.
БЕЗУГЛА М.В. Наскільки я пам'ятаю, ми можемо перевірити в протоколі, колеги підтримали саму ідею обговорення, але наголошували на закритому режимі. Оскільки лист стосувався тільки євроінтеграції в НАТО, то, зокрема, зі свого боку наголошую, що нам потрібно провести комплексне закрите засідання. І тому я вас підтримую, відповідно до вашого листа… (Шум у залі)
Вибачте, я вас не перебивала. Пані Іонова, на відміну від попередніх дискусій зі свого боку я вас не перебивала, і ви мене, до речі, теж до цього. То є пропозиція додаткова, ми можемо з вами скооперуватися і підготувати взагалі проект закритого засідання, запропонувати голові, я готова максимально в цьому плані посприяти і підтримати в міру можливостей.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.
Хтось ще бажає виступити?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Олександре Олександровичу, ще є декілька таких змістовних питань.
Перше. Обговорювалось прибрати довічний арешт. Слово "довічний" прибрати. Але це треба проголосувати.
І ще одне питання. Коли за вашим дорученням готували текст цієї постанови, опрацьовувався разом з МЗС України, це вже десь протягом двох тижнів ми це все опрацьовуємо, цифри… на жаль, ситуація змінюється дуже стрімко, і там треба змінити цифри.
МОСОЛОВ Ю.О. Абзац, який стосується втрат російської федерації. Цифра змінилась, потрібно поставити понад 700 тисяч.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте, тоді я поставлю теж на голосування ці зміни. Давайте почнемо з тих пропозицій, які пролунали в порядку черги.
Тобто я ставлю на голосування пропозицію Ірини Володимирівни додати в кінці… Будь ласка, нагадайте, Ірина Володимирівна, в якому місці і що ви пропонуєте додати. Ірина Володимирівна!
ІОНОВА М.М. Вона сказала фразу...
ГЕРАЩЕНКО І.В. Вибачте, у мене зв'язок, були проблеми зі зв'язком. У мене були проблеми зі зв'язком. Я перепрошую, в ліфті була.
Я пропоную в останньому абзаці таку фразу, що будь-які переговори або переговори з мирного врегулювання повинні базуватися на принципі: "Нічого про Україну без України".
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, добре, в такому формулюванні я ставлю на голосування цю пропозицію. Хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. Я – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Пушкаренко?
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. Звичайно, за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За, за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Шараськін?
ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Юраш?
ЮРАШ С.А. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ясько?
ЯСЬКО Є.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 10 – за.
Андрій Андрійович?
ШАРАСЬКІН А.А. Рішення прийнято. Вітаю.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
Наступна пропозиція. Марія Миколаївна, будь ласка, сформулюйте і вкажіть, де ви пропонуєте зробити цю вставку, цю зміну. Марія Миколаївна!
ІОНОВА М.М. Я зараз включаю мікрофон. Так я якраз наголосила те, що стосується... там по тексту зрозуміло. Що додати, там, де вітаючи попереднє рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, додати Парламентську асамблею НАТО і Європейського парламенту. Так само там, де про наголошуючи, додати так само: наголошуючи на необхідності невідкладного запрошення України до НАТО як єдиної дієвої гарантії безпеки України.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я тоді можу...
ІОНОВА М.М. Я по тексту... там, як сказати, там по тексту воно все логічно. Якщо треба зараз сказати конкретно по... Мені здається, що там вже комітет бачить, де логічно це написати зараз.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ми потім ще з вами узгодимо, якщо проголосують члени комітету.
ІОНОВА М.М. Та мені воно непринципово.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Людмила Олександрівна, я можу поставити на голосування одразу ці дві пропозиції, чи треба окремо голосувати за кожну з них?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні, можна разом, можна разом.
МОСОЛОВ Ю.О. Марія Миколаївна, дивіться. Абзац: підкреслюючи, що незважаючи на повномасштабну війну російської федерації проти України і безпрецедентні виклики, уряд України відданий впровадженню реформ, які було визначено у співпраці з міжнародними партнерами, та трансформації держави на шляху до повноправного членства в Європейському Союзі і організації Північноатлантичного договору, що підтверджує початок переговорів України до Європейського Союзу на першій міжурядовій конференції між Україною та Європейським Союзом.
Ви маєте на увазі ще один абзац додати: підтверджуючи налаштованість на вступ...
ІОНОВА М.М. І наголошуючи на необхідності невідкладного запрошення України до НАТО.
МОСОЛОВ Ю.О. Просто додати: наголошуючи на необхідності...
ІОНОВА М.М. Наголошуючи на необхідності невідкладного запрошення України до НАТО як єдиної дієвої гарантії безпеки України. Треба, щоб воно просто... Хай воно їм мозолить очі. Запрошення, так. Членство – це членство, а запрошення – це запрошення. Я думаю, що нам треба зазначити одне і друге.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, можу ставити на голосування ці пропозиції.
ІОНОВА М.М. Дві пропозиції.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дві пропозиції. Добре, тоді я ставлю на голосування.
Хто за те, щоб підтримати?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. За. І, колеги... (Не чути)
НЕСТЕРЕНКО О.Л. Ірина Володимирівна, не чути геть. Ірина Володимирівна, зовсім не чути.
Олександр Олександрович, не чути Ірину Володимирівну.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді продовжимо голосування.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова? Немає.
Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін? Немає?
Юраш?
ЮРАШ С.А. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ясько?
ЯСЬКО Є.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 9 – за. Олександре Олександровичу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Рішення прийнято.
Я ставлю на голосування наступну пропозицію: усунути слово "довічний".
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Олександр Олександрович, це досить технічні такі пропозиції. Можливо, це про довічний арешт і про цифри можна уже разом з підтвердженням постанови, да.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте тоді ці техніко-юридичні правки, так би мовити... Я ставлю на голосування ці правки, тобто стосовно усунення слова "довічний" і цифри, зміна цифр.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ні, ні, ні. Олександр Олександрович, можна вже загалом постанову з техніко-юридичними правками, і ми їх…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.
ГЕРАЩЕНКО І.В. Підтримуємо. Постанову з техніко-юридичними правками.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.
Тоді я ставлю на голосування. Хто за те, щоб підтримати постанову з відповідними змінами, за які ми проголосували, і з відповідними техніко-юридичними правками. Хто – за?
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко?
ГОЛОВУЮЧИЙ. За. Я – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?
БАРДІНА М.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Безугла?
БЕЗУГЛА М.В. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?
Геращенко?
ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова?
ІОНОВА М.М. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?
КРИВОШЕЄВ І.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?
РУДЕНКО О.С. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін?
Юраш?
ЮРАШ С.А. Юраш – за.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.
Ясько?
ЯСЬКО Є.О. За.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. 9 – за. Олександре Олександровичу…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги. Я вас вітаю.
НЕСТЕРЕНКО Л.О. Рішення прийнято?
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прийняли постанову.
І ми вичерпали порядок денний. І просто нагадую, що на наступному нашому засіданні офлайн я пропоную, ми розглянемо, включимо в порядок денний і розглянемо в закритому режимі питання про НАТО і навіть, можливо, про відносини зі Сполученими Штатами у світлі результатів виборів. Дякую, колеги. До побачення.
БЕЗУГЛА М.В. Пане Олександре, вибачте, але можна одне питання щодо того, що ви зараз озвучили. Щоб ми запросили військове керівництво, оскільки воно де-факто підтримує інтеграцію в НАТО. Тому що зараз це другий кластер надзвичайно проблематичний, який додає, на жаль, негативу в рішення наших партнерів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я, чесно кажучи, не знаю, ми запрошуємо…
БЕЗУГЛА М.В. Давайте обговоримо це.
ГОЛОВУЮЧИЙ. …і СЗР, а військове керівництво, я чесно вам скажу, я не впевнений, що має сенс запрошувати, оскільки це…
БЕЗУГЛА М.В. У них є принаймні напрямківці, які відповідають за євроінтеграцію, за інтеграцію в НАТО, за впровадження принципів і стандартів, і ми зможемо побачити, наскільки вони взагалі в матеріалі. Тому що саме ці люди є ключем до того, що впроваджується всередині системи, попри ті чи інші представницькі бульбашки, і це дуже важливо. Тому, пане Олександре, я до вас підійду в ході планування засідання, щоб ми все-таки використали і цей шанс.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дуже вам дякую, Мар'яна Володимирівна.
І, колеги, до побачення. Дуже вам дякую. До побачення.