КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва

 

 

вул. М. Грушевського, 5, м. Київ, 01008,  www.rada.gov.ua

ПРОТОКОЛ ЗАСІДАННЯ № 232

 

  6    травня  2025  року

 

В режимі відеоконференції о 14:00

 

 

 

Головував: Голова Комітету Мережко О.О.

 

Присутні: Немиря Г.М., Бардіна М.О., Копиленко О.Л., Пушкаренко  А.М., Безугла  М.В, Геращенко І.В., Іонова  М.М., Кривошеєв  І.С., Локтіонова  Н.В., Руденко О.С., Шараськін А.А., Юраш  С.А., Ясько Є.О.

 

Порядок денний та запрошені на засідання Комітету:

 

1. Про проект Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько -Українського інвестиційного фонду відбудови" (р. № 0309, КМУ).

Свириденко Юлія Анатоліївна – Перший-віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України;

Сибіга Андрій Іванович – Міністр закордонних справ України;

Качка Тарас Андрійович – заступник Міністра економіки України - Торговий представник України;

Сугак Людмила Петрівна – заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції;

Улютін Денис Валерійович – Перший заступник Міністра фінансів України;

Соболев Олексій Дмитрович – Перший заступник Міністра економіки України;

Кориневич Антон Олександрович – Т.в.о. директора Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ України;

Лесюк Тарас Васильович – заступник Генерального директора Директорату з питань соціально-економічної політики -керівник Головного управління Офісу Президента України;

Музильов Володимир Володимирович – радник Міністра юстиції України;

Бондаренко Олег Володимирович – Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування;

Климпуш-Цинцадзе Іванна Орестівна – Голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу;

Маслов Денис Вячеславович – Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики;

Железняк Ярослав Іванович – Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;

Сірко Юлія Леонідівна – Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури;

Івченко Вадим Євгенович – член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки;

Мотовиловець Андрій Вікторович – член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;

Яременко Богдан Васильович – член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.

2. Про проект Постанови Верховної Ради України "Про Звернення Верховної Ради України до парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та парламентських асамблей з нагоди відзначення 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі". (р. № 13239, Потураєв Микита Русланович та ін.).

Наджос Андрій Іванович - Т.в.о. Міністра культури та стратегічних комунікацій України;

Квас Ілля Євгенійович – начальник Шостого територіального Управління Міністерства закордонних справ України;

Непоп Любов Василівна – директор політичного Департаменту Міністерства закордонних справ України.

 

 

 

 

СЛУХАЛИ: Про затвердження порядку денного засідання Комітету.

 

УХВАЛИЛИ: Затвердити запропонований порядок денний засідання Комітету та додати питання:

-  Про здійснення візиту Комітету до Естонії у період 28 - 30 травня 2025 року на запрошення Комітету закордонних справ Рійгікогу, Естонської Республіки (пропозиція Голови Комітету Мережка О.О.).

Результати голосування:

«за» - 13;

«проти» - 0;

«утримався» - 0.

На момент голосування втрачено зв’язок з Геращенко І.В.

 

         

           1. СЛУХАЛИ: Про проект Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько -Українського інвестиційного фонду відбудови" (р. № 0309, КМУ).

Виступили: Мережко О.О., Свириденко Ю.А., Сибіга А.І., Іонова М.М., Безугла М.В., Ясько Є.О., Геращенко І.В., Сугак Л.П., Улютін Д.В., Кориневич  А.О., Соболев О.Д., Богданова В.О., Качка Т.А., Климпуш-Цинцадзе І.О., Мотовиловець А.В., Бондаренко О.В., Сірко Ю.Л., Копиленко  О.Л., Железняк Я.І., Івченко В.Є., Яременко Б.В., Маслов Д.В., Бардіна М.О.

 

В ході розгляду перший заступник Голови Комітету Г. Немиря висловив пропозицію щодо включення в преамбулярну частину проекту Закону України таких абзаців:

«Верховна Рада України констатує, що станом на момент ратифікації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, Верховною Радою України не було отримано текст Угоди про обмежене партнерство, інших угод, укладення яких обумовлено цією Угодою.

Верховна Рада України зазначає, що ратифікація Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови не означає ратифікацію чи автоматичне схвалення парламентом Угоди про обмежене партнерство чи будь-яких інших угод, які будуть укладені уповноваженими на це сторонами з метою виконання цієї Угоди.

Верховна Рада України заявляє, що будь-які додаткові домовленості, необхідні для реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, не можуть виходити за межі положень цієї Угоди і встановлювати міжнародно-правових зобов’язань для України, які не передбачені нею та не погоджені у встановленому порядку»,

 яка за результатами голосування не набрала необхідної кількості голосів на свою підтримку  («за» - 4, «проти» - 0; «утрималось» - 10).

 

Наступна пропозиція першого заступника Голови Комітету Г.Немирі додати до преамбулярної частину проекту Закону України абзац:

«Верховна Рада України констатує, що станом на момент ратифікації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, Верховною Радою України не було отримано текст Угоди про обмежене партнерство, інших угод, укладення яких обумовлено цією Угодою»

 за результатами голосування не набрала достатньої кількості голосів на свою підтримку («за» - 5, «проти» - 0; «утрималось» - 9).

 

УХВАЛИЛИ: Рекомендувати Верховній Раді України прийняти згаданий проект Закону за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок та із пропозиціями Комітету, а саме доповнити його преамбулярною частиною та відповідною заявою, виклавши текст проекту Закону у такій редакції:

«Усвідомлюючи, що з огляду на нинішню безпекову ситуацію майбутнє України залежить від співпраці із стратегічними партнерами,

беручи до уваги, що економічне співробітництво та процвітання Українського та Американського народів на основі демократичних цінностей має виключне значення для забезпечення тривалого миру в Україні та міцного партнерства між Україною та Сполученими Штатами Америки,

констатуючи, що будь-які додаткові домовленості, необхідні для реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, не можуть суперечити положенням цієї Угоди і встановлювати міжнародно-правові зобов’язання для України, які не передбачені нею та не відповідають Конституції України та національним інтересам України, Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

Угоду між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови, вчинену 30 квітня 2025 року у м. Вашингтоні, округ Колумбія, яка набирає чинності з дати більш пізньої ноти при обміні нотами між Сторонами про те, що кожна Сторона завершила свої внутрішні процедури для набрання чинності, ратифікувати (додається)  із такою заявою:

«Ця Угода діє на всій території України в межах її міжнародно визнаного державного кордону, включно з територіальним морем України та деокупованими територіями Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, частин Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей.». 

Результати голосування:

«за» - 11;

«проти» - 0;

«утримався» - 1.

Геращенко І.В. та Іонова М.М. не брали участі у голосуванні.

 

Пропозиція

 

 

2. СЛУХАЛИ: Про проект Постанови Верховної Ради України "Про Звернення Верховної Ради України до парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та парламентських асамблей з нагоди відзначення 80-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі". (р. № 13239, Потураєв Микита Русланович та ін.).

Виступили: Мережко О.О., Квас І.Є., Наджос А.І., Кравчук Є.М.

 

УХВАЛИЛИ: Рекомендувати Верховній Раді України включити згаданий проект Постанови Верховної Ради України до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та прийняти його за основу і в цілому з урахуванням техніко-юридичних правок та наступних пропозицій Комітету:

       в параграфі 8 звернення після слова «знищення» прибрати слово «проти»,

       параграф 11 звернення викласти в наступній редакції: «Вшановуючи пам’ять усіх жертв Другої світової війни і висловлюючи глибоку вдячність кожному, хто забезпечив перемогу над нацизмом у Європі та підтверджуючи відданість ідеалам людської гідності, свободи, демократії та верховенства права Верховна Рада України закликає:

до солідарних дій держав і народів світу, спрямованих на відсіч збройної агресії російської федерації проти України і поразку російської федерації в розв’язаній нею агресивній війні, включаючи посилення санкцій проти держави-агресора, конфіскацію російських активів, збільшення обсягів військової та економічної допомоги Україні, посилення заходів протидії російській загрозі на національному та міжнародному рівнях;»

       параграф 16 звернення викласти в наступній редакції: «до розслідування і покарання воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених керівництвом та військовими російської федерації на території України та проти неї;»

       параграф 17 звернення викласти в наступній редакції: «до інтенсифікації міжнародних зусиль, які забезпечать збереження заснованого на правилах міжнародного правопорядку, виведення усіх російських військ з території України, відновлення територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаного державного кордону, включаючи територіальні води, притягнення до відповідальності держави-агресора, відшкодування всіх завданих агресором збитків, а також відновлення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру для України та Європи».

Результати голосування:

«за» - 12;

«проти» - 0;

«утримався» - 0.

На момент голосування втрачено зв’язок з Пушкаренком А.М. та Ясько  Є.О.

 

 

3. СЛУХАЛИ: Про здійснення візиту Комітету до Естонії у період 28 - 30 травня 2025 року на запрошення Комітету закордонних справ Рійгікогу, Естонської Республіки.  

Виступили: Мережко О.О., Мосолов Ю.О.

 

УХВАЛИЛИ: Керуючись необхідністю поглиблення міжпарламентського діалогу з державами-членами Європейського Союзу та НАТО звернутися до естонської сторони щодо узгодження нових термінів візиту у зв’язку з неможливістю його здійснення у період 28-30 травня 2025 року.

 

 

 

Голова Комітету                                                              О.МЕРЕЖКО

 

Секретар Комітету                                                          А.ШАРАСЬКІН


Повернутись до списку публікацій

Версія для друку