СТЕНОГРАМА

засідання Комітету Верховної Ради України з

питань зовнішньої політики та

міжпарламентського співробітництва

17 жовтня 2024 року

Веде засідання заступник голови Комітету БАРДІНА М.О.

 

 

ГОЛОВУЮЧА. Почнемо давайте тоді з переклички.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Мережко, відрядження.

Немиря Григорій Михайлович?

 

НЕМИРЯ Г.М. Мовою жестів дав знати, що я тут.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Добрий день, підключитеся на засідання?

 

НЕМИРЯ Г.М. Та авжеж.

 

БОГДАНОВА В.О. Це Людмила Олександрівна паралельно долучає до кворуму колег. 

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Зрозуміла. Дякую. Добре. Дякую.

Бардіна? Є, Марина Олегівна.

Копиленко?

 

КОПИЛЕНКО О.Л. Є.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Пушкаренко, відрядження.

Безугла? Немає поки.

Геращенко?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я є. І звертаю увагу, що коли ми у відрядженні, то включаємося теж на комітет аби був кворум.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякуємо.

Іонова? Немає поки.

Кривошеєв?

 

КРИВОШЕЄВ І.С. Є.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Локтіонова?

 

ЛОКТІОНОВА Н.В. Я – є. Доброго ранку всім!

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Руденко, відрядження.

Шараськін?

 

ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін присутній, дай Боже.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Юраш, відрядження.

Ясько? Немає поки.

Яременко?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. (Вислів іноземною мовою) Чомусь захотілось з вами по-турецьки привітатися. Добрий ранок!

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Вісім чоловік є. Кворум є. Можемо починати.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, колеги. У нас на порядку денному два законопроекти про ратифікацію, чи є інші пропозиції до порядку денного?

 

НЕМИРЯ Г.М. У мене є пропозиція. Але, я думаю, логічно було б сьогодні обговорити, але я думаю, потенціалу немає. Тому є пропозиція на наступне засідання.

Вчора прослухали всі уважно виступ Президента у Верховній Раді, він, зокрема, звернувся до всіх для того, щоб взяти участь в його реалізації. Тому моя пропозиція наступна. На наступне засідання передбачити пункт порядку денного в такому формулюванні: "Про План перемоги, представлений Президентом Зеленським 16 жовтня у Верховній Раді України та пропозиції Комітету Верховної Ради у закордонних справах щодо його ефективної імплементації".

Я хочу прокоментувати. По-перше, Президент сам звернувся.

Друге. Погано, що комітет зовсім, від слова "зовсім", не брав участь у підготовці цього плану, це, до речі, оцінка така, я думаю, Президентом роботи комітету, непряма. Але оскільки план вже є, то, зважаючи на звернення, комітет зобов'язаний просто обговорити, яким чином, яка роль комітету може бути в його ефективній імплементації?

До речі, оскільки план складається також з таємним додатком, я думаю, що треба передбачити відповідну форму і тим колегам, які мають відповідний доступ, ознайомитись із тими таємними додатками. Тому, що я не можу собі уявити, що, наприклад, сенатський комітет у закордонних справах, коли є якісь речі, він просто їх не знає і говорить, що нехай так і буде, як можна мати діалог, оце перша пропозиція.

І друга. У зв'язку з цим, я думаю, вже п'ятий рік закінчується нашому комітету і ми унікальний комітет взагалі, повторюся, абсурдно, що єдиний комітет, який не здійснив жодного закордонного візиту - це Комітет у закордонних справах.

Тому я другим пунктом на наступне засідання пропоную такий пункт в такому формулюванні: "Про стан виконання орієнтованого плану роботи комітету щодо організації візитів членів комітету до парламентів". У нас там дві чи три країни, по-моєму, Великобританія, Франція, Німеччина. І пропоную, щоб голова комітету доповів щодо в якому стані заходиться організація цього візиту. Тим більше нагадаю, що Президент звернувся для того, щоб парламент ефективніше спілкувався з тими країнами, зокрема, це країни, які я назвав Великої сімки, від яких багато в чому залежить, чи буде цей план реалізовувати чи ні.

Дякую. Мої дві пропозиції, пропоную і першу, і другу включити на наступне засідання. Сьогодні, можливо, ми могли б неформально в "Різному" обмінятися думками щодо вчорашньої презентації.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, колеги.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Можна долучитися до обговорення? Піднімала руку.

 

ГОЛОВУЮЧА. Прошу.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Так само якраз хочу сказати про те, що з Марією Іоновою, за її ініціативою, ми надіслали сьогодні листа голові комітету з пропозицією, навіть з вимогою, обговорити План перемоги, який ми вчора всі почули. Адже дійсно чотири з п'яти пунктів стосуються наших закордонних партнерів. Ми хочемо почути і реакцію наших закордонних партнерів, як вони сприйняли план. Я б його назвала: "Байден, чому ми не в НАТО?" І хотіли б тут послухати міністра закордонних справ.

І дійсно правий Григорій Михайлович в тому, що після виступу Президента Зеленського в Раді, була і закрита зустріч голів фракцій з Президентом Зеленським, і там він ще раз наголосив на необхідності єдності, посилення міжпарламентської дипломатії. А Голова Верховної Ради після цього зробив заяву, що всі фракції підтримали План Президента Зеленського і мають долучитися до його реалізації.

Власне, ми там дійсно почули, ну, завдання для наших партнерів: як просувати цей план, як посилювати тут адвокацію України. Це дуже серйозна робота. Ми вважаємо дійсно, що, наприклад, там 4-го, 5-го грудня буде засідання міністрів, наприклад, закордонних справ країн НАТО. Можливо, нам треба зараз ці два місяці працювати, аби саме на цьому заході отримати invitation, про який говорив Президент Зеленський. І тому ми пропонуємо, і надіслали відповідного листа, наступне засідання провести не в режимі онлайн, а в комітеті і присвятити його саме імплементації плану.

Цілком і повністю підтримую пропозицію пана Немирі щодо необхідності заслухати голову комітету і, можливо, висловити довіру чи недовіру. Тому що наш комітет дійсно достатньо інертним залишається. І ми, ну, кожен... я дякую всім колегам з усіх фракцій,  які працюють назовні і роблять це достатньо активно  і професійно,  але як комітет,  на жаль,  як команда, ми жодного разу не долучилися спільно до цієї адвокації України назовні.

Я дякую всім колегам, хто долучається на наші зустрічі комітетські онлайн або всередині країни,  коли колеги приїжджають – це важливо. Але назовні,  от ми бачили зараз приїхав спікер канадського парламенту, він був з представниками всіх  депутатських фракцій, він навіть у виступі на це звернув увагу. І така єдність, вона є дуже важливою для зовнішньої політики. І ми вважаємо, що голова комітету має тут звітувати що він зробив для реалізації наших планів, затверджених на комітеті, чи як він це блокував.

І останнє. Я б також хотіла в рубриці "Різне", якщо не сьогодні, то, можливо, наступного разу, обмінятись думками, колеги, з вами. Я відвідала Марокко, на жаль, тільки один день там була, але в рамках важливої такої події: EPP Women. І я була дуже подивована, після цього ще в кількох відрядженнях, увагою, яка сьогодні є до Марокко з боку Європейського Союзу. Марокко, як ви знаєте, є асоційованим членом Європейського Союзу. На всіх заходах, зараз і ОБСЄ, і навіть на політичній асамблеї EPP, була велика увага до цієї країни з точки зору міграційних криз.

І я хотіла б поділитись з вами думками і запропонувати зробити онлайн-конференцію з Комітетом  у закордонних справах, я з ними про це попередньо домовилася. Вони дуже мало знають інформації про Україну, про війну в Україні, мені здається, це треба посилювати.

Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

Я бачу, Іонова ще руку підняла. Прошу, пані Марія.

 

ІОНОВА М.М. Дякую. Дякую. Добрий день всім, колеги.

Ну, в принципі, я в контексті того, що вже було сказано, можу формалізувати і тут уже озвучити під стенограму, що ми, дійсно, очікуємо, що стосується Плану перемоги, дорожньої карти. Тобто конкретні кроки, що ми маємо, те, що у віданні є комітету, що ми маємо зробити. І, в принципі, ми… Тому я точно підтримую. Ми, дійсно, з Іриною направили на пана Голову листа, хотілось би все ж таки почути теж і його відповідь, і коли це може статися.

Але, друге, ми вже обговорювали на попередніх засіданнях, що стосується візитів наших в такі ключові країни, як Німеччина, Франція, Британія, і хоча б онлайн-зв'язок. Ну, зараз, зрозуміло, мабуть, недоречно. Але, в принципі, все одно запланувати онлайн-зустріч з Комітетом закордонних справ Конгресу США. Це вже все ж таки якось досить кричуще відбувається і тому я думаю, що якраз варто це зробити і вже запланувати.

Хотілось би теж почути, на коли це заплановано, як ми це узгоджуємо, я сподіваюсь, що ми це зробимо на наступній зустрічі комітету, дійсно, офлайн.  Тому що головне, щоб був міністр і ми дійсно почули якусь конкретику. Ну, знову ж таки дорожню карту, все ж таки часу мало.

Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА.  Дякую.

Пане Богдане.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Пані головуюча, з усією повагою і смиренно, я прошу вас застосувати усю повноту регламентної влади, яка у вас є, для того, щоб повернути нас на засідання комітету. Бо я вже подумав, що ми все обговорили і можна розходитись, але виявляється, ми ще не затвердили навіть порядок денний, давайте його затвердимо.

 

ГОЛОВУЮЧА. Так, ми якраз переходимо до цього, бо всі бажаючі вже виступили щодо порядку денного сьогоднішнього. Тоді я ставлю на голосування сьогоднішній порядок денний у тому вигляді, в якому він нам був розісланий. Бо інших пропозицій до цього обговорення не надійшло.

Колеги, прошу голосувати.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря?

 

НЕМИРЯ Г.М. Я – за. Я вперше бачу такий навантажений, просто аж занадто, порядок денний. Я сподіваюся, що нам вистачить 5 хвилин для того, щоб з ним справитись.

Дякую.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?

 

ГОЛОВУЮЧА. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?

 

КОПИЛЕНКО О.Л. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?

 

ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко – за. Вітаю, колеги.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Безугла? Нема.

Геращенко?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – утримаюсь. Я хочу сказати, що прозвучало кілька пропозицій, обговорити сьогодні наступний порядок денний, і, зокрема, включення в цей порядок денний наступного комітету конкретну пропозицію щодо обговорення плану Президента.

І друге. При всій повазі до пана Яременка, щирій повазі, я хочу зауважити, що і Погоджувальна рада, наприклад, проходить в такому форматі, коли спочатку всі обмінюються думками, пропонують, що вони хотіли б, щоб внести в цей порядок денний Погоджувальної, і далі вже ідуть по пунктам, тому Регламент ми не порушували. Мені здається, навпаки, знаєте, байдужість – це велике зло. А коли депутати нашого комітету пропонують, хочуть працювати – це треба тільки вітати.

Дуже дякую.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Пані головуюча, оскільки моє прізвище названо, я б хотів зауважити, що я відмовлюсь від наданого мені Регламентом права на зауваження і відповідь тримаю.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, колеги. Далі, будь ласка, голосуємо.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова? Марія Миколаївна?

 

ІОНОВА М.М. Я – утрималась. Тому що я хотіла б, щоб наше звернення все ж таки врахували теж.

 

НЕМИРЯ Г.М. Моє розуміння, що це враховано і принаймні це прийнято. Тому що ніхто не сказав – ні.

 

ІОНОВА М.М. Ну, Марина сказала, що в тому вигляді, який нам був висланий, тому…

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Колеги, ми в "Різному" можемо обговорювати без обмежень будь-які питання і здійснювати обмін думками, скільки завгодно довго, поки є кворум. Які проблеми? А пропозицій інших, ніж обговорити це в "Різному", не було. Ну, то про що ми дискутуємо, навіщо?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?

 

КРИВОШЕЄВ І.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Локтіонова?

 

ЛОКТІОНОВА Н.В. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Руденко?

 

РУДЕНКО О.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Шараськін?

 

ШАРАСЬКІН А.А. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Юраш? Нема.

Ясько? Нема.

Яременко?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. За.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. 9 – за, 2 – утрималось.

Андрій Андрійович?

 

ШАРАСЬКІН А.А. Переходимо до розгляду.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

 

НЕМИРЯ Г.М. Колеги, в мене є пропозиція щодо розгляду, враховуючи актуальність і, очевидно, важливість цих питань, а в той же час їх неспростовну простоту щодо залучення громадськості і автобусів. Я пропоную і перший і другий пункт розглянути без обговорення. Спочатку перший без обговорення проголосувати, а потім другий без обговорення.

 

КОПИЛЕНКО О.Л. Марино Олегівно, вибачте, будь ласка. Марино Олегівно, одне слово.

 

ГОЛОВУЮЧА. Прошу, прошу, прошу.

 

КОПИЛЕНКО О.Л. Вибачайте, а мене запитували про моє ставлення до порядку денного, чи я забув?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Да. Ні, ви сказали – да.

 

КОПИЛЕНКО О.Л. Все, вибачайте, будь ласка. Все, спасибі. Я сумлінний член комітету. Спасибі.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У нас все записується.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Олександре.

Колеги,  чи  є позиція – проти пропозиції пана Немирі?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Ну, поскільки вона вступає… протирічить прийнятому порядку, її треба голосувати, от і все. Тобто тут її не можна так прийняти. То чому нам… у нас є представники міністерств, які прийшли надати інформацію, ну, що найменше, заслухати. 

 

ГОЛОВУЮЧА. Добре.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Я також не очікую ніякої дискусії, якщо чесно, але з поваги до колег.

 

ГОЛОВУЮЧА. Я пропоную врахувати пропозицію пана Немирі якраз щодо обговорень наших, дати можливість доповідачам доповісти і далі голосувати.

Перший законопроект, перше питання порядку денного. Про ратифікацію поправок до Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля  (реєстраційний 0272) Президента України.

І запрошена у нас пані Киреєва Вікторія Станіславівна – заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Пані Вікторія, прошу вас до слова.

 

КИРЕЄВА В.С. Доброго дня. Доброго дня, шановні народні депутати. Дякую, що розглядаєте законопроект, який є важливий в наших міжнародних відносинах і дотримання Україною своїх зобов'язань. І відповідно, як вже сказала пані головуюча, на ваш розгляд виноситься законопроект про ратифікацію Поправок до Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.

Проект закону спрямований на законодавче закріплення позицій України щодо вищезгаданих поправок до Орхуської конвенції та сприятиме посиленню дієвої участі громадськості у процесі прийняття рішень про умисне введення в навколишнє середовище та реалізацію на ринку генетично модифікованих організмів.

Зазначений законопроект не суперечить Директиві 2001/18/ЄС про навмисне вивільнення у довкілля генетично модифікованих організмів та про скасування Директиви Ради 90/220/ЄЕС та Регламенту Європейського парламенту про транскордонне переміщення генетично модифікованих організмів.

Прийняття акта сприятиме подальшому входженню України у міжнародне правове поле з екологічних питань, виконанню зобов'язань України як сторони Орхуської конвенції.

Шановні народні депутати, прошу вас підтримати зазначений законопроект. Я, як відповідальна особа в Орхуській конвенції, хочу зазначити про важливість цього законопроекту, і вже Секретаріат Орхуської конвенції чекає цього рішення від України більше двох років.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Вікторія.

У матеріалах до засідання ми бачимо, що всі комітети, які розглядали цей законопроект, рекомендували нам підтримати. Тому пропоную голосувати.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Богдан Васильович, ви хочете щось…

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Да, у мене є ремарка.

 

ГОЛОВУЮЧА. Давайте.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Пані головуюча, якраз ви закінчили тією фразою, з якої я хотів почати, про інші комітети. У мене дві ремарки. Перш за все переважна більшість всі ці комітети справились з своєю роботою, мені здається,  у травні-червні. Я не зовсім розумію чому ми до жовтня чекали?

А, по-друге, я хотів звернути увагу представників нашого секретаріату, що насправді на відміну від того, що було озвучено пані головуючою, що нам рекомендують прийняти рішення, насправді один з комітетів доручив нам розглянути і прийняти рішення. Я би вас дуже попросив, по-братськи з секретаріатом відповідного комітету пояснити, от кому вони можуть доручати що?

Дякую. Я буду підтримувати, звичайно, це рішення.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, Богдан Васильович. Дуже серйозно. Дякую.

Давайте голосувати. Інших рук не бачу.

Пані Людмило.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря?

 

НЕМИРЯ Г.М. Я – за Орхуську конвенцію.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Бардіна?

 

ГОЛОВУЮЧА. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?

 

КОПИЛЕНКО О. Л. Я – за. Тільки я хотів би подискувати, шановний Богдане Васильовичу, я думаю, що ми навпаки мусимо прозвітувати комітетом, що ми сумлінно виконали його доручення.

Спасибі.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Пушкаренко?

 

ПУШКАРЕНКО А.М. Пушкаренко – за. 

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Безугла, нема.

Геращенко?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Іонова? Марія Миколаївна?

 

ІОНОВА М.М. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Кривошеєв?

 

КРИВОШЕЄВ І.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Локтіонова?

 

ЛОКТІОНОВА Н.В. Локтіонова – підтримує.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Руденко?

 

РУДЕНКО О.С. Руденко – за.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Шараськін Андрій Андрійович?

 

ШАРАСЬКІН А.А. Шараськін – за.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Ясько. Нема.

Яременко?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. "За" всю конвенцію і додаток 1 bis. А реагуючи на зауваження вельмишановного колеги Копиленка, я хотів би в цілому погодитись з його пропозицією. Але оскільки мова йде про Комітет з питань освіти і  науки, то, я думаю, краще все-таки просвітити колег.  

Дякую.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. 11 – за.

Андрій Андрійович?

 

НЕМИРЯ Г.М. Рішення не прийнято.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ну, ну.

Андрій Андрійович?

Тоді, Марина Олегівна?

 

ГОЛОВУЮЧА. Так. Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Дякую, пані Вікторія.

Рухаємося далі.

 

КИРЕЄВА В.С. Дякую за підтримку.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую вам.

Питання друге - проект Закону про ратифікацію Протоколу до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угоди INTERBUS), який стосується міжнародних регулярних і спеціальних регулярних перевезень пасажирів автобусами (реєстраційний 0280), поданий Президентом України.

Запрошені у нас: Деркач Сергій Анатолійович – заступник міністра розвитку громад та територій України, а також Савченко Ольга Петрівна – директорка Департаменту міжнародного співробітництва та європейської інтеграції відповідного міністерства.

Пане Сергію, прошу вас до слова.

 

ДЕРКАЧ С.А. Дякую, Марино.

Колеги, доброго дня! Сьогодні представляю вам законопроект про ратифікацію Протоколу до Угоди щодо міжнародних перевезень пасажирів. У нас сама угода була ратифікована ще в 2012 році, а підписана вона взагалі в Брюсселі країнами – членами Європейського Союзу в 2001 році. В 2020 році до цієї угоди було зроблено додатковий протокол, який так само всі країни-члени Європейського Союзу підписали, який дає можливість не тільки на нерегулярні перевезення, скажімо, уніфікувати повноцінно дозвільну роботу між країнами-членами Європейського Союзу і третіми країнами, як для них, а для нас це дуже важливо. Тому що це дасть нам можливість регулярні перевезення фактично уніфікувати і отримати єдиний дозвіл для наших перевізників для того, щоб  вони швидко і зручно відкривали маршрути.

А сьогодні, в умовах війни, ми розуміємо, що авіасполучення сьогодні закрито і переважна більшість наших співвітчизників виїжджають за кордон саме автомобільним транспортом і в основному це автобуси. Тому що залізниця,  на жаль, не покриває таку кількість потреб, які зараз є з міжнародного сполучення.

Тому ця угода, вона... цей протокол, точніше, до угоди, яка вже у нас ратифікована, він дасть нам можливість не тільки уніфікувати дозвільну роботу з нерегулярними пасажирськими перевезеннями, а і з регулярними. Тобто регулярні рейси будуть тепер... дозвіл на регулярні рейси можна буде отримати швидко, зручно в єдиному форматі і це точно підсилить як нашу економіку, тому що наші перевізники це зможуть швидко робити. Ну, і по-друге, це так само забезпечить нашим громадянам більше маршрутів за кордон автобусним транспортом. Це, якщо коротко, колеги.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Сергію.

Тут також ми бачимо і ГНЕУ, і інші комітети, які розглядали, не заперечують проти ратифікації. Тому пропоную переходити до голосування.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?

 

ГОЛОВУЮЧА. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Немиря?

 

НЕМИРЯ Г.М. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко?

 

КОПИЛЕНКО О.Л. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Пушкаренко?

 

ПУШКАРЕНКО А.М. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Безугла. Нема.

Геращенко?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Іонова?

 

ІОНОВА М.М. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Кривошеєв?

 

КРИВОШЕЄВ І.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Локтіонова?

 

ЛОКТІОНОВА Н.В. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Руденко?

 

РУДЕНКО О.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Шараськін Андрій Андрійович. Нема, да?

Юраш? Нема.

Ясько?

 

ЮРАШ С.А. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую. Відмітила.

Ясько.

Яременко?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

11 – за.

Марина Олегівна?

 

ГОЛОВУЮЧА. Рішення прийнято.

Дякую, колеги. Дякую, пане Сергію, пані Ольго.

До побачення! Добре.

Колеги, тоді переходимо в "Різне". Правильно?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Да.

 

ГОЛОВУЮЧА. Давайте, хто має можливість?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Можна я почну. Перше, проста історія. Я пропоную провести спеціальне засідання онлайн-комітету нашого із комітетом закордонних справ Марокко. Моя ініціатива полягає в тому, що Марокко є сьогодні важливою країною для Європейського Союзу, як асоційований член Європейського Союзу, також до Марокко сьогодні особлива увага через міграційну кризу. І реально, ми чули такі серйозні обговорення і під час Політичної Асамблеї ЕРР, і в Дубліні на осінній сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ була велика увага до цієї країни. Я зрозуміла, що ми мало, так само, знаємо про інший світ і нам треба тут приділяти увагу для того, аби мати можливість більше апелювати до врахування наших реалій. Марокко є нейтральною країною. Вони хизуються тим, що дійсно на Генеральній Асамблеї ООН вони голосують резолюції щодо підтримки  України, в той же час їх делегації відвідують Москву. Вони хочуть мати добрі взаємини з Москвою і визнають їх політики, що  немає достатньої інформації щодо наслідків Російської агресії в Україні.

Сьогодні Європейський Союз таку робить ставку на Марокко, як важливу, країну-союзник в Африці, вона є, там має великий авторитет. І я вважаю, що для нас проведення такого діалогу онлайн з Комітетом закордонних справ цієї країни сприяло б і налагодженню взаємин, і донесенні певної інформації щодо війни в Україні, ну і в принципі це наша робота.

Останнє. До речі, вони зауважили, мені було це приємно чути, що добре їх делегація працює парламентська з українською делегацією в рамках Парламентської асамблеї Ради Європи і зараз готують навіть Комітет з питань культури Ради Європи, проводити в Марокко. Я думаю, що тут цікава тоді проблематика розказати про ці збитки, які несе українська культура  в рамках російської агресії.

І моя пропозиція, прошу, щоб колеги її підтримали, попередньо з депутатками цього Комітету закордонних справ я проговорила, вони висловили таке бажання. Але дати доручення нашому секретаріату зв'язатися з Комітетом закордонних справ парламенту Марокко і зробити такий Zoom.

Дякую.

БОГДАНОВА В.О. Доповідаю, що рік тому був направлений офіційний лист на комітет відповідний Марокко, і секретаріат пів року разом з посольством пробивав таку онлайн-зустріч. На офіційний лист відповіді отримано не було і час зустрічі, який призначався з нашого боку, жодного разу підтверджений не був у марокканською стороною.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я 15 секунд. Я пропоную оновити цей лист і посилатися на те, я скину там вам проект, пропозицію, що під час асамблеї жіночої осінньої, яка відбулася в Марокко, були такі досягнуті попередні домовленості з депутатками цього комітету, висловлена спільна зацікавленість і тому просимо провести такий Zoom.

 

БОГДАНОВА В.О. Добре. Зробимо. Чекаємо ваш лист, ваші зауваження.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Дякую. Ми зробимо цей лист з помічниками.

І тепер друга пропозиція, я думаю, можливо, Марія чи пан Немиря, щоб я вже не забирала всю увагу на себе, ще раз запропонують наші ідеї щодо обговорення Мирного плану.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧА. Прошу, колеги, хто ще? Іонова. Прошу, Марія.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Марія Миколаївна?

 

ІОНОВА М.М. Дякую, колеги.

Ну, в принципі, дійсно я думаю, що ми тут спільно з Григорієм Михайловичем і з Іриною, наша пропозиція щодо засідання, такого окремого питання зовнішньої політики, що стосується дорожньої карти з реалізації Плану перемоги України, те, що було проголошено Президентом України вчора. І ми дуже наполягаємо, щоб  ми все ж таки оці п'ять ключових позицій, які були, тобто він геополітичний, він військовий, він економічний, він безпековий, тобто нам важливо почути саме покроковий такий план, дорожню карту. І що в межах нашої компетенції, як комітету, які ключові країни, які ключові напрямки? Тобто, що ми маємо спільно  запланувати, зробити. І тому прохання все ж таки заслухати міністра закордонних справ пана Андрія Сибігу, як би, профільне міністерство, як він бачить цей такий порядок імплементації цього Плану перемоги і, скажімо так,  теж  особливості МЗС  щодо цього напрямку.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

Колеги, хто ще хоче висловитися?

 

НЕМИРЯ Г.М. Я просто повторю пункт порядку денного, який я вже сформулював і просто для секретаріату ще раз повторю. На наступне засідання, яке, очевидно, в здоровому глузді треба проводити  в комітеті, а не онлайн, пункт порядку денного такий. Про План перемоги представлений Президентом Зеленським 16 жовтня у Верховній Раді України та пропозиції Комітету Верховної Ради у закордонних справах щодо його ефективної імплементації.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. А у нас є пропозиції, пане Григорій?

 

НЕМИРЯ Г.М. Ну, а що у нас немає пропозицій?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Ну, я поки не бачив нічого.

 

НЕМИРЯ Г.М. Ну, так потрібно їх виробити. Ну, Президент же звернувся до всіх.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Я не проти, але хто це зробить. Це документ. Ну, ми ж не можемо...

НЕМИРЯ Г.М. Обговорємо, ми працюємо. Ми ж потужний комітет, ви недооцінюєте.

І другий в цьому контексті, я знову повторюся, що це просто унікальна ситуація, коли за 5 років єдиний комітет, який не здійснив жодного візиту – це Комітет у закордонних справах. Тим більше, що Президент звернувся, зокрема, до ключових країн Сімки, які він фактично і назвав. Тому другим пунктом, я не думаю, що він також викличе зауваження, ми ж самі приймали цей план. Про стан виконання орієнтовного плану роботи комітету щодо організації візитів членів комітету до профільних комітетів парламентів Великобританії, Франції та Німеччини. Все.

Пропоную підтримати або просто консенсусом.

 

ГОЛОВУЮЧА. Дякую.

Колеги, інших рук не бачу, тоді буду ставити на голосування.

По Марокко, ми виносимо на голосування, чи просто оновимо ту комунікацію, яка вже мала місце?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Може нам об'єднати і зразу і візит тоді зробити?

 

БОГДАНОВА В.О. Та ми і так напишемо лист, вже є доручення, під стенограму, ніхто ж не заперечив з членів комітету.

 

ГОЛОВУЮЧА. Добре. Давайте, тоді я виношу пропозицію пана Немирі.

 

БОГДАНОВА В.О. Ірино Володимирівно, а ви будете  лист на комітет писати з питання Марокко?

 

 ГЕРАЩЕНКО І.В. Так-так, я вас почула, звичайно.

 

БОГДАНОВА В.О. Все, все, ми зрозуміли. Дякую.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я ж хотіла якраз просто сказати колегам свою мотивацію, що я сама була здивована, ну як би такій увазі сьогодні Європейського Союзу і наших партнерів до країни. Потім почала розбиратися, чому так зараз відбувається і, я розумію, що ми маємо десь рухатися в тому ж фарватері як і Європейський Союз, шукаючи нових союзників, які можуть там дати поштовх для пошуку інших союзників. Тому така моя пропозиція, я викладу лист і ви поновите ваш лист. Я бачу так цей зараз рух.

 

БОГДАНОВА В.О. Голосувати не треба, Марино Олегівно, ми і так все зробимо.  

 

ГОЛОВУЮЧА. Добре, добре. Так, так.

Виносимо тоді пропозицію пана Немирі про засідання комітету, обговорення плану дій і пропозицій комітету, Плану перемоги, вибачте і пропозицій комітету.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Бардіна?

 

ГОЛОВУЮЧА. Я – утримаюся, тому що я не бачу пропозицій. Тобто ідея хороша, обговорити це, запросити міністра. Але я не бачу готовності комітету якоїсь домашньої роботи напрацьованої. Просто, аби запрошувати, говорити і в результаті потім я б підтримала. Тому зараз утримаюсь.

 

НЕМИРЯ Г.М. Марина, напрацюйте пропозиції, ви ж заступник комітету. Ну, це ж абсурд просто. Я – за. Що тут ще голосувати? Президент до нас звернувся. Колеги, не ховайте голову в пісок.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Копиленко? Немає Копиленка, да? Нема, да? Нема.

Пушкаренко, теж нема.

Безугла, нема.

 

ГОЛОВУЮЧА. Ірина Володимирівна?

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за. І я б хотіла зараз звернутись до колег, які, ну, ми бачимо, що тут от кворум, зараз кворум блокують, і в принципі блокують цю ідею.

Колеги, це дуже серйозно насправді, і не хотілось би на цьому робити політику і скандал. Мова йде про заявлений план Президента, про єдність. Про єдність. Мені хотілося б, щоб ви ж не тільки аплодували Президенту, а чули, що він говорить. І нам треба послухати Міністерство закордонних справ…

 

НЕМИРЯ Г.М. Вибачте, Марина Олегівна, якщо вас смутило слово "пропозиції", те ж саме, але без слова "пропозиції". Ви не проти? Ви ж підтримаєте звернення Президента до всіх членів парламенту, і комітетів, і всіх, для того щоб обговорити і імплементувати це? От я це і пропоную, давайте ми це обговоримо. Слово "пропозиції" я знімаю. Марина Олегівна, тоді ви – за будете?

 

ГОЛОВУЮЧА. Ні, я не проти. Але не в питанні голосування, пане Григорію. Давайте доголосуємо, будь ласка.

 

НЕМИРЯ Г.М. Добре.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ну, дивіться, якщо це буде питання блокуватися, то, ну, ми будемо змушені, ну, з Марією, я не знаю, я думаю, що з іншими представниками демократичних фракцій, вдаватись до більш радикальних кроків, що стосується роботи нашого комітету. Бо це вже перетворюється, вибачте, на повну профанацію.

 

БОГДАНОВА В.О. Ірина Володимирівна, там же буде ваш лист.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Я – за. Але, я хочу сказати, що ми ж бачимо, що відбувається. Закінчився кворум зразу, всі зникли.

 

БОГДАНОВА В.О. Є кворум, Ірина Володимирівна. Кворум є, кворум є.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Супер! Я – за. І я дуже прошу колег…

 

ГОЛОВУЮЧА. Давайте голосувати, бо, дійсно, кворуму не буде, поки ми обговорюємо.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Супер. Ми обговорюємо важливе питання. Я – за.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Іонова. Марія Миколаївна?

 

ІОНОВА М.М. Я, звичайно, за. Я просто шокована, наскільки наші колеги не розуміють і не усвідомлюють всю складність процесу. І задайтесь питанням чому Рамштайн теж відмінили? І тому замість того, щоб посилити спільні наші дії, якось все це сприймається в якийсь жарт. Ну, от зовсім немає… не до жартів.

Просто тому, колеги, будь ласка, віднесіться до цього більш серйозно.

Дуже дякую.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Кривошеєв?

 

КРИВОШЕЄВ І.С. За.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Локтіонова?

 

ЛОКТІОНОВА Н.В. Я – за.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Дякую.

Руденко? Немає.

Шараськін? Немає? Нема Шараськіна?

Юраш. Немає.

Ясько. Немає.

Яременко?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Колеги, мені подобається ця пропозиція, вона правильна, по суті. Єдине, що, зваживши все, в тому числі перспективи нашого комітету, я уже прийняв для себе радикальне рішення перейти в інший комітет. Вважаю неетичним планувати вашу роботу, якщо я в ній не братиму, можливо, участь. Тому я просто не проголосую по цьому питанню.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Богдан Васильович?

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Правильно, її не треба боятися. І насправді це голосування нічого не змінює. Тому що подати пропозицію про включення питання до порядку денного – це право...

 

БОГДАНОВА В.О. Без Вас не буде кворуму, Богдан Васильович.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. ...встановлене Законом народного депутата і...

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. А так уже немає.

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. ...будь-хто з членів комітету уже.... Власне кажучи, воно подане і голова не матиме іншого вибору, ніж включити це до порядку денного, ось і все. 

Пропозиція правильна, звичайно, треба це обговорити, звичайно, є що робити. Я просто, я чому висловлююся, вибачте, я вже тоді буду критикувати як людина, яка звідси іде. Просто у нас це нічим не закінчується завжди. Тобто всі хочуть виглядати гарно, але сісти і написати документ небагато бажаючих. Тому, якщо у нас є бажаючі написати документ – це матиме хороші наслідки. Тому що дійсно питання серйозне, все правильно говорять колеги. І дійсно є там робота, багато і там очевидні меседжі, які треба спільно доносити, і можна мати план "д" як це робити і так далі, і можна організувати роботу інших колег по парламенту, груп дружби і так далі, і так далі.

Тобто абсолютно правий Григорій Михайлович, абсолютно права Ірина, Марина. Я погоджуюся з усім. Але, вибачте, просто не голосувати.

 

ІОНОВА М.М. Пане Богдане, ми напрацюємо ці пропозиції спільно, це ж не тільки робота секретаріату комітету.

 

ГОЛОВУЮЧА. Ну, Марія, тоді треба голосувати про напрацювання цих пропозицій і готовими виходити на якусь ... (Не чути) .

 

ІОНОВА М.М. Мариночка, перед тим, як напрацювати, нам треба почути міністра.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У нас уже кворуму немає.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Дивіться. Можна? Марія сьогодні надіслала листа і я на голову комітету, де ми пропонуємо створити спеціальну робочу групу для того, аби розписати дорожню карту міжпарламентської роботи по цьому плану.

Друзі, все дуже серйозно.

 

ГОЛОВУЮЧА. Ірино, а чому ми тоді виносимо це на голосування, якщо це лист до голови і він включить те, що …(Не чути) на засідання комітету.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. А тому що прозвучало правильне питання… А він може й і не включити. І ми з вами, і Григорій Михайлович…

 

ЯРЕМЕНКО Б.В. Ні, не може не включити.

 

ГОЛОВУЮЧА. Та ні немає нікого ідейно проти.

 

БОГДАНОВА В.О. Він поставить на голосування у будь-якому випадку.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Ви тільки що сказали, що ви не голосуєте.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У нас немає кворуму зараз.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. А ми хочемо, щоб у нас сьогодні, і голова, який не включився на комітет, бо він у відрядженні, а ми, до речі, включаємося в комітет, коли ми у відрядженні, щоб він знав, що ми наступний комітет хочемо провести.

 

БОГДАНОВА В.О. Ірина Володимирівна, там В'єтнам різниця часова.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Послухайте, ми зараз обговорюємо по суті пропозицію дуже правильну Григорія Михайловича, наступний комітет не онлайн. І перше питання у нас години на дві серйозна дискусія, бо для того, аби писати план, ми повинні розуміти теж, які тут кроки бачить влада. Бо ми вчора всі послухали виступ, ну я, як би… ми ж не обговорюємо зараз, не йдемо в політику. Ми почули конкретний виступ, там було чотири з п'яти пунктів стосується наших західних партнерів. Я невпевнена, я сьогодні подивилася там моніторинг західної преси, я невпевнена, що вони знаєте хочуть там все це виконувати. Значить там має бути якась наша домашня робота. Мені взагалі дивно, що ми обговорюємо, ми ж не в президентській фракції. Це ви мали б нас якось залучати і говорити, друзі, а давайте поговоримо на цю тему. Я, чесно кажучи, дуже подивована.

 

ГОЛОВУЮЧА. Пані Ірино, дивіться питання в тому, що ми кажемо, обговоримо План перемоги і пропозиції комітету. Приходить Кабмін до нас, які пропозиції від нашого комітету надходять на наступне засідання, наприклад, у вівторок.

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Наприклад, у нас ми слухаємо Кабмін спочатку і ми пропонуємо… Да, у нас, наприклад, от я вам сьогодні сказала конкретну пропозицію, що для нас, може дата важлива є 4-5 грудня, коли у нас є міністеріум – збір міністрів закордонних справ країн НАТО. До речі, по регламенту вони можуть приймати …(Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧА. Пані Ірино, от ми зараз, дивіться…

 

ГЕРАЩЕНКО І.В. Можливо, ми до цього …(Не чути), ми маємо працювати і цей план – дорожня карта, він  пропонує конкретні дати і кроки, а не просто "за все хорошее против всего плохого".

   

ГОЛОВУЮЧА. Пані Ірино, ми не чуємо одна одну. Ми зараз не про наповнення, а про форму, так, не про саму ідею. Ідея правильна. Я впевнена, що Мережко отримає ваш лист і це підтримає. Це хороша ідея зібратися, обговорити це і так далі. Я розумію, що є бажання у членів комітету займати проактивну позицію – це теж добре. Але, щоб її займати треба сказати, от я на комітет виношу такі пропозиції, як ми можемо допомагати реалізації Плану перемоги. Давайте запрошувати Кабмін обговорювати і все, чітко і зрозуміло. Ідея правильна. Я впевнена, що Мережко це підтримає у вигляді вашого листа. Я так само готова зі свого боку говорити з головою про це.

Давайте рухатися далі, будь ласка.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У нас вже немає кворуму.

 

ГОЛОВУЮЧА. А що у нас по цьому голосуванню?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. По цьому голосуванню у нас не вистачило голосів. Я говорила декілька раз, але була дуже жвава дискусія і мене не чули про кворум.

 

ГОЛОВУЮЧА. Добре.

Тоді, колеги, дуже дякую всім. Я зі свого боку також з головою прокомунікую зміст сьогоднішнього засідання і запит на зустріч по Плану перемоги.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Станом на зараз проголосувало: 5 чоловік – за і 1  – утримався. Тобто шість, а нам треба вісім для кворуму. 

 

ГОЛОВУЮЧА. Добре, колеги. Все.

Дякую. Перепрошую, що ми не дійшли до рішення.

До побачення.

 

 

Версія для друку