Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

13 грудня 2019, 14:12

Григорій Немиря: Україна має ратифікувати Римський статут у 2020 році

Перший заступник Голови Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики Григорій Немиря наголосив, що Україна має ратифікувати Римський статут та приєднатися до Міжнародного кримінального суду у 2020 році.

«Для України питання приєднання до Римського статуту та Міжнародного кримінального суду є надзвичайно актуальним. З 20 лютого 2014 року проти України триває війна Російської Федерації та підтримуваних нею бойовиків-терористів. Наша держава в результаті цієї агресії втратила майже 14 тисяч своїх громадян, серед яких жінки та діти. 1,5 мільйони громадян стали вимушеними переселенцями. Анексовано частину території нашої держави – Автономну Республіку Крим, окуповано частину Донецької та Луганської областей України», – сказав Григорій Немиря під час виступу на спеціальній дискусії «Досягаючи універсальності Римського статуту у швидкозмінному світовому контексті: постійні виклики, нові виміри та стратегії адаптації», яка проходить в рамках 18-тої Асамблеї держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду на Світовому форумі в Гаазі.

Він також нагадав, що Верховна Рада України вже двічі зверталась до Міжнародного кримінального суду з заявами про визнання його юрисдикції відповідно до пункту 2 статті 11 та пунктів 2, 3 статті 12 Римського Статуту. У лютому 2014 року – з метою притягнення до кримінальної відповідальності у Міжнародному кримінальному суді вищих посадових осіб України щодо передбачених статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду злочинів проти людяності під час мирних акцій протестів громадян, що мали місце в Україні у період з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і у лютому 2015 року щодо скоєних злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян, починаючи з 20 лютого 2014 року і по теперішній час.

«Минулого тижня в Києві під егідою парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та PGA ми твердо взяли на себе зобов’язання стати державою-учасницею на ключовій Асамблеї держав-учасниць у 2020 року, що стане вирішальною у багатьох аспектах, включаючи стратегічні рішення держав-участниць щодо майбутнього Міжнародного кримінального суду, починаючи з обрання шести нових суддів та нового прокурора. Україна повинна бути серед цих держав для участі у цих важливих дискусіях, які формуватимуть майбутнє цього суду. Наш обов‘язок, щоб це нарешті відбулося у 2020 році», – наголосив політик.

Окрім того, Григорій Немиря наголосив, що згідно з частиною 6 статті 124 Конституції України: «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом Міжнародного кримінального суду».

«Злочини проти людства, злочин геноциду, воєнні злочини, злочин агресії підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. МКС є єдиним реальним інструментом для притягнення до відповідальності чиновників і військових країни-агресора, злочинні дії яких призвели до анексії Криму та розгортання масштабних бойових дій на Сході держави», – наголосив Григорій Немиря.

На Асамблеї Григорій Немиря представив Україну та транснаціональну мережу членів парламентів «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action).

У дискусії, організованій PGA, брали участь Президента Асамблеї держав-учасниць Римського статуту МКС О-Гон Квон, Генеральний секретар PGA Девід-Донат Каттіе, Посол Нідерландів до МКС Пол ван дер Ійссель, урядовці та політики з різних країн світу.

Довідково: «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action) є найбільшою транснаціональною мережею членів парламентів (1300 членів) з усіх регіонів світу (з понад 142 країн), які займаються захистом прав людини та людської безпеки, відстоюванням принципу верховенства права, недискримінації та гендерної рівності. Одним з пріоритетів діяльності Парламентарів за глобальні дії є підтримка ефективного функціонування Міжнародного кримінального суду (МКС) і подолання безкарності, а також питання ратифікації Римського статуту МКС.

Римський статут МКС набув чинності 1 липня 2002 року, тим самим ввів у дію юрисдикцію МКС. До злочинів, які розглядає МКС, належать геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії. Ратифікація Римського статуту МКС є зобов‘язанням України за Угодою про асоціацію з ЄС. Після ратифікації Римського статуту Україною, Міжнародний Кримінальний Суд володітиме юрисдикцією по притягненню до відповідальності осіб, які вчинили найжорстокіші порушення прав людини та гуманітарного права на території держави або по відношенню до громадянина цієї держави.

З більш детальною інформацією щодо діяльності організації можна ознайомитися на офіційному сайті http://www.pgaction.org/.