Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

06 березня 2019, 17:58

Україна стає на захист прав корінних народів Російської Федерації

 

05 березня групою народних депутатів України було зареєстровано проект Постанови Верховної Ради України «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, національних парламентів держав світу щодо засудження порушення прав корінних народів у Російській Федерації» (реєстраційний номер 10125).

Сьогодні у прес-центрі інформаційно-аналітичного агентства «Главком» зазначений документ презентували його автори – народні депутати Ганна Гопко, Микола Княжицький, Остап Єднак та експерти Павло Подобєд, Дмитро Левусь і Олександр Болькін.

Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко окреслила мету цієї ініціативи: «Верховна Рада України хоче привернути увагу міжнародних організацій, демократичних держав світу до проблеми масових систематичних порушень прав корінних народів Російської Федерації». Вона пояснила, що йдеться про народи, які одвічно живуть на своїй землі, і території яких свого часу були включені до складу Російської імперії, СРСР, а тепер – Російської Федерації. Це народи Північного Кавказу, Ідель-Уралу, Сибіру та інших регіонів Російської Федерації.

Ганна Гопко дала вичерпну відповідь на питання «Чому Україна виявляє солідарність щодо корінних народів РФ?». Так, Голова Комітету у закордонних справах відзначила, що після анексії Криму і вторгнення російських військ на український Донбас Москва, остерігаючись різних рухів на своїх територіях, посилила тиск як на політичні еліти національних республік, так і на активістів національних рухів. Усупереч небезпеці, деякі організації корінних народів зробили заяви щодо російсько-української війни. Наприклад, Конгрес ерзянського народу у грудні 2014 року закликав ерзян «відмовитись від відправки своїх синів, чоловіків, батьків, братів, онуків на братовбивчу війну до сусідньої країни». Впливові діячі національних рухів чеченського, татарського, бурятського народів дали гострі оцінки анексії Криму та окупації окремих районів Донецької та Луганської областей.

«Ми вдячні за таку підтримку. Саме тому Україна, яка зараз виборює свою свободу і вже п’ятий рік поспіль протидіє російській збройній агресії, виявляє солідарність до корінних народів Російської Федерації», – наголосила Ганна Гопко.

Народний депутат Остап Єднак свою позицію стати співавтором зазначеної постанови і підтримувати її у сесійній залі пояснив так: «У Російській Федерації налічується близько п’ятдесяти корінних народів. І насправді це багатство світу: мови, традиції, культура, – які Росія нещадно плюндрує. Демократична Україна повинна звернутися з цим питанням до міжнародних організацій, а ті, у свою чергу, мають дати належну оцінку неконституційній практиці Кремля».

«Українці як колись колонізований народ завжди підтримували не лише власну боротьбу за свободу, а й боротьбу за свободу всіх інших колонізованих і пригноблених народів. Ця солідарність давала нам колись надію на те, що ми побудуємо власну державу. І побудувавши її, ми не можемо забути тих людей, які зазнають утисків, які не мають своєї державності, культура яких знаходиться на грані вимирання», – зазначив у своєму виступі Голова Комітету з питань культури та духовності Микола Княжицький.

Метою звернення, за його словами, є захист прав людини, захист народів в імперії, яка є агресором по відношенню до України, яка демонструє відсутність тих цінностей, які об’єднали між собою країни Європейського союзу і загалом цивілізовані країни, які будують цивілізовані суспільства. «Нам дуже важливо висловити солідарність з тими народами, з їх представниками, з тими людьми, які, як і ми, хочуть захистити рідну мову, з людьми, які хочуть захистити власну культуру, з людьми, які хочуть свободи, які, як і ми, боряться за цю свободу», – підкреслив Микола Княжицький.

Нагадаємо, у грудні минулого року Комітет у закордонних справах провів за участі народних депутатів України, експертів, представників корінних народів Росії круглий стіл «Порушення прав корінних народів у Російській Федерації». У резолюції цього круглого столу, зокрема, відзначалося: «Ми закликаємо українську владу, зокрема, Верховну Раду України, Міністерство закордонних справ України, представників України у міжнародних організаціях та міжпарламентських асамблеях, порушити перед європейською та світовою спільнотою питання про становище корінних народів у Російській Федерації та потребу дієвого захисту їхніх прав».

Зареєстрований вчора проект постанови Верховної Ради №10125 є одним із практичних кроків на цьому шляху.