Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

31 травня 2016, 11:18

19 травня 2016 року відбулося засідання депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв'язків з Китайською Народною Республікою щодо лібералізації візового режиму для громадян Китайської Народної Республіки

ПРОТОКОЛ № 4

засідання депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Китайською Народною Республікою

(вул. Грушевського, 5, конференц зал №2, о 12.00)

 

м. Київ                                                                               19 травня 2016 р.

 

ПРИСУТНІ:

Павелко А.В., Іонова М.М, Кривенко В.М., Лопушанський А.Я., Гальченко А.В., Войцеховська С.В., Кудлаєнко С.В.

ЗАПРОШЕНІ:

Сибіга Андрій Іванович - директор Департаменту консульської служби МЗС України

Лещинська Жанна Валеріївна - заступник директора Департаменту країн азіатсько-тихоокеанського регіону МЗС України

Махнюк Анатолій Васильович - директор Департаменту охорони державного кордону ДПС України

Лукашук Микола Михайлович - головний спеціаліст управління прикордонного контролю ДПС України

Найда Віталій Анатолійович - начальник департаменту контррозвідки СБ України

Приходько Сергій Вікторович - офіцер з особливих доручень департаменту контррозвідки

Фуфалько Руслан Іванович - заступник директора департаменту міжнародного співробітництва та інтеграції МВС України

Науменко Н.М. – директор департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства

 

 

1.    Привітальне слово

Павелко А.В. – Керівник Депутатської групи

Іонова М.М. – Заступник Керівника Депутатської групи

Кривенко В.М. – Заступник Керівника Депутатської групи

Лопушанський А.Я. – член Депутатської групи

 

Керівник Депутатської групи відзначив необхідність лібералізації існуючого візового режиму для громадян КНР. Андрій Павелко відзначив, що розвиток туризму та активізація міжлюдських контактів, покращення інвестиційного клімату, гуманітарне співробітництво, взаємодія в галузі освіти та культури є необхідними складовими для подальшого розвитку українсько-китайського стратегічного партнерства.

Пані Іонова М. та Кривенко В. відзначили, що існуючий візовий режим значно ускладнює розвиток та налагодження взаємовигідних відносин між обома країнами.

 

2.    Про перспективи лібералізації візового режиму між Україною та Китайською Народною Республікою

 

Виступили: Іонова М.М., Кривенко М.М., Лопушанський А.Я.

Сибіга А.І.:

ü     МЗС розроблено проект постанови КМУ «Про тимчасове запровадження оформлення віз у пункті пропуску через державний кордон України у міжнародному аеропорту «Бориспіль» для громадян КНР, які в’їжджають в Україну з діловою або туристичною метою». Проектом передбачається запровадження у період з 1 червня по 30 вересня 2016 року оформлення громадянам КНР разових віз строком дії до 15 днів у пункті пропуску через державний кордон України у міжнародному аеропорту «Бориспіль». У випадку успішної реалізації аналогічний порядок може бути впроваджений в аеропортах м. Львів та м. Одеса. Станом на 19 травня ц.р. відсутні погодження проекту вказаної постанови Мінекономрозвитку та МВС.

ü     З 01.06.2016 року планується запровадити систему отримання візи в онлайн режимі, по прильоту до Києва роздрукувати і вклеїти в паспорт.

ü     Також розглядається можливість безвізового режиму для громадян КНР-власників службових паспортів (станом на сьогодні чисельність цієї категорії осіб складає 200 тис.люд.). На разі, Указ Президента знаходиться на погодженні з усіма ЦОВВ.

ü     Нова редакція «Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію». Проектом передбачається комплексна лібералізація візових процедур у т.ч. для громадян КНР (оформлення віз у пунктах пропуску через державний кордон, он-лайн подання візових анкет, запровадження аутсорсингу, електронних віз, зменшення строків оформлення віз, зниження вартості віз).

ü     Передбачається встановлення безвізового в’їзду в Україну на термін до 90 днів протягом 180 днів для громадян іноземних держав та осіб без громадянства, які мають дійсну та не менше одного разу використану багаторазову шенгенську візу, або візу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Ірландії, Канади, Сполучених Штатів Америки, Японії, або дійсний дозвіл на проживання в країнах - членах Європейського Союзу, Шенгенської угоди, Канаді, Сполучених Штатах Америки, Японії.

 

*Детальний текст доповіді додається (інформаційна довідка МЗС щодо лібералізації візового режиму).

 

Ухвалили:

Ø    Призначити Лопушанського А.Я. відповідальним по всім проблемним питанням, що стосуються міжвідомчого погодження проектів Постанов КМУ та Указу ПУ щодо спрощення візового режиму.

Ø    Направити від імені Депутатської групи звернення до Міністерства фінансів України щодо необхідності погодження всіх проектів постанов КМУ та указу ПУ щодо спрощення візового режиму.

Ø    По результатам експериментального спрощеного візового режиму, що триватиме протягом 3 літніх місяців поточного року, провести у вересні 2016 року повторне спільне засідання депутатської групи з представниками МЗС, МВС, ДМС, АДПС, СБУ, Мінекономрозвитку та експертами.

 

 

Керівник Депутатської групи ВРУ з

міжпарламентських зв’язків з

Китайською Народною Республікою                                           А.В. Павелко

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційна довідка щодо лібералізації візового режиму

між Україною та КНР

 

МЗС України у взаємодії з причетними державними органами здійснюються комплексні заходи візової лібералізації з КНР з метою розвитку українсько-китайського стратегічного партнерства, активізації ділових та економічних зв’язків.

Починаючи з 2013 р. КНР виключено з переліку держав, громадянам яких оформлення віз здійснюється виключно після проведення особистої співбесіди та за погодженням з СБУ (наказ МЗС України від 21.11.2013 р. № 325). На думку офіційних чинників Китаю, прийняте українською стороною рішення сприяло значній активізації співпраці на візовому напрямі.

 

Найближчим часом планується запровадження низки візових спрощень для громадян КНР:

 

1. оформлення віз громадянам КНР у пункті пропуску через державний кордон в аеропорту «Бориспіль».

МЗС розроблено та направлено на погодження до причетних державних органів проект постанови Кабінету Міністрів України «Про тимчасове запровадження оформлення віз у пункті пропуску через державний кордон України у міжнародному аеропорту «Бориспіль» для громадян Китайської Народної Республіки, які в’їжджають в Україну з діловою або туристичною метою».

Проектом передбачається запровадження у період з 1 червня по 30 вересня 2016 року оформлення громадянам КНР разових віз строком дії до 15 днів у пункті пропуску через державний кордон України у міжнародному аеропорту «Бориспіль».

У випадку успішної реалізації аналогічний порядок може бути впроваджений в аеропортах м. Львів та м. Одеса.

 

Довідково: станом на 19 травня ц.р. відсутні погодження проекту вказаної постанови Мінекономрозвитку та МВС.

 

2. нова редакція «Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію».

МЗС розроблено та направлено на погодження до причетних державних органів проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію».

Проектом передбачається комплексна лібералізація візових процедур у т.ч. для громадян КНР (оформлення віз у пунктах пропуску через державний кордон, он-лайн подання візових анкет, запровадження аутсорсингу, електронних віз, зменшення строків оформлення віз, зниження вартості віз).

 

Довідково: станом на 19 травня ц.р. відсутні погодження проекту вказаної постанови Мінекономрозвитку та Мінфіну.

 

 

3. проект Указу Президента України «Про запровадження безвізового режиму для іноземців та осіб без громадянства».

В даний час завершується міжвідомче погодження зазначеного проекту. Передбачається встановлення безвізового в’їзду в Україну на термін до 90 днів протягом 180 днів для громадян іноземних держав та осіб без громадянства, які мають дійсну та не менше одного разу використану багаторазову шенгенську візу, або візу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Ірландії, Канади, Сполучених Штатів Америки, Японії, або дійсний дозвіл на проживання в країнах - членах Європейського Союзу, Шенгенської угоди, Канаді, Сполучених Штатах Америки, Японії.

Видання зазначеного Указу надасть можливість в’їжджати в Україну без віз значній кількості громадян КНР.

За наявними відомостями, державами - членами ЄС видано громадянам КНР близько 1,7 млн. віз, США - 1,5 млн. віз.

 

Довідково: в даний час завершується міжвідомче погодження проекту (без зауважень МВС, ДМС, АДПС, СБУ, Мінекономрозвитку; Мінфіном – із зауваженнями).

 

4. Щодо українсько-китайських консульських консультацій.

10 травня ц.р. у МЗС України відбулись українсько - китайські консульські консультації на рівні керівників консульських служб, у яких взяли участь представники МЗС, МВС, Мінекономрозвитку, АДПС, Нацполіції, СБ, ДМС.

У ході переговорів детально обговорено актуальний стан двостороннього співробітництва у консульській сфері, комплекс міграційно-візової проблематики, а також питання захисту прав і свобод громадян двох держав.

 

За результатами консультацій:

-  констатовано відсутність суттєвих проблемних питань в частині захисту прав громадян України та КНР, вжито заходів для налагодження ефективної взаємодії причетних органів сторін для надання належної допомоги співвітчизникам за кордоном;

- досягнуто принципової домовленості щодо здійснення предметних кроків для взаємного спрощення режиму поїздок громадян, опрацьовано ключові напрямки спільних дій в частині лібералізації візових процедур;

- визначено доцільність актуалізації стану виконання причетними органами сторін Меморандуму про взаєморозуміння між Державним агентством України з туризму та курортів та Національною туристичною адміністрацією Китайської Народної Республіки про сприяння груповим поїздкам китайських туристів до України від 05.12.2013 р.;

- погоджено започаткування діалогу між компетентними органами у питанні укладення угоди про реадмісію осіб.

 

Основні сигнали української сторони.

1) Порушено клопотання щодо запровадження безвізового в’їзду до КНР громадян України, які користуються біометричними закордонними паспортами.

2) Поінформовано про готовність до укладення нової двосторонньої Угоди про взаємні поїздки громадян, яка передбачатиме, серед іншого:

- скасування віз для в’їзду до КНР громадянам України - пред’явникам біометричних закордонних паспортів;

- скасування віз для в’їзду в Україну громадянам КНР, які користуються паспортами для службових цілей.

Довідково: станом на сьогодні у відносинах між Україною та КНР діє міжурядова Угода про взаємні поїздки громадян, укладена 31.10.1992 р., що передбачає безвізовий порядок в’їзду громадян двох держав, які користуються дипломатичними, службовими паспортами, а також посвідченнями особи моряка.

З огляду на те, що положення чинної Угоди у багатьох аспектах потребують актуалізації, українською стороною підготовлено проект нової Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Китайської Народної Республіки про взаємні поїздки громадян, адаптований до сучасних стандартів.

У проекті вбачається доцільним розширити категорії громадян України та КНР, які матимуть право безвізового в’їзду на територію держав, зокрема:

- безвізовий в’їзд до КНР громадян України, які користуються дійсними дипломатичними, службовими паспортами, посвідченнями особи моряка та біометричними паспортами для виїзду за кордон.

- безвізовий в’їзд в Україну громадян КНР, які користуються дійсними дипломатичними, службовими паспортами, паспортами моряка та паспортами для службових цілей - державні службовці, експерти державних установ та підприємств, представники провідних державних корпорацій.

 

Основні сигнали китайської сторони:

1) Висловлено клопотання щодо першочергового погодження українською стороною питання скасування віз для в’їзду в Україну громадян КНР, які користуються паспортами для службових цілей, шляхом внесення змін до чинної Угоди про взаємні поїздки громадян, з огляду на необхідність дотримання принципу взаємності, оскільки усі пред’явники службових паспортів України мають право безвізового в’їзду до КНР.

Довідково: слід зазначити, що така норма була закріплена у чинній міжурядовій Угоді про взаємні поїздки громадян, укладеній у 1992 р., проте скасована у 2002 році за ініціативою української сторони.

 

У додатку довідка щодо службових паспортів КНР (наразі діє безвізовий режим поїздок в Україну) та щодо паспортів КНР для службових цілей (буде запроваджено безвізовий режим шляхом видання Указу Президента найближчим часом).

 

2) За результатами зазначеного вище спрощення підтверджено готовність опрацювати розроблений українською стороною проект оновленої Угоди про взаємні поїздки громадян, який передбачатиме скасування віз для громадян України - пред’явників біометричних закордонних паспортів.

 

5. Щодо 144-годинного (6 діб) безвізового режиму поїздок до окремих регіонів КНР: з 30 січня 2016 року в усіх відкритих для в’їзду іноземців морських, сухопутних та повітряних (міжнародний аеропорт Пудун (Pudong)) контрольно-пропускних пунктах міста Шанхай, а також в міжнародних аеропортах міст Наньцзін (Нанькін, Nanjing), провінція Цзянсу та Ханчжоу (Hangzhou), провінція Чжецзян, громадяни України можуть скористатися 144-годинним режимом безвізового в’їзду для іноземців, які прямують через вказані міжнародні контрольно-пропускні пункти КНР транзитом з однієї країни до іншої (не з інших регіонів материкової частини Китаю).

Громадяни України, які бажають скористатися зазначеною можливістю, мають при проходженні державного кордону КНР в одному із зазначених міжнародних контрольно-пропускних пунктів, звернутися до стійки прикордонного контролю, що має відповідні позначення (for 144 hours visa-free transit), де пред’явити дійсний паспортний документ та документ, що підтверджує транзитний характер поїздки із виїздом за межі КНР протягом не більше як 144 години через той самий КПП.

Особи, які прибули у такий спосіб до КНР, протягом 144-годинного перебування можуть перебувати і переміщуватись лише в адміністративних межах м.Шанхай, провінцій Цзянсу та Чжецзян.

В окремих регіонах КНР (мм. Пекін, Ченду, Чунцін, Далянь, провінція Гуандун) наразі продовжує діяти 72-годинний (3 доби) режим безвізового транзиту для громадян України, запроваджений у 2013-2014 рр.

МЗС України

травень 2016 р.