Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

03 січня 2018, 10:29

Стенограма засідання Комітету 20.12.2017

СТЕНОГРАМА

засідання Комітету у закордонних справах

20 грудня 2017 року

Веде засідання Голова Комітету ГОПКО Г.М.

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Кворум у нас є. Тому думаю, що ми можемо…. Як де кворум? Кворум один на ножках стоячий, решта присіли, але кворум є.

У кого є якісь конструктивні пропозиції до порядку денного? Будь ласка, Володимире.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це добре. Ця пропоную просто секретаріату оці дві сторінки – результати засідання робочої групи з оптимізації фінансових витрат на міжнародну діяльність ВР роздрукувати. Чи вони вже є всім роздані? А, вже роздруковано. У вас, в принципі, є вже ці матеріали, бо це дуже, я думаю, це одне з дуже важливих питань.

У кого ще є якісь пропозиції? Будь ласка.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З британцями? Чудово. Це вже саме далі в "Різне".

Ще які пропозиції внести? Може Віктор Іванович нас поінформує про свій круглий стіл, який був важливий.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гаразд, колеги. Тоді пропоную… Борисе Івановичу, у вас немає у порядок денний? Найбільші здобутки 2017, плани на 18-й рік.

 

ТАРАСЮК Б.І. Конструктивних немає.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте неконструктивні. Борисе Івановичу, 100 років дипломатії, крім виставки і все решта.

Гаразд, тоді пропоную до цього порядку денного ще 3 питання: результати засідання, обговорити рішення, які ми хочемо, щоб вдосконалити систему на міжнародній діяльності; звіт за результатами з британцями; круглий стіл про виконання Будапештського меморандуму, Віктор Іванович доповість. Правильно? Все. Колеги, тоді наші ті, які ми не зробили речі важливі, але це будемо окремо.

Тоді хто за те, щоб підтримати цей порядок денний? Одноголосно. Рішення є.

Тепер, колеги, перше питання, яке ще з жовтня було подано, і його чомусь не розглядає комітет, який, в принципі, є важливий, уряд розробив на виконання постанов, які зокрема ми нашим комітетом ухвалювали, це щодо співпраці з Міжнародним кримінальним судом, дуже важливий законопроект. Дуже добре, що сьогодні у нас є заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Ігорович Петухов, який зможе нам зараз розповісти. І я думаю, що ми заслухаємо ще інших доповідачів, можемо…

 

ПЕТУХОВ С.І. Дякую. 

Добрий день, шановні колеги! Законопроект розроблений з метою упорядкування співпраці з Міжнародним кримінальним судом. Верховна Рада України прийняла дві заяви до Міжнародного кримінального суду, які у відповідності до положення пункту 3 статті 12 визнали по факту повну юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо всіх подій на всій території України у міжнародно визначених кордонах з тринадцятого року.

Це означає, що в будь-який момент, коли Міжнародний кримінальний суд вважатиме, що, точніше, Офіс Прокурора вважатиме, що є підстави вважати, що на території України були вчинені злочини, передбачені Римським статутом і виконані додаткові вимоги, які передбачені Римським статутом, може бути розпочате розслідування таких злочинів.

Вже другий рік Офіс Прокурора, Відділ з розгляду ситуацій моніторить ситуацію в Україні, збирає дані. Це є така процедура, яка передує прийняттю рішення про початок розгляду, про початок розслідування злочинів на території певної держави. Співпраця відбувається і зараз з боку Міністерства юстиції та, наскільки я знаю, Генеральної прокуратури України. Водночас вона нічим окремо не регламентована і ми куруємося лише існуючими положеннями Кримінального процесуального кодексу. Вочевидь, вже і зараз в цьому є потреба. А у випадку, якщо Офіс Прокурора почне розслідування, це буде нагальна необхідність врегулювати таку співпрацю.

В Римському статуті є цілий розділ IX, який регулює порядок співпраці Міжнародного кримінального суду і його органів з державами. І відповідно законопроект, який подав уряд, імплементує ці положення в Кримінальний процесуальний кодекс у вигляді окремого розділу, який в деталях описує, яким чином співпрацювати, з ким, на які запити і коли відповідати, в який термін, які є повноваження органів, хто є центральним органом України в даному випадку, за що відповідає Генеральна прокуратура України, за що відповідає Міністерство юстиції.

За великим рахунком, це слідує загальній моделі співпраці з іншими державами у кримінальних справах з особливостями, які передбачені Римським статутом, які випливають зі статусу суду. Тому ми вважаємо, що цей законопроект є необхідним вже зараз, враховуючи заяви, які зробила Україна. І просимо його підтримати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

А ви дивились висновки Генеральної прокуратури?

 

ПЕТУХОВ С.І. Да. Прокоментую висновки Генеральної прокуратури. Коли ми готували цей законопроект, ми, звісно, консультувались і робоча група включала представників Генеральної прокуратури. Ми обговорювали їхню позицію і в принципі ми в тексті врахували її змістовно стосовно саме положень Кримінального процесуального кодексу.

Водночас у нас розходяться позиції стосовно того, чи потрібно вносити зміни в Кримінальний процесуальний кодекс, чи приймати окремий закон. Ми вважаємо, що має бути прийнятий новий розділ в Кримінальний процесуальний кодекс, виходячи з того, що все кримінальне процесуальне законодавство, як і кримінальне, кодифіковано. І це є дійсно перевагою цих двох галузей права. Тому що всі ті норми, які стосуються процесу, знаходяться в єдиному кодексі.

Тому було би поганою практикою окремим законом регулювати окрему співпрацю з певною міжнародною організацією, навіть такою важливою, як Міжнародний кримінальний суд.

Ми вважаємо, що якраз наявність цього окремого розділу, тобто буде слідувати принципу кодифікованості кримінального процесуального законодавства. Плюс це теж таке було зауваження Генеральної прокуратури про те, що до ратифікації Римського статуту така співпраця має бути в обмеженому обсязі. І відповідно має бути або встановлений термін, з якого набувають чинності такі норми, чи точно прораховано, в якому обсязі і які види правової допомоги можна надавати Україні. Ми з цим так само не погоджуємось. Тому що, знову-таки, повертаючись до тих заяв, які зробила Україна, по факту, з точки зору обов'язків ми майже ратифікували Римський статут.

Тому що, допоки ми не відзиваємо ці заяви, ми зобов'язані співпрацювати з судом в повному обсязі. Відповідно, у разі надходження цього року, наступного року звернення прокурора і повідомлення про початок праці, ми одразу маємо співпрацювати в тому обсязі, який передбачений Римським статутом.

Тому, не мати таких положень в національному законодавстві просто зробить таку співпрацю неефективною чи неможливою.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, представник Генеральної прокуратури – Литвинчук Ольга Степанівна, заступник начальника відділу з правового аналізу управління правового забезпечення ГПУ.

 

ЛИТВИНЧУК О.С. Дякую.

В принципі Генеральна прокуратура підтримує розроблений законопроект 7179. І ті зауваження наші, які вже тільки що були озвучені, я хотіла б ще раз їх уточнити. Дійсно, наша пропозиція полягала в тому, щоб розробити окремий закон, який би мав статус спеціального. Що надало б можливість застосування його положень напряму і відповідно не потребувало б внесення змін до інших законів, в тому числі і тих, які, наприклад, мають регламентувати виконання певних дій, таких, як забезпечення безпеки осіб, свідків тощо.

Дійсно, наразі Україна до ратифікації Римського статуту співпрацює лише на підставі, тобто в рамках двох заяв, які були зроблені Україною. І такий спеціальний закон регламентував би той обсяг співробітництва з МКС, який необхідний для співпраці в рамках цих заяв. Пропозиція ця висловлена, залишається на розгляді. Дійсно, на нашу думку, цей варіант був би більш прийнятний, з ухваленням окремого закону. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Давайте ще заслухаємо. У нас є Хім'як Юрій Богданович? Є. Будь ласка, заступник начальника Науково-експертного управління - начальник відділу нормативно-правової роботи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Будь ласка.

 

ХІМ'ЯК Ю.Б. В цілому підтримується цей законопроект, з огляду на те, що, ну, в принципі в будь-який момент може розпочатись співпраця з Міжнародним кримінальним судом. А питання, ну, ратифікації Римського статуту, яке в принципі не раніше ніж, як вказано в Конституції, 30 червня 2019 року може відбутися, ну, саме найшвидше, це, якщо необхідно буде надалі удосконалювати запропоновану главу КПК. Після ратифікації буде вдосконалено. В межах цих поданих заяв, ну, не вбачається ніяких заперечень щодо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.

Харченко Оксана Миколаївна, начальник відділу нормативно-правової роботи Правового управління Апарату Верховного Суду України.

 

ХАРЧЕНКО О.М. Так, Верховний Суд у свій час, коли розглядав проект, який був надісланий Міністерством юстиції також висловив підтримку цілому законопроекту. Але була така висловлена пропозиція щодо одночасної ратифікації.

Зараз ми розуміємо, що наразі ми не наполягаємо на ратифікації і розуміємо, що даний проект можна прийняти шляхом внесення змін до КПК, а далі будемо працювати, удосконалювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Колеги, в кого є, які запитання, членів комітету? Світлана Петрівна, будь ласка.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Дякую, за презентацію. В мене питання до Сергія, насправді. Наскільки мені відомо, ми ж як Кабінет Міністрів і Адміністрація Президента працювали ще над Законом щодо внесення змін до українського законодавства щодо визначення злочинів проти людяності, воєнних злочинів і так далі. Чи містяться тут якісь суперечливі норми по відношенню до того законопроекту, над яким ви працюєте? І взагалі, що з тим законопроектом? Теж скажіть, бо вони, ну, доповнюють один одного, насправді. Дякую.

 

ПЕТУХОВ С.І. Дякую. Дійсно робота йшла двома паралельними напрямками підготовка кримінально-процесуального законодавства і оновлення кримінального, матеріального кримінального права для, по-перше, відображення, кращого відображення в національному законодавстві положення Римського статуту і плюс приведення його у відповідність до багатьох інших конвенцій. У нас не завжди наші визначення складів злочинів відповідають нашим міжнародним зобов'язанням за іншими конвенціями: протидії тортур, рабство, насильство над жінками, інші конвенції. Тобто була зроблена така достатньо комплексна робота в співпраці з громадськими організаціями, з науковими колами, у нас багато людей працювало в робочій групі зовнішніх і, насправді, навіть співмірну з нами роботу робили представники юридичного факультету Тараса Шевченка. Тобто це є великий законопроект комплексний, який змінює матеріальне кримінальне право переважно, він ніяким чином не протирічить цьому законопроекту, вони не є… і вони можуть прийматися відірвано один від одного, вони не пов'язані, вони  наслідують одну мету, а водночас мають різний предмет регулювання.

На жаль, на сьогодні цей великий наш законопроект по факту заблокованого МЗС, вони висловили нам листом на одну сторінку про те, що цей законопроект не відповідає принципу правової визначеності, не обговорений із громадськістю і науковими колами, і тому ми вам його повертаємо.

Ну, враховуючи, що його писала громадськість з науковими колами і з нами, тобто ми знову таки підемо по другому колу, ми, мабуть, звернемося до МЗС з роз'ясненням, що саме вони вбачають як не відповідає… що  саме в цьому законопроекті не відповідає принципу правової визначеності. Водночас… Тобто він готовий як текст, він багато обговорений, але він був знятий з урядового комітету.

Тобто ця робота ведеться, вона, дійсно, комплексна, тому що там, ну, суттєві зміни до Кримінального кодексу навіть за обсягом, за змістом. І я думаю, що ми будемо далі працювати з колегами для того, щоб узгодити наші позиції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка, Віктор Іванович.

 

ВОВК В.І. Шановні колеги, ну, я… Мабуть, ви знаєте, що я активно підтримую ратифікацію Римського статуту в українському парламенті і був одним із авторів безпосередньо другої заяви Верховної Ради, по якій ми визнали юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на початку 2015 року, і відповідна заява була у вересні місяці того року подана до МКС.

Водночас я чудово орієнтуюсь у ситуації в нас у сесійній залі і знаю, наскільки серйозне застереження у багатьох народних депутатів викликає  це питання – питання ратифікації Римського статуту, його імплементації в нашому законодавстві. Там є серйозні, скажемо так, побоювання і застереження з боку багатьох наших народних депутатів. Тому наскільки вдасться нам переконати наших колег у необхідності прийняти цей закон, залежить від того, наскільки ми самі, і я, в тому числі, переконані в тому, що цей законопроект, який внесений, він дійсно відповідає нашим інтересам і не містить якихось моментів, про які ми в майбутньому можемо пожалкувати.

Ну ви знаєте, ті питання, в тому числі переслідування наших військових, можливо, яке ініціює та ж сама Російська Федерація в Міжнародному кримінальному. Я хочу сказати, що поспішати з прийняттям рішення щодо підтримки чи непідтримки цього законопроекту нам не варто. Ми все рівно його будемо реально розглядати в парламенті не раніше наступної сесії, тобто в лютому місяці. До того у нас є час певний.

Я пропоную прийняти рішення зараз відкласти ухвалення рішення щодо підтримки або непідтримки, бо я особисто, наприклад, не можу, при всій моїй загальній орієнтації на застосування механізмів Міжнародного кримінального суду водночас я не маю визначеної позиції щодо даного законопроекту. І мені особисто потрібні експертні оцінки тих експертів, яким я довіряю, як, наприклад, професор Василенко. І хотів би, щоб він подивився цей законопроект і сказав, наскільки він дійсно відповідає і нашим заявам, і тим очікуванням нашим Міжнародного кримінального суду.

У нас є громадська рада при комітеті, ну, то вже я пропоную тому направити цей законопроект ще для розгляду тим експертам, яким ми довіряємо, з тим, щоб почути їхню думку і повернутися до цього питання на одному з перших засідань комітету на початку вже наступної сесії в лютому.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ваша пропозиція буде зараз озвучена, поставлена на голосування. Ви хотіли відреагувати? Сергію, давайте.

 

ПЕТУХОВ С.І. Прокоментувати скоріше з точки зору вашої більше загальної тези про застереження, які є в залі, яких ми теж так само свідомі. І тут насправді два аргументи, які, як на мене, мають зняти більшу частину напруги. Ну, по-перше, на радість чи на жаль, ті заяви, які вже зроблені, де-факто означають ратифікацію Римського статуту. Тому що в будь-який момент може бути прийняте таке рішення і щось зробити в цьому напрямку по факту після того, як воно буде прийнято, не можна.

Тобто можна, звісно, відізвати ці заяви. Це єдиний спосіб позбавити суд юрисдикції, водночас їхня наявність, їхній зміст передбачають, що у випадку прийняття рішення прокурором Україна має сумлінно співпрацювати.

Другий момент, який більше заспокійливий для всіх, тобто я би звертав увагу, я думаю, що багато народних депутатів спілкуються з колегами з Грузії, така сама ситуація з Грузією, але процес, який почався раніше з конфлікту 2008 року. По факту прокурор весь цей час слідкував за цією ситуацією, вони спілкувалися з грузинською владою. вони спілкувалися з Москвою, вони їздили у Москву отримати від них документи. Тобто ця ситуація була на стадії попереднього просто розгляду, тобто прокурор слідкував за ситуацією. Лише, коли Грузія самостійно прийняла політичне рішення про те, що вони припиняють розслідування цих злочинів, це було рішення прокуратури Грузії, повідомили про це Міжнародний кримінальний суд, а за принципом компліментарності МКС не може почати розслідування, якщо є справжнє дійсне розслідування у середині країни, у даному випадку України. Так от у випадку Грузії було прийнято рішення про те, що вони зупиняють своє розслідування, вони про це повідомляють МКС, і відповідно таким чином вони самі запросили прокурора розглянути цю ситуацію. І зараз ця ситуація якраз розглядається вже на наступній стадії розслідування, за нею можна слідкувати, і враховуючи схожість ситуації, можна слідкувати за тими рішеннями, які приймає офіс прокурора, як просувається справа. Тому для України це буде хорошим прикладом, щоб зрозуміти логіку прокурора і взагалі механізми дій Міжнародного кримінального суду, я б радив слідкувати і спілкуватися з грузинськими колегами, тому що вони, я впевнений, що безпосередньо мають більше інформації про хід цього розслідування. Це відповідь на ваше загальну тезу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Колеги, у когось ще є питання? Пропоную тоді… Світлана, у тебе є питання, а то у тебе якийсь такий вираз обличчя.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Дякую. Ганна читає по моєму обличчю. Я хотіла сказати, що я спілкувалася, насправді, з громадськими організаціями, які разом з Мін'юстом працювали над цим законопроектом, і з "Євромайдан SOS", і з центр… Олександр Матвійчук, як він називається? Центр громадянських свобод і ще з цілою низкою громадських, ну, юристів, правозахисників, які дуже схвально поставилися до цього законопроекту. У них були свої зауваження, є зауваження, я їх бачила, які можливо врегульовувати на рівні між першим і другим читанням. Це – перше.

Друге, я, наприклад, пропоную навпаки підтримати цей законопроект. У зв'язку з тим, що і в нашої Генеральної прокуратури, і в інших інституцій не було зауважень щодо тих, які ви говорите, до яких я з повагою ставлюся. Але вони працювали місяцями над цим законопроектом.

І останнє скажу, що, ви ж розумієте, на всьому… на міжнародній арені відстоюємо, що от ми в МКС, ми хочемо співпрацювати, ми розслідуємо і так далі, і… ну, крок затягування ухвалення цього законодавства, я вважаю, не допомагає нам у наших розслідуваннях.

Тому я пропоную підтримати цей законопроект.

 

ВОВК В.І. Ну, Світлана Петрівна, я ж зовсім не заперечував про те, я хотів сказати, що нам варто просто залучити консультантів, щоб вони допомогли нам абсолютно свідомо прийняти рішення, в якому ми  були би переконані, і я в тому числі, і щоб у залі  я міг і своїх колег переконувати, що да, це необхідно для того, щоб ми належним чином працювали, і щоб я теж був певний, що тут немає якихось загроз потенційних, у тому числі, для деяких наших колег, які прийшли в залу, ви знаєте, після добровольчих батальйонів і так далі, які мають певні опасіння і тому подібне.

Просто мова… Ми ж не  будемо розглядати в сесійній залі раніше, ніж лютий місяць, мова йде про те, щоб відкласти остаточне прийняття рішення до початку лютого нашого першого засідання у наступній сесії, щоб ми просто мали додатковий час розібратися у цьому законопроекті – ось і все. 

 

ТАРАСЮК Б.І. Я пропоную підтримати пропозицію секретаріату комітету нашого відносно рекомендацій профільного комітету включити до порядку денного.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, колеги.

Тоді в нас є дві пропозиції. Перша – це рекомендувати Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, який є профільним, який визначений головним комітетом з підготовки і попереднього розгляду проект Закону України про внесення зміни до деяких законодавчих актів України щодо співробітництва з Міжнародним кримінальним судом, включити його до порядку денного наступної сесії Верховної Ради  і рекомендувати Верховній Раді  прийняти його за основу з подальшим доопрацюванням до другого читання. Це перша пропозиція.

Друга пропозиція Віктора Івановича – це відкласти розгляд… (Шум у залі) …рішення комітету на наступне засідання, на перше засідання наступної сесії. От. Тому є одна пропозиція це, оскільки не головний комітет, тобто ми можемо рекомендувати так як це радить, тут є прописано. І відповідно до статті 93 Закону України "Про Регламент" частини сьомої. Рекомендувати комітету профільному його розглянути, а у Верховній Раді ми підтримаємо прийняти його за основу. Це перше.

І друге. Те, що пропонує Віктор Іванович. Хто за перше питання, щоб включити його до порядку денного наступної сесії?

Хто – "за"? Хто – проти? Хто – утримався?

 

_____________. Я утримався.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Утримався. Все. Тоді рішення є. Тому цей…

Колеги, переходимо, друге питання. Ви знаєте, що 21 грудня це deadline для подачі поправок до Закону про Дипломатичну службу. 21 грудня. Тобто завтра останній день. Станом на зараз є 55 поправок від різних депутатів. І з тих розмов і рухів в сесійній залі, я бачу, що ще сьогодні і завтра буде такий ударний день до подання поправок.

Тому є пропозиція створити робочу групу, тому що, можливо, за одне засідання ми не зможемо розглянути, бо там будуть деякі такі світоглядно розбіжні, які можуть навіть руйнувати логіку те, що прийнято в першому читанні. Тому є пропозиція створити робочу групу для того, щоб, там, робоча група продовж двох-трьох засідань змогла дійти якоїсь конкретної згоди і тоді уже запропонувати до другого читання якийсь варіант, який ми на комітеті ухвалимо на винесення в сесійний зал до другого читання. В когось є ще якісь думки, будь ласка, з цього приводу?

Була пропозиція, щоб продовження, оскільки Борис Іванович цим займався, далі, щоб він цю робочу групу очолював, розуміючи, які нюанси. Віктор…

 

ВОВК В.І. У мене є заперечення, оскільки тут будуть принципові поправки, зокрема, які я буду подавати, які будуть корінним чином вносити зміни в цей законопроект. І питання стоїть про підтримку нашої фракції чи ні цього законопроекту так само, наскільки я знаю, і з боку "Самопомочі" аналогічна постановка питання. Я пропоную, щоб очолювала робочу групу людина більш нейтральна, так би мовити. Оскільки Борис Іванович є розробником цього варіанту, я буду вносити, суттєво коректуючи поправки до цього законопроекту, то пропоную, щоб очолювала цю робочу групу третя особа.

 

ТАРАСЮК Б.І. Я хочу сказати, що я не є розробником проекту. Я був, за дорученням комітету, головою робочої групи, яка опрацьовувала пропозиції переважно з Міністерства закордонних справ, з урахуванням пропозицій і Міністерства юстиції, держслужби, Міністерства фінансів, Міністерства соціальної політики, працював. І хочу нагадати, що працювала активно ще в робочій групі Світлана Петрівна.

 

ВОВК В.І. Я пропоную якраз Світлану Петрівну призначити керівником цієї робочої групи.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропоную, щоб ми прийняли, робоча група, в склад якої, там крім членів комітету представники органів виконавчої влади, всіх тих, хто має безпосереднє відношення до розробки цього законопроекту, були включені.

 

_______________. І особливо Адміністрації Президента.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І особливо Адміністрації Президента. Хто – за? Робочу групу з керівництвом. Всі, ну, так, всі члени комітету. Відповідно ми не можемо змусити. За бажанням, так. Так-так і буду брати, Борис Іванович, все завдяки вашій наполегливості. Так і головне, щоб з Адміністрації Президента брали участь, Борис Іванович.

Так, колеги, є питання. Тоді секретаріат підготує нам порівняльну таблицю. Коли тільки там п'ятниця, понеділок, коли буде. Тоді ми узгодимо. Можливо, ще перше засідання робочої групи, якщо Борис Іванович буде на наступному тижні, можна ще  26-27-го зробити перше, подивитись, як процес піде. Олег погрупує ці поправки у відповідності до тих статей, що вносяться. І кожен матиме можливість доступу.

Добре, колеги, пішли, третій пункт.

 

_______________. Четвертий.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Четвертий? Давайте, тоді добре, якщо ніхто не заперечує, четвертий поміняти місцями? Я думаю, що кворуму не буде через пару хвилин. Добре. Якщо, колеги, не заперечуєте, четвертий пункт поміняти зараз місцями? Володя, доповідай. Нема заперечень.

 

АР’ЄВ В.І. Шановні колеги! До Верховної Ради, до Голови Верховної Ради надійшов лист Генерального секретаря Парламентської асамблеї Ради Європи з приводу необхідності подання постійної делегації Верховної Ради України у ПАРЄ на сесію 2018 року. У нас це останнє засідання комітету перед дедлайном, який зазначений, що треба подати уже весь комплект документ до понеділка 15 січня 2018 року, до того моменту більше у нас засідань комітету не буде.

На даний момент хочу поінформувати, що жодна фракція чи група Верховної Ради України не вносила жодних змін щодо свого представництва. І я лише хочу лише поінформувати, що як кожного року ми міняємо місцями представників депутатських груп "Відродження" і "Воля народу", і на наступний рік відповідно вони міняються містами, хто є делегантом, хто є заступником. Я пропоную затвердити в існуючому складі із тою поправкою, яку ми вносимо щороку. Дякую.

 

ВОВК В.І. Шановні колеги, якщо я не помиляюсь, якщо я помиляюсь, пан Ар'єв мене поправить, у нас делегація не у повному складі вже рік, оскільки у нас з 24, у нас 24 члена делегацій включно із заступниками може бути, у нас на сьогоднішній день 23. Ми рік назад ще відкликали повноваження пані Савченко, яка не була, і у нас так і досі залишається одне вакантне місце. Я думаю, що це неправильно, що вже рік ми не у повному складі маємо делегацію. Нам треба все-таки визначитися щодо того, чия це квота визначитися остаточно. Я, ви пам'ятаєте, моя позиція, що це квота позафракційних. Є точка зору, що це або "Блоку Петра Порошенка", або "Народного фронту". Там, наскільки я пам'ятаю, "Народного фронту" коефіцієнт дещо вищий був, ніж у "Блока Петра Порошенка". Тобто нам треба все-таки прийняти рішення щодо цього, це неправильно, що у нас є вільне місце, яке є незаповненим.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, чи можемо ми зараз, наприклад, підтвердити повноваження тих членів постійної делегації ВР, які вже є, і важливо, щоб потім не було такого, що ми до 15 січня пропустимо ці дедлайни, а мають туди всі прийти підтвердження… А вже з цією квотою, можливо ще на цьому тижні комітет терміново напише листи до лідерів фракцій і груп, щоб все-таки вони… Я пам'ятаю, у нас це була дуже довга розмова, засідання мало бути у Парубія з головами лідерів, які мали між собою погодити. Були листи від Бурбака, хто там із них мав надати квоти, БПП щось там вони між собою… Тобто це не рішення зараз комітету, кого ми маємо визначити.

 

ВОВК В.І. Я думаю, оптимально було б, щоб ці дві фракції не протистояли, все-таки віддати це позафракційним, щоб позафракційні могли заповнити… Оскільки у нас там Береза є від позафракційних і щоб заступник чи навпаки члени, а Береза – поза заступник, щоби бут теж від позафрак… Ну, це моя особиста точка зору.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вікторе Івановичу, так, але ми не може тут вирішувати комітетом без фракцій, тому що… Володя пропонуй рішення і будемо…

 

АР'ЄВ В.І. Питання у тому, що засідання жодної фракції не проводили, переговорів не проводили, пропозицій офіційних не надавали, власне, як і позафракційні жодним чином не подавали на цей рік жодних своїх пропозицій. Тому, на жаль, всі розуміють, у нас всі, хто знають, що сесія кожного року Парламентської асамблеї Ради Європи вона кожного року, на відміну від інших парламентських асамблей, потребує оновлення. І це вже не перший раз. Тому у нас є проблема, що доставити протягом року ми свою квоту не можемо. Тобто якщо подається 23, то на весь рік це 23. Мінятися можна тільки у межах існуючих подань, наприклад, якщо делегат у ПАРЄ самостійно відкликає себе сам, ну подає заяву про відставку, або з інших причин, які чітко виписані у Статуті Парламентської асамблеї Ради Європи. Тому у нас існує великий ризик, що якщо ми зараз не подаємо, не приймаємо рішення на цьому засіданні – ми навряд чи зможемо скликати засідання до 15 січня з певних об'єктивних обставин і можемо залишитися без делегації взагалі. Тому в даному разі я вважаю, що якщо не було проявлено жодних ініціатив, то на 2018 рік останнє засідання комітету нашого цього року до дед-лайну...

 

_______________.  (Не чути)

 

ВОВК В.І. Я пропоную тут компромісний варіант, підтримати 23, те, що ми маємо на сьогоднішній день, затвердити і водночас залишити відкритим це питання, і постаратися спробувати його все-таки врегулювати і до 15 січня, тоді, я думаю, навіть в режимі якоїсь такої переписки ми зможемо погодити це 24, якщо навіть не зберемося. Давайте спробуємо все-таки вирішити це питання.

 

ТАРАСЮК Б.І. Я пропоную, щоб ми затвердили, одним рішенням затвердили нинішній склад і далі обумовили, що в разі, якщо відповідна фракція не змінила своєї представленості по своїй квоті до, скажімо, 15 січня і все. Тобто тим самим ми даємо можливість фракціям зробити внутрішні перестановки, але, в принципі, рішення додаткового комітету не потрібне.

 

ВОВК В.І. Це ваша пропозиція, вона, я її підтримую, тільки вона не вирішує питання 24 людини, тобто заповнення повністю делегації, тобто  отією... Да, тобто додати...

 

АР'ЄВ В.І. Давай по квотам, ми зараз, якщо треба було говорити про квоти, то треба було говорити починати про це хоча б півтора місяці тому. Тому що ми зараз, якщо можемо почнемо відкривати скриню Пандори – ми опинимося в ситуації, коли взагалі парламентська... делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи може бути повністю фактично зруйнована і через те, що ми будемо… да, там уже будуть нові квоти  подаватися, вимога перегляду – того забрати, того призначити… Я вважаю… або я пропоную 23 – визначитися, але у нас, якщо  ми хочемо від… когось від позафракційних зараз  дати, то тоді ми можемо тоді запропонувати. Відповідним чином, якщо буде таке бажання у когось із позафракційних висунутися – да? – там на це…

У нас немає… Розумієте, у нас немає механізму: зібрати підписи чи можна взагалі сказати, от я хочу бути один.

 

_______________.  Ми ж одного безфракційного Березу включали.

 

АР'ЄВ В.І. Його… Ну, тоді да, збирали підписи. Але у нас немає… У нас немає жодного механізму, як це робити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Друзі, давайте… Це – довга історія.

Я пропоную так: давайте  голосуємо за 23…

 

ВОВК В.І. Якщо немає процедури, то на якій підставі пан Береза представляє? Розумієте? (Шум у залі) Так нехай і зараз ми проведемо рейтингове… Давайте тоді повторимо… повторити так само…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  А що, нема кандидатур? (Шум у залі)

Колеги, я пропоную так: давайте, щоб не завалювати цей, підтверджуємо повноваження на тих членів, які є, паралельно звернемося до фракцій: якщо встигнуть вони когось номінувати… якщо цей, ну, давайте завтра поговоримо по залу, якщо хтось зможе… (Шум у залі)

 

_______________.  Як, до яких фракцій…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  БПП і "Народний фронт".

 

ВОВК В.І. Ви домовляєтесь між собою, ми вам даємо… позафракційним. Ну, чому у нас має бути вільне місце? Домовтесь між собою і подайте разом, або скажіть обидві, що ви погоджуєтесь, щоб були позафракційні…

 

АР'ЄВ В.І. Я кажу, у даному разі… якщо ми в даному разі позафракційних… якщо ми говоримо про позафракційних, то тоді давайте… Якщо ми зараз увійдемо у квотування, то до цього приєднаються всі інші фракції і це закінчиться великим скандалом і зривом роботи Парламентської асамблеї.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, хто за  те, щоб затвердити…

 

АР'ЄВ В.І. Я просто… Ми можемо зробити – будемо без делегації. Це моє…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні! Давайте підтверджуємо повноваження членів постійної делегації в ПАРЄ зараз. Хто за те, щоб підтвердити повноваження тих членів, які вже є? Так!

Друге. Треба звернутися до лідерів фракцій. Якщо вони не визначають, не дають там цей, у нас все одно час, нас обмежує час до 15 січня. А тоді ми вже не зможемо, тому що після 15 січня вже пізно.

 

ВОВК В.І. Я пропоную так. Звернутися до двох фракцій – "Народного фронту" керівництва і "Блоку Порошенка". Да, ви переговоріть зі своїм керівництвом або домовтесь між собою і подайте. Або, якщо ви не подаєте, давайте, віддамо тоді позафракційним. А потім рейтинговим голосуванням.

 

_______________. (Не чути)

 

_______________. Жереб зробіть там.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, переходимо на третій пункт порядку денного. Колеги, пішли далі. Третій пункт порядку денного. Це ми питання закрили. Дальше завтра підійдемо до лідерів фракцій, може, якраз ми ще встигнемо їх в залі навіть проголосувати, якщо буде.

Тепер, колеги, третій пункт: "Фінансування діяльності української частини групи для співробітництва між Верховною Радою та Палатою депутатів Італійської Республіки". Що? Да.

 

ВОВК В.І. Я не знаю, як працює ця, я просто поінформую. Я лише поінформую, бо рішення все рівно. Є Положення про Постійну делегацію України в ОБСЄ. Відповідно до положення там квоти і тому подібне, відповідно до пункту 5 Положення про Постійну делегацію, в разі, якщо припиняються повноваження делегата, який представляє певну фракцію, про це фракція увідомляє комітет. Такий лист-увідомлення відправлений був вчора на Комітет закордонних справ про припинення повноважень члена делегації, постійної делегації в ОБСЄ Ігоря Попова, його повноваження припинені нашою фракцією.

І наша фракція подала іншого кандидата. І відповідно знову ж таки до пункту 5 Управління міжпарламентських зв'язків має підготувати відповідне рішення на підпис Парубію. І Парубій його введе замість того представника, повноваження якого припинені.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

ВОВК В.І.  Просто я інформую і комітет виключно в рамках положення про постійну делегацію Верховної Ради в ……

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, я пропоную отримати фізичний папір от…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, ще, можливо, десь… Отримаємо лист і тоді ми швиденько, як завжди…

 

ВОВК В.І. Там не треба ніяких рішень. Це просто як інформування. Я от на засіданні комітету проінформував ……………. лист з інформуванням ви тоді…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Іванович.

 

ВОВК В.І.  … прокопіюєте і передасте …

 

АР’ЄВ В.І. Але змінити делегацію в парламентських асамблеях і інших, ми можемо вбудь-який час і відповідно до листа, оскільки  Парламентська асамблея ОБСЄ не встановлює жодних обмежень щодо заміни протягом… Тому давайте ми зробимо це…

 

ВОВК В.І.  До відома, я пропоную взяти до відома.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Беремо до відома.

 

АР’ЄВ В.І. Давайте ми просто перенесемо це уже на наступне засідання чергове комітету. Парламентської асамблеї ОБСЄ засідання буде лише у лютому місяці. І тому…

 

ВОВК В.І.  Так там не право фракції, там немає…

 

АР’ЄВ В.І. … замінювати будь-яким чином…

 

ВОВК В.І.  Я ще раз хочу наголосити, комітет не приймає з цього приводу жодних рішень, відповідно до положення фракція інформує. От фракція, я вас поінформував і є формальний лист інформування…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Іванович, тільки сьогодні цей лист буде, ми відскануємо і відправимо всім членам комітету. Як це ми завжди робимо, всі листи – на комітет. Все. Колеги…

 

ВОВК В.І. В третьому пункті цього не має. Абсолютно вірно, управління… лист відповідний відправлений в управління міжпарламентських зв'язків, який готує відповідні зміни в розпорядження Голови Верховної Ради.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Віктор Іванович, добре.

Так, пішли далі. Володя, Італійська Республіка, фінансування. В тебе зараз якраз всі питання, де ти доповідаєш. Будь ласка. Два питання по…

 

АР’ЄВ В.І. Перше. Я хотів спочатку поінформувати, що треба затвердити те, що ми тоді пропустили, що Корчинська Оксана склала повноваження співголови групи, депутатської групи з міжпарламентських зв'язків з Італійською Республікою і  єдиним членом залишився… єдиним головою  залишився  Сергій  Алєксєєв.

 

_______________. (Не чути)

 

АР’ЄВ В.І. Фактично, да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте затвердимо, що  на основі складених повноважень буде  просто голова Алєксєєв. Хто – за? Хто – проти? Хто – утримався?  Тобто група не хотіла  пропонувати іншого співголову і так далі. Тобто це…

Тепер щодо  фінансування діяльності української частини групи для  співробітництва між  Верховною Радою та Палатою Депутатів…

Будь ласка, Людмила Олександрівна.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О.  Я можу доповісти.

Шановні члени комітету, минулого засідання було  затверджена група для співпраці… українська частина групи для співпраці з  парламентом Італії, яка створена була  на виконання меморандуму, який був підписаний Головою Верховної Ради та Головою Палати Депутатів Італійської Республіки.  Персональний склад ми  затвердили, але  виникло питання щодо фінансування цієї групи. Фінансування діяльності  цієї групи може проходити, як в рамках діяльності груп, тобто передбачених орієнтовним планом: п'ять прийомів, п'ять візитів у цих межах, які на всю Верховну Раду  затверджені або  ж фінансування  окремо, як міжпарламентського  об'єднання. І вам потрібно зараз  вирішити яким чином буде проходити  фінансування? Для  інформації скажу, що відповідно до  меморандуму, ця група працює шляхом проведення парламентських  зустрічей  один раз на два роки почергово в  Україні та в Італії.  Два рази… тобто  один раз у два роки… один раз на два роки.  Ми можемо його  внести як в окремі міжпарламентські об'єднання або в рамках.

 

АР’ЄВ В.І.  Дякую за інформацію.

У даному разі я хотів би рекомендувати, оскільки з італійським  парламентом у нас відносини будуються на  окремій основі, оскільки там немає стандартної співпраці між парламентською ………. то я хотів би  запропонувати, щоб, оскільки  важливість наших зв'язків з Італійською Республікою те, що там достатньо проблемна для нас часто країна, щоб все ж таки ми підвищили статус як виняток і фінансували як міжпарламентське об'єднання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні у кого немає заперечень? Хто за те, щоб підтримати таке рішення? І оскільки ми маємо окремий меморандум про співпрацю, бо там, пригадуєте цю всю довгу історію, що вони не працюють, рік ми цей меморандум і так далі.

Хто за те, щоб підтримати таке рішення? Хто – проти? Хто – утримався? Є.

Так, Володя, тепер прошу, є пріоритетні напрямки, ж пропозиції Комітету від інформації, від Данченка, у нас дуже довга переписка з Олександром Данченком. Скажіть, будь ласка, є від нього представник тут сьогодні? А, він зараз підійде.

 

АР’ЄВ В.І. Я з ним мав розмову… (Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я хотіла подякувати членам комітету, які взяли участь у робочій групі щодо фактично оптимізації фінансових витрат на міжнародну діяльність. Пригадуєте всі ці скарги, які були щодо бухгалтерії, складнощів виплат і так далі. Будь ласка…

 

АР’ЄВ В.І. Шановні колеги, ну, ситуація така, що виявляється, що поки ми серйозно взялися, то ми не знали, що нас трохи водили за ніс. Необхідність була дещо врегулювати, але переважно ми зрозуміли, що всі ці обмеження, які нам давалися, часто були обмеженнями нізвідки. Ми напрацювали звернення до Кабінету Міністрів з пропозицією внесення змін до законодавства, не через змін до законів, а до існуючих підзаконних актів, зокрема наказів Міністерства фінансів України, постанов Кабінету Міністрів України відповідно до того, щоб можна було звітувати в електронному форматі, а також користуватися електронними сервісами, винайму житла за кордоном із відповідними інвойсами, які надаються цими сервісами.

Крім того звернутися щодо того, щоб народних депутатів України внесли до списку в Додатку 2 Постанови Кабінету Міністрів України щодо надбавок в розмірі 50 відсотків сум добових витрат, оскільки народні депутати України, враховуючи їхню природу виїзду за кордон, вони часто потребують додаткових витрат, в тому числі представницьких, і часто ці витрати доводиться проводити у більшості випадків, да. І, да, і оскільки ми  уже ухвалили постановою відповідною рішення щодо прирівняння зарплат до... фінансового забезпечення до членів уряду, то, напевно, це було б логічно і тому ми звернулися... я пропоную вернутися з відповідним листом так само до Кабінету Міністрів України

Дуже цікавий момент виявився щодо прийому іноземних делегацій. Виявляється, ну, крім того що ми пропонуємо внести зміни до розпорядження Голови Верховної Ради, де є обмеження щодо чотирьох осіб, щоби у випадках це було не аксіома, а можливість рішення Комітету із закордонних справ. А щодо неможливості надання транспорту і оплати делегаціям готелів за межами Києва, як виявилося, що бухгалтерія наша була не готова сказати чому в документах жодно....  послатися на жодну... на якийсь документ, чому аксіомою є перевезення від аеропорту до Верховної Ради чи до готелю біля Верховної Ради, а готель має бути тільки готель "Національний" чи готель "Київ". Тобто в даному разі вони там пообіцяли додатково надати цю інформацію, якщо знайдуть. І тоді уже ми будемо окремим листом ще звертатися відповідно до того органу, який видав відповідні обмеження, якщо ці обмеження існують взагалі. Тобто… (Шум у залі) Одну секунду! Ні, це питання зависло в нас у повітрі, тому що, по-перше, ніхто не зміг сказати, що … хто і що нас обмежує. Тому я й казав, що нас трохи "водили за ніс" всіма цими питаннями всіма цими  обмеженнями. І, очевидно, що коли ми копнули,  то обмежень знайти не вдалося. Це, очевидно, якісь внутрішні там документи, тому ми попросили їх додатково нам надати, вже для цього окремо ми робочу групу збирати не будемо, вже, якщо з вашого дозволу, я тоді підготую відповідні звернення до тих відомств, які нас обмежують, якщо ці обмеження, підкреслюю, існують взагалі.

Є список тих листів і пропозицій, які ми … щоб від імені комітету ми звернулися до Кабінету Міністрів, до наших колег із Комітету Верховної Ради з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради, там потрібна зміна щодо… зміна законодавства щодо статусу народного депутата України щодо спрощення процедури направлення у відрядження народних депутатів України відповідно до календарного плану, оскільки ми в нашій дискусії визначили, що Голова Верховної Ради України все ж таки не може бути визначеним як керівником… керівником відповідно до того, як є в постанові, оскільки Голова Верховної Ради  не є начальником народним депутатfм України і природа його головування трохи інша, ніж, зокрема, там головування міністра у відповідному міністерстві або Прем'єр-міністра в уряді.

Тому в даному разі ми запропонували за європейською… щоб внесли відповідні зміни до законодавства за європейською традицією, коли за встановлений календарним планом вже комітетами план відряджень, керує ним і розпоряджається керівник Апарату або там Генеральний секретар, там хто як, в яких структурах може бути назва змінюватися.

Ну, і те, що я сказав, а також звернутися до Голови Верховної Ради України змінити розпорядження щодо обмеження в чотирьох осіб в плані делегування права змінювати цей ліміт рішенням комітету.

А також ми звертаємося до керівництва Апарату Верховної Ради з пропозицією провести відповідні переговори з представниками провідних авіакомпаній щодо створення спец... обговорення питання спеціальних тарифів на авіаквитки або принаймні там уже зрозуміти, щоб уникнути здорожчання, яким чином ми можемо уникнути здорожчання авіаквитки з наближенням до дати вильоту, якщо народні депутати України пізно визначаються із своїми можливостями щодо відрядження.

От, власне, це те, що обговорила робоча група. І я прошу комітет затвердити ці  напрацювання робочої групи і дати відповідно мандат голові комітету підписати  відповідні листи імені комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це якась... (Сміх)

Так,  але давайте повернемося до реальності. Віктор Іванович, голос...

 

ВОВК В.І. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, дивіться, я хотіла б, по-перше, подякувати, тому що дійсно ця робота допомогла виявити ті не порушення, а ті, скажімо, речі, які Апарат нам часто там гальмував чи знаходив якісь, скажімо, там речі, чому вони не можуть оплатити візит британців на схід, автобусом забезпечити, тобто це те, що дійсно або з ліні, або з того, що вони ніколи цього не практикували – вони не хотіли вийти за рамки свого типового, скажімо, там якогось бюрократичного апарату. Ми це зсунули, ми тепер показали, що, колеги, давайте працювати більш гнучко, тому оце  дуже важливо.

Щодо цін на авіаквитки, теж є питання якоїсь певної там цієї сфери і нам ще пан Боднар обіцяв раніше на своєму засіданні... на нашому засіданні, що питання тих завищених квитків, цін, які збільшують бюджет так само буде якось вирішено шляхом залучення інших провідних компаній. Це добре.

Міжпарламентські заходи в різних містах України: логістика проживання. Це так само, я повністю підтримую.

Щодо збільшення, якщо в нас було, чотирьох депутатів. делегації офіційні, там, візити чи то комітетів, чи збільшення, якщо буде на це, як ми декілька разів приймали рішення комітетом, прохання, зважаючи на важливість чи зменшення делегацій, як немає потреби, коли, там, Перший віце-спікер хотіли їхати в Казахстан, делегація 7 осіб, коли туди не було потреби семеро осіб їхати і так далі.

 

АР’ЄВ В.І. Можна… Да, я особливо забув наголосити, що ми так само пропонуємо звернутись до Кабінету Міністрів щодо загальної – це, що ми говорили, це косметичні зміни. Але загальної… переглянути загальний підхід до системи звітування за використані кошти, зокрема, об'єднати, як це уже в багатьох країнах європейських існує, об'єднати добові і витрати на готель в одну суму, які видаються як добові без звітності. І уже людина може в рамках цього тоді або користуватися тоді вільно будь-якими сервісами, тобто або групу, кооперуватися народні депутати можуть, і тоді можна навіть там, це таким чином вирішується питання додаткових витрат на представницькі, які тоді стають просто непотрібними і уже тоді в рамках існуючих бюджетів ті народні депутати, які їдуть у відрядження можуть собі дозволяти виділяти, вільно користуватися цими коштами, оскільки природа парламентського відрядження відрізняється від природи урядової, де є чіткі абсолютно директиви, інструкції і відповідно витрати не передбачають жодних відхилень. Дякую.

 

ТАРАСЮК Б.І. Я хочу сказати, що Голова Верховної Ради не має повноважень керувати Апаратом Верховної Ради. Голова Верховної Ради організовує роботу Апарату Верховної Ради, організовує і здійснює контроль. Тобто, він не керує, а він організовує роботу, щоб доручення були тому, хто чим займається.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Друзі, я думаю, що зараз перед тим, як ми по цьому рішенню ухвалимо, бо вони взаємопов'язані із пунктом нашого порядку денного, пріоритетні напрямки міжпарламентської співпраці Верховної Ради  на рівні комітетів та депутатських груп у 2018 році, тут якраз і присутній зараз голова комітету Олександр Данченко, які надсилали нам,  і у вас є всі копії, всіх листів і від МЗС, так само, оцінка тих пропозицій, які комітет надсилав як парламентська діяльність. Прошу  звернути увагу з тих заходів, там є  певний такий висновок МЗС. Ми давайте  зараз дамо  слово  Олександру, тоді  Володя  тебе, як голову  підкомітету з  міжпарламентських всіх візитів і тоді  ми резюмує це все. По цьому зараз, але перед тим дамо Саші слово, щоб  його не затримувати, бо в нього засідання свого комітету.

 

ДАНЧЕНКО О.І. Дякую за надане слово.

Доброго дня, шановні колеги! Доброго дня, шановні присутні! Наш Комітет з питань інформатизації  та зв'язку має дуже  багато міжнародних контактів і міжнародних зустрічей, які напряму стосуються діяльності нашого комітету. Галузь цифровізації світова або інформаційно-комунікаційних технологій, тобто IT і зв'язку вона побудована таким чином, що є міжнародні організації, які напряму там не пов'язані з  парламентом, але туди входять і представники  парламентів усіх країн. Наприклад, такі, як  ITU, то це такий  законодавчий орган всесвітньої галузі – це  світовий телекомунікаційний конгрес, де ми повинні приймати  участь, по яких питаннях? Наприклад,  у нас немає Криму, немає Донбасу, немає Луганську, а країна-агресор, за рахунок того, що ми  не представлені на ITU ми не можемо приймати участь, використовує доменні імена наш радіочастотний ресурс, те ж саме питання з      цифровим зв'язком, цифровим телебаченням. Є проблеми у нас в Україні, тому що  ми не запроваджуємо, на жаль,   по відомим всім причинам це цифрове телебачення  та цифрове  радіо,  з іншого боку у нас зараз є  проблема з координацією таких частот. І, наприклад, коли наш комітет зараз готує абсолютно новий Закон про радіочастотний  ресурс та Закон про електронні комунікації, нам для цього потрібно узгоджувати, приймати їхні практики, Європейського Союзу, в першу чергу, а також світового там міжнародного об'єднання електрозв’язку.

Тобто це не напряму є якісь парламентські речі, але це – міжнародний досвід. Крім того, я хочу звернути вашу увагу, що ми – єдина країна у світі, в якій за часів Януковича було знищено відповідальність у Кабінеті Міністрів за телекомунікації, за ІТ, за цифровізацію, і зараз ми залишаємося єдиною країною у світі, де в Кабінеті Міністрів немає людини або міністерства, хто б відповідав за величезну галузь. Всі країни створюють зараз міністерство цифровізації, міністерство цифрової економіки. Зараз ми повернулися з Кореї, в них це називається "міністерство цифровізації, інновацій та майбутнього", плюс вони створили "міністерство стартапів". Таким чином, в нас є величезна проблема, що зі сторони виконавчої влади взагалі ніхто не може представляти і не представляє офіційно Україну на таких форумах. Тому нам надважливо отримати підтримку фінансову для організації хоч якихось візитів. Я два роки спонсорую все це за свої кошти, навіть поїздки членів комітету за свої кошти. Я не вважаю, що це є правильно. І тільки … тобто жодних зв’язків немає.

Я дуже прошу підтримати план заходів нашого комітету на наступний рік.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Будь ласка, Володимир Ар'єв і Борис Іванович.

 

АР'ЄВ В.І. Шановні колеги, я в даному разі вважаю, що голову Комітету з питань інформатизації та зв’язку варто підтримувати і розуміти, що є певна специфіка в тому, що немає парламентського виміру тут активного. Але Україна є одним з найбільших постачальників ІТ-послуг, і це одна з найбільш пріоритетних галузей в Україні. Але ще і є питання переходу документообігу і взагалі державних... скажімо так, державного управління в електронну... на електронну основу. Тому, з одного боку, я абсолютно підтримую ці поїздки і  те, що ці візити важливі, але давайте тоді зробимо відповідне застереження, що за підсумками цих поїздок ми хотіли би мати звіт від комітету і, зокрема, щодо того, як отримані дані, там знання, обмін досвідом був використаний в законопроектах, які будуть представлені комітетом на розгляд Верховної Ради України. Тобто ми повинні розуміти так само ефективність, потенціал для цієї ефективності, особливо зі списку того... тих восьми заходів, що були представлені комітетом, я бачу. Але нам потрібно буде тоді в кінці року отримати звіт і, в принципі, тоді уже просто запровадити цю постійну практику отримання звіту від комітетів, щодо ефективності використання надбання міжнародних...

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир, в мене тоді до вас як до голови підкомітету, який відповідальний за всі ці поїздки, ми чітко розуміємо, що в нас є міжпарламентські обміни, на які є за всі 26 років діяльності парламенту певні фінансові можливості, які передбачають 5 візитів в Україну там комітетів і груп дружби, 5 – з України. І це ті... І ми маємо вже зараз на кінець року, це ще не всі, ми маємо вже зараз запитів 12, це при тому, що тут  не відображені ті пріоритети, які ми сьогодні ми вам всім розіслали, бо від МЗС прийшли пріоритети на 2018 рік по нашим стратегічним інтересам, які стосуються політичних, економічних речей і так далі. Плюс є різні комітети, Комітет з питань освіти і це... приходили і казали, що  їм важливі там обміни в них є свій список. Тому якщо завтра після комітет, який я підтримую, кібербезпека, підтримую інформатизацію – це один із важливих напрямків, цифрова економіка.

 

_______________. У нас є …. молодіжна політика.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ні, я тобі просто кажу, що це тільки один комітет по одному. Якщо завтра кожен комітет представить разом з бюджетом. Тому у нас, чому я хотіла, щоб на цих нарадах, де ви проводили, була або якась нова система запроваджена. Тому що, якщо завтра кожен комітет, а до нас часто приходять, ви ж бачили, як ми приймали тоді рішення візиту в Ірак, рішення, як Ірина Луценко, яка їздила з урядом по захисту прав людини і їй ніхто не компенсував. Якщо завтра кожен комітет виставить свої, а у нас 28 комітетів, кожен напише там по три візити за кордон, у нас вже буде 70 візитів. І тоді треба розуміти, який у нас буде підхід.

Тому що, якщо ми зараз це затверджуємо, завтра буде, тому я хотіла, щоб ми спільно напрацювали. Будь ласка, Борис Іванович, будь ласка, поговоріть тоді.

 

ТАРАСЮК Б.І. Я уважно ознайомився з рекомендацією Міністерства закордонних справ відповідно пропозиції комітету. І вважаю абсолютно обґрунтованою рекомендацію Міністерства закордонних справ. В зв'язку з цим, я би підтримав лише перший пункт з семи запропонованих, решту ні. Дякую.

 

ВОВК В.І. Я хочу закликати колег не відкривати ящик Пандори. І не розглядати отак побажань, які б вони не були обґрунтовані, окремих комітетів. У нас двадцять з чимось, двадцять сім, здається, чи двадцять вісім комітетів. Як тільки ми приймемо таке рішення щодо побажань одного комітету, повірте, через тиждень у нас будуть схожі листи з обґрунтуванням всіх і всі комітети знайдуть дуже серйозні обґрунтування. У всіх комітетів є дуже важливі міжнародні і заходи і з точки зору обміну досвідом, і тих міжнародних організацій, які курують ті чи інші напрямки в світі. І тоді виникне питання, чому ми якось вибірково будемо ставитися до одних комітетів, дискримінаційно ставитися до інших комітетів?

Ми маємо дійсно підтримувати міжпарламентські зв'язки і міжпарламентські заходи. Все, що виходить за межі міжпарламентських зв'язків, воно виходить за межі компетенції і нашого комітету, і Верховної Ради загалом і шукати кошти  на  цю діяльність можна у Кабінеті Міністрів програмах технічної допомоги у нас величезні мільярдні програми технічної допомоги, які  в тому числі передбачають кошти  на різні візити, навчання, розробки законопроектів, в тому числі і  так далі.

Тому я пропоную, ще раз, не відкривати цей ящик Пандори і не робити цього.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка,  Олександре.

 

ДАНЧЕНКО О.І. В першу чергу я дякую  за те, що  хоча б розглянули там наш графік, бо минулі два роки навіть не  розглядали. Я дякую за підтримку  тим депутатам, хто підтримує. Я що хочу сказати,  що  Верховній Раді потрібно змінювати свій Регламент і  відношення також  до міжнародної діяльності, і яке б рішення не прийняв ваш комітет і, там, Апарат Верховної Ради я буду продовжувати самостійно фінансувати державу, хоча це  є просто принизливо.  Це є просто принизливо.  І, вибачте, якщо у кожного комітету призначити йому один, два, три відрядження, то… правильних, якщо я повністю Володимира Ігоровича підтримую тут те, що буду працювати на країну, то це було б правильно. І комітети повинні мати там свій бюджет, як це в Європарламенті, як це в  Конгресі Сполучених Штатів так і…  Але я  хочу, щоб ви почули, що ту  працю, яку наш комітет по  Законах по кібербезпеці зараз  по новому закону по повноцінному,  по кібербезпеці з Євросоюзом виконує ту працю, яку по 4G, піаритись потім по 4 G будуть усі. А зараз 4G  без співпраці  з Європою з багатьма  позиціями неможливий. Добре, я буду  їздити за свої кошти, у мене ще є там на депозиті, ви можете це побачити, але неприйнятно для держави і давайте   себе обманювати ящик Пандори, ну ящик Пандори, не може бути багато держав, в яких  бідний парламент і бідні  чиновники. Тому я ще раз хочу сказати, я дякую за підтримку, я готовий звітуватися за ті  відрядження, які ви надасте, але, я так розумію, що знову комітет буде звертатися, там є деякі партії, які кажуть, давайте закінчувати звертатися з  протягнутою рукою. Ну мені прийдеться звертатися, щоб Європарламент профінансував, стояти на колінах, так. ICANN проголосував, бо нам потрібно захищати наші доменні імена в Донецьку, Луганську наші радіочастоти захищати, одна справа кричати з трибуни,  інша справа щось робити. Дякую.

 

ТАРАСЮК Б.І. У нас також серйозний комітет.

Я хотів сказати, що я уважно прочитав аналіз, який зробило Міністерство закордонних справ, це ж не просто так у стелю подивились і написали. А мова йде про те, що  за цією довідкою робота дипломатичних представництв України, які дослідили, проаналізували ситуацію і дійшли висновку, що там немає парламентської складової, чого ми повинні брати на себе.

 

ДАНЧЕНКО О.І.  Тому що "моя хата з краю" – це не позиція патріотів України. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Колеги, прошу ще, Володимире, зведену інформацію щодо міжпарламентських обмінів нам доповісти коротко.

 

АР’ЄВ В.І. Шановні колеги, давайте тоді у нас є зведена інформація  щодо міжпарламентських обмінів на 2018 рік: Франція, Італія тощо, ви  бачите – це  Франція у нас перенесена з 2017-го і я думаю, що  якраз ми маємо підтвердити. В усьому іншому  я тоді пропоную керуватися, щоб не займати  багато часу, рекомендаціями щодо пріоритетних напрямків міжпарламентської співпраці. У 2018 році   Міністерство закордонних справ України і надавати пріоритети в напрямках в разі наявності відповідних запрошень з українського або іншого боку. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 Колеги, оскільки я ознайомилася з тими пріоритетами, які  надало МЗС ось вони і вони були вам надіслані, де МЗС самі  пишуть: "Що зважаючи на стислі терміни, вони ще не до кінця опрацювали ті пріоритети, і насправді, вони ще продовжують зі своїми посольствами опрацьовувати, що справді є важливим, тому що по багатьох… Ну, у мене є, наприклад, питання по тих навіть пріоритетах, що вони…  я думаю, що вони, ті країни, які надіслали, вони просто звели  в таблицю, це напівсира пропозиція. Тому, можливо, один з варіантів щодо визначення вже тих пріоритетів перенести  на січень, на перше засідання, коли МЗС нам доопрацює фінальну вже після узгодження зі своїми дипустановами, нашими дипустановами, тому що зараз навіть цих 12, які є тут, вони не враховують … секретаріат звів до купи ті пропозиції від народних депутатів, груп дружби і так далі,  є ті пропозиції, які там є й від Олександра Данченко. Але від МЗС остаточних, скажімо, пріоритетних напрямків міжпарламентської співпраці ще немає у фінальному документі. То, можливо, дочекатися цього фінального документу до наступного засідання, пленарного тижня з 15 січня, і тоді вже, дійсно, обговорити, зважаючи на ті виклики, які є перед державою – продовження санкцій, посилення співпраці там із США, поїздка, ми планували, у Францію вже, і французи до нас, тобто… Британія була після візиту. Тобто і сісти, нормально проговорити. І не забувати про інші. (Шум у залі) 

Зараз просто частково… Голосування в ООН показало, дійсно, питання… (Шум у залі) Тому одна з пропозицій, які напрацювала робоча група, якщо там, де є в нас консенсус, який… немає в нас… і звернутися до голови. (Шум у залі) Почекай, Палатного яка пропозиція? Можеш нагадати? (Шум у залі) А! Все-все! У Польщу? (Шум у залі) Румунія – тенісний турнір… Ну, це вже взагалі… Вибачте! (Шум у залі) Ну, колеги, а футбол? (Шум у залі) Ми це не… Ми це внесли, тому що ми зобов'язані, ті депутати, які присилають листи, ми ж не можемо ці листи викинути відразу. Тому ми їх внесли в таблицю, аби… "прелесть каждого была видна".

Будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І.  Секретаріат повинен  уважно слідкувати за тяглістю тих пропозицій, які у нас стояли в минулому. Наприклад, не було здійснено обміну з Турецькою Республікою, що є і було в плані, є і було запрошення з боку наших колег з Туреччини, але чомусь у цьому… у цій зведеній інформації немає. Зато є футбол.

 

АР’ЄВ В.І. Якщо дозволите, да, ці пропозиції мають бути, але вони мають бути…  У нас є стратегічні напрямки, які давно нами визначені були, і вони мають бути враховані. Але, зокрема, Корея – да? – я вважаю, що треба нам надавати перевагу рекомендаціям Міністерства закордонних справ, оскільки тут йдеться про візит групи дружби України до Кореї, але я вважаю, що треба зосередитися на тому, що рекомендує нам МЗС все ж таки на першому… щоб офіційний… організація офіційного візиту спікера національної асамблеї до України на 2018 рік. А потім вже можна говорити…

Він вважає… МЗС теж вважає доцільним корейський напрямок, але… візит туди, але я вважаю, що тут, наприклад, нам варто зосередитися на організації найвищого рівня візиту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, мені здається, що навіть Польща от зараз не має запрошення офіційного зі сторони сейму чи навіть сенату, щоб вони туди їхали, тобто зараз це просто добра воля з нашої сторони парламентарів їхати туди. Зважаючи на складність відносин двосторонніх між Україною і Польщею, мені здається, тут треба підійти до цього під час безпекового форуму у Варшаві… Тобто ми зустрічалися в їхньому сеймі, якраз і було проговорено, що, можливо, треба зробити спільний візит комітетів, зустріч у Львові і в Перемишлі, де ми могли б поїхати і якось проговорити історичні питання, культурні питання, соціальні і так дальше. Я не бачу зараз у Польщу важливість віддавати один з важливих візитів, скажімо, тим більше у цьому році ми фінансували, за один з візитів був Комітет сім'ї, молоді і спорту, вони їздили саме у Польщу, і ми їм підтверджували це. Наступному році знову в Польщу молоді, сім'ї і спорту. Колеги, мені здається, що, ну, тобто зважаючи на складність стосунків, тут треба включати важку артилерію для того, щоб вирішувати ті складні двосторонні питання, які є, а не фокусуватися на молоді, спорту і все решта. Тобто важливіше для держави зараз закрити… Тим більше немає від них запрошення навіть.

 

АР’ЄВ В.І. Ми не можемо замість відповідно керівників груп дружби організовувати запрошення, це не питання комітету. Тому у даному разі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

АР’ЄВ В.І. Правильно. Ми маємо… Але вони мають все це організовувати.

(Загальна дискусія)

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Борисе Івановичу, то ми затверджували на… Вибачте.

 

АР’ЄВ В.І. Добре. Ні, ви можете надавати вашу інформацію, прошу. Прошу.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У минулому році ми затверджували пріоритети на цей рік. Це мова йде про те, що затверджуємо на той рік. І ми не знаємо, чи ви як голова групи дружби хочете їхати у наступному році. Тобто якби ви нам сказали, або написали, або повідомили, ми б звичайно це включили. Мова іде про нові затвердження пріоритетів. Якщо зараз комітет затвердить, що ті всі пріоритети, які були…

 

АР’ЄВ В.І. Можна? Вибачте, будь ласка. У даному разі, якщо є пріоритет на нездійснений візит, який був пріоритетом на 17-й рік, він, я думаю, що меншим пріоритетом не залишається. Нам потрібно у тому числі зараз до груп міжпарламентських зв'язків, які нами уже давно визначені, у тому числі відповідно до рекомендацій МЗС, які визначені пріоритетами на 18-й рік, направити відповідні листи з проханням розглянути можливість та організувати ці запрошення відповідно до рекомендацій. Але подивіться чітко відповідно до рекомендацій МЗС.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, просто я зрозуміла… Дивіться, немає зараз конфлікту між тим, що є. Просто…

 

_______________. Я не розумію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. … МЗС тільки сьогодні, Борис Іванович, от оцю табличку МЗС прислало тільки сьогодні. Я попросила миттєво її розіслати всім на e-mail, щоб ви могли ще недрукований варіант ознайомитися. Тому секретаріат не встигли просто фізично звести, тому що то не фіналізовані ще. МЗС прямо тут пише, на чому я робила акцент, що вони ще до кінця не визначились, бо не доотримали від цих посольств наших за кордоном про ці пріоритети. Тому тут зведене тільки те, що вже прийшло в комітет від різних депутатів, представників різних груп дружби і так дальше, комітетів, все решта.

 

ТАРАСЮК Б.І. Почекайте, якщо пріоритет був визначений раніше комітетом, але він не був реалізований, то, очевидно, ми маємо прийняти рішення? 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Має прийняти рішення, правильно. Тому я, коли я зазначала наперед, що ми не готові зараз затвердити це, тому що від МЗС немає остаточної фіналізованої інформації – це раз. Від тих людей, які тут понадавали нам свої бачення, як турніри, теж немає ні запрошень, нічого.

 

ВОВК В.І. (Не чути) …витрачаємо зараз час.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тому що… Добре. Давайте…

 

_______________. (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І. Я тоді пропоную …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тому що було, наприклад, поїздки деяких заплановані, там, на січень-лютий. І тому ми січень-лютий ми деяким депутатам маємо дати певну відповідь, тому що, розуміючи, що засідання може бути в січні. Тому ми не можемо розтягувати, коли депутати пишуть на комітет ухвалення рішення на 3 місяці. Є якісь певні ці…

 

АР’ЄВ В.І. Давайте Францію і…Тоді у мене пропозиція, якщо є, зараз Францію і Малайзію тоді уже щодо візиту спікера у 2018 році, як відповідно спікера в Україну. А Італія тоді щодо, направити лист щодо підготовки візиту на першу половину, щоб вони організували тоді відповідні запрошення, ну, уже… Але це уже відповідно до міжпарламентської співпраці, яку ми виділили сьогодні своїм рішенням от і все. І далі уже діяти відповідно до рекомендацій МЗС, надіслати керівникам груп прохання організувати візити на 2018 рік, а також відповідно до пріоритетів. Серед пріоритетів у нас так само залишаються Сполучені Штати Америки, наприклад.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це власне те, що я хотіла, Володя, від тебе як від голови підкомітету вийти на комітет уже з тими рішеннями, які потребують термінового ухвалення якогось нашого рішення, і ті, які мають там…

 

АР'ЄВ В.І. Оце те, що я говорю. Я вважаю, що нам потрібно обов'язково, так само я хочу, щоб колеги мене підтримали, включити у пріоритети зараз на 2018 рік таку країну як Китай, тому що це лідер, явний лідер Азійсько-Тихоокеанського регіону, там є проблеми у нас щодо сприйняття.

 

_______________. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І. Я розумію, але я говорю… Борис... Віктор Іванович, я говорю про те, що я маю говорити відповідно як голова підкомітету. Я пропоную, щоб ми додали до переліку Китай. І ті, хто у нас є у групі дружби із Китаєм, хай організовують візит до цієї країни протягом 2018 року. Це те, що я хочу сказати. Хочете не приймати – не приймайте. Але принаймні казати: про що ви говорите, то будьте тактовні, будь ласка.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Шановні колеги, я хочу тактовно внести пропозицію щодо ефективного використання нашого часу. Я пропоную розділити два рішення. Перше рішення – проголосувати за ті термінові візити, які, наприклад, плануються на січень, які потребують нашого негайного рішення для можливості їх організації. Друге рішення – щодо стратегічного планування наших міжпарламентських обмінів – перенести на наступний комітет засідання.

Водночас підтримую пропозицію Бориса Івановича, щоб секретаріат нам допоміг зробити аудит, куди ми поїхали минулого року, куди ми не поїхали, що пропонує МЗС, таку порівняльну таблицю, і які листи у нас є і пропозиції від народних депутатів. Це раз.

Друге. Я пропоную, щоб ми влаштували з вами стратегічну розмову, які пріоритети будуть відбуватися у зовнішній політиці 2018 року, які міжнародні… де будуть вибори відбуватися, де є абсолютно проблемні ситуації з парламентами, з урядами, куди нам точно треба поїхати, навіть якщо ми, наприклад, їздили минулого року. Бо саме так треба формувати наші пріоритети. І потім незалежно від цього ухвалити рішення на весь рік. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це те, про що ми якраз… Будь ласка, зараз нам треба затвердити візит французької делегації. Ми підтримали на засіданні комітету ще 06.12, оскільки візит не відбувся, ми його переносимо на початок 2018 року січень чи лютий, коли у французької делегації складається. Хто за таке рішення? Ну, тепер просто це рішення треба підтвердити, це вже пріоритет буде виходити наступний рік, тому що це не відбулося. Це рішення є. Тобто з французами можна далі працювати, готувати їм візит.

Тепер, оскільки з тих… Ще якісь є термінові, що треба по візитам?

 

АР'ЄВ В.І. Ну, Малайзія. Ви же говорили, що… (Не чути, мікрофон вимкнено)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, лист…

 

АР'ЄВ В.І. А далі будемо визначатися…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Пишемо лист тоді кому, керівникам груп дружби, а не міжпарламентських зв'язків?

 

АР'ЄВ В.І. Керівникам груп… це і називається так.. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Нет.

 

ТАРАСЮК Б.І. Це групи по зв'язкам.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. По зв'язках. Так, хто за те, щоб звернутися до них, що вони ці пріоритети фіналізували?

Є рішення. Одноголосно.

Далі. Ті, що в МЗС не узгодили якось, там, необов'язково…

Далі. Тепер щодо Малайзії. Готовність спікера приїжджати в Україну…

 

АР’ЄВ В.І. На початку лютого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. … на початку лютого. Хто за те, щоб підтвердити цей візит?

Хто – проти? Хто – утримався? 1 – утримався.

Ще, що було з термінових, аналізу? Нічого. Все. Данченко. Борис Іванович пропонував затвердити Брюссель, поїздка Данченка в Брюссель. З всіх пунктів лише перший, бо це відповідає…

 

ТАРАСЮК Б.І. Бо це є парламентський.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Бо це є парламентський вимір. Брюссель – це березень цей рік.

 

_______________. А інші?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тільки цей зараз узгодити, інші, не відкривати ящик Пандори, бо цей відповідає міжпарламентському виміру. Хто за те, щоб цей затвердити?

Хто – проти? Хто утримався? Один є. Все. 

Колеги, а тепер щодо цього…

Друге. Хто за те, щоб в січні відразу внести в порядок денний комітету про стратегічні пріоритети зовнішньої політики і парламентської дипломатії на 2018 рік відповідно до викликів, виборів в різних країнах наших партнерів і так далі? Зразу прошу внести…

 

_______________. Слухання?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та, не слухання, на що нам ці слухання комітетські, нам треба між собою визначити, це не публічний захід, треба в комітеті проаналізувати ті…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та навіщо комітетські слухання. Їх проведення…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Ну, просто сам формат комітетських слухань, він має певні процедури за цим, складністю і так далі. це дуже величезна бюрократична… Тобто нам простіше запросити на розмову сюди МЗС, Мінкульт, Мінінформації…

 

АР’ЄВ В.І. Я прошу тоді виділити для цього окреме засідання, а не, ну, щоб ми порядок денний як…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Погоджую.

 

ТАРАСЮК Б.І. А чого сьогодні не було представника…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. До речі, цього не було?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Ми написали, запросили. Я так розумію з листа МЗС видно, що вони не готові… (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Колеги, тоді окреме, давайте проведемо окрему нараду, хай це буда така нарада з МЗС, з Мінінформації, Міністерством культури для того, щоб, зрозуміння певних пріоритетів, які в нас будуть. Хто за те, щоб проголосувати цю окрему нараду? З визначення…

Хто – проти? Хто утримався? Будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І. В мене пропозиція. Я пропоную, щоб ви звернулися до керівництва Міністерства закордонних справ, щоб воно забезпечувало присутність Міністерства закордонних справ на кожному засіданні профільного комітету незалежно від того чи готові вони, чи не готові. Але бесіда має носити конкретний, професійний характер. Для цього потрібні представники Міністерства закордонних справ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я пропоную…

 

ТАРАСЮК Б.І. Зробити їм зауваження.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. … зробити ширший лист, написати, оскільки в МЗС тільки нарешті з'явився один з заступників – Боднар. Але в умовах зовнішньої агресії мати лише три заступники, один, який веде юридичні позови, один, який займається міжнародними організаціями, третій – тільки почав працювати, і то він не встигає між  двосторонніми нашими Україна-Польща, Україна-Румунія і Молдова і решта, а реально людина, яка би займалася парламентом всіма – немає, тут немає першого заступника в МЗС вже тривалий час. Тому, можливо, варто поєднати, перше, що ми пропонуємо, щоб  на  кожному засіданні профільного комітету був присутній  представник  МЗС і висловити певну стурбованість, відсутність уже рік з гаком першого заступника міністра закордонних справ.  Ти готовий?

Хто за такий  лист… ми цей лист кому пишемо? Клімкіну, гаразд. Все. І це…

Тепер переходимо до цього, там де у нас  є консенсус   я думаю, що треба звернутися  до керівництва з пропозиціями провести переговорити щодо  авіаквитків, врегулювання  фінансування оці два… четвертий пункт…

 

_______________. Може з  першого підемо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте  з першого почнемо, добре.

Перший пункт, хто перші онлайн-сервіси, хто – проти цього  першого пункту? Добре, я єдине, що не підтримую це представницькі витрати у закордонних відрядженнях, тому що у нас є ця сума в місяць на… як воно називається? На депутатські.

 

_______________.  Ми збільшили.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Які ми збільшили, тому якщо будуть ще якісь депутатські цей…

 

_______________. Давайте тоді виключимо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді цей пункт буде  викликати купу в людей, щоб ми тут  жируємо і так далі. Є депутатські… і депутати не звітують як вони їх витрачають. Тому додаткові…

 

АР’ЄВ В.І. Я хочу поінформувати, що в даному разі існує така норма, коли Голові Верховної Ради,  Першому заступнику і Заступнику щомісяця виділяється  40 відсотків від  посадового окладу на закордонні відрядження на ці… на представницькі витрати. Тому в даному… чи взагалі, але да я більш ніж серйозно  говорю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Першому і всьому керівництву  Верховної Ради?

 

АР’ЄВ В.І. Так всім трьом виділяється 40 відсотків від посадового окладу. Тому в даному разі ми просили, щоб врегулювали питання виділення коштів  на під час перебування народних депутатів України в закордонних відрядженнях розробили це просто систему чи, взагалі, яким чином можна це фінансувати. Ну, наприклад, коли ми – українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи запрошує німецьку делегацію на вечерю, то хто... то фінансування з боку Верховної Ради бути, в принципі, зараз не може, тому що там немає такого пункту порядку денного. Тому в даному разі я, звичайно, можу запропонувати, щоб ми не розглядали це питання, але практика все одно є. І тому в даному...

 

_______________. (Не чути)

 

АР’ЄВ В.І. Ні. Це не нововведення не в цьому скликанні, це от, це Закон про статус народного депутата беремо, читаємо. Але ми маємо в даному разі, ми пропонуємо запропонувати схему. Щоб вирішити ці питання протягом і, очевидно, механізм виділення цих коштів, я думаю, що він не має бути апріорі автоматичним. Він має бути, очевидно, виділятися, наприклад, хтось їде, якась група міжпарламентських зв'язків і каже: нам потрібно, там або приймає, да, іншу – нам потрібно виділити кошти на організацію обіду, да, від нашого імені. Або делегація в Парламентській асамблеї ОБСЄ приймає делегації, там робить прийом для інших делегацій. І от на  такі... для таких речей я думаю, що це може бути рішення нашого комітету для того, щоб виділяти ці кошти колегіального органу. Але на сьогоднішні день лише у Верховній Раді лише три людини мають представницькі витрати.

 

ТАРАСЮК Б.І. Дискусія на цю тему відбулася з представниками Апарату Верховної Ради і Міністерства фінансів. В принципі, наскільки я розумію, нам вдалося переконати їх, що представницькі... представницькі, які, про які йде мова зараз, вони не покриваються депутатськими. Депутатські призначені для того, щоб покривати витрати народного депутата в середині країни на свою депутатську діяльність. Це можна багато розповісти на що ці кошти мають іти, в тому числі, наприклад, у мене  вони ідуть на фінансову допомогу людям, які звертаються і яким конче потрібна така допомога. А що стосується закордонних відряджень, це абсолютно тема, яка не врегульована. Тому, наскільки я розумію, Володимир Вікторович, ми говорили про те, щоби нам дали довідку, яким чином ці питання регулюються у виконавчій владі при направленні делегацій, а вони регулюються. І так само вони мають регулюватися і по відношенню до відряджень народних депутатів. Це все – дві різні речі.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Я хочу сказати, що… Розумієте, в нас же проблема, що у нас бюджет дуже маленький. В цьому році в нас навіть не вистачило на забезпечення якихось візитів людей, які ми хотіли зробити. Тому говорити про там ще представницькі вечері і так далі, воно видається трошки неадекватним.

Але, я вважаю, що оскільки ми працюємо на майбутнє і на  ефективній дипломатії, то ми повинні розробити це на  рівні норми, і рано чи пізно ми їх зможемо застосовувати. Більше того, будуть випадки точно, коли ми зрозуміємо, що це – той інструмент, яким треба скористатися і надати якісь делегації. Тобто йде до того, що ми все одно будемо економити і будемо віддавати візитам делегацій, обміну комітетів більше, ніж вечерям, тому що на вечері піде більше, ніж на квитки наших депутатів.

Але я хочу сказати, що ми повинні працювати на майбутнє і вирішити  просто це на рівні правил. А як ми будемо користуватися, це вже питання нашої… тобто совісті і економності.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Тоді, можливо, ми спочатку отримаємо запит, як це відбувається на рівні уряду – так? Чи ви вже маєте цю інформацію? Проаналізуємо, і тоді запропонуємо якийсь варіант. (Шум у залі)

О'кей, добре! Тоді тут врегулювання  питання представницького… ми просимо для того, щоб нам прояснили, як це фізично може відбутися. Правильно? Це ще ми не голосуємо за рішення. Так! (Шум у залі) Але… Механізм, знаєте. Але ми не голосуємо зараз за те, щоб там цей… Механізм,  добре!

Тоді перший пункт я знімаю поки що. Всі… консенсусно – правильно? Є!

Другий пункт – проти. Я проти другого пункту. І Віктор Іванович проти другого пункту. Тоді цей пункт поки що не готовий. (Шум у залі) Ні, ну, ми ж домовилися, що те, що немає… тільки ті, де є консенсус. А то дальше будемо пропрацьовувати.

Третій пункт. Комітетів не повинен перевищувати, як правило, голова може… кількісний склад – нема заперечень. За рекомендацією комітету. Так, є! Воно і так так відбувається.

І четверта. В когось є – проти? Я підтримую. Все, тоді… (Шум у залі) Він п'ятий є, Світлана. Ой, четвертий останній, четвертий останній. Робимо все. Все, але оцей пункт щодо представницькі витрати, ми з'ясовуємо механізм, так.

Тоді пропоную за винятком другого пункту повністю такий лист від комітету, як рішення комітету. Хто – за? Рішення є. Прийнято.

Колеги, ще два пункти. Я бачу, всі вже так дивляться, як…  Так, візит Бюро ОБСЄ, що нам там треба,  Людмило Олександрівно?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Прошу…  (не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми – за. Хто – за? Хто – проти? Ти – за, чи, ти, Володя, ти якось так?

 

АР’ЄВ В.І.  "За", "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. "За", все. Друге. Колеги, ви пам'ятаєте це скандальне рішення щодо закритості в Комітеті нацбезпеки і обори групи, яка напрацьовує законопроект з розмінування гуманітарну, проти мінної діяльності. Оскільки це топ-важливе питання, ми вже написали листи, за рішенням нашого комітету, спікеру, щоб включити в групу інших представників. Хорватію. Хто визначився? Хто готовий з комітету їхати в Хорватію? Хто?

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Планується з 29 січня.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. По 2 лютого.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Хто за те, щоб Світлана Петрівна від комітету їхала? Хто – проти? Хто – утримався? Одноголосно.

Ні, це не пленарний, ні-ні, сесія ж з 6-го. Все. Колеги, ще є три питання. Будь ласка, Світлана Петрівна, вони не потребують ніяких рішень. Я так правильно розумію? Ми ще єдине, колись ми голосували, що ми мали провести круглий стіл окремо по консолідованій претензії. Те, що Ірина Геращенко… Ірина Луценко, перепрошую, пропонувала. І окремо по всім міжнародним позовам, які Україна зараз веде, всім судовим. Щоб зрозуміти, який там стан справ. Ну, це ми вже всі наші плани перенесемо…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Оце ще одне дійсно питання. Колеги, а зараз я прошу, щоб ми за результатами, зараз в нас буде звіт Світлани Петрівни. Тоді…

Ще в мене була одна пропозиція, колеги, до мене підходив Леонід Ємець, який є співголовою групи дружби Україна-Японія. Посольство Японії дуже розраховувало, що Україна проявить солідарну позицію по Північній Кореї засудженню, оскільки їхній спікер парламенту, вони висловлювали. І зараз Японія це останній місяць, коли вони головують в Радбезі ООН. Були окремі слухання, було наше МЗС і вони хотіли, і Леонід Ємець підготував, вони хотіли, щоб ми зробили хоча б якусь заяву на рівні, там, просто парламенту, що ми засуджуємо, там, Північної Кореї ці спроби ядерних, там, тестів, що це загроза, щоб ми не фокусувались тільки на собі, що тільки в нас є російська агресія і якось ширше дивились, тим більше, що в цьому році був візит спікера в Японію. Японія…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропозиція. Леонід Ємець напрацював текст, якщо ми цей текст скинемо на всіх, щоб це було рішення комітету, щоб ми хоча б на сайті парламенту оприлюднили, що Комітет у закордонних справах засуджує, там, дії Північної Кореї, які в глобальній безпеці плюс Україна здала…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Але зараз ми просимо, що ми за таку заяву, яку затвердимо онлайн голосуванням, правильно, текст?

 

ВОВК В.І. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

ВОВК В.І. Ну, я це підтримую за однією умовою, що ми в обов'язковому порядку включимо в цей текст нагадування про те, що Україні були надані відповідні гарантії і недотримання цих гарантій послало абсолютно неправильний сигнал всім пограничним ядерним державам типу Північної Кореї про те, що на рівні…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Підтримується. (Не чути) ... проголосуємо, що те, що ми за таку… Чи ви хотіли, Борис Іванович, іншу пропозицію?

 

ТАРАСЮК Б.І. Ну, я не…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Рішення таке, що ми за таку певну заяву Комітету у закордонних справах за умови групи дружби Україна-Японія  з цією ставкою, де наш, ми теж просунемо наша Угода про нерозповсюдження ядерної… Будапештський меморандум. Хто "за" з узгодженням тексту онлайн?

Хто – "за"? Всі одноголосно. Є.  

Борис Іванович, ви пропозицію…

 

ТАРАСЮК Б.І. Я хотів сказати, що… (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  …екскурсію по виставці, яка тут є, до речі, до 100-річчя дипломатії, у п'ятницю всі члени комітету мали отримати запрошення від МЗС на прийом з 1-ї години до там 3-ї.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, Борис, Вікторе Івановичу, колеги, будь ласка, зараз…

 

_______________. Тому що вони вважають, що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, запрошення прийшло.

Будь ласка, Світлана Петрівна зараз, зараз голосування… Світлана Петрівна зараз, будь ласка, по Британії. У когось якісь ще були пропозиції, де треба голосування.

 

 ЗАЛІЩУК С.П. Я пропоную написати листа МЗС про те, що Рада закінчується о 2-й і на майбутнє пропонуємо враховувати це. Але це серйозне зауваження, я вважаю, серйозне. Або ми зневажаємо парламент, дофіга нам цей Регламент і навіщо нам працювати, або ми якось вибудовуємо ці пріоритети. Давайте напишемо чемного листа, просто нагадаємо, що ми парламентсько-президентська у томі числі республіка.

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Але тим не менше давайте МЗС воно буде планувати надалі…

 

ВОВК В.І. … робочого графіку народних депутатів.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ні, ну, серйозно, це важливе питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я тоді пропоную написати з копією на Адміністрацію Президента за те, щоб у майбутньому планування таких відзначень враховували графіки, робочі графіки парламенту для того, щоб нам…

Хто за такий лист? Одноголосно.

Твої такі рухи, вони означають, ти "за" чи ти… (Шум у залі)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Колеги, я 2 хвилин вашої уваги, 1 хвилину навіть.

Ми провели візит британської групи дружби на схід. Це надзвичайно ефективно возити керівників групи дружби, депутатів, тому закликаю всіх активніше користуватися цим інструментом. Я хотіла довести до вашого відома дві речі.

Перше. Ми ініціювали звернення до міністра закордонних справ, міністра Європи, голови групи дружби, а також Прем'єр-міністра Великобританії звернення щодо лібералізації візового режиму з Великобританією. І ми провели з ними багатогодинні розмови з цього приводу. Британія одна з найнерезультативніших надавачів віз українцям, 25 відсотків відмов. Це катастрофічна…

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Я не хотіла, ви…

 

ВОВК В.І. (Не чути) ...40 відсотків.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Сорок, да? Бачите, ми тут конкуруємо з вами, Віктор Іванович. Але одна з проблем – це те, що в нас немає консульського відділу і всі паспорти в Польщу пересилають. І ми вели переговори про те, що першим кроком може бути, можливо, навіть не в лібералізації, а принаймні відкриття такого консульського відділу. І підписали його члени депутати з усіх абсолютно фракцій, які є в парламенті. Я надсилала лист в групу дружби там нас 76 чоловік, всі, хто відгукнувся, захотів підписати – вони підписали. Тому я  хотіла донести до вас це.

Друге. Сьогодні 20 число...

 

ТАРАСЮК Б.І. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Вже не можна, на жаль.

 

ТАРАСЮК Б.І. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Я до вас не підходила хіба? Мені здається, що ви підписували, Борис Іванович. Я перевірю це.

 

ТАРАСЮК Б.І. Добре.

 

ЗАЛІЩУК С.П. Другий момент. Ми сьогодні… в парламенті відбувається слухання по Україні, таке спеціальне засідання, коли якраз керівник групи дружби Великобританії, після нашого візиту, він веде слухання, таке інтерв'ю з міністром Європи, де він теж буде порушувати це питання. Тому в майбутніх переговорах будь-яких з британцями я пропоную просто на це питання робити великий акцент. Це від мене таке прохання і в якості інформації. Дякую.

 

ВОВК В.І. Як коментар я, до речі, скажу історію відносно візи, вкінці грудня минулого року лідер парламентської фракції однієї нашої, да, яку я представляю, продався на британську візу. Він, по-перше, три місяці його паспорт тримали в... більше трьох місяців паспорт тримали у Варшаві, а в нього... він не користується, як відомо, дипломатичним паспортом, а тільки загальногромадянським паспортом і так зрештою британської візи не надали, протримавши майже чотири місяці його паспорт при Варшаві.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ще, колеги, таке є питання. В нас є сьогодні, я тут записала собі, Віктор Іванович, ви задали про Громадську раду, так от, її, Громадської ради як такої вже нема, тому що жодного засідання не відбулося...

Дякую, Віктор Іванович, думаю, що матеріли ви можете розіслати всім, щоб всі були поінформовані і так далі. Колеги, може, ми напишемо... Це вже підбиваємо підсумки. Може, ми все-таки напишемо на Громадську раду лист, що просимо поінформувати про плани, наміри на 2018 рік, як можемо, ну, якось в такий спосіб?

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні. Вона зовсім ……… вона при Комітеті у закордонних справах, тому ми напишемо  дружній лист…

 

_______________. А якщо вона  не буде  збиратися….

 

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. 2017 рік – нуль…

 

ГУЗЬ І.В. Я думаю, що наступне засідання …….. давайте розглянемо предметно…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запросити голову…

 

ГУЗЬ І.В. Нам треба дієва: громадської рада не має… мати інструмент…

 

ТАРАСЮК Б.І.  Я особисто був на двох чи трьох засіданнях громадської ради.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це ще було  в 2016 році.

 

ТАРАСЮК Б.І.  Тут проходили  і  не в цьому… (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Але це був  2016 рік.

Колеги, тоді давайте може ми їх запросимо  на  засідання у січні просто заслухати якісь  принаймні, колеги…

 

_______________. … фракція… (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Які ви живі і так далі. Це замість Савченко?

 

ТАРАСЮК Б.І. Ні-ні, просто підтверджує фракція.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Соболєва і Власенка, так вони були. А нащо це підтверджувати?

 

_______________. Говорили про те, що ………. підтвердила…

 

ТАРАСЮК Б.І. Ми говорили про те, що жодна фракція…

 

ГУЗЬ І.В. Ганна Миколаївна, завершуйте…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, колеги, я

 

БОГДАНОВА В.О. ... вибачайте всіх запрошували.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Та ну хто там в них рада якась, є заступники ще щось… хто живий з керівників, керівники.

Колеги, я хотіла б це, по-перше, останнє засідання всім щиро подякувати  за… в цьому році,  так   це останнє засідання, ми ж не  знаємо як воно далі. Але сказати, що рік був  дуже складний, але комітет працював, мені здається, дуже  ефективно, от кожний з вас  зробив дуже величезний внесок, відстоювання наших інтересів. Тому всім щиро дякую, от сподіваюся, що 2018-й попри виклики, які є…

 

_______________. (Не чути)   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Віктор Іванович, особливо: за новий досвід за те, що ми навчилися з вами співпрацювати, Вікторе Івановичу, шукати компроміси ради державницьких інтересів попри великі розбіжності, ми працювали як одна команда. І те, що навпроти  вас сидів Заяць і співпраця була ефективна. Тому, колеги,   ще раз дякую і тоді розгляду… Так.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І секретаріату особливо. Будемо чекати на посилення секретаріату, зважаючи на ті вакантні можливості, які є. Тому, колеги, щиро дякую всім, дякую Валерії Олегівні, Людмилі Олександрівні і всій нашій команді.