Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

20 червня 2017, 11:04

Стенограма засідання Комітету 06.06.2017

 

СТЕНОГРАМА

засідання Комітету у закордонних справах

06 червня 2017 року

Веде засідання голова Комітету ГОПКО Г.М.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, почнемо слухати, потім проголосуємо, бо часу, цей…

Давайте Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Колісник Микола Олександрович є?

 

 _______________. Да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка.

 

КОЛІСНИК М.О. Проект Закону України про ратифікацію договору між Кабінетом Міністрів України та урядом Молдови про співробітництво в охоронній справі та станом розвитку басейну річки Дністер. Заперечень  до неї немає, Міненерго попрацювало даний проект, підтримує ратифікацію договору. Вважаємо, що це може створити правові підстави для співробітництва між країнами  в питаннях охорони та сталого використання водних ресурсів басейну річки Дністер. Тай в загальному між погодженням тих проблемних і наявних питань, власне, в сфері енергетики між нашими країнами.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Там був конфлікт. Можна нас поінформувати щодо…  А, ти хочеш, будь ласка.

 

ГУЗЬ І.В.  Добрий день. Гузь, народний депутат. Був в квітні в Молдові і на всіх зустрічах піднімалося саме це питання. То дуже проблематично молдовські політики, посадовці, ставляться до нашої ідеї. Що ми там, гідроелектростанції хочемо  будувати, тобто, ну, якби вважають, що Україна не зовсім якось там правильно. Тобто ви нам роз'ясніть, ну, от цей конфлікт, він вичерпаний чи він загострюється? Яка ситуація?

Дякую.

 

КОЛІСНИК М.О. Наразі створено ряд робочих груп по вирішенню питань. Ми це називаємо пакетний обмін по вирішенню питань. Він складається з обміну 25 об'єктів нерухомості, якими зацікавлена молдавська сторона, і один об'єкт – це частково гребля електростанції, гідроелектростанції  "Укргідроенерго", яка знаходиться на річці Дністер.

Це питання опрацьовується. Його вирішення буде одночасно з вирішенням про передачу прав власності на об'єкти – це санаторії, молдовській стороні. Крім цього, ну, наразі зараз ми постійно ведемо консультації з молдовською стороною. Ось буквально…

 

 _______________. (Не чути)……….. цю ситуацію.

 

КОЛІСНИК М.О. Я ж кажу, ця ситуація буде вирішена одночасно з іншими. Також у нас є делімітація кордону, тобто, який буде проходити безпосередньо по греблі гідроелектростанції. Також це питання транскордонного впливу, певного.

 

______________. (Не чути)

 

 

КОЛІСНИК М.О.  Ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Давайте ще заслухаємо… Є Хорєв Михайло Юрійович, перший заступник голови Держводоагентства?

 

ХОРЄВ М.Ю.   Так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка.

 

ХОРЄВ М.Ю.  Доброго дня.

На сьогоднішній день наша нормативно-правова база двосторонніх відносин з Республікою Молдова базується на договорі, 95-го року, про спільне використання охоронно прикордонних вод. Той договір, який є діючий на сьогоднішній день, охоплює всі прикордонні води. Разом з цим, запропонований до ратифікації договір охоплює лише басейн Дністра, але поширюється на всю територію басейну, тобто не тільки на його прикордонну частину, але на всю.

В принципі ми підтримуємо цей договір. Але для членів комітету хочу озвучить застереження, що колеги з Республіки Молдова все-таки дуже наполягають на його ратифікації, тому вбачають десь в його тексті якісь для себе певні вигоди, які ми, ну, на свою думку не можемо побачити.

І ще на, що хочемо звернуть увагу, на те, що, незважаючи на те, що старий договір залишається в дії, в принципі Республіка Молдова не зацікавлена його вже виконувати після того як буде ратифікований цей договір, оскільки для них Дністер є найбільш важлива річкова артерія, а всі інші річки малі і придунайські озера, які на сьогоднішній день охоплюються договором 95-го року, для них не є настільки цікавими. Тому в принципі тут є, ну, для України трохи невигідне положення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Ще давайте заслухаємо, будь ласка, заступник директора Департаменту юридичного забезпечення та майнових відносин ПАТ "Укргідроенерго" Олександр Леонідович Фармагей. Будь ласка.

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  Добрий день.

Компанія ПАТ "Укргідроенерго" є балансоутримувачем і оператором ГЕС і ГАЕС, які розташовані на Дністрі. І ми вбачаємо, що цей договір дозволить налагодити співробітництво з Республікою Молдови щодо всіх проблемних питань, які в нас виникають стосовно спільного використання річки Дністер. І сподіваємося, що на підставі цього договору буде сформована ефективна і професійна комісія спільна, яка дозволить не займатися пропагандою або піаром, а буде працювати на користь обох держав і населення, яке проживає в басейнах річки Дністер.

Дякую.

 

______________. (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  Так, ратифікувала.

 

______________. (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  …повністю всі прикордонні води, це і придунайські озера, і Дунай, і там є дуже велика кількість малих річок, наприклад, така як Киргиж-Китай, по якій молдавани нам щорічно скидають забруднені води, миючі бочки і так далі. Ми їм кожний раз надсилаємо ноту і так далі, і тому подібне. А цей договір охоплює тільки басейн річки Дністер, то есть фактично вони доповнюють один одного. Но у молдавських колег чітка позиція цього дотримуватися, а про те і забути.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  Воно не буде суперечить. Але молдавани просто…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  Вони просто заблокують ту угоду і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.   Ну, шляхом, наприклад…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ФАРМАГЕЙ О.Л.  Ні. Шляхом, наприклад, не призначення уповноваженого від свого уряду, і не буде зустрічей, і просто не будемо працювати. Воно працює на підставі призначення уповноважених і відповідно таке може бути.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я зрозуміла. Но рекомендації:  ратифікувати.

Колеги, хто за те, щоби підтримати ратифікацію цієї угоди? Хто – проти? Хто – утримався?

Хто буде доповідати з комітету? Давайте Ігор Гузь, який більше по Молдові в нас співпрацює і так далі. Ніхто не проти?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Плаває якраз. Переплив озеро Свитязь, ми недаремно говорили. Все. Ігор тоді доповідає.

Наступний давайте законопроект ратифікація. Греба Роман Володимирович, заступник міністра освіти.

Будь ласка.

 

ГРЕБА Р.В. Дякую.

9 грудня 2011 року в місті Подгорця була підписана угода між Кабінетом Міністрів України та  урядом Чорногорії про співробітництво в галузі освіти. Для виконання міждержавних і міжвнутрішньодержавних процедур просимо передати на ратифікацію даний законопроект.

Метою угоди є поглиблення з міжнародною співпрацею з Чорногорією, надання нових можливостей для навчальних закладів, а також наукових установ, укладати двосторонні договори про співробітництво, надання додаткових стимулів для викладання української мови у  Чорногорії, а також для викладання чорногорської мови в Україні. Оскільки жодних зауважень немає, Кабінетом Міністрів дана угода погоджена. Просимо передати на  ратифікацію проект даного закону.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, є в когось запитання? Типова угода, ми недавно таку ратифіковували з чим? З Чехією, наскільки я пам'ятаю. Теж про освіту.

 

_____________.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так. Колеги, хто за те, щоб підтримати ратифікацію угоди 0147?  Хто – за?  Є.

Третя ратифікація. Петухов Сергій Ігорович, доповідайте, будь ласка.

 

ПЕТУХОВ С.І. Доброго дня. Проект Закону про ратифікацію Угоди між Кабінетом, перепрошую,  про ратифікацію європейської Угоди про передачу заяв про правову допомогу. Угода достатньо стара 77-го року, ратифікована 32 країнами Ради Європи. Невелика за своїм обсягом стосується простого питання сприянню в передачі заяви про отримання правової допомоги,  яку можна зробити в державі постійного проживання особи, яка на неї претендує. Визначає, що Міністерство юстиції є центральним органом в Україні для отримання таких запитів і  направлення з України, і далі має виконуватися в Україні через центр безоплатної правової допомоги. Так само передбачається можливість обміну інформацією про законодавство в сфері надання безоплатної правової допомоги.

Таким чином, для нас, для наших громадян, це розширення можливості і спрощення можливості отримання безоплатної правової допомоги закордоном шляхом подання такої заяви не виїжджаючи з території  України.

Ситуацій, в яких така правова допомога може бути потрібна, багато. Але часто з чим стикаємося, наприклад, викрадення дітей, коли потрібні послуги адвокатів в країнах Європи для того, щоби подавати заяви в адміністративні органи, чи в судові справи. І наші громадяни звертаються за безоплатною правовою допомогою за кордоном. Але таких справ достатньо багато може бути в різних ситуаціях, в залежності від того, який обсяг прав на цю безоплатну правову допомогу надає іноземним громадянам конкретна держава.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, хто має запитання?

А чому ми так пізно її ратифікуємо зараз?

 

ПЕТУХОВ С.І. Чесно кажучи, мені важко сказати чому раніше це питання ніколи не виникало. Але підписана вона міністром ще того року. Насправді, це питання, мабуть, колись було відкинуто, ще до мого призначення. Не можу сказати чому раніше ми до неї не долучилися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, можете Ірину Степанівну для голосування закликати.

Хто за те, щоб ратифікувати цю угоду подану Президентом України. Хто – за? Є. Одноголосно. Рішення прийнято.

Так, колеги, хто буде доповідати по Чорногорії, завтра? Хто хоче по Чорногорії завтра доповідати, по науці і освіті? Колеги! Світлана Петрівна!

 

ЗАЛІЩУК С.П.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Залюбки. Світлана Петрівна.

Європейська угода про передачу заяв про правову допомогу. Хто буде доповідати? Борис Іванович?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ар'єв? Все Ар'єв доповідає. Є. 

Так, колеги.

Дякуємо, колеги, хто сьогодні нам доповідали. Ми вас відпускаємо.

Так, у нас є ще одне питання.

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Все. І ми розходимося. Одне питання зараз Валерія Олегівна доповість.

            Світлана Петрівна, ви куди?

 

______________. (Не чути)

 

            ГОЛОВУЮЧИЙ. Це п'ять хвилин.

(Загальна дискусія)

            Валерія Олегівна, будь ласка.

 

БОГДАНОВА В.О. Шановні члени комітету, шановна Ганна Миколаївна.

По-перше, хочу доповісти, що вже в квітні місяці ми звернулися до Керівника апарату, виконуючого обов'язки з проханням оголосити  конкурс на наші вакантні посади, на заступника і на головного консультанта. На жаль, з юридично-технічних причин конкурси поки що неоголошені. Буквально сьогодні керівник управління кадрів інформував, що ми стоїмо перші  в черзі, і як тільки буде оголошений конкурс це, сподіваються, буде зроблено протягом тижня, у нас буде на сайті оголошений конкурс на заступника  керівника секретаріату і на головного консультанта, на заміщення цих посад. Хочу нагадати, що у нас в секретаріаті комітету була, так звана, декретна посада, на яку з вашої згоди ми взяли Козаченка Євгена Петровича. Євген зарекомендував себе сумлінним і відповідальним працівником, до нього не було питань. Тому його прохання, перевести його в управління забезпечення міжпарламентських зв'язків на таку ж посаду, було розглянуто позитивно.

Таким чином, у нас зараз з'явилася ще оця посада головного консультанта, і прошу вас підтримати кандидатуру, яку ми з Ганною  Миколаївною, так би мовити, підібрали - Ященко Михайло, громадянин України. Основний фах - правознавство, державний службовець. Може бути переведений на цю посаду шляхом переведення, тому що має відповідно сьому категорію оплати праці. Михайло - молода людина, але я бачу своєю метою як керівник секретаріату виховати саме наші  професійні кадри, тому що робота в складі секретаріату вимагає, на щастя чи на жаль, не тільки дипломатичних навичок, а і ґрунтовної юридичної підготовки. Зважаючи на те, що зараз іде, дай Боже, Закон про дипломатичну службу, я думаю, що це буде досвідом, безперечним досвідом для молодого фахівця працювати потім з   законодавством.

Прошу вас підтримати, тому що в секретаріаті дуже складна ситуація кадрова. Михайло присутній.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я два слова скажу. Що насправді, ми піднімали на зустрічі спікера з головами комітетів про те, що іде великий потік кадрів, який мають інституційну пам'ять в секретаріаті в усіх, і Ніна Южаніна, і Саша Данченко, всі секретаріати піднімають про те, що люди ідуть або на проекти технічної допомоги працювати туди, тому що в порівнянні з урядом, з Адміністрацією Президента, зарплати були підвищені в секретаріатах, тут не підвищувались зарплати.

У нас комітет є таким якоюсь перевалочною базою, де люди приходять і ідуть далі. Тому або якось серйозно піднімить апарат зарплати, щоб  ми могли набирати людей з реальним досвідом з вже певним, і плюс є технічний зараз, треба мати знання скласти іспит з української мови, якщо в тебе нема його…

 

 БОГДАНОВА В.О. Юридично технічна нова вимога, а з центрів, яких цей сертифікат людина може отримати, ще несформовані. Саме тому і таке зволікання, бо кандидати, здобувачі на посади не можуть подати заявки і не можуть забезпечити повний пакет документів поки що.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто нам критично знайти заступника голови  секретаріату, якого у нас після  того як пішов Андрій Наджос, немає знайти головного… Якого там?  … консультанта знайти.

 

 БОГДАНОВА В.О. Старшого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Старшого консультанта. Тобто є ряд вакансій, які  ми не можемо через конкурси або тільки по переведенню, щоб тимчасово заповнити або це…

Борис Іванович, будь  ласка.

 

 БОГДАНОВА В.О. Ну, йшлося не про те, щоб підсилити Василенка, йшлося про те, щоб Олег Ігорович мав час  допомогти мені виховати фахівця. Тому що Олег має певні проблеми зі здоров'ям і може статися, що певний час буде відсутній. І хотілося б  мати ще одні вільні руки, які б допомагали нам і  навчалися разом би з нами.

Ми, дійсно… Це молода людина, але я сподіваюся, що разом він з нами в секретаріаті, з Людмилою,  зі мною, він може отримати досвід. І станом на сьогодні іншу людину такої відповідної категорії оплати праці, яка б згодилася іти сюди і працювати зранку до вечора, поки що ми не знайшли. На жаль, підкреслюю, дуже важко  зараз в секретаріаті  працювати. Людмила в довготривалій відпустці. Олег може піти на лікування. Мені немає з ким працювати. Поки що конкурс не оголошений на інші посади, прошу вас підтримати цю кандидатуру і подивитися як людина буде працювати. В будь-який момент, якщо ми будемо не задоволені її роботою, вона піде з відси і звільнить цю посаду для нової людини.