Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

28 грудня 2016, 10:30

Стенограма засідання Комітету 21.12.2016

СТЕНОГРАМА

засідання Комітету у закордонних справах 

21 грудня 2016 року

Веде засідання Голова Комітету ГОПКО Г.М.   

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. …дуже багато, посол Грузії ще підходить. Ми фактично не можемо почати засідання, бо немає кворуму. Але, я думаю, що ми можемо почати заслуховувати порядок… друге питання, так, порядку денного.  Про проект Постанови про заходи, спрямовані на реалізацію міжнародної правової відповідальності Російської Федерації як держави-агресора (номер 5414). В нас є дві фактично однакових постанови.

 

_______________. Близьких.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Близьких, да. У Віктора Івановича є пропозиція, як об'єднати ці постанови. Співавторами однієї постанови є народні депутати, ініціатором є Сергій Висоцький, приєдналися Тарасюк Борис Іванович, я, а інша постанова – Ляшко, Вовк і ряд інших депутатів з Радикальної партії.

 Віктор Іванович, пропонуйте, як ви бачите цей…

 

ВОВК  В.І. Ні, так я просто поясню…. чи Борис Іванович поясніть.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, давайте. Чи ми заслухаємо, можливо, спочатку представників з Мін'юсту і МЗС, а тоді…

 

ВОВК В.І.  Я спочатку поясню логіку.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте.

 

ВОВК В.І.  Шановні колеги, я хочу нагадати, що в січні минулого року ми прийняли постанову Верховної Ради, якою визнали Російську Федерацію державою-агресором. В лютому минулого року ми прийняли постанову Верховної Ради, в якій визнали юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Росії та керівниками терористичної організації "ДНР".

Далі, ми в квітні минулого року прийняли дуже важливу постанову про заяву Верховної Ради про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків.

І в цій постанові Верховної Ради від січня, ой, від квітня минулого року… Ця постанова фактично створила юридичне підґрунтя для пред'явлення Україною консолідованої претензії Російській Федерації.

В цій постанові, ми, зокрема, зазначили, що Україна як держава ,яка безпосередньо постраждала від збройної агресії має право на повернення всіх анексованих, окупованих українських територій, відшкодування всієї заподіяної їй шкоди та притягнення осіб, винних у здійсненні збройної агресії та скоєнні воєнних злочинів і злочинів проти людяності, до кримінальної відповідальності.

І далі, в постановляючій частині, де ми висуваємо вимоги до Російської Федерації, ми говоримо про те, що ми вимагаємо від Російської Федерації повністю відшкодувати всю заподіяну збройну агресію шкоди в обсязі визначеному у консолідованій претензії України до Російської Федерації. Тим самим вже в нашій правовій базі, яку і фактично в засадах зовнішньої політики, які своїми законами і постанова визначає Верховна Рада, да, ми вже ввели вимогу до виконавчої влади, де поки що в самому загальному вигляді про підготовку консолідованої претензії України до Російської Федерації як того документу, який дозволить нам вимагати від Російської Федерації відшкодування повної шкоди.

Тому на виконання… І ще одна постанова, яку ми прийняли в минулому році це Постанова від 18.02.2016, в цьому році, про звернення Верховної Ради до парламентів іноземних держав щодо засудження триваючої агресії  Російської Федерації.

Ну, всі ці базові такі постанови Верховної Ради, вони створили фактично правове підґрунтя і правову базу для того, щоб ми в подальшому поставили питання про міжнародно-правову відповідальність Російської Федерації. Тому цей проект постанови, який внесений обома колективами авторів, Борисом Івановичем і Ганною Миколаївною, мною, Олегом Валерійовичем Ляшком і іншими, він якраз спрямований на те, щоб зрушити з місця і перевести в практичну площину дії з боку української влади щодо притягнення Російської Федерації до міжнародно-правової відповідальності за збройну агресію.

Важливою частиною цього є створення механізму внутрішньо українського щодо обчислення шкоди нанесеної Україні, щодо її, так би мовити, повного обліку, інвентаризації і формування відповідної консолідованої претензії. Саме на реалізацію наших попередніх постанов, де в загальному плані поставлені питання міжнародно-правової відповідальності, спрямовані ці обидва проекти постанови.

Моя пропозиція полягає в тому, щоб просто ми створили нашу між авторами робочу групу і доопрацювали спільно єдиний проект постанови на базі цих двох проектів, внесених до Верховної Ради. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Віктор Іванович.

Я думаю, що ми можемо додати резолюцію ООН так само, можливо, яка була ухвалена на цьому тижні, яка дає нам, де вперше визнано Росію окупантом. І це також дозволяє нам, можливо, посилити нашу базу і озброїти наших представників Міністерства юстиції в міжнародних судах.

Давайте заслухаємо спочатку, будь ласка, представників Мін'юсту, МЗС, а тоді подумаємо, як можна буде це об'єднувати. Давайте, Андрієва Тамара Володимирівна, директор департаменту міжнародного права Міністерства юстиції України, будь ласка.

 

АНДРІЄВА Т.В. Дякую, Ганна Миколаївна. Вони дійсно типові практично, ці дві постанови. Я почну з цієї постанови, де автором є Борис Іванович, ви, Висоцький і Левус.

Стосовно першого питання. Там, де Російська Федерація здійснює окупацію Автономної Республіки Крим і окремих регіонів Донецької та Луганської областей і несе відповідальність за міжнародно-правові діяння. Слід зазначити, що це питання вже частково врегульовано стосовно Автономної Республіки Крим. І врегульовано в акті більш високої юридичної сили, це в Законі про права і свободи на тимчасово окупованій території. Тому, наскільки доцільно в постанові Верховної Ради знову про це говорити?

Питання стосовно районів Донецької і Луганської областей, воно дійсно не врегульоване. Стосовно віднесення цих територій юридично до тимчасово окупованих і визначення відповідальності Російської Федерації за діяння, які там відбуваються.

Стосовно пункту 2. Ну, я думаю, тут прокоментує Міністерство закордонних справ. Тому що доручення стосується МЗС про повідомлення Російської Федерації та інших інституцій про дії, які вчиняються Російською Федерацією.

Стосовно пункту 3, де Кабінету Міністрів доручається вжити ряд заходів.

Найперше – це розробити Стратегію реалізації міжнародно-правової відповідальності держави-агресора. Тут слід зазначити, що органи влади вже на сьогодні ведуть відповідну роботу. Зокрема вже є Указ Президента про делегацію України для участі в переговорах з Російською Федерацією щодо порушення нею своїх зобов'язань за міжнародними договорами України, яку очолює заступник міністра закордонних справ, входить заступник міністра юстиції, а також Уповноважений Верховної Ради з прав людини. І ця делегація, є затверджені директиви, але вони таємні і ведуться переговори з Російською Федерацією стосовно досудового врегулювання за трьома конвенціями Організації Об'єднаних Націй, це Конвенція про морське право, це Конвенція про дискримінацію і це про фінансування міжнародного тероризму. Ці конвенції передбачають процедурні процесуальні строки і порядок вжиття попередніх заходів. І лише після цього країна може звернутися до Міжнародного суду ООН. В цій частині забезпечує цю діяльність Міністерство закордонних справ. Міністерство юстиції проводить роботу, і вже на сьогодні подано 5 позовів до Європейського суду з прав людини. Тобто стратегія, як такого документу немає консолідованого, але робота ведеться органами влади. Це стосовно першої рекомендації Кабінету Міністрів.

Наступне. Офіційно оприлюднити розмір шкоди та збитків, нанесених агресією Російської Федерації. Тут слід зазначити, що для того, щоб оприлюднювати такий розмір шкоди збитків, треба виходити з розрахунків. Для цього Міністерством юстиції було підготовлено методологію таких розрахунків. І фактично, ну вона вже один раз виносилась на Кабінет Міністрів, але поверталась на доопрацювання, і зараз ми вже на завершальному етапі внесення її в Кабінет Міністрів. Тобто вона буде затверджена і, відштовхується від цих методичних рекомендацій, можна буде визначати єдиний підхід буде для підготовки цих розрахунків, визначення розмірів шкоди і збитків нанесених.

Наступний пункт стосується створити та забезпечити оновлення  та ведення реєстру фізичних та юридичних осіб, які постраждали від агресії Російської Федерації.

Ну, оскільки це питання стосується прав і свобод і юридичних, і фізичних осіб, крім того тут може стосуватися інформації про осіб.

Третє питання, треба розуміти, що ми закладаємо під поняття "постраждалі від агресії", чи це внутрішньо переміщені, чи це інша категорія більш широка постраждалих. Тому без спеціального законодавчого акту цього питання вирішити неможливо.

Ну, і наступне питання, створити та забезпечити оновлення  і ведення єдиної бази доказів, вчинених Російською Федерацією, це питання лежить в площині кримінально-процесуального кодексу. Ну, аналізуючи  це питання, ми також прийшли до висновку, що без внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, ну, створити таку базу неможливо.

Ну, от такі зауваження наші до проекту постанови. (Шум у залі)

Так, фактично… там,  фактично, такі самі питання. Тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую дуже.

Дивіться, колеги, хто читав, до двох є… не рекомендації, а свої відповіді Генеральної прокуратури, зокрема, там деякі рекомендації є. Тому давайте заслухаємо дуже коротко МЗС. Якщо можна, ви не зачитуйте ті рекомендації, які нам надали, тому що вони в нас перед очима є. Просто коротко доопрацювати, в яких пунктах і так далі.

Якщо можна, зараз від  МЗС. Тут у нас є Максим Олександрович Кононенко, правильно? Олексійович. Будь ласка. Начальник відділу правового… ні! … правового оформлення державного кордону департаменту міжнародного права. Будь ласка.

 

КОНОНЕНКО М.О. Доброго дня! Я постараюсь, дійсно, наші зауваження досить розлогі, і я не буду їх пересказувати повністю. Але зосереджусь на основних моментах коротко.

Перш за все, хотілося прокоментувати законопроект… не законопроект, проект постанови, реєстраційний номер 5414. В цілому, і в принципі, це позиція загальні Міністерства закордонних справ, ми підтримуємо необхідність ухвалення такого акту, спрямованого не реалізацію міжнародно-правової відповідальності Російської Федерації і вважаємо, що мають бути вжиті додаткові заходи з цією метою.

Водночас, ми думаємо, що обидва акти мають бути серйозно доопрацьовані, можливо, консолідовані. Я не знаю, це залежить  від Верховної Ради.

Що важливо? Важливо, якщо ми говоримо про проект Постанови 5414, по-перше, провести термінологію у відповідність до… як до актів самої Верховної Ради, так і до міжнародних актів, зокрема ми проти використання в будь-яких документах такого характеру термінології "в Криму" чи "Крим". Для нас вкрай важливо завжди зазначати, що мова йде про Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.

Далі. Ми  пропонуємо, коли ми говоримо про окремі райони  Донецької, Луганської областей, вказувати не тільки те, що вони були окуповані неправомірно Російською Федерацією, але і вказувати на те, що вони знаходяться під… перебувають під її всеохоплюючим ефективним контролем. для нас це важливо, оскільки там різнорідна ситуація: деякі районі, дійсно, окуповані  збройними силами Російської Федерації, деякі райони перебувають під контролем незаконних збройних формувань, які, в свою чергу, контролюються Російською Федерацією. Нам необхідно було б провести термінологію у відповідність термінології Європейського суду з прав людини і дати посилання на концепцію всеохоплюючого, ефективного контролю.

І що хотілось би ще додати. Ми хотіли би все ж таки привернути увагу Верховної Ради до  того, що  наше кримінальне законодавство в сфері криміналізації злочину,  агресії воно є недосконалим. Тому що по суті  Кримінальним кодексом на сьогоднішній день встановлена відповідальність лише за розв'язання і пропаганду і так далі агресивної війни. Агресивна війна – це  конфлікт  широкомасштабний, який передбачає велику кількість  жертв, серйозні наслідки і так далі, тобто це процес   доведення. Ми повинні довести умисел та інші складові цього злочину.

Ми би пропонували розглянути можливість  доопрацювати  це визначення для того, щоб криміналізувати агресію як таку. І це було б вадливо, оскільки ми могли б  виходити з моделі, об'єктивної моделі ведення військових дій і як тільки будь-які військові дії починаються іноземною державою  на території України, відповідно, це для нас би підпадало  відразу під злочин агресії. Але ми  пропонуємо просто над цим попрацювати, можливо, включивши   відповідний пункт до  проекту постанови.

Я солідарний з представником Міністерства юстиції в тому, що станом на сьогоднішній день дійсно вже затверджені директиви делегації України, які передбачають уже певну стратегію, і стратегію ведення переговорів, стратегію ведення судових справ у міжнародних юрисдикційних органах. Є загроза того, що будь-яка стратегія, яка буде розроблена, вона може дублювати або не співпадати з тими директивами, які затверджені станом на сьогоднішній день. Справа ускладнюється тим, що вони таємні. Відповідно, якщо ми будемо говорити про якусь стратегію, ми повинні розуміти, що стратегії і директиви мають бути узгоджені.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вам дуже дякую.

Я пропоную, зараз ми тут проговорили, є узгоджена, в принципі, позиція між двома представниками, співавторів двох текстів цієї постанови. Я пропоную зараз, оскільки у нас вже є кворум, перше, проголосувати членам комітету за порядок денний, який сьогодні є. В когось є ще пропозиції щось додати?

Будь ласка, пане Сергію.

 

ЛАРІН С.М. Є лист від фракції. Зараз я попросив секретаріат, він через експедицію, про зміни в складі ПАРЄ від "Опозиційного блоку".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так ви хочете замість Шпенова  Новинського?

 

ЛАРІН С.М.  Так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. ……… в секретаріат донесіть.

 

ЛАРІН С.М. Сказали, що будуть, через експедицію віддали. Рішення було прийнято вчора.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гаразд, колеги. Я ставлю..

 

ЛАРІН С.М.  Я просто внести, потім розглянемо, проголосуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. ……….. донесли, і колеги ще не бачили цього листа. Я думаю, що (не чути) Я пропоную тоді в цей порядок денний плюс внести на обговорення.

 

ЛАРІН С.М.  Так-так-так, я це і маю на увазі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тому, …..…….. Хто –  "за"? Хто – "проти"? Одноголосно рішення є.

Колеги, тоді я відразу, пропозиція щодо того, щоб другий пункт порядку денного, перше, така: створити робочу групу на базі комітету для того, щоб а) доопрацювати на основі рекомендацій від Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ, Генеральної прокуратури, бо там є дуже хороші рекомендації бачимо  від Генеральної прокуратури, один текст постанови, який відповідатиме поточній ситуації нашій, судовим процесам і так далі. І його тоді спільно зареєструвати. Можливо, хтось з членів комітету захоче теж приєднатися до цієї, тобто з розширенням потенційно списку співавторів до цієї постанови. В секретаріаті у нас є юристи, зокрема, пан Олег, тобто зможуть теж скоординувати на основі цих рекомендацій до Президента.

Хто за таку пропозицію? Щоб ми… Одноголосно. Рішення є.

Хто в робочу групу? Будь ласка.

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Всі автори.  І Світлану так само. Чи можемо ми це, щоб закрити на цьому тижні, ну, до кінця цього року цю постанову, оновлений варіант? Ну, спробуємо, так?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Добре. Але, тобто рішення таке… По дедлайнам ми не визначаємо, але говоримо, що робоча… Хто робоча група? Робоча група: Віктор Іванович, Борис Іванович, Світлана Петрівна. Є. Хто за такий склад робочої групи? 

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я так само, так.

Колеги, оскільки у нас тут деяким членам треба буде з комітету раніше піти, але я бачу, що, якщо вони навіть підуть у нас все одно кворум буде.  Бо я так трошки намагаюся пришвидшити.

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я розумію, Віктор Іванович.

Дивіться, колеги. Я хотіла б подякувати зараз послу, надзвичайно уповноваженому послу Грузії в Україні Міхеїлу Уклебі за те, що він сьогодні прийшов до нас. Ми з ним домовлялися, що відразу після парламентських виборів в Грузії, як тільки буде сформовано комісії, комітеті, делегації в Парламентській асамблеї, нам дуже важлива Грузія як наш стратегічний партнер, дружня до нас держава, нам дуже важливо розуміти як ми далі будемо співпрацювати в ПАРЄ, в ОБСЄ, в НАТО, в інших організаціях. І ми запросили сьогодні, дуже коротко, щоб нам сказали яка ситуація. І, оскільки тут є і голова делегації нашої в ПАРЄ і інші, тобто, щоб можна було мати уявлення.

Будь ласка, пане Міхеїл, вам зараз слово.

 

УКЛЕБА М. Доброго дня, шановні пані та панове! Шановні друзі! Я извиняюсь, если по русски потому что украинский у меня не совсем хорошо получается.

Конечно для нас очень важно, что состоялись парламентские выборы уже, сформировался парламент. Во второй половине ноября парламент начал функционировать. Председатель Ираклий Кобахидзе. Что касается Комитета по внешним связям, традиционно у нас всегда были хорошие отношения и у вашего комитета, и у комитета во главе Доржо Паридзе. Кстати, председатель комитета Доржо Паридзе он уже не депутат, но он стал советником Премьер-министра по внешним связям Премьер-министра Грузии.

Что касается нового состава Комитета по внешним связям, то это Софио Кацарава, возглавляет председатель комитета. Я вам передам список, там 16 членов комитета. И в ближайшее время здесь, так как присутствует еще руководитель дружбы группы Грузия, украинской группы дружбы с Грузией. Грузинский парламент готовый, в ближайшее время у нас тоже будет уже создана группа, и я вам это сообщу о  создании группы дружбы с Украиной.

Что касается комитета. Мы вам передадим контакты, мы готовы в ближайшее время или вы, председатель комитета, члены комитета может посетите Грузию с дружеским или официальным визитом. Или как тот раз  мы очень оперативно сработали, и контакты, которые у нас сложились между комитетами, между парламентами, и конечно, мы этому свидетельствовали визит нашего председателя парламента, бывшего уже Давида Усупашвили, официальный визит, и господин Гройсман был председателем. Вот эти контакты, конечно, нам помогли, чтобы мы плодотворно сотрудничали в международных организациях по тем актуальным вопросам, те вызовы, которые сегодня Украина и Грузия. Вы знаете, это более 20 процентов территории оккупированной Грузии, почти каждый месяц происходят провокации с переносом так называемой границы между оккупированной и неоккупированной территории. Вы знаете о том, что у нас наблюдатели Евросоюза, Евросоюз у нас осуществляет мониторинг между внешней и внутренней границей. Между внутренней границей Грузии, между оккупированной и неоккупированной территории. К сожалению, по соглашению 2008 года 12 сентября  Россия взяла обязательство о том, что она должна была допустить международных наблюдателей на оккупированные территории, но до сих пор это она не осуществляет. То есть нарушает всякие обязательства. Но все равно для нас очень важно, что международный мониторинг, это около 300 наблюдателей, то есть они осуществляют этот мониторинг и фиксируют каждую провокацию, которая,  к сожалению, осуществляет на этом этапе…….

Продолжение темы, конечно, вот это сотрудничество между нашими комитетами, между депутатами позволило  то, что в целом мы плодотворно сотрудничаем в международных организациях. И свидетельство этого, что мы вот недавно, 15 ноября, поддержали Резолюцию по Крыму, Украину. И мы, Грузия была спонсором этой резолюции, плюс наш представитель перед представлением резолюции выступил со словом в поддержку этой резолюции, Каха ……….. наш посол в ООН.

Кроме этого, Украина…… то есть, что сейчас происходит в ближайшие месяцы. Вот недавно, значит, Россия подписала с абхазскими сепаратистами соглашение о создании военной группировки, объединенной военной группировки. И оно уже ратифицировано. И в связи с этим Украина, МИД Украины сделал, поддерживая заявление касательно Грузии, о том, что оно выступает против этой ратификации. И плюс еще, вот сейчас, 6 декабря, в Совете Безопасности, так как Украина является непостоянным членом Совета Безопасности, она вынесла этот вопрос на рассмотрение, чтобы рассмотрел Совет Безопасности подписание и ратификацию вот этого соглашения между Абхазией и Россией. Но, к сожалению, там Россия, так как она имеет право вотума, то есть она не допустила. Но сам факт, что Украина представила это уже на Совете Безопасности, это очень важно. И мы благодарны, конечно, у нас активные контакты между министрами. Вот недавно наши министры в Гамбурге встречались, и там было заседание ГУАМ, организации, с МИД, Совета министров иностранных дел ГУАМ. До этого буквально две недели состоялся телефонный разговор между господином Климкиным и нашим министром. Наш министр поблагодарил, и ваш министр поблагодарил за поддержку в ООН нашу сторону, и мы вас… То есть вот такие контакты.

Что касается визитов, ну, за ближайшие, ну так, если возьмем два года последние, вы знаете, состоялись очень важные визиты. Два раза был наш Президент Георгий Маргелашвили у вас с визитом. Кроме этого, председатель парламента, были визиты наших двух вице-премьеров (у нас два вице-премьера), двух министров: экономики и энергетики. Кроме этого, были около более 12-ти министров, начиная от министра юстиции, министра культуры, министра евроинтеграции, евроатлантики, по вопросам ………… министр, министра сельского хозяйства и так далее.

И, конечно, в ходе этих визитов были ……… в частности, когда был Михаил Георгадзе, наш министр культуры, было подписано протокол о проведении дней культуры между Украиной и Грузией 2017 год является годом Украины в Грузии, а 2018 год годом Грузии в Украине, 2017-й. То этот год уже является годом, мы надеемся, что Украина и мы конечно постараемся, чтобы это в Грузии было отмечено на высоком уровне.

Что касается торгово-экономического партнерства? Украина для нас важнейший торгово-экономический партнер. У нас Украина на восьмом месте по данным одиннадцатого месяца, одиннадцать месяцев 2016 года товарооборот между Грузией составляет 422 миллиона доллара и это восьмое место по товарообороту у нас. И по экспорту тоже Украина занимает восьмое место, а по импорту одиннадцатое место. То есть импорт у вас очень значительный, у нас небольшой, а ваш экспорт для нас, импорт, практически 370 миллионов американских долларов. Конечно, дисбаланс в пользу вас, то есть у вас положительный баланс, по сравнению с нами, у нас около ……… миллионов экспорт за одиннадцать месяцев. И конечно мы надеемся, несмотря на то, что спад происходил за последний год, из-за ситуации в вашей стране, несмотря на это в прошлом году у нас за весь год было 515 миллионов долларов. Я надеюсь, что в этом году мы выйдем, может дотянем, но надеюсь, что все-таки, видимо, повторим тот показатель, который у нас был по товарообороту в 2015 году.

Очень обнадеживающие результаты по туризму. Украина у нас рекордсмен, Украина у нас на пятом месте по количеству туристов, посещающих Грузию. 161 тысяча украинских туристов посетило за одиннадцать месяцев 2016 года в Грузию и это на 30 тысяч туристов больше чем предыдущие одиннадцать месяцев 2015 года. Что нам позволяет  увеличить количество туристов? Это то, что у нас очень хорошо налажена авиасообщения, то есть ваша авиакомпания, грузинские не летают, а украинские авиакомпании "МАУ" и "Ян Ейр", и "Днеправиа" осуществляют во все три города.

То есть представьте, Грузию 69 тысяч квадратных километров Грузии, и все три ведущие города Грузии Кутаиси, Батуми, Тбилиси покрыты у нас авиарейсами и с Киева, и с Одессы, и с Харькова. И, конечно, это нам позволяет, что в таком количестве нас посещали украинские туристы.

И кстати, что я говорил, на пятом месте до Украины у нас первая четверка, это именно те страны, которые занимают наши непосредственные соседи, с кем мы имеем сухопутную границу, это Турция, Азербайджан, Армения и Россия, и вот Украина, не имея сухопутную границу з Грузией, она на пятом месте. Конечно посещают и более 40 тысяч грузинских туристов, если на душу населения посчитать, вы знаете, наше население сегодня 3 миллиона 730 тысяч, то конечно, я думаю, что грузины больше посещают. Но все-равно вот этот рост туризма в это непростое время очень важный для нас.

Конечно транспортное сообщение очень важное. Вот ваш министр был у нас ……… конференции, он в сентябре присутствовал в Батуми, подписал новое соглашение о железнодорожной морской переправе, который у нас Ильичевск, но сейчас уже Черноморск-Батуми, ……… и это очень важно, потому что ……… для Украины в плане транзита, сейчас Грузия очень важно, это коридоры, это не только шелковый путь, это выходи на Персидский залив, вы знаете, что Персидский залив через Иран тоже очень интересен для Украины с точки зрения транзита. И конечно это товарооборот, это торговля и все товары с Центральной Азии из-за блокады, в том числе сейчас из-за транзита, проблем транзита конечно пройдут через этот коридор, пройдут через грузинские порты, это очень важно и важно очень Балтийское-Черноморское направление. В Балтийске вот недавно мы в литовском посольстве встречались и там Белоруссия, Литва, Польша, балтийские страны очень интересное направление, важное, ……… вот эти направления контейнерные мы должны активно работать, вот коротко.

Что касается культурного и культурной составляющей, регионального сотрудничества? В этом году у нас ……… подписали соглашение, Ивано-Франковск, Ривне, потом ваш мэр Юрий Соломаха, вы знаете, в Миргороде ……… наш выдающийся поэт похоронен у вас в Миргороде, и ваш мэр во время ……… сейчас он был в октябре ……. Приезжала наша делегация Аджарии во главе  руководителем,  и мы… это было в Николаеве, мы презентовали в Николаеве возможности Аджарии. Также приезжала делегация ……….. того самого, один из больших наших регионов, губернатор приезжал на Сорочинскую ярмарку. То есть в этом плане у нас контакты есть.

Культура. Я не буду говорить, у нас много мероприятий, сейчас не буду  о Сухишвили или ………………, наши выдающиеся певцы, танцоры и так далее, но у нас было очень много культурных мероприятий. Вот мы проводили в октябре "Тбилисоба" на Андреевском спуске. За неделю до этого мы в сентябре, в конце  сентября провели в Ботаническом саду "Большое грузинское застолье". И вот вы представьте, только в Ботаническом саду посетило  вот это мероприятие вместе с "Боржоми" и грузинские рестораны участвовали, естественно и наши ансамбли, посетило 46 тысяч  человек. Это говорит о том, что  интересы украинцев к Грузии, симпатии, солидарность и с нашей стороны, и с ваше стороны  - это очень важно.

Конечно, был такой период у нас, что  полтора года у нас не было посла, то есть в Украине, но сейчас  уже Украина прислала свою кандидатуру. В ближайшее время, я думаю, будет положительно рассмотрено это, и это уже большой плюс. Я думаю, с моим коллегой,  уже новым коллегой, который когда его утвердят, мы думаем, уже более активно займемся…

Ну в плане визитов, конечно, дисбаланс    не в вашу пользу. У нас  положительный баланс, потому что с нашей стороны очень много было визитов, с вашей стороны, к сожалению…  Ну понятно ……..и так далее, но конечно это нужно, чтобы было… (Не чути)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане посол, ще за те, що нам коротко розповіли. Я думаю, що Рік України в Грузії 2017 ми тут в комітеті подумаємо як, щоб був візит  групи дружби. І ті заходи… ми почекаємо, подивимося, які будуть офіційні. Так само подумаємо про візит Комітету у закордонних справах. Я думаю, що це важливо. Тим більше, наскільки я пам'ятаю, Парламентська асамблея НАТО в 2017 теж буде в Грузії відбуватися. І я думаю, що крім тих  форматів співпраці, що ви сказали, в рамках Балто-Чорноморського союзу, безпеки в Чорному морі я думаю, що питання  співпраці в НАТО і ті наші спільні ініціативи  щодо отримання безвізового  і так далі, вони нас об'єднують багато в чому.

Шановні колеги! Ви нам залишите список тих людей, кандидатів, для того, щоб ми могли написати, ми напишемо лист-привітання нашим колегам грузинського парламенту, Комітету у закордонних справах, представники групи дружби зможуть сконтактувати. І я думаю, що ми вже на першому засіданні січня будемо визначати наші візити щодо поїздок.

Члени комітету, скажіть, будь ласка, у вас є запитання, майбутні заходи, які будуть в ПАРЄ, так, чи далі? Ви настільки все чітко, бачу, розповіли і про туризм і так далі. Хотіла б тоді подякувати, сказати, що я відвідувала виставку в Ботанічному саду. Ви хотіли щось поставити, Борис Іванович, будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І. Не спитати, я хотів висловитись. Перш за все, я хотів подякувати послу Грузії в Україні пану Михайлу Уклебі за досить конкретну стислу інформацію про українсько-грузинські стосунки. Я хочу сказати, що для нас Грузія була і повинна залишатися пріоритетом нашої зовнішньої політики. Грузія для України є стратегічним партнером і має такою залишитися. Попри зміни владних верхівок в Україні і в Грузії взаємини наші продовжують розвиватися в інтересах обох народів.

Я хочу сказати, що нас тішить те, що ми з Грузією є країнами, які мають однакові зовнішньополітичні пріоритети і цілі. Інколи можна тільки порадіти за наших грузинських друзів, за їхні успіхи і в питанні взаємин з Європейським Союзом, і з НАТО. Я думаю, що ця конкуренція є позитивною між нашими країнами, жодних немає негативних нашарувань і контекстів. В свою чергу хочу сказати, що цього року мав честь відвідати від імені Верховної Ради столицю Грузії з нагоди, і брав участь від Верховної Ради в заходах, присвячених 25-літтю відновлення державної незалежності Грузії. Ще раз хотів би висловити щиру подяку послу Уклебі за його інформацію. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

 

МЕПАРАШВІЛІ Х.Н.  Доброго дня, шановні колеги. Доброго дня, господин посол.

Сегодня в первую очередь хочу поблагодарить коллегам и господину послу за то, что приехал и рассказал более потужно о наших  проделанных планах, которые были. И в самом деле мне очень приятно вот такой дружбой оно укрепляется и становиться более ответственным, более расширенный. И спасибо хочу за это всем сказать.

Второе. Как раз в следующем году будет заседание нашей группы, мы представим тоже план, согласуем вместе с вами, чтобы оно было взаимно интересно и будем работать.

Спасибо всем за то, что такая дружба продолжается и будет продолжаться и далее. Спасибо. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Тоді дуже сподіваюся, що в 2017 ми посилимо, і з української сторони буде більше візитів, щоб ми в боргу не залишимося. Дякую, пане посол. Дякую вашій команді, співробітникам посольства Грузії в Україні, за вашу таку системну роботу.

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякуємо. Взаємно. До свидания. Тоді ми від вас чекаємо плану заходів групи дружби.  Да. Все, домовились.

Будь ласка. Віктор Іванович має пропозицію. Озвучте.

 

ВОВК В.І. Я пропоную перейти до найбільш такого важливого питання, на мій погляд, яке ми сьогодні обговорюємо, це п'яте і…  І пропоную об'єднати зразу п'яте і шосте питання в одне, бо це все стосується постійних делегацій Верховної Ради в Раді Європи. Пропоную зараз перейти до п'ятого і шостого як одного питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Члени комітету, будь ласка, що ви думаєте про це, тому що у нас перед тим є два проекти закону важливі.

Хто за те, щоб на прохання вашого… члена комітету перенести розгляд?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Замінити зараз… Не розглядати третє і четверте, а зараз перейти до п'ятого відразу.

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І шосте об'єднати.

 

ВОВК В.І.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Хто – "за"?

А, де пан Купрій, ще був, він десь тут ходив? Не дочекався. Ну, може, секретаріат, ви йому скажіть, щоб потім не було… Закликати Купрія, тому що потім буде історія. Так, шановні колеги, 5 пункт питання порядку денного. Отут якраз його лист Купрія. У вас ні в кого немає його контактів, щоб можна було…

Тоді я пропоную на самому початку дати слово, оскільки ми говоримо зараз про ПАРЄ. І сьогодні нам донесли ще в цей пункт порядку денного до ПАРЄ делегацію лист від депутатської фракції "Опозиційний блок", ви вже мали з ним можливість ознайомитись і так далі, щодо заміни Шпенова на Новинського.

Будь ласка, я напевно, що дам спочатку слово виступити голові делегації Володимиру Ар'єву, який коротко розкаже про цілий комплекс важливих кроків, які треба сьогодні зробити щодо делегації.

 

АР'ЄВ В.І. Шановні колеги, дякую дуже. Власне, делегація в ПАРЄ – це, мабуть, одна із найефективніших делегацій, яка є на сьогоднішній день в українських парламентських структурах. І саме командна робота цієї делегації дозволяє отримувати результати, які ми маємо. І останні резолюції, зокрема у жовтні місяці, які отримала Україна і потім, в принципі, ці резолюції лежали на столі і під час переговорів в рамках "нормандської четвірки", коли наш десант дипломатичний в Нью-Йорку готував перемогу історичну в Генеральній асамблеї ООН щодо… під час Резолюції щодо Криму, то в принципі це результат нашої спільної роботи.

Я хотів сказати, що Парламентська Асамблея Ради Європи має, на відміну від інших делегацій, найжорсткіші напевно умови, оскільки інші парламентські делегації можна міняти протягом року, то в ПАРЄ обов'язкове перезатвердження делегацій відбувається перед початком наступної сесії.

Так само я хотів би сказати, що згідно і статуту, і правил, і процедур Парламентської асамблеї Ради Європи, а також і наших внутрішніх процедур, виключне право на формування, точніше так, фракції і групи мають виключне право на делегування своїх представників. І тут обмежити це право фактично є підставою, якщо буде обмежене це право, то це буде підставою для заперечення повноважень українській делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи під час затвердження всіх делегацій, які відбуваються на початку сесії, нової сесії кожного нового року.

Тому в даному разі я хотів би йти суворо по тому списку вимог, які є у нас на столі, а це і правила асамблеї, і наше внутрішнє положення, яке, якщо подивитися, у вас роздане, доповідь, Резолюція 2126, ухвалена цього літа, в якій теж сказано чітко, що внутрішні процедури є частиною, невід'ємною частиною.

У даному разі ми, я хотів нагадати, що в 2015 році у нас формувалася вона за внутрішньою нашою процедурою, враховуючи квоти, які були розподілені за рішенням нашого комітету, крім однієї позиції: Надія Савченко була призначена позаквотно рішенням, Постановою Верховної Ради № 45-8 від 25 грудня 2014 року. І пункт номер 2, який чітко про це говорить. Але ми на сьогоднішній день так само маємо і лист Надії Савченко, яка готова перейти в Парламентську асамблею ОБСЄ. І фактично пропонується на це місце Олена Кондратюк. Причому я хочу вас одразу шановні колеги поінформувати, що 18 членів делегації ПАРЄ підписали лист на підтримку, якщо буде вакансія, то відповідно зробити Борислава Березу головним членом делегації, а Олену Кондратюк заступником.

Є так само лист від позафракційного народного депутата Купрія, який представляє групу позафракційних депутатів. Я  бачу, порядку 20, скільки там? Да, порядку 20 із 80 позафракційних депутатів. Всього 46 позафракційних? Здається, більше. Ну, можливо. Із 46 позафракційних депутатів. Є звернення фракції "Блоку Петра Порошенка" щодо змін як в  ПАРЄ, так  і в інших делегаціях, в яких  є квота "Блоку Петра Порошенка". І  є новий лист від фракції "Опозиційний блок", заміна Дмитра Шпенова на Вадима Новинського.

Крім того, я хочу нагадати, що ми  кожного року згідно нашого рішення від 15-го року міняємо, як і минулого року, між собою представників групи "Відродження" і "Воля  народу" Лабазюка і Біловола місцями. Як цього року Біловол був головним членом делегації, Лабазюк заступником, на наступний рік відповідно вони знову  міняються місцями.

Питання щодо Логвинського, це питання суто голови делегації за процедурою. І у нас було рішення, що після того, як наступного за 2015 роком, коли у нас буде позиція віце-президента, то ми в пакеті ухвалили б рішення тоді, що позиція віце-президента відходить на рік до фракції "Народного фронту". І фракція "Народного фронту", це я вже просто інформую, представила відповідно лист-подання на Георгія Логвинського на віце-президента.

Як тільки наш комітет затверджує делегацію, то я одразу серед усіх документів підписую і подання на Георгія Логвинського як на віце-президента ПАРЄ відповідно до рішення, яке змінено не було. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І. Це треба питати, напевно, у "Батьківщини". В даному разі, наскільки я знаю, наскільки мені відомо, це було ухвалено абсолютно спокійно внутрішнє рішення. Тут, я думаю, що має…

 

_______________. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І. Давайте, можливо, якщо по "Батьківщині", то вже, якщо захоче Борис Іванович сказати? Але у нас є фактично лист від Надії Савченко, з яким ви мали можливість ознайомитись. Оскільки в даному разі Надія Савченко може бути, скажімо так, або за своїм власним бажанням, або, якщо змінювати Надію Савченко на якогось іншого представника, то для цього потрібно реєструвати проект постанови зі скасуванням пункту 2 Постанови № 45-8 від 25 грудня 2014 року.

Тільки два шляхи у нас в даному разі тоді.

 

ТАРАСЮК Б.І. У мене запитання до колеги Ар'єва. В якості представника фракції "Блоку Петра Порошенка", або до Ірини Степанівни: чим викликані пропозиції від вашої фракції про заміни членів делегації в ПАРЄ

 

АРЄВ В.І. Я можу відповісти в даному разі не як голова делегації, а як представник "Блоку Петра Порошенка", що це стосується не тільки в ПАРЄ, а й кількох інших делегацій, ви можете ознайомитися з цим листом. Всі члени фракції, які є членами інших партій або вступили, або є членами інших партій, є рішення фракції, не можуть представляти фракцію в міжнародних організаціях. Вони можуть перебувати, але представляти фракцію вони не можуть. І в даному разі це стосується абсолютно всіх членів фракції, які одночасно перебувають, мають членство в інших партіях.

 

ЛУЦЕНКО І.С.   Я хочу доповнити, Борис Іванович.

В нас є витяг  з протоколу засідання фракції, де була винесена пропозиція замінити всіх представників у міжпарламентських, міжнародних  організаціях на інших членів фракції. Є протокол, де видно голосування, більшістю голосів таке рішення на фракції було прийнято.

Таке рішення, відповідно до протоколу, приймалося відповідно до положення про депутатську фракцію Партії "Блок Петра Порошенка". Копія протоколу, яким затверджувалося це положення, також додається. Відповідно до четвертого пункту "Права і обов'язки члена фракції", коли підтримувалося це положення, визначено пунктом першим: "Депутат, член фракції має право бути обраним до складу керівника фракції і рекомендованим до обрання до складу комітетів, слідчих, офіційних делегацій у Верховній Раді, міжпарламентських організаціях. Від імені фракції публічно висловлювати лише узгоджену позицію по рішенню фракції".

Було прийнято рішення, я покажу вам ці документи, можу дати для ознайомлення, як потрібно буде. Фракція більшістю голосів, 72 члена фракції проголосували за те, щоб замінити членів фракції, які перебувають в інших партіях. А ми знаємо, що, власне, політична сила, по списках якої балотувались і пройшли у Верховну Раду і стали членами фракції, формує фракцію. Відтак ми хочемо мати узгоджену політичну позицію. А тому було прийнято рішення, якщо представники фракції входять в інші партії, вони не можуть виражати узгоджену партійну позицію Партії "Солідарність", з якої сформована була фракція "Блок Петра Порошенка". Таке рішення було прийняте і проголосоване. Прошу його підтримати на комітеті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Це пункт 6-й. Розумієте, ми зараз розглядаємо 5 і 6, все разом. Я розумію, все разом, тому ми… (Шум у залі)

 Добре, я розумію. Добре, колеги, дивіться, є ще у нас народний депутат Купрій, який подав нам декілька листів. Будь ласка, вам слово також дамо, тоді будемо…

 

КУПРІЙ В.М. Колеги, доброго дня. Я подав лист з підписами близько 20 позафракційних депутатів, посилаючись на Резолюцію 1798 ПАРЄ від 2012 року, де вказано про необхідність справедливого представництва політичних партій або груп в національному парламенті. І я вважаю, що зараз на теперішній час виникла ситуація, коли позафракційні не визначалися щодо кандидатури постійного члена, і це було тоді політичне рішення виправдане для того, щоб Надія Савченко могла отримати підтримку і була звільнена з полону, де вона знаходилась. На теперішній час ці обставини фактично вони значить зникли, і я звернувся до своїх колег позафракційних, також із позафракційних представляю найбільшу партію в парламенті "УКРОП", 8 народних депутатів, і зібрав відповідні підписи. І прошу вас підтримати на заміну саме від позафракційних для того, щоб відбулось справедливе представництво цих, ну скажімо, постійних делегацій ПАРЄ членів. І прошу підтримати мою кандидатуру.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане Віталію.

Будь ласка, Віктор Іванович.

 

ВОВК В.І. Дякую. Значить…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

ВОВК В.І. Ну, дякую. 

Шановні колеги, у нас тут ціла купа конфліктних ситуацій виникає. Тому я пропоную для того, щоб цих конфліктних ситуацій не було, діяти максимально формально і максимально офіційно. У цьому сенсі у мене викликав велике здивування трішки виступ мого колеги голови делегації, який почав за здравіє - я з 90 відсотками його виступу згоден, на 90 відсотків, - а кінчив за упокой. А під кінець сам же запропонував порушувати принципи. Я вважаю, що якщо ми будемо діяти просто по принципах, незважаючи ні на які персональні бажання когось, чого і так далі, це найкращий шлях вирішення проблеми формування делегації на засадах справедливого представництва політичних партій і фракцій, як це передбачено правилами Парламентської асамблеї Ради Європи, на які тільки що посилався пан Віталій.

Я, наприклад, повністю вважаю, що фракція БПП має абсолютне право мати тих представників, кого вона вважає за потрібне. Я буду голосувати на підтримку вашого рішення, тому що це ваша внутрішня справа, це ваше внутрішнє право, і ніхто вам не повинен вказувати, хто має представляти вашу фракцію політичну, при всіх моїх, так би мовити, і повазі до шановної пані Світлани, до якої я повагою особисто (я про це вас інформував, пані Світлана зразу, що я…) Але мають бути принципи.

Те саме в ситуації з пані Савченко і представниками поза….. Мене вкрай здивував лист моїх колег, підписаний 18 колегами делегації ПАРЄ, щодо того: вони вказують, хто має бути. Це абсолютно некоректний лист, тому що це не справа членів делегації – вирішувати, кому бути іншим членом цієї делегації і від кого. Це, якщо ми підходимо по принципах, то це внутрішня справа тих суб'єктів, які мають квоти.

Я хочу сказати, в грудні місяці, коли виникла ситуація унікальна, в грудні 2014 року, із пані Надією Савченко, я особисто брав участь в засіданні Ради коаліції, яка розглядала це питання. І тоді лідери фракцій домовилися, що ми ущемимо, ми дискримінуємо позафракційних. Тобто ми фактично відібрали у позафракційних їхню квоту на представництво, враховуючи ту ситуацію, яка була із ув'язненням пані Савченко в Росії. Ми дискримінували позафракційних. Ми забрали у них одне місце в делегації. І рішенням всієї Верховної Ради, про яке згадував пан Ар'єв, постанову Верховної Ради, пункт 2, ми її, так прямо і написано в тій постанові: позаквотно делегували її представляти всю Верховної Ради України.

Обставини, унікальні обставини, які були в ситуації, коли ми вперше формували делегацію нашу в ПАРЄ в грудні-січні 2014-2015 років, вичерпали себе. Пані Савченко, якій ми тоді надали, перебувала у в'язниці. Для того, щоб вона отримала додатковий імунітет члена ПАРЄ, ми її включили в делегацію з тим, щоб посприяти тому, щоб її звільнити з в'язниці. Ці обставини вже вичерпали себе.

Вона вже стала повноцінним членом Верховної Ради, стала членом фракції "Батьківщина" і так далі. Виникла ситуація, коли раптом фракція "Батьківщина" отримала позаквотне, три члена делегації, тоді як це абсолютно не відповідало квотному принципу.

Тому ми вважаємо, наша фракція вважає, що ми повинні відновити справедливість. Ми повинні відновити принципи, принципи. Ми повинні зараз скасувати рішення про представництво, позаквотне представництво пані Савченко в делегації ПАРЄ і повернути цю квоту позафракційним.

Хто буде від позафракційних, це не питання членів делегації. Тому те, що члени делегації, 18 чоловік нам написали лист, це взагалі їх не стосується, це не їхня справа. Це стосується, це квота позафракційних. Як нікого не стосується, хто представляє БПП, це їхня внутрішня справа. Так сам нікого не стосується, крім позафракційних, хто має бути представником в делегації ПАРЄ від позафракційних. І тому… Там є 46 чоловік позафракційних. Якщо є така поважна людина серед позафракційних, хто набирає достатню кількість підтримки, та людина і має представляти по цій квоті. І ми не повинні втручатися в цю справу.

Тому я пропоную підтримати кандидатуру пана Купрія як представника позафракційних, оскільки він набрав відповідну підтримку всередині позафракційних. І відновити повністю склад… підтримати пропозиції від Блоку Порошенка щодо заміни їхнього представництва. Підтримати пропозицію "Опозиційного блоку". Це так само справа "Опозиційного блоку" –  хто буде представляти їх в делегації ПАРЕ. Підтримати всі внутрішні рішення всіх фракцій, включно із позафракційними, і просто затвердити цей склад. Відновити принципи. Відновити ті принципи, на яких діє формування національної делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Світлана Петрівна хотіла. Тоді….

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Шановні колеги, я хотіла сказати кілька речей.

По-перше, хочу сказати, що я з повагою поставлюся до рішення комітету, безумовно.

Друге. Я так само хочу висловити свою повагу до тих принципів, щодо яких формуються парламентські делегації до Парламентської асамблеї Ради Європи і право фракцій визначатися. І тому поважаю рішення фракцій в тому числі моєї щодо такого, таке рішення.

Водночас, я так само хочу поінформувати своїх колег у Комітеті закордонних справ про ситуацію, яка склалася, для того, щоб донести до вас цю інформацію. Було два рішення щодо виключення мене, зокрема, та Мустафи Найєма, а також Наталії Новак, з міжпарламентських делегацій. Одне рішення було в понеділок, на рішення фракцій про яке: а) мене не попередили, Мустафу Найєма, жодного члена якого виключали, не попередили, що таке рішення буде ухвалюватися, тобто не дали можливість навіть виступити.

Друге. Мене не попередив голова делегації, він не поговорив зі мною ні до, ні після, ні в процесі, про це не сказав ще жодного слова.

Третє. Треба відзначити, що в порушення положення про  фракцію, яке цитувала моя колега пані Ірина, на фракції не було кворуму, на жаль. Тобто рішення, яке ухвалилося в понеділок, воно було з порушенням кворуму. Більше того, я попросила протокол рішення цього фракції, але оскільки секретаріат фракції вчасно схаменувся, що кворуму не було, і це є порушенням, я хочу заявити, що цілу низку підписів було підроблено. Тобто був фальсифікований документ щодо рішення фракції, найбільшої фракції в цьому парламенті. І мене це дуже прикро вразило. Я маю свідчення цілої низки депутатів "Блоку Петра Порошенка" про те, що вони заднім числом ставили підписи під цим рішенням фракції.

Так само хочу зауважити, що в цей день, в понеділок, коли були рішення фракції, виключали з делегації не всіх членів, які приналежать до інших партій, але тільки деяких, їхню частину, які, зрозумілі своєю, можливо, критичною позицією… Одного з членів делегації, вона взагалі не є членом, вона є позапартійною, але її так само виключили. Я говорю про пані Наталю Новак, яка, можливо, колись вступить в іншу партію, але на цьому етапі вона не є. Тому зрозуміло, що це рішення мало іншу мотивацію.

Водночас треба для справедливості сказати, що після того, коли було зрозуміло, цей публічний скандал, фракція все ж таки зібралася кворумом і переголосувала це рішення там в наступний четвер, де вже було дотримано положення фракції. І для того, щоб прибрати в тому числі неузгодженості, були виключені і інші члени, які мають партійну приналежність, не тільки нас за нашу позицію, але й інших колег. Водночас повторюся, я, інформуючи колег, журналістів про таку ситуацію, хочу ще раз сказати, що я з повагою поставлюся до рішення комітету.

І на останок хочу підтримати пропозицію пана Віктора Івановича. Якщо ми говоримо про дух і букву принципів, давайте всі рішення ухвалювати у відповідності до них. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Віталію. Вам треба йти?

 

КУПРІЙ В.М.  Я вибачаюсь, по Княжичам моя доповідь зараз. І Генеральний прокурор там, і я… (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми вас почули. Листи ваші є, а комітет далі буде голосувати.

Добре, дякуємо.  Володимире… Хто піднімав?  Володимир, будь ласка.

 

АР'ЄВ В.І.  Дякую дуже за всі виступи пані… шановній пані Світлані. Ну, що я почув зараз.

Я мушу поінформувати, що  рішення, очевидно, фракції відбувалося, коли запропонував хтось  із членів фракції. І коли я був 17 числа у відрядженні, я не міг нікого проінформувати відповідно. Але  якщо члени фракції ходять на фракцію відповідно, то вони знають, і вони можуть бути присутніми і мати можливість відповісти на всі питання або заперечити. І даному разі я не  можу коментувати, що відбувалося на фракції, оскільки  я в цей день офіційно перебував у відрядженні в Туреччині.

Друге. Ми абсолютно  всі праві щодо  того, що ми повинні діяти чітко в межах правил і принципів.  Є один нюанс. Квоти розподілялися рішенням  комітету. Але ні в статуті Парламентської асамблеї Ради Європи, ні в наших внутрішніх  процедурах немає визначення  позафракційних. Квоти розділяються між існуючими фракціями і групами, які прирівнюються до  фракцій, все решта  розподілення квот  і потім передача цих квот – це в межах переговорів між фракціями і групами, а рішення ухвалюється щодо розподілу суто Комітетом  з закордонних справ. Тому в даному разі аргументація про  те,  що ми зобов'язані позафракційним виділяти якісь квоти є  хибною.  І ми, якщо ми ідемо суто по шляху документів, то це  між… розподіл іде між фракціями і групами. Деякі фракції і групи можуть делегувати свої квоти позафракційним в тому числі, і рішення ухвалюється комітетом.

В даному разі мушу повідомити, що квота, яка була  Надії Савченко, більша частина квоти належить "Блоку Петра Порошенка".  Дякую.

 

ТАРАСЮК Б.І.  Дякую.

Наскільки я розумію ситуацію, ми маємо 3 або 2,5 групи проблем, які маємо вирішити. Одна проблема полягає в ротації, яку вирішили провести в делегаціях фракція "Блоку Петра Порошенка".

Відносно цієї ситуації. Як на мене, ситуація виглядає як політична розправа фракції, найбільшої фракції, з внутрішніми, так можемо  сказати, опонентами. І тому в мене виникає питання: чи це справа Комітету у закордонних справах розв'язувати цю ситуацію, чи це справа іншого органу.

На мою думку… Що?

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ.   (Не чути)

 

 ТАРАСЮК Б.І. Я скажу, я скажу, не поспішайте і не перебивайте мене.

Я вважаю, що в своєму вступному слові Володимир Ар'єв заявив про те, що це внутрішня  справа фракції. Якщо це внутрішня справа фракції, то в мене питання виникає: а що ми тут  в комітеті робимо, і що  ми повинні приймати, які рішення ми повинні приймати. Але знову ж таки з огляду на зовнішній бік для мене ситуація виглядає як політична розправа.

Що стосується з пропозиції і заяви пана Купрія. Там абсолютно не витримує жодної критики логіка цієї заяви. Тому що він намагається порівняти себе як представника партії, яка не має ні фракції, ні групи у Верховній Раді, тобто вона не є суб'єктом у Верховній Раді, з партією, яка є суб'єктом у Верховній Раді і має фракцію. Мається на увазі "Батьківщина". Тому я абсолютно, я не підтримую цю кандидатуру і не підтримую логіку, яка викладена в пропозиції пана Купрія.

Що стосується ситуації, пов'язаної з ротацією, за взаємною згодою, між Савченко і Кондратюк, це також, слідуючи за логікою Володимира Ар'єва, є питання внутрішнє, питання фракції, в даному разі "Батьківщини". Фракція "Батьківщина" дала згоду на таку ротацію.

А тепер на завершення. Що я хочу запропонувати. Я прошу не перебивати мене. Я прошу не перебивати мене. І тепер я хочу перейти до пропозиції. Ця пропозиція полягає в тому, що не справа комітету вирішувати ці надзвичайно делікатні політичні питання. Це справа ради голів фракцій і груп. Тому моя пропозиція полягає в тому, що передати вирішення, остаточне вирішення цього питання на раду голів фракцій і груп. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І. А вона написала заяву і підписала, да, що вона просить включити її на місце Кондратюк, яка має статус в парламентській делегації ОБСЄ, помінятися місцями. От і все. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І. У мене таке враження, Ганна Миколаївна, що ви не хочете почути мене. Я сказав, що ми маємо три, ми маємо три проблеми. Так, всі ці три проблеми я пропоную передати на Раду глав фракцій і груп. Все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. … Віктор Іванович, будь ласка! Віктор Іванович, будь ласка! Хто… Віктор Іванович… Можна я пропозицію?

Хто за те, щоб підтримати пропозицію, щоб передати ці три питання, які пропонує Борис Іванович, на лідерів фракцій і груп? Хто - "за"? Хто – "проти"? Хто утримався? Все, Борис Іванович, немає рішення цього.

Будь ласка, висловлюйтесь.

 

ЛАРІН С.М. Шановні колеги, я вас прошу, давайте дотримуватись все ж таки Регламенту, і порядку, і положень, які самі затвердили. І те, що, я згоден з Борисом Івановичем в тому, що там внутрішня кухня фракцій, це там політична розправа, я згоден, є свої нюанси, але ми не повинні ревізувати рішення фракцій, тобто комітет не повинен втручатися у внутрішню діяльність фракцій. Як фракція вирішить, так і повинно бути, а внутрішні свої справи у фракції: внутрішня опозиція, внутрішня там коаліція, - це їхня справа, це справа фракції, і це записано у нас в положеннях і в наших документах.

Тому я вважаю, моя пропозиція така, щоб затвердили те, що подано від фракцій, і фракція має право, фракції і групи, які прирівнюються до фракцій, мають право робити ротацію своїх членів тоді, коли вони вважають за необхідне, за потрібне, і тоді, коли це можливо по документах там ПАРЄ і інших суб'єктів.

У мене тільки одне питання: по Савченко. Ми порушили самі положення і регламенти і так далі, і так далі, і було виключення, і ми прийняли рішення парламентом по Савченко. Поза квотою, абсолютно правильно. Я не пам'ятаю вже, чия це була квота: чи БПП, чи загальна, чи як ми взяли. Я пам'ятаю, як ми приймали рішення, але не пам'ятаю, чия це була квота. Але оце єдине рішення по Савченко… Ну, БПП, можливо, так, я не пам'ятаю. Але це рішення по Савченко, я вважаю, що треба прийняти парламентом. (Шум у залі) Постановою… Окремо. Ми приймали так її, обговорювали. (Шум у залі) Абсолютно… (Загальна дискусія) Абсолютно правильно.

Я вважаю… (Загальна дискусія) Ганна Миколаївна, я пропозицію роблю.

І наступне, по позафракційних. Давайте теж не будемо, я от з вами згоден, Віктор Іванович, за виключенням позафракційних. Нехай "УКРОП" створює свою фракцію, вони стають суб'єктними … (Шум у залі) Ні, я маю на увазі жодна… жодна політична партія… Розумієте… (Шум у залі) Ні-ні, абсолютно. От Борис Іванович дуже добре сказав, і Володимир Ігоревич. Якщо… Ми не делегуємо членів партії. Давайте ми делегувати, у кого скільки членів партії. У нас партій більше, ніж фракцій, і ми не делегуємо "УКРОП" чи "Опозиційний блок", чи "Батьківщина" і так далі, ми делегуємо представників фракцій і груп, які приєднані до фракцій. Тому ми не можемо говорити "УКРОП" чи "Прості люди" (Каплін), чи "Воля", чи нові партії, які об'єднуються, чи "Демальянс", вони ущемлені (як українською мовою?), що вони не мають представництва.

Тому позафракційний – не суб'єкт. У них немає керівника. Якщо ви зберете 42 позафракційних, вони наголосують, не переживайте, інші будуть прізвища.

Тому я пропонував би не втручатися в цю… і не робити загальні збори, тому що в них статусу немає, в них немає голови. І це Купрій правильно робить, він говорить, у нас  є представництво і так далі, але ми не можемо цього приймати.

Тому  я пропоную сьогодні проголосувати  за те, що запропонували фракції, а рішення по Савченко винести, те, що Борис Іванович сказав, в зал, не на Погоджувальну раду. (Загальна дискусія) Так-так! Все, я завершив. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, я пропоную починати з того, де в нас є більш-менш бачення, що ми можемо вирішити, проголосувати і так далі. Ті проблемні питання, де не вистачає документів, де рішення комітету можуть бути поставлені під сумнів, я ніяких  ризиків брати не буду, зразу скажу, оскільки не підготовлено це рішення щодо Савченко, так, як воно мало би бути юридично. Я не бачу документу від "Батьківщини", який би нам давав на основі…і листа Савченко і так далі. Зараз я буду…  Я зараз, можна я докажу, Віктор Іванович, будь ласка.

Я хотіла би зараз, якщо ви не проти, якщо ви не проти, поставити перше, оскільки тут багато думок звучало. Є 6 пункт нашого сьогоднішнього засідання, де є лист від фракції БПП, де вони вносять свої пропозиції.

Хто підтримує те, що пропонує БПП? 6 пункт, що фракції БПП просить внести заміну рішенням фракції, ви маєте перед очима, Сергій Миколайович?

Хто підтримує це рішення? Будь ласка, хто – "за"? Хто – "проти"? Хто утримався? Два утрималось. Все, рішення по цьому є.

А? Тепер Опоблок. Хто, Опоблок, за те, щоб підтримати рішення заміни Шпенова на Новинського?  Хто – "за"? Хто – "проти"? Хто утримався? Рішення є.

Пішли далі. А?

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Аналогічно, аналогічно. Рішення є.

Пішли далі. Тепер щодо, це ми прийняли рішення. Тепер, колеги, щодо листа Савченко. Я пропоную, можна, я запропоную? Якщо моя пропозиція не підійде, ви тоді її доопрацюєте, а виставимо дві пропозиції.

Я пропоную все-таки щодо Савченко, її листа і так далі. На завтра, в принципі якщо в залі будуть кількість голосів, винести постанову про голосування Савченко і так далі. Це одне з рішень. Окрему постанову про те, що ми парламентом відкликаємо її, цю квоту, анульовуємо, тому що, так, як ви сказали, зараз, секундочку. Оскільки у нас тоді були одні обставини, ми під ці обставини, ми її рятували життя. Зараз обставини змінилися, потреби немає і рішення парламенту щодо ПАРЄ – абсолютно скасувати позаквотність і так далі рішенням парламенту. Скасування пункту 2 постанови. На цьому ми вирішимо. Секретаріат підготує, і завтра ми винесемо в зал.

 

АР’ЄВ В.І. Почекайте. Від нашого комітету тоді треба…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я про це і кажу, правильно. Це від нас, оскільки рішення не підготовлено грамотно юридично, щоб ми могли обійтись без постанови. Будь ласка.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Там були можливості, що могли. Але ми їх не підготували. Будь ласка.

 

АР'ЄВ В.І.  Шановні колеги, тоді я хочу запропонувати, щоб ми завтра тоді окреме рішення комітету після голосування постанови провели щодо затвердження делегації. Оскільки, якщо ми не затверджуємо делегацію зараз, то ми опиняємося в ситуації, коли ми ризикуємо взагалі не отримати… (Шум у залі)

 

_______________. ………. цю квоту комусь повинні передати.

 

АР'ЄВ В.І. Правильно. Завтра…

 

_______________. Я пропоную передати цю квоту все-таки позафракційним.

 

АР'ЄВ В.І. Завтра зібратися, ну послухайте, це уже дискусія. Я пропоную завтра, зараз прийняти рішення призначити засідання комітету на завтра, де суто одне це питання завершити відповідно до…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути) Логвинського там……..

 

АР'ЄВ В.І. Логвинського я можу підписати сам, коли буде затверджена делегація комітетом. Я це зроблю миттєво, але для цього поки що немає куди підписувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

_______________. Дозвольте уточнити, тобто лист Купрія про… А по кошторису можемо зараз?

 

АР'ЄВ В.І.  Якщо можна, я зроблю пропозицію, щоб ми, є можливість затвердити, знову ж таки делегація з одним вакантним місцем, яке може бути відповідно заповнене завтра. Я хотів запропонувати відповідним чином, щоб... Моя пропозиція, щоб Борислав Береза став головним членом делегації, і відповідно Сергій Лабазюк замість Біловола став головним членом делегації. Є можливість залишити вакансію, і завтра її відповідним чином вже проголосувати залежно від рішення Верховної Ради. Добре? Давайте так, я пропоную. Щоб ми мали принаймні затверджений склад делегації в тому форматі, пожежним, бо інакше ми можемо  опинитися без жодного.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  (Не чути)

 

­ АР'ЄВ В.І.  Я буду точно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  … Володимир Ар'єв, все... Володимир Ар'єв чітко...

 

 _______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Да.

Колеги, з ПАРЄ із всім розібралися, 5, 6 пункт.

 

 _______________.  (Не чути)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні, ну почекай, ми знайшли рішення. Вибачте. Ті, які були, які були пропрацьовано.

 

 _______________.   (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Постанову зараз попросимо зробити і так далі. 

Колеги, 3 пункт порядку денного, дуже важливий проект Закону про  припинення дії угоди між Кабміном і урядом Російської Федерації.

Я  сподіваюся, всі ознайомилися із рекомендаціями, листами-відповідями з Міністерства юстиції, МЗС. Зараз хотіла би надати слово Міністерству оборони. Будь ласка, Дмитро Михайлович Христофоров, заступник директора департаменту воєнної політики, стратегічного планування  та міжнародного співробітництва. Будь ласка.

 

ХРИСТОФОРОВ Д.М. Дякую.

Шановна Ганна Миколаївна, шановні народні депутати України. Проект  закону розроблено у зв'язку з агресією Російською Федерацією проти України, невиконанням контрагентам умов угоди та відповідно до звернень Генеральної прокуратури України щодо стану її виконання.

Міністерство оборони неодноразово зверталося до Міноборони Російської Федерації щодо заінтересованості намірів виконання угоди. Відповіді не отримано.

Враховуючи зазначене, для створення правових підстав щодо припинення дії угоди підготовлений зазначений законопроект. Прийняття акту створить правові підстави для припинення дії угоди і подальшого прийняття рішення щодо використання майна.

Проект закону погоджено, без зауважень, Міністерством юстиції,  Міністерством фінансів, Міністерством економічного…

 

______________.  (Не чути)

 

ХРИСТОФОРОВ Д.М.  Без зауважень.  Та Службою безпеки України.

 

______________. (Не чути)

 

ХРИСТОФОРОВ Д.М. Зауваження Міністерством закордонних справ повністю враховані.

Державним концерном "Укроборонпром" погоджено із зауваженнями, які не враховані у зв'язку з тим, що на цей час законодавство не врегульовує, не передбачає питання реалізації майна яке має такий характер.

Проект акту схвалено на засіданні Кабінету Міністрів.

Комітет Верховної Ради України з питань нацбезпеки і оборони підтримує прийняття зазначеного законопроекту.

Реалізація не потребує витрат з державного бюджету.

Просимо підтримати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже.

Зараз хотіла б надати слово, будь ласка, Щербак Юрій Миколайович, Міністерство закордонних справ, радник відділу ВТС та експортного контролю Департаменту міжнародної безпеки. Є? Будь ласка.

 

ЩЕРБАК Ю.М. Дякую.

Шановна Ганна Миколаївна! Шановні народні депутати України! Міністерство закордонних справ України неодноразово опрацьовувало зазначений нормативний акт, проект закону України. Втім, значить, принципово МЗС погоджується з доцільністю припинення дії цієї угоди. Але є речі, на які ми звертаємо увагу. Це стосується майнових прав на майно, яке знаходиться в території України і на території Російської Федерації, відповідно майно української сторони, майно російської сторони.

В цьому зв'язку пропозиція МЗС  полягає в тому, що  на даному етапі чи, скажем так, повернутися до розгляду цього питання після вирішення питання  самого майна, ……… майна, яке є предметом угод Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шановні колеги, я бачу, тут є за підписом заступника міністра Пристайка, що ви пропонуєте визначити статус майна  і поки… Ту я не можу зараз знайти, де цей лист. Тобто що МЗС висловлювало зауваження поки що…

Ну добре, давайте зараз заслухаємо  ще Сергія Петухова, заступника міністра юстиції.

О, дякую. Будь ласка.

 

ПЕТУХОВ С.І.  Дякую. я ще раз… я мушу нагадати, що ми не висловлюємося стосовно  доцільності чи недоцільності денонсації договору, а говоримо лише про процедуру здійснення цього відповідно до Закону України про міжнародні договори України та Віденської конвенції про право міжнародних договорів.

Я, насправді, маю передивитися чому у нас немає зауважень. Однак, проаналізувавши цей договір, у нас виникло  два питання і, насправді, частково ми в цьому солідарні з Апаратом Верховної Ради .

Перше питання стосується того, що сама Угода передбачає, що вона дійсна протягом певного періоду, тобто вона має бути виконана в 6-місячний термін і припиняє свою дію  після виконання зобов'язань обома сторонами.  Відповідно перше питання від виконавця Міністерство оборони у нас до вас з приводу того, чи вона була виконана. Якщо вона була виконана, то вона мала би вже припинити свою… цей договір мало би припинити  свою дійсність, тому що укладений він ще… набрав він чинність для України в 2007 році. У випадку, якщо він не виконаний відповідно  не…  продовжує бути чинним, виникає питання, на підставі чого ми зараз будемо  припиняти дію цього договору, адже віденська конвенція передбачає чіткі процедуру і випадки, коли цю угоду можна припинити. Пояснення, яке  надається законопроекту, це незрозуміло. Тому що пояснення за своїм… там є частинка, яка посилається на це, підстави для розірвання цієї угоди, це загальні такі посилання на збройну агресію Російської Федерації проти України, окупацію частини території. То відповідно можна дійти висновку, що ми будемо говорити про докорінну зміну обставин, мабуть. А якщо от ви зараз в своїй промові сказали, наскільки я розумію, що Російська Федерація не виконувала цю угоду, да, тоді ми будемо це обґрунтовувати істотним порушенням умов договору однією зі сторін, і на підставі цього розривати цю угоду.

Відповідно для того, щоби це рішення Верховної Ради не призвело до порушення міжнародно-правових зобов'язань України, і я так собі думаю, щоби було дороговказом уряду на підставі чого потім, як нотифікувати Російську Федерацію, на підставі чого розірваний цей договір, – ми би мали мати розуміння, інформацію фактично від Міністерства оборони стосовно виконання цієї угоди. І якщо вона не виконана, відповідно залишає бути чинною, підстав для одностороннього розірвання цієї угоди. Дякую.

 

_______________. (Не чути)

 

СТЕЦКО І.М. Шановний голово, шановні члени комітету, спробую дати відповідь на запитання Мін'юсту. Перш за все, угода укладена в 2003 році, ратифікована в 2004, набрала чинності для української сторони в 2007 році. Предмет регулювання угоди: знищення 5 російських стратегічних бомбардувальників типу ТУ-95, а також ремонт та повернення авіаційної техніки, комплектуючі двигуни і т.д. Угода не є виконаною станом на сьогодні. Про це свідчить майно, яке залишилося у сторін. Є українське майно на державних підприємствах оборонних Російської Федерації, є російське майно на державних підприємствах концерну "Укроборонпром".

Російська Федерація не реагує на звернення української сторони, не виконує угоду. В 2013 році було 2 звернення, були 2 листи за підписом міністра оборони на Міністерство оборони Російської Федерації з цього приводу з проханням вчинити якісь дії: або виконати, або… виконати, перш за все, угоду. Відповіді на ці листи не було.

Стосовно другого запитання заступника міністра юстиції повідомляємо, що мотивація Міністерства оборони розірвати, припинити дію цього договору у відповідності до частини другої статті 18 Закону України "Про міжнародні договори України". Тобто, у разі суттєвого порушення міжнародного договору України іншими його сторонами, якщо виконання договору може зашкодити національним інтересам України, а також в інших випадках, передбачених міжнародним правом. Дію такого договору може бути припинено або зупинено.

Наша думка і цю думку підтримав уряд: угода повинна бути припинена. Крім цього, слід звернути увагу на контрагента міжнародного договору. Контрагент – це Російська Федерація, непередбачуваний контрагент і він визнаний агресором стосовно України. У мене все. Дякую за увагу.

 

ПЕТУХОВ С.І. Дякую за ці пояснення. Насправді, це зараз ти зрозумієш, дійсно, якщо є факти порушення цього договору, невиконання цього договору російською стороною, це є підстави для одностороннього розірвання договору Україною. І я думаю, що якщо у вас дійсно є офіційне листування з Росією, на яке вони не відповідали, це й буде достатнім доказом у випадку наявності спору з цього питання, чи є підставою для розірвання договору.

Єдине що, дійсно, знову-таки ми, не коментуючи необхідність це зробити чи порядок, як це має бути зроблено, треба розуміти, яким чином, якими будуть наслідки припинення цього договору, що відбуватиметься з цією технікою і яким чином надалі має бути вирішено питання стосовно майна Російської Федерації.

Наскільки я розумію, зауваження колег з Апарату Верховної Ради, які написали в принципі слушно про те, що з проектом угоди, проектом рішення про розірвання чи денонсацію в термінології Регламенту Верховної Ради, денонсацію договору, мають бути надані проекти рішень чи актів, які супроводжують таке рішення. Відповідно видається, що пропонент, Міністерство оборони в даному випадку мало би повідомити, які будуть наслідки денонсації цієї угоди. Яким чином ця власність Російської Федерації, що ви плануєте з нею робити? Тому що за логікою, поправте мене, якщо договір не виконується, то ми маємо повернути цю власність назад в Російську Федерацію і стягнути збитки, пов'язані з тим, що, які ми понесли, у зв'язку з тим, що ми зберігали цю техніку і не отримали вигоду від договору. Але зрозуміло, що, тобто тут є особиста ваша позиція, як ви це бачите для себе, наслідки припинення дій договору?

 

СТЕЦКО І.М. Спробую пояснити позицію Міноборони. Ваше зауваження є абсолютно слушним, не все так просто, як би здавалося там, денонсувати міжнародний договір і все. Ми виходили з наступних позицій, перш за все, предметом регулювання закону України це припинення міжнародного договору і все. Жодних дій в проекті закону стосовно врегулювання дії щодо майна, майна, в даному випадку, іноземної держави там немає. Тобто пріоритет  номер один припинити міжнародний договір. На жаль, не знаю, на жаль чи не на жаль, на сьогодні в державі не передбачено жодного механізму  реалізації майна іноземної держави, нам це невідомо.

 

_______________. (Не чути)

 

СТЕЦКО І.М.  Припинити договір, щоб він перестав діяти, перш за все, а потім вчиняти певні, скажемо так, дії стосовно реалізації цього майна. На виконання цього будуть, я так розумію, будуть прийняті відповідні акти урядом держави стосовно організаційно-розпорядчого акту. Буду збиратися з комісією і будемо придумувати механізм, що далі робити з тим майном.

 

_______________. (Не чути)

 

СТЕЦКО І.М.  Ганна Миколаївна!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. ……… ……… ви його не підготували, не ………, наслідки не приготували,  ……… на комітеті вже маємо досвід, коли ми голосуємо за ратифікацію угоди чи ……… коли Мінсоцполітики, от сидить пан Логвинський, який скаже, ……… виносимо в зал, а потім виявляється нам дзвонять і кажуть, що Кабмін не підготував ………  (Не чути)

…….357, які відповіді МЗС досі не дочекалися, що нам треба денонсувати і так далі. ………….. не виконано. Але якщо ми кожне рішення ………, давайте конкретно…  (Не чути)

 

СТЕЦКО І.М. …чотири позови до Європейського суду проти Російської Федерації.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позови чого стосуються? Вони абсолютно….. Ви знаєте, є індивідуальні позови. Ну давайте не підмінювати поняття. Я знаю, що це за позови до Європейського суду з прав людини. Давайте ще згадаємо Офіс прокурора в Гаазі, Міжнародного кримінального суду, з чим воно пов'язано. Це ж абсолютно, ну, речі не спів… Це не про те, що ми говоримо. Ми не говоримо, що дві тисячі техніки, яка зараз є, і так далі. Ви не знаєте, що….. (Не чути)

……………… я пропоную відправити на доопрацювання…. (Не чути) ……… Президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа про непідтримку та засудження образливих висловлювань окремих українських публічних діячів на предмет наявності підстав для реєстрації. Хто ознайомився, колеги, із цим проектом постанови, зареєстрованим Капліним?

Будь ласка, Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК Б.І. Дякую.

Я ознайомився з даним проектом постанови і знаходжу його дивним, м'яко кажучи. Моя пропозиція полягає у тому, щоб комітет не рекомендував Верховній Раді до реєстрації, а тим більше до розгляду Верховною Радою цього проекту постанови з огляду на те, що даний проект постанови може завдати політичних збитків українській державі. Нічого, так би мовити, ніяких інших наслідків він не матиме, тим більше позитивних. Тому моя пропозиція: рекомендувати не реєструвати і не розглядати Верховній Раді. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я, в принципі, підтримую таку пропозицію. Якщо у когось є інша пропозиція…

Хто за те, щоб не рекомендувати, не реєструвати цей проект закону? Одноголосно. Рішення є. Добре. Дякую, колеги.

Переходимо до 7 пункту порядку денного про здійснення, зведена інформація про здійснення Верховною Радою України міжпарламентського співробітництва на рівні депутатських груп з міжпарламентських зв'язків з іноземними країнами.

Колеги, я думаю, просто тут є різні пропозиції, зокрема візитів, ви бачите, тут є і Ліван, і Французька Республіка, і Люксембург, і Польща, і дуже багато депутатів підходять, і от Туреччина. І сьогодні ми почули і зрозуміли, що є важливий візит в Грузію. І ще у нас буде запрошення в Ізраїль. Колеги, де Володимир Ар'єв? Це його в принципі одне з поряду.

Хто ознайомився, будь ласка, з цими всіма запрошеннями. Тут ви бачите, що  ще буде рік Японії в Україні, окремо просили, тобто є ряд дуже важливих візитів. Я думаю, що ми маємо затверджувати календарний план, орієнтовних заходів, які будуть візити спікера за кордон, також візити сюди спікерів і груп дружби і так далі. Я думаю, що, можливо, це питання під ті пріоритети, бо у нас будуть непрості, незважаючи на турбулентність Європейському  Союзі, і вибори у Франції, Німеччині, Нідерланди, Італія, тобто подивитися, де є візити спікера, де можуть бути візити комітету, де візити груп дружби, щоб  ми могли в різний спосіб поперекривати ключові стратегічні напрямки, зважаючи на вибори в США і так далі.

Будь ласка, ви  щось хотіли сказати?

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В. Да. Можна  з приводу зазначеного питання?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Можна, давайте.

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В.  Що я хотів би знати. Перш за все дякую, шановні колеги, що дали мені можливість виступити на комітеті. Я хотів би проінформувати про наступне.

На жаль, у нас є певні загрози, які ми повинні про них знати. Сьогодні вночі сталася провокація, був напад  на іудейську святиню в Умані. Зайшли туди люди, які  до цього часу провели розвідку, що  там, де знаходиться. Після цього закинули туди свинячу голову зі свастикою, облили все кров'ю, краскою і залишили якісь надписи, збіжали.

Що я хотів би підкреслити, що, до речі,  це не перший акт вандалізму, але який відбувається під час проведення якихось міжнародних заходів. Саме коли до нас приїжджав пан ……….., який з Чернівців, саме в чернівецькій синагогі було зазначено, "бій жидів" написали. Наступного тижня планується візит Гройсмана в Ізраїль. І одразу була  скоєна зазначена дія. Більш того, ми по інформації, воно було скоєно організовано, тобто професійно. І зараз вся ізраїльська преса пише, що в Україні антисемітизм і якісь там дії, далі, далі, далі.

Тобто я хотів би звернути на це увагу комітету. І пропонував би може, щоб комітет звернувся до правоохоронних органів, щоб вони відслідкували такі події. Що це  навмисно, ми розуміємо, що це якась провокація після того, як  Ізраїль голосує, що Крим це Україна, підтримає резолюцію в ООН, надає нам допомогу, хтось в Україні навпаки робить акт антисемітського ………… та заважає саме державі.

Саме з цього приводу хотів виступити як голова групи  міжпарламентської ……….. Ізраїлю, підкреслити, що одразу під час… це  важливе питання, і ми повинні на це якимось чином реагувати. Дуже вам вдячні.

 

ТАРАСЮК Б.І. Я думаю, що… відносно заяви і відносно реакції. Очевидно, що це є перш за все сфера діяльності Комітету з питань прав людини і Комітету з питань культури і духовності. Мені здається, що саме ці комітети мають бути визначені головними в реакції, оформленні реакції на ці ганебні події. Комітет у закордонних справах не може бути головним у визначенні реакції Верховної Ради.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, колеги. 

Я хотіла би все-таки, зважаючи на те, що вперше за 23 роки відбувся у парламент візит спікера Кнесету в Україну, плюс на  наступному тижні Гройсман летить в Ізраїль з урядовим візитом, плюс, справді, Ізраїль – це взагалі відбулося таке певне  конкретне зрушення, що вони в ООН нас підтримали. Ми бачили, хто голосував "проти" як Китай, Іран, Сербія, Росія, Білорусь, багато інших. Тобто і … (Шум у залі) Да, проголосували "проти", не "утрималися", а Ізраїль "за" проголосував. Тобто тут така позиція була. Позицію проявив і так далі.

Тому мені здається, що на розвиток подальших стосунків, зважаючи на те, що були ті високі візити, я думаю, що це може бути спільна заява Комітету у закордонних справах, Комітету з культури, дуже коротка заява і так далі, що ми за… я, скажімо, за розвиток діалогу, проти таких от актів вандалізму і так далі. (Шум у залі)

Будь ласка.

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В.  ……. якщо … Борис Іванович, я вас повністю підтримую. Саме тому ми  вже звернулись до зазначених комітетів …… заяви… ми готуємо  заяви. Але чому я підкреслив саме на вашому комітеті? Тому що ми маємо, бачимо певну закономірність між міжнародною діяльністю, візитами та  те, що буває.

Чернівці ніколи не було жодного антисемітизму акту. Чому саме в Чернівцях, чому не в Запоріжжі, чому не в Рівному? Чому в Чернівцях? Тому що саме ……….. з Чернівців, тому що одразу пояснили, що він знає цю громаду і має стосунки.

Чому зараз в Умані? Тому що Гройсман саме буде зустрічатися з цією громадою. І ми бачили… Я отримав інформацію, що це був організований акт, тобто люди прийшли дньом, спочатку перевірили, що відбувається, представилися як іноземці, потім прийшли вже в ночі це зробили. І тому це не який там акт, що хтось зробили антисеміти якісь події, це саме організована група, яка навмисно діє з метою, наприклад, знаєте, щоб звернути увагу з проблем, які зараз існують з Росією, а показати, що в Україні є антисемітизм. Саме тому я і підкреслив до вас. Тому я вас дуже поважаю. Посварити і саме під час міжнародної діяльності, міжнародних візитів.

Дуже вам дякую, Борис Іванович.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В мене до вас зразу пропозиція. Ви можете підготувати текст, спільну заяву ми зробимо трьох комітетів і завтра цю заяву оголосимо. Якщо можна ми можемо попросити навіть спікера, щоб вам…

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, хто за те, щоб ми від комітету попідписувалися під цією заявою, якщо завтра буде текст. Хто –  "за"? Пане Сергію, ви – "за" таку заяву?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.

Тоді дивіться. Це можна було б завтра, ви могли би, як голова групи дружби, маючи цю заяву так само її попросити, два слова оголосити, що ми за розвиток і проти будь-яких провокацій, які можуть вплинути на україно-ізраїльські стосунки.  Ми тоді від вас чекаємо цієї заяви. Дякую.

Скажіть мені, колеги, по сьомому пункту, міжпарламентське співробітництво, тут є ряд важливих країн. Мені здається, що проситься якесь розуміння стратегії. Спікер вже має свій орієнтовний план візитів. Вони його фіналізовують, вони нам в комітет представлять. Тому, я думаю, що, можливо, нам варто зібратися або на початку, ну, коли буде перший тиждень січня, так. Тому що… І, маючи візити спікера, кожен з вас є членом конкретно групи дружби і так далі, плюс ………., що мати вже… Я би просила кожного визначитися, щоб ми зрозуміли і приблизно затвердили якесь таке розуміння скільки буде куди візитів.

Будь ласка, Ірина Степанівна.

І ще є, Південна Корея, наступне зразу питання.

 

ЛУЦЕНКО І.С.  Ганна Миколаївна! Я думаю, що тут би важливо було врахувати думку Міністерства закордонних справ. Тут цікаво було б, визначаючи пріоритети комітету, врахувати думку Міністерства закордонних справ. Я думаю, що можна було б запросити заступника, який би, Міністерства закордонних справ на наступний комітет, який би буквально за хвилин 15-20, можливо, в закритому режимі, дав би нам якісь основні напрямки і пріоритети, можливо, зовнішньої політики виклики, враховуючи виклики, які існують і будуть існувати в розвитку там Європейського Союзу, Сполучених штатів, Китаю і так далі.

Тому пропоную визначитися з пріоритетами нашими після того, як ми заслухаємо Міністерство закордонних справ, у відкритому чи закритому. І які є, тоді виробити спільне бачення і аж тоді затвердити і сформувати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоді пропоную секретаріату зразу внести в порядок денний першого засідання  в наступному році, в січні, обговорення якраз і є наших здійснення міжпарламентського співробітництва на рівні груп дружби комітету. Я знаю, що ще Комітет євроінтеграції, вони трохи ображені, що в них немає фінансування взагалі, вони не можуть ні запрошувати по Європейському Союзу своїх партнерів, бо ми це вирішуємо і так далі, там є якісь бачення щодо процесів, про це були там скарги.

Я думаю, тоді зразу можна поєднати питання, тому що там є запрошення з нагоди 25-річниці встановлення дипвідносин. Пане Сергію, можете доповісти, будь ласка, щоб ми це зразу або включили зараз рішення.

 

ЛАРІН С.М. Давайте  таким чином, треба об'єднати це питання і на одному з останніх засідань я про це говорив, коли ми говорили про 25-річчя, здається, з Болгарією, я про це говорив, що Міністерство закордонних справ повинно підготувати. У нас дуже багато, Борис Іванович знає, що в цьому році дійсно 25 років дуже з багатьма країнами, тобто це пройшов час, коли незалежність України. Тому дійсно  треба встановлювати пріоритети. Я хотів би сказати про Південну Корею, я доповідав вже на комітеті, що ми були і дуже плідний візит був, і зустрічалися з спікером паном ……… і хотіли, щоб спікер Андрій Володимирович теж поїхав у Південну Корею, це десята економіка світу. Але ми розуміємо, які сьогодні є процеси і тому я все ж таки пропонував би, щоб ми включили і звернулися до Парубія, щоб він включив в план Південну Корею на наступний рік, він великий 2017 рік. Але я за те, щоб ми визначили пріоритети.

І по-друге. Я б сьогодні не затверджував той план, який сьогодні подали групи  по плану, розглянути на початку року і, дійсно, визначити по пріоритетах.

А пріоритети які у нас? Ну перше, це… зрозуміло, європейські країни, Сполучені Штати, скажімо, після 20-го січня. Але там фінансування, я так розумію, обмежене. Так? тому ми повинні визначити і запропонувати, що буде фінансуватися, а що буде на громадських засадах інших там депутатських груп. Тому пропоную повернутися  на початку     січня до цього питання і включити, все ж таки запропонувати, щоб спікер… це наша… до речі, останній раз спікер Південної Кореї був  в 13-у році, вже пройшло 3,5 роки. Тобто наша черга, і ми не їдемо, це дуже погано.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Після вашого нормального… успішного візиту…

 

______________.  У нас дуже… у нас  от такий гарний посол. Він настільки зближає наші країни, це вперше за там 10 чи 9  років, тому я вважаю, що наша голова  повинна бути повернута не тільки в сторону Європи, а    і на Схід? Китай, Японія, Південна Корея. Це дуже важливо… Індія, до речі. Ми…  ……….Азія. І Малайзія і так далі. Тому… дуже динамічно розвиваючі країни. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я згідна. Це підтримується. Тобто… ми можемо в принципі, хоча рішення…  дивіться, колеги. Ми можемо як одне… це все одно спікер буде вирішувати, дивитися в свій календар. То можемо ухвалити просто рішення, що ми рекомендуємо  спікеру  вже сьогодні ухвалити……… а він в свій календарний графік вже може просто включити. Тому я б хотіла поставити на голосування. Хто за те, щоб підтримати,  щоб рекомендувати спікерові візит в Південну Корею  в 17-ому році.

Рішення є. Дякую. а вже він… тому що це його квота візитів і так далі. А ми будемо далі.

Дивіться, колеги. Вчора. Коли у нас був… я дякую всім, хто прийшов на… і Ірині Степанівні за ідею, яку висунули, яку ми втілили, вперше з 25 років був цей дипломатичний прийом. І чому я зразу так переходжу? Де прийшли посли…  враження… те, що я з колегами поспілкувалася і Борис Іванович казав,  відгуки тобто позитивні, що, дійсно, були можливості поговорити. До мене підійшов посол Молдови, який… ви бачили цей лист, оскільки ми в цьому році  здійснювали візит в травні в Молдову. У них відбулися недавно президентські вибори. І Молдова  друга після Російської Федерації найдовший кордон у нас з Молдовою. І кожен шостий громадянин Молдови є етнічним українцем, тобто там одна з найбільших… Тобто є важливість для України, для Молдови. Ми їх запрошували, тому що візит був нашого комітету, чи це був групи дружби, я вже не пам'ятаю, в травні за яку ми це квоту використовували. А, ні, ми взагалі за свої гроші їздили, я забула. Точно, ми їздили за свої гроші і просто це… Дивіться, я все-таки, тут є запрошення, вони, написала голова Комітету у закордонних справах парламенту Молдови пані Булига, що вона може приїхати з 7 по 23 січня 17 року, от. Їм не потрібно кошти виплачувати, вони за свої там, за дорогу, але тут обід, там якісь транспортні ці…

Я вважаю, що оскільки це вже в січні, а ми зберемося тут, їм треба дати якусь відповідь, чи ми можемо, чи не можемо. Можливо, в той пленарний тиждень, який буде і комітетський, щоби ми їх прийняли. Я вважаю, що після президентських виборів і взагалі ситуації нам важливо з Молдовою взагалі… Хто?

 

_______________. Ганна Миколаївна, треба з'ясувати, чи будуть у них зміни……….. чи ні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У них зараз політична…

 

_______________. Я про що і кажу. Тому, може…….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, це парламент. Якщо будуть парламентські…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це ж, у нас міжпарламентське. (Шум у залі) Ні, в них були вибори президентські, переміг Додон, і зараз…

 

_______________. Я зрозумів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, все.

 

_______________. Я також переконаний…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто за те, щоби, колеги, підтримати і почати контакти в цей парламентський тиждень, коли буде, зустріти тут це? Хто –  "за"?

 

_______________. Всі – "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, рішення по цьому. Тоді треба буде з послом Молдови сконтактувати, що ми готові в цей парламентський, що буде, тиждень.

 

_______________. Перу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Перу. Володимире, Перу. Доповідайте, Перу.

 

АР'ЄВ В.І.  Пропоную ствердити склад депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Республікою Перу. Все роздано, все було зроблено у відповідності до процедури. Керівник депутатської групи Попов Ігор Володимирович, заступник керівника Черненко Олександр Миколайович. Оце, власне, і все. Пропоную ствердити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто "за" створення групи дружби… (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І.  Так, колеги, на останній сесії Парламентської асамблеї ЄВРОНЕСТ, яка об'єднує в рівних частинах компонент Європарламенту і національні парламенти п'яти країн-члені Східного партнерства, було прийнято рішення на мою пропозицію провести наступну Парламентську асамблею ЄВРОНЕСТ в Україні, в Києві. Для того щоб формалізувати таке рішення, необхідно направити запрошення від імені Голови Верховної Ради. Тому я прошу комітет підтримати цю пропозицію, оскільки це надасть можливість стверджувати міжнародний авторитет України при проведенні такої асамблеї в Києві. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, це одне з важливих питань, зокрема, що стосується с сфері енергетики. Ви пригадуєте, ми проводили енергетичну дипломатію, круглий стіл, разом з цим, потім проговорювали, наскільки Україні важливо, особливо там щодо системи захисту критичної інфраструктури, долучитися до цих от фондів, які є окремо в Литовській Республіці: Центр передового досвіду НАТО з питань енергетичної безпеки. Це одна з актуальних тем. Я не знаю, чи включили вчора, тому що фінального тексту, остаточного тексту проекту бюджету не було. Я просто писала сама, як народний депутат, разом з Кацер-Бучковською на Климпуш-Цинцадзе, щоб проплатити участь України, членський внесок, щоб ми могли користуватися оцими натівськими фондами і бути в цьому Центрі передового досвіду НАТО з питань енергетичної безпеки. Бо тут питання: і обхід нашої газотранспортної системи, і критична інфраструктура, енергоефективність, - ну, взагалі купа речей, які важливі. Тому зараз я не можу сказати.

Єдине, що я хотіла би попросити: включити в порядок денний першого одного  засідання це заслуховування міністра в нас на комітеті за 2016 рік і якісь пріоритети 2017 року. Їм суттєво збільшили фінансування, закордонних справ. Тому що, дивіться, ми… фактично суттєво збільшилося фінансування. І треба буде зрозуміти, наприклад, є такі речі, як Україна в лютому головує в Радбезі ООН. І нам треба зрозуміти, які там будуть пріоритетні напрямки і так далі. Є рішення щодо Росії як держави-окупанта. Тобто треба зрозуміти, яка наша співпраця з МЗС, які їхні пріоритети, де ми можемо посилювати одне одного.

Тобто, хто за те, щоб запросити і включити в порядок денний в січні на початку, де підбиття підсумків 16-го і пріоритети 17-го року. Це не тільки візити, це загалом стратегічний напрямок. Хто – "за"? Хто – "за"? Все. Володя, ти "за" чи "проти"? Все, "за".

(Шум у залі)

 

_______________. Я вас дуже прошу, нам треба вирішити……..

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А, що там Франція, почекайте.

 

_______________. (Не чути)

 

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Хто вони? Почекай, ще раз.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так це взагалі копійки, це треба голосувати.

Я пропонує теж підтримати. Хто – "за"? (Шум у залі)

 Є-є, Людмила Олександрівна, вони є в цьому… Я вважаю, особливо тому що… (Шум у залі) Щоб у нас не вийшло, як з Америкою, вже готуватись до ……..

Хто – "за"? Борис Іванович, одноголосно є. Тобто, Людмила Олександрівна, по Франції… Там ти подивився, проаналізував, може там ще є якісь гарячі, що до нас за свій рахунок… (Загальна дискусія)

 Ну ми лист пишемо офіційно, що ми підтримує комітет по Південній Кореї і так далі… (Шум у залі)

 Все, друге. Наступне питання, колеги. Нам народні депутати Льовочкіна і Савченко в період написали, що вони хочуть їхати у Францію і Німеччину. Це сесійний тиждень і відповідно до розпорядження Голови, щоб в ………. пленарні тижні взагалі всі офіційні візити. Хто…

Що ви, Борис Іванович? Будь ласка.

 

ТАТАРСЮК Б.І. Я хочу сказати, що Голова Верховної Ради прийняв принципове рішення про те, що він не буде підписувати відрядження нікому в сесійний тиждень. Я був також однією з жертв цього рішення. У мене була важлива зустріч в Сполучених Штатах з колишніми міністрами закордонних справ всієї, ну, так, півкулі. На жаль, це відрядження, пропозицію про відрядження була відхилена.

Я вважаю, що ми не можемо йти всупереч розпоряджень, які підписав Голова Верховної Ради. І тому я пропоную не підтримувати таке відрядження. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І.  …але лише за винятком тих, хто відбуває, да, міжнародні делегації, да, згідно з календарним планом.

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Я хотіла вас поінформувати, що ми з Ганною Миколаївною взяли участь у візиті від імені Комітету закордонних справ до Болгарії. Де ми провели разом заходи на відзнаку 25-річчя дипломатичних відносин з Болгарією. Це було дуже важливо. Нас приймали, нам зробили великий форум, де ми мали виступи.

У нас були зустрічі з заступником спікера, з керівником комітету закордонних справ, вечеря, зустрічі з депутатами, з групою дружби. Навіть з опозицією ми зустрілися для того, щоб розвивати відносини. Тобто з усіма фракціями позустрічалися і з журналістами спілкувалися. Ганна взяла участь в двох ключових теле-, радіоефірі національному, яке транслюється на всю Болгарію.

Болгарія, нагадаю, дуже важлива. Тому що у них там і президентські вибори відбулися. І, швидше за все, будуть вибори парламентські. У них буде зміна уряду. Не виключено, що виграють соціалісти. Тому що у них зараз дуже сильна підтримка, і ми втратимо наших консервативних партнерів в Болгарії, члена Європейського Союзу, який сидить за столом, де всі рішення ухвалюються консенсусом. Це до уваги.

Тому дуже важливо, ми домовилися, що після парламентських виборів голова Комітету у закордонних справах теж приїде до нас. Тобто ми налагодили там цілу низку контактів, розбудували, тобто надзвичайно позитивний візит був. Ось такий підсумок.

Водночас, хочу підняти ще одне питання, яке стосується нашого секретаріату роботи. Я повинна висловити…

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Я дуже коректно скажу. Колеги, нам треба посилити нашу організаційну спроможність роботи секретаріату в організації візитів. На жаль, колеги, я не була проінформована, мені програму надіслали вже, коли я прилетіла в Болгарію.

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Ні, не вчасно.

Друге. Можливо помічнику хтось дав час, ну зі мною не було жодного контакту щодо узгодження цієї програми, жодного, впродовж цього періоду, мене не запитали ні коли ви приїжджаєте, ні які у вас побажання, я не знала про зустрічі. Коли я приїхала, в мене було дві зустрічі, про які я так само перший раз дізналася, Я не знала, що Ганна не приїде вчасно, ми вже з Ганною так само поговорили.  Тобто людина, яка відповідала за роботу організації візиту від імені секретаріату, на жаль, це не було позитивною співпрацею і для мене це було певним розчаруванням.

Я не знала, що я буду виступати на форумі, що я буду головним спікером, який буде відкривати, що в мене буде промова на 30 хвилин, яку ми треба підготувати. І тому я була 36 годин на ногах, я вам чесно скажу, тому що я летіла з попереднього відрядження і мені треба було підготувати після всіх зустрічей ще цю промову. Звичайно, ми все відпрацювали на сто відсотків. Я не хочу деструктивно, я не висловлюю претензій, я вважаю, що нам треба просто відпрацювати принцип того, як секретаріат працює  з депутатами по організації візитів.

Я підготувала в тому числі рекомендації того, як це робиться, які містять конкретні пропозиції щодо того, що після затвердження складу делегації, виділяється людина, яка створює електронну розсилку з включенням всіх членів делегацій, вони вчасно знають про формування програми, з ними консультуються щодо того, як буде складена програма. І так само ця людина, в незалежності від того, що відбувається з керівником делегації, з помічниками депутатів, секретаріат напряму контактує з усіма для того, щоб інформувати про зміни вчасні, невчасні, термінові. Я думаю, що це буде позитивно. Я вам перешлю ці документи, колеги. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ти можеш всім…

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Ну, я просто перешлю електронкою. Але дякую за підготовлений візит і дякую Ганні, що вона відпрацювала.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Справді, хочу сказати, що ситуація там непроста. Партія ГЕРБ програла президентські вибори. Настрої там трохи змінюються, стають такі, не те, щоб проросійські, але, ну, не в кращу сторону змінюються. Ми подивимося, якими будуть результати. Попередньо говорять, що вибори заплановані на березень 2017 року.

У нас була дійсно зустріч з соціалістами, які були страшенно здивовані, що ми виявили інтерес з ними зустрічатися. Бо це була, є своєрідна позиція до нинішньої влади. Але, коли ми з ними почали говорити, вони кажуть, всі думають, що ми тут за Росію, але ми хочемо з Україною розвивати машинобудівну галузь, хімічну і так далі.

Тобто те ще раз підтвердило, що нам треба навчитися говорити з різними представниками і доносити, де є взаємний інтерес двох сторін: Болгарії і України. Фокусуючись там на економіці, торгівлі попри, скажімо, там російську пропаганду, її вплив, який є в болгарському суспільстві.

Болгарія справді для нас є важливою. Тому що в 2018 році вони головуватимуть на початку, перших півроку, в Європейському Союзі. І є ряд питань, які нам треба буде підтримувати. Плюс у нас це було відновлення дипломатичних відносин, 25 років. Тому що перші дипломатичні відносини були майже 100 років тому, ще за часів Скоропадського.

І нам вперше вони в болгарському парламенті відкрили болгарський державний архів. Документи, це з печаткою живою, оригінал, який в єдиному екземплярі Скоропадського. Нам посол організував похід до будинку, де є меморіальна дошка, де було перше українське посольство за часів УНР 1918-1920 роки. Я думаю, що нам важливо буде в 2018 році це обговорити.

Тому далі. Колеги, переходимо. Ще у нас є одне питання. Бачу, що всі кажуть, що вже всім пора розходитися. А? Колеги, наступні два питання, які для нас важливі. Є лист члена нашого комітету Бориса Івановича Тарасюка. У нас є ще два питання, які є важливими.

Перше питання. Це парламентські слухання, які відбулись, рекомендації слухань секретаріат готує. Як ми з вами домовлялись, щоб за Рекомендаціями слухань парламентських "Актуальні питання зовнішньої політики" ми напрацьовували концептуальний документ, чи це стратегія зовнішньої політики… Обновили нарешті цей документ, який з 93-го року був напрацьований, у 2010 під час Януковича якісь косметичні правки, але він не відповідає викликам. Тому запросимо членів комітету, як тільки будуть фінальні вже, зведені до купи, розішлемо всім для обговорення. Так, на прохання Бориса Івановича винесли це в комітет для обговорення ситуації, яка склалася з підготовкою слухань.

Але хотіла б як голова комітету подякувати секретаріату, попри те, що на прохання Артура Герасимова ми делегували Ірину поїхати на з'їзд в ОБСЄ в Гамбург міністрів і так далі. У нас ще не було однієї людини, яка б допомагала, плюс двоє пішло. Але я вважаю, що вперше за 13 років парламентські слухання – це величезний крок вперед в парламентській дипломатії. І чекаємо так само одне з питань дипломатичної служби.

Борис Іванович, тепер вам слово. Ви писали лист, він є всім розданий. Я після цього прокоментую, розкажу вам про результати службового розслідування на ваше прохання. Будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І. Дякую. Власне, шановні колеги, я направив два листи для того, щоб комітет розглянув ситуацію, дві ситуації.

Перша ситуація стосується підготовки і проведення парламентських слухань про "Актуальні питання зовнішньої політики України". Як голова робочої групи по підготовці цих слухань ми провели 4 засідання. На жаль, великого ентузіазму серед членів комітету не було і переважно ми працювали із Світланою Петрівною, в тому числі і обговорювали, і затверджували список виступаючих. Мене дуже вразило те, що, прийшовши на самі слухання, я побачив список, який ми як члени робочої групи не обговорювали, який значною мірою відрізнявся від того списку, який ми затверджували і обговорювали на засіданні робочої групи. Зокрема я хотів звернути увагу на те, що з чиєїсь пропозиції було два релігійних діячі, які виступали, і нічого з питань тематики цих парламентських слухань в їх виступах я не почув. Натомість я почув виступи, які можна характеризувати як "прозелітанізм", тобто спроба, так би мовити, привернути учасників слухань до своєї  релігії.

Я вважаю, що це неприпустимо, і тому я прошу проінформувати про результати  розслідування, хто, за чиєю ініціативою вніс зміни до списку виступаючих. Дякую.

Друге питання знову ж таки стосується моїх особисто претензій до  секретаріату нашого комітету. Вони стосуються того, що на 12 число, на 12 грудня було призначено чергове засідання робочої групи по підготовці Закону про дипломатичну службу. Особисто я собі вніс у графік наперед, що сам в цей день на дев'яту годину має відбутися засідання. Я прийшов, і моє здивування було великим, оскільки, виявляється, ні секретаріат, ні Міністерство закордонних справ нічого не знало про це засідання.

Тому я вважаю, що це є грубою помилкою секретаріату нашого комітету, тому я вважаю, що такі випадки повинні нести за собою адміністративні стягнення. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Борис Іванович.

Щодо другого питання, колеги, я вважаю, що нам треба оголошувати конкурс на посаду заступника голови секретаріату, яка в нас після того, як пішов Андрій Іванович Наджос в МЗС працювати, в нас є одна вакантна, плюс інші. Тому якщо, в принципі… це ми маємо комітетом голосувати про оголошення конкурсу чи… Тому я думаю, що треба оголошувати цей конкурс, тому що, дійсно, не встигаємо.

Щодо цієї  групи, чому не відбулося засідання, пані Ірино, це ви займалися, так? Ви займалися тоді. Чому не відбулося? Можете  нам просто пояснити, чому? Ще раз, членам комітету.

 

ЛУЦЕНКО І.С. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І. Ніякої міст-комунікації не було. Я заперечив твердження відносно того, як було. Домовленість була на останньому засіданні робочої групи, що ми збираємося, якщо нічого не зміниться, 12 числа о 9 годині ранку. Якщо у секретаріату були сумніви, то треба було звернутися до мене в п'ятницю і поділитися своїми думками щодо сумнівів і що в цій ситуації робити. Я би тоді порадив, що треба було робити. Але я особисто до свого графіку особисто вніс засідання робочої групи о 9 ранку в понеділок 12 грудня. Чому це не зробив секретаріат, я вважаю, що це службова недбалість з боку секретаріату.

(Загальна дискусія)

 

ТАРАСЮК Б.І. Не треба переносити це на вину голови групи, розумієте? У вас цехова солідарність, яка виявляється, я помітив це. Але факт залишається фактом, що було зірвано засідання робочої групи. От, на що я звертаю увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я пропоную… Борис Іванович, якщо можна, коротко, на якій статті ви закінчили, скільки вам ще…

 

ТАРАСЮК Б.І. 60.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. З 80-ти з чимось, так?

 

ТАРАСЮК Б.І. Так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто…

 

ТАРАСЮК Б.І. Дві третини ми пройшли.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Реалістично пройти до кінця цього року повністю, щоб вже на початку….

 

ТАРАСЮК Б.І. Це залежить від того, як нам вдасться провести засідання робочої групи наступного тижня. Я не бачу можливості провести цього тижня, оскільки пленарні засідання. А наступного тижня я готовий працювати, нема проблем.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я до 30-го тут, в Києві. Я думаю, що можна в понеділок провести засідання і завершити ці 30 статей……. Якщо ви не проти, Борис Іванович, вам зручно в понеділок, 26-го?

 

ТАРАСЮК Б.І. Так. Чому 26-го? А, да, 26-го, да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це понеділок. Якщо ….. пані Ірина, будь ласка, 26-го, ще раз з'ясуйте, які графіки є в членів комітету, МЗС, для того щоб ми до кінця року, ми ……… зобов'язанням комітету пройшли наболівшу епопею з Законом про держслужбу…. Ні, це робочою групою. Ми визначали робочу група, яка ……. Закон про держслужбу – це складний такий важливий документ.

Колеги, тепер щодо парламентських слухань. От пригадуєте, коли ми проговорювали і затверджували вже програму парламентських слухань, тоді не вистачило кворуму на засіданні комітету, бо більшість людей треба було програму, яку, як каже Борис Іванович, ми її затверджували, ми її ознайомили з членами комітету, але кворуму не було, це раз.

Друге. Коли відбувалися вже самі парламентські слухання, паралельно ……… у нас в програму вносилися зміни. Перші зміни це те, що, наприклад, ті, хто мав виступати, Ірина Степанівна Луценка, яка поїхала виступати до Львова ……… і попередила і так далі. Друге, це питання Єднак, який не зміг, хоча він за півтора місяця до того написав, що він готовий виступати. Третє, це наш член комітету Віктор Іванович Вовк, який захворів, з температурою, який просив, щоб замість його виступу був виступ подвійно Олега Валерійовича Ляшка, щоб замінити і так далі. Третє, це було прохання від фракції "Народного фронту", щоб виступав Унгурян, тому що були представлені від "Самопомочі" Березюк, був представлений від "Самопомочі" ……… від Радикальної партії лідери, які виступали і так далі. Як голова комітету, маючи паралельно ряд таких от нюансів, я не думаю, що це мій обов'язок був проінформувати кожне таке рішення, хто, кому не виходить і надсилати, я просто фізично не встигла це. Я думаю, що крім того були ті, який вам сподобався виступ, зокрема, Катерини ………, яку ми додали на відміну від тих інших, які були. Я вам інформую, що всю відповідальність за зміну програми я беру на себе, секретаріат тут ні до чого.

Я хотіла б подякувати секретаріату за те, що вони відпрацювали перші парламентські слухання в тому обмеженому складі, який був. І я хотіла побачити тепер рекомендації, щоб наш комітет взяв лідерську позицію в напрацюванні концепції чи стратегії із зовнішньою політикою України на основі, зокрема, і тих рекомендацій, які були напрацьовані на перших за 13 років парламентських слухань. Тому всі претензії можете висловлювати до мене, до моєї безвідповідальності, можливо, через те, що я, вибачте, наважалися без узгодження з робочою групою в лімітований час у вівторок, коли було відомо, тим більше, що в понеділок у нас ще було засідання комітету.

Будь ласка, Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК Б.І. Якщо так, то в мене до вас запитання, Ганна Миколаївна.

На підставі чого ви внесли до списку виступаючих представників лише двох релігійних громад?  І на чиє звернення?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На прохання-звернення народних депутатів. ………… (Не чути)   …Унгуряна щодо протестантів….

  Я, на відміну від вас, маю таку позицію, що за ці останні три роки з моменту Революції Гідност,і під час Революції Гідності церкви відіграли свою важливу роль, які показали єдність в спільних молитвах за те,  щоби ідеали Майдану  перемогли, і вони дуже багато допомагали.

Плюс, я вважаю, що в цей візит  Держсекретаря Ватикану в цьому році в Україну, і він є одним з важливих і якщо вдасться Католицькій Церкві  привезти Папу Римського, то це буде один з важливих. Плюс, Католицька Церква  дуже багато по всіх країнах світу допомагає Україні, збираючи фінансову допомогу, впливаючи на уряди. Так само як і протестанти, які зараз мають важливий вплив на новообраного Президента Трампа, і я думаю, що буде молитовний сніданок зараз в Нью-Йорку… в Вашингтоні на початку лютого, зокрема туди задіяний і пан Унгурян, який кожен рік організовує візити депутатів.

І тому я б рахувала національні інтереси, запрошуючи тих представників. А ви як голова робочої групи дружби ви мали можливість запросити  впродовж трьох місяців, знаючи, що будуть парламентські слухання, будь-кого: православних, католиків, римо-католиків. Це було ваше право, ніхто взагалі не заперечує.

Ви такої ініціативи не проявили, тому… я перепрошую…

 

ТАРАСЮК Б.І. Я не знаю, що ви маєте на увазі, сказавши про те, що  на відміну від вас. В чому ця відмінність полягає? Якщо вони полягає в шанобливому ставленні до представників релігійних громад, то немає ніякої відмінності, я так само шанобливо ставлюся. Але я проти того, щоби змішувати різні, скажімо, концепти. В даному разі парламентські слухання. І не перетворювати їх в ………. От про що я хотів сказати.

А відносно того, кого я запрошую, кого не запрошую, я висловлював свої позиції на засіданні робочої групи. І це було відомо всім учасникам  робочої групи. Тому для мене було і дивним побачити зовсім інші підходи.

Я думаю, що з точки зору етичної, ви принаймні могли би повідомити мене як керівника робочої групи по підготовці слухань про прийняті вами рішення. Ви цього не зробили. Вважаю, що це на вашій совісті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Борисе Івановичу, я вам чесно скажу, я б хотіла побажати, щоб члени комітету підтримували дуже багато заходів, які відбуваються. Тому що, я не буду зараз говорити, але, якщо би проаналізувати, скільки було заходів за останній і закриті засідання по Російський Федерації, і представники Білорусії тут, і Сесіль Васьє, французька авторка книги "Мережа агентів кремля у Франції", і культурна дипломатія разом з Міністерством інформації, і так далі. Скільки заходів було ініційовано просто як головою комітету. Я фізично інколи не встигаю поінформувати про ті рішення, тим більше, коли мені за… Я тільки у вівторок від Ірини Степанівни отримала, що її не буде виступу, хоча вона мала сфокусуватися на економізації зовнішньої політики, ми проговорювали. Віктор Іванович мав проговорити і так далі. Я просто фізично не встигаю дуже багато речей, обдзвонювати, узгоджувати і так далі. І тому, якщо я, можливо, десь взяла на себе відповідальності, зважаючи на своє розуміння ситуації, то я перепрошую. Але я вважаю, що в даному випадку запрошення додатково, коли не було членів комітету і посилення представниками, я дякую вам за ту позицію, що ви вважаєте, що церкви багато допомагають Україні, я, взагалі, за єдність церков, щоб… Тому я вам доповідаю, ось це на ваш офіційний лист, що розслідування службове чому так відбулося.

Ви хотіли щось сказати? Будь ласка.

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В. Я хотів би все ж таки попросити додати мені нагоди ще одне питання порушити, додати мені 30 секунд. З повагою до вас. 30. До речі, я якраз про вас і буду говорити.

Якщо вам відомо, що я займаюся питанням кримінально-правової охорони нашої держави з питань, що стосуються тимчасово окупованої території. На жаль, після того як ми фактично законом заборонили будь-які правочини  на цій території є нікчемним. На жаль, зараз відслідковується, що багато іноземних компаній зараз впроваджують власну діяльність на цій території. І навіть свідомо такі,  як "Фольксваген", "Герц" та інші.

Як відомо вчора за моєю заявою Генеральна прокуратура, за що я дуже дякую, відкрила кримінальне провадження на компанію "Booking.cоm", яка не тільки висловлює карту Росії та України, де зазначає, що Крим – це  Росія, навіть не в тому проблема, що в порушенні закону про право свободи на тимчасово окупованій території, вони продають там готелі та є співучасниками злочину за статтею 332-1, а саме надають допомогу в переміщенні та орендуванні там готелів. Вони навіть здають в оренду санаторії Верховної Ради в Криму і отримують гроші, які належать Верховній Раді, отримують собі. Відповідно за зазначеним фактом було відкрито кримінальне провадження, і вже вчора "Booking" зробив перші дії, він обмежив, напевно, доступ в Криму до цього сайту.

Але що я хотів би підкреслити, що, на жаль, це не єдині випадки в даному випадку. Є певні, з одного боку, образи іноземних компаній про те, як це так ми торгуємо, з іншого боку, ми повинні чітко зазначати, що так діяти неможливо і підкреслили. Саме тому, я думаю, що це важливо знати комітету, може якісь теж опрацювання, звернутися до посольств, ще раз проінформувати, що будь-які правочини на цій території є нікчемними, що "Герц" не може здавати власні компанії, що "Кока-кола" не може продавати власне американський бренд в порушенні міжнародного право на це санкцій та обмеження, які встановлені, як національного та міжнародного права. Я хотів би привести, наприклад, в Латвії на туристичну компанію за постачання туристів в Крим, було відкрита кримінальна справа, були проведені обшуки та притягнуто директорові відповідальності. Бо будь-яке підприємство, створене там, є, відповідно міжнародному праву, нікчемним, вони не визнаються.

Саме тому я хотів би звернути увагу на цю загальну проблему і, може, якийсь розробити теж лист і звернутися, ще раз проінформувати посольство, що це кримінальний злочин, що дії зазначені є недопустимими. Дуже дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я пропоную, що, можливо, ті компанії, тому що це реально одне з важливих речей, зробити, можливо, звернення до представників тих компаній або до їхніх просто, що це порушення міжнародне, це нехтування міжнародним правом і так далі.

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В. Да, я хотів би щодо "Booking". Нещодавно ми отримали лист від представника МЗС про те, що вони пропонують користуватися саме "Booking" для бронювання готелів під час подорожей для офіційної делегації Верховної Ради. Тобто от якийсь такий парадокс розуміння.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А ще останнє питання, оскільки ми, Володя, почекай, реєстрували, за французів проголосували, оцей ………, як він там? ……. Пам'ятаю, що ця француженка нам радила, щоб ми написали лист, щоб його виключили з групи дружби Франція-Україна за його візити в Крим, щоб ми написали лист голові Національних зборів Франції – оце важливо, мені здається, - або голові Комітету у закордонних справах, щоб вони розглянули на своєму комітеті про виключили Т'єррі Маріані з групи дружби Франція-Україна за його візити.

Хто за таке… (Загальна дискусія) І всі тих, хто… Да. (Загальна дискусія) Це важливо, тобто… бо вони сказали, що Україна навіть не має позиції з цього питання.

Хто - "за"? (Загальна дискусія)

(Не чути)

 

 ТАРАСЮК Б.І. Я з великою повагою ставлюсь до нашого колеги, до його інформації. Але це не є офіційна інформація. Тому я пропоную зробити запит до уряду, для того щоб уряд підтвердив або спростував дані факти. Якщо уряд підтверджує, тоді ми можемо звертатися. А до цього це буде необґрунтовано. Дякую.

 

ЛОГВИНСЬКИЙ Г.В. Можна?

Шановний Борис Іванович, я, як завжди, з вами повністю погоджуюсь. Саме тому у мене є копія документа про відкриття та номер кримінального провадження на саме компанію "Bookingom". Більш того, інформація надходить з загальних джерел, наприклад, є ссилки, які ми всі можемо легко перевірити. Це питання, наприклад, …………, який на власному сайті зазначає, що він в Криму, в Сімферополі сам здає транспортні засоби. Так само і іншим. То вони на власних сайтах інформують, тому це загальновідома інформація. А дальше це тільки питання вже нашого реагування. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Секретаріат вже поніс реєструвати постанову. Тобто вона буде. Прокомунікуйте з вашими фракціями про таке важливе далі рішення.