Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

10 травня 2016, 12:27

Стенограма засідання Комітету 03.02.2016

СТЕНОГРАМА

засідання Комітету у закордонних справах

03 лютого 2016 року

Веде засідання Голова Комітету ГОПКО Г.М.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, пропоную затвердити порядок денний, який є.  Хто – "за"? О! Прекрасно.

Колеги, тоді перший… Колеги, дякую всім. Тоді, дивіться, по цьому по пункту порядку денного давайте тоді, поки є Віктор Іванович, перший розглянемо зразу про ратифікацію Протоколу про сталий транспорт (0081). І дякую за… Рейтер Оксана Костянтинівна, заступник міністра інфраструктури.

Будь ласка, пані Оксана.

 

РЕЙТЕР О.К. Добрий день всім. Шановні панове депутати, ми розробили… Міністерством інфраструктури України розроблено з метою ратифікації Протоколу про сталий транспорт до Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат, учинений 26 вересня 2014 року у місті Мікулів.

Ратифікація протоколу створить належні умови для активізації співробітництва країн Карпатського регіону спрямованого на забезпечення розвитку сталого, вантажного і пасажирського транспорту та відповідної транспортної інфраструктури в Карпати, сприяння сталому розвитку регіону.

Прийняття Закону України "Про ратифікацію Протоколу про сталий транспорт до Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат" дасть змогу завершити внутрішньодержавну процедуру необхідно для набрання чинності протоколу.

Можу зазначити, що була нагальна необхідність щодо приєднання нас до цього документу, тому що, як ви знаєте, в нас доволі активно функціонує таке об'єднання як "Карпатський регіон". І усі країни "Карпатського регіону" у транспортній галузі на цей протокол посилаються, він дуже гарно сформований, тому що там пов'язаний розвиток регіону з розвитком транспорту, транспортної інфраструктури у тісному взаємозв'язку з екологічними аспектами. Це найважливіше у цьому документі і для нас також. Тому прошу підтримати документ.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую дуже. Ще, якщо можна, начальник Управління економічного співробітництва МЗС України, будь ласка, Олександр Іванович Данилейко. Будь ласка.

 

ДАНИЛЕЙКО О.І. Дякую.

Шановна Гана Миколаївна, шановні члени комітету! МЗС погодило цей протокол. Також, вважаю, що він досить важливий. Ми погодились з зауваженнями, там, незначними до формулювання, які за нашою інформацією були враховані. Тому Міністерство закордонних справ підтримує зазначений протокол і просить підтримати комітет також. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні члени комітету, в кого є додаткові запитання щодо цього Протоколу про сталий розвиток… сталий транспорт до Рамкової конвенції?

Іванна,будь ласка.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. В мене не запитання до цього, але, власне, до представника Міністерства інфраструктури запитання, це в контексті іншого питання порядку денного, яке у нас стоїть третє про результати візитів комітету до Угорщини та Грузії. А, коли ми були в Угорщині, нам задавали величезну кількість питань якраз про побудову доріг з нашого боку до переходів… до нових переходів між Угорщиною і Україною. Якісь відповіді на якісь питання в нас були, дякуючи, там, нашому спілкуванню з паном міністром, якісь ми розуміємо, що все-таки є затримка за Україною і… або немає ініціативи від України, та, скажімо. І тому ініціатива передана угорській стороні і вона нас починає тиснути відповідно до того, що в них є кошти, в них є можливості, там, побудувати об'їзні дороги, там, довкола Берегова зробити додатковий пункт перетину чи в іншому місці, а це пов'язано з транспортними коридорами.  Я розумію, що це, ну, дотично до цієї теми, про яку ми сьогодні говоримо. Якщо ви могли би трошки нас поінформувати, що відбувається в цій… в цьому напрямку.

 

РЕЙТЕР О.К. Ну, це питання щодо розвитку прикордонної інфраструктури транспортної порушують усі відверто держави-члени і Польща, і Угорщина, і Словаччина, усі держави-члени, з якими ми маємо спільний кордон, спільні пункти пропуску, вони розбудовують свою інфраструктуру, а потім, коли вантажівки заїжджають на нашу територію, вони провалюються в яму, так би мовити.

Проблема постає у тому, що, як ви знаєте, завжди у… в Україні немає достатньо кількості коштів для того, щоб спрямувати їх на розвиток доріг, які не є дорогами міждержавного значення.

Грошей завжди не вистачає, тому історично у нас склалося так, що ми, перш за все,  спрямовуємо кошти саме на дороги міждержавного значення. Це може бути якийсь один пункт  перетину кордону, який ми добудували, і  він працює. Але карпатський регіон, всі ці… от Чернівецька область, багато областей я можу назвати, де дороги, які обласні, але на них коштів не вистачає. Тому   всі ці наші ініціативи… вчора, як ви знаєте, була ініціатива щодо  дорожнього фонду, нам потрібна якась кількість коштів, яку ми зможемо  планувати на короткострокову, середньострокову, довгострокову перспективу,  щоб розбудовувати дороги не тільки найбільш важливіші, а всі, які важливі для регіонів, для туризму розвитку і так далі. Те ж дорога Одеса-Рені та ж ситуація. І тому, що стосується прикордонної інфраструктури, у нас активізувалося це  питання щодо  доріг. Якось так угорці підійшли до цього питання, вони нам до сьогодні  не погодили квоту дозволів на перевезення. Взамін з нами приділяючи  увагу розвитку дорожньої інфраструктури. Гроші у них є, але у них є гроші це ті ж самі кредити, які потрібно буде пізніше віддавати. Тому питання ми опрацьовували довго і Укравтодор наш завжди казав, що грошей немає, але наразі це питання  активізувалося і з зоною вільної торгівлі і необхідно розвивати, тому ми шукаємо якісь інші мабуть джерела, і тому я вітаю оплесками сьогоднішню ратифікацію т Угоди про кредит з Польщею зв'язаний. Це те ж саме. Це прикордонні пункти, розвиток. І розвиток дорожньої інфраструктури.

Такий підхід ми… це вперше у нас ми будемо реалізовувати за такі кошти інфраструктурні проекти саме на прикордонних оцих дільницях.  Сподіваюся, це буде успішно. І у нас буде робоча група з Угорщиною, автомобільний транспорт будемо обговорювати 11 лютого, до нас угорці приїдуть, ми їх запросили, і я вважаю, що ми це питання  також будемо    підіймати, тому що це в наших інтересах, не тільки  угорців.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ну, я  просто хотіла би сказати, що ми втрачаємо відповідно і кошти…

 

РЕЙТЕР О.К.  Так, так.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. …і  можливості, і заїзди до нас…

 

РЕЙТЕР О.К.  Кредити. Проблема – кредити. Їх потрібно віддавати. У нас немає коштів на розбудову доріг, тому що ми відаємо кредити. Всі кошти, які є в бюджеті, більшість коштів, які є в бюджеті у 15-ому році, на наступний рік, це все маємо ми віддати…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Можливо треба думати про платні дороги і частину платних доріг і, власне, пропонувати тоді варіанти…

 

РЕЙТЕР О.К.  Думаємо. Фонд проголосуйте. Чого його завжди знімають з розгляду?  Це перше, що потрібно…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Не ми знімали.

 

РЕЙТЕР О.К. Та я знаю.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цей закон про ратифікацію протоколу, будь ласка. Одноголосно. Дякую, колеги.    

Прошу перейти до наступного  пункту порядку денного. Колеги, у нас є одне з дуже важливих питань – це результати роботи депутатських груп з міжпарламентських зв'язків з зарубіжними країнами в 15-ому році. Ми дамо, коротко, Володі. Він нам скаже  загальну ситуацію, тому що, з одної сторони, нам хотілося би бачити  стратегію  зовнішніх відносин…

Дякую.  Тоді Віктор Іванович до  нас ще повернеться.

Там одне є з важливих питань – результати візитів комітету. Грузія, зокрема, куди їздили. От. Тобто нам дуже важливо, ми чекаємо зараз реформу дипломатичної служби від Міністерства закордонних справ. У нас координує це питання  Борис Іванович, але я думаю, що в цій, можливо, реформі дипслужби ми почуємо краєм вуха, яка стратегія  МЗС на 2016 рік, які пріоритети. Це робота в Раді безпеки ООН. Це ситуація на Сході. Це економічний блок і так далі. Тобто  в такому контексті, але нам треба зрозуміти так само пріоритети парламентської дипломатії і  груп дружби. Володя! Будь ласка.

 

АР'ЄВ В.І.  Хотів би попросити все ж таки, щоб ми   це питання перенесли на  наступний раз, тому що   я не до кінця ще вивчив всі звіти,  які    були надані. Отримав я їх лише вчора і я попросив роздрукувати їх колегам по комітету для того, щоб вони могли теж їх  вивчити до наступного засідання і уже предметно ми могли обговорити. Деякі звіти є хороші. Деякі звіти… я бачу просто  багато букв, але формальні є. І крім того  в даному разі   я вважаю, що спочатку варто  все проштудіювати так якісно, а потім… І тим більше, що  протягом цього часу до надходять  нові  звіти. Тому давайте перенесемо  це питання  на наступне засідання комітету. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Володя. Я думаю, що ми також домовлялися, що ми перенесемо визначення країн і щодо пріоритетів груп дружби, поїздок і щодо комітету країн. Там крім  Нідерландів. Ми тоді голосували, да. Тобто нам важливо теж зрозуміти, будь ласка,  нашу…

 

АР'ЄВ В.І.  Щодо Нідерландів. Нам треба бути обережними  в цій ситуації надзвичайно. Я  провів розмови з колегами із Нідерландів і  як  парламентарями, так і в Раді Європи з  працівниками секретаріату, які з цієї країни. Вони вважають, що нам максимально треба дистанціюватися  від  цього питання і, якщо і робити, то лише в  координації із нідерландською стороною, оскільки референдум у Нідерландах він не є… навіть ті, хто голосує "проти", це не протиукраїнський, а це референдум є… голосування може бути екстраполяцією ставлення громадян Нідерландів до свого уряду і до Євросоюзу  загалом.

Зараз за останній час зменшилася кількість тих, хто голосує проти. Якщо раніше  співвідношення було  62:38, то зараз 55:45. (Шум у залі)  Так.

 Принагідно там я мушу сказати, що для  участі в цьому референдумі потрібно  30 відсотків громадян, щоб в ньому взяли участь, і він за  підсумками є  консультативним, але не обов'язковим.

Менше з тим, ця ситуацію, щоб не викликати зайвих, скажімо так, моментів для того,  щоб ми не стали подразниками, то бажано би просто координувати це з нашими голландськими  колегами,  особливо тими, які підтримують Україну і хочуть, щоб Голландія проголосувала "за".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую. Володя, мені здається, там активна група активізувалась по Голландії. Наталка Кацер-Бучковська як голова групи дружби, туди Світлана там включалась і МЗС…

 

АР'ЄВ В.І. Я застереження сказав.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Там є якась стратегія. Да.  Тобто тут треба позицію комітету, бо тут були зустрічі і з послом, і приїжджали окремо представники закордонних справ і голландські журналісти, і ролик вони дуже класний зробили, там, …….і так далі.

 

АР'ЄВ В.І. Нам головне не ламати дров. Оце найголовніше питання. Якщо є можливість не нашкодити, то треба не нашкодити. Ось це просто те, що меседж такий від голландських колег.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, друзі, зараз вам роздають на одній сторінці - вижимка скільки… Ми створили в минулому році 70 депутатських груп з міжпарламентських зв'язків з іноземними державами, 70. Це достатньо великий обсяг. І, пригадуєте, що ми довго досить дебатували критерії, за якими мають бути створені ці групи, ми прописували тоді окреме положення, що має бути, там, знання регіону і так далі. Тобто це була непросто робота.

От зараз навіть краєм ока, щоб перейти потім до обговорення, коли ми ознайомимося, мене все одно цікавить чому, наприклад, ті, які пріоритетні країни і за яких ми воювали, там, за очильництво в минулому році – США, Німеччина, чому не надано звіти? Японія. Філатов, він уже став мером Дніпропетровська, так? Тобто…

 

АР'ЄВ В.І.  Там Ємець є.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Там є Ємець. Це було два співголови. Тобто треба подумати, як вони там працюють. І, якщо Ємець не дає звіту, значить, зрозуміти ситуацію.

Ізраїль, Іспанія, Норвегія. Тобто … Це великі країни і амбітні тут люди США – Галасюк, Чумак, Німеччина – Тарута, який дуже хотів бути головою групи дружби і так далі. Тому нам дуже важливо, щоб все-таки ці звіти були надані і навіть, можливо, в контексті так само пріоритетів, бо це один з таких важливих моментів.

 

АР'ЄВ В.І. Ну, ми тоді можемо почекати до наступного засідання. Але в даному разі хоча б ознайомитися з  тими, що є. Я попросив би секретаріат додати ті до на наступного засідання. Розповсюдити, особливо, якщо приходять в електронній формі, так само звіти між членами комітету. Ну, тоді, да.

Іще одне питання я хотів би, якщо уже ми про групу-дружби ведемо. Друзі, у нас виникла ситуація з Азербайджанською Республікою знову ж таки конфліктна. Скажіть, будь ласка… Да, у нас так. Це вже судьба. Я хотів спитати, мені сьогодні колега Курячий заявив, що уже затверджено питання, що він голова цієї групи. Я хотів би попросити …

(Загальна дискусія)

 

АР'ЄВ В.І.  Але Курячий був затверджений.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто на даний момент він затверджений.

 

АР'ЄВ В.І. Тоді, друзі, ну, я не знаю, чи є про що далі іде мова. Тому що мені, да… Отак от, воно побіжно у нас очевидно пройшло. І тепер… Значить,   тоді це питання всі знімаємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І.  Тарута сказав, що його  не запросили на засідання. Хоча…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. …був раніше кворум, коли Геллєр збирав. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І. Наче Курячий стверджує, що все було правильно. І хтось навіть проводив ці збори. Там я …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Курячий представив план? Контакти свої і так далі. Ми мусимо розуміти…

 

АР'ЄВ В.І.  Ми мали спочатку розібратися з тим, що взагалі є. Ну, значить будемо просити його тоді представляти цей план.

Але Азербайджан теж не надав звіт. Нічого там очевидно не відбувалося. Тобто у нас ситуація достатньо… Я просто прошу, да, давайте зараз ми залишимо це на вивчення. Хто захоче, детально прочитає. Хто захоче – побіжно. Але до наступного засідання надійдуть нові… тих, що тут  немає, прошу секретаріат надсилати або передавати у письмовій формі  помічникам, або народним депутатам безпосередньо, членам комітету. І ми на наступному засіданні  лише будемо  ухвалювати рішення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Наше завдання – отримати звіти від  тих пріоритетних голів… голів пріоритетних  країн  груп дружби,  де у нас є, яких немає зараз і…

 

АР'ЄВ В.І.  Тоді секретаріат просимо зв'язатися з цими   головами. Я тоді прошу під… зі Сполученими Штатами Америки, Грузією…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ні, Грузія вже є. Азербайджана немає.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Німеччина, Японія…

 

АР'ЄВ В.І. Зараз… Японія, Німеччина, Ізраїль, Азербайджан, Молдова…  Зараз…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, ми тут дивимось по цьому списку.

 

АР'ЄВ В.І.  В принципі це найголовніші такі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Гаразд.

Будь ласка, Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК  Б.І. Я знову повертаюсь до своєї пропозиції, я прошу до наступного засідання, коли ми буде  розглядати, підготувати нам список  в алфавітному  порядку, де було би зазначено наявність звіту, де було би зазначено  обмін візитами в цій групі і де було б зазначено, значить, кількість засідань цих груп. Щоб ми побачили  працює група депутатська чи не працює. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будемо за це голосувати? Чи не треба, просто я теж думаю, так, добре. Колеги, переходимо  до наступного питання  про результати візитів комітету до Угорщини та  Грузії.

Ну, перше,  хочу сказати, що в кінці минулого року ми  все-таки здійснили від комітету два візити, це  була Угорщина і Грузія. Іванна більше розкаже  про Грузію. В Угорщину, якось так склалося, що мало людей від комітету вирішили, були можливості поїхати.  А потім ще навіть у  деяких членів, від їх потім  лідерів фракцій були певні звинувачення, що комітет не запрошує їх, коли треба працювати у комітеті. Навантажують роботою, а потім не запрошують.

Але можу  сказати, що це був один з дуже важливих візитів до Угорщини. Нас зустріли на досить таки високому рівні. Була зустріч із віце-спікером парламенту, з керівником голови групи дружби, потім з головою комітетів і взагалі обговорення із членами комітету у закордонних справах. Окрема була зустріч з міністром економіки – в них поєднано – економіки і зовнішньої  торгівлі та закордонних справ. Потім з представниками українського громади.

І одне з таких найбільш кричущих питань, звісно, на всіх зустрічах піднімалось це питання – відсутності посла, коли нарешті з'явиться. Якщо перший рік, то це  було як такий сигнал Угорщині щодо деяких питань, що стосувалося санкцій, але загалом це одне з наболілих. Я думаю, що тут в нас теж має бути певна позиція.

Плюс реально візитів ніхто не здійснював, і тому ми на минулому тижні на засіданні комітету рекомендували в календар план спікера запросити все-таки сюди угорського спікера для того, щоб налагоджуватися парламентську дипломатію.

Серед обговорюваних, звісно, питань, з тих, які важливі, це економічні, Іванна вже одне з інфраструктурних питань підняла, і ми тоді говорили із паном Пивоварським, там ще Березово і інша частина дороги, от ви знаєте, що  потрібно там будувати. Угорщина, звісно, дуже багато зацікавлена, бо багато живе на Закарпатті їхньої меншини представників. Вони, звісно, мріють про окремий район в рамках децентралізації, що є теж така тема дуже непроста. (Шум у залі) Да, це… (Вимкнено мікрофон)

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ні, я думаю, що ви, пані Ганно, все назвали. І насправді це інфраструктурні проекти, і найважливіше – це. звичайно, відсутність протягом 19-ти, вже на даний момент, напевно, 20 місяців, посла в Угорщині. Це, як ми розуміємо, вже… Тобто, якщо ми дипломатичною мовою хотіли якось пояснити те, що ми були стурбовані політикою Угорщини стосовно України, то ми це пояснили, то вже пора, власне, приймати рішення і призначати посла. Я дуже надіюся, що це буде… що це питання буде якомога швидше вирішено, тому що це вже кричущий такий якийсь випадок, одна з тих країн, де найдовше немає посла, і це країна-сусід, яка для нас важлива, її позиція для нас важлива, яка не є завжди надто прихильною до наших проблем сьогоднішніх.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І ще були представники на спільному засіданні  Комітету у закордонних справах, були представники партії "Йоббік", і було, очевидно, обговорення питань по виконанню мінських зобов'язань. З їхньої сторони були такі, я б сказала, стереотипні уявлення про зобов'язання: невиконання сторін…

 

ТАРАСЮК Б.І.  …не зобов'язань, а домовленостей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, ми інформуємо про ті речі, які були….. Але Іванна достатньо професійно відповіла і пояснила нашим колегам, дуже переконливо, дуже переконливо, зробила певний майстер-клас з дипломатії, і не тільки з цього питання, а ще й щодо подвійного громадянства.

Тому, колеги, будь ласка, якщо більше немає таких  пропозицій, Іванна, в Грузію, можливо…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Я коротенько.

Нас було троє членів комітету, які їздили в Грузію, і також один із членів групи дружби, оскільки у нас знову ж таки, на жаль, не набралося можливої кількості членів комітету їхати в Грузію, і тому була можливість залучити додаткових людей.

Я думаю, що колеги підтримають - там пан Ігор був, і Віктор Іванович теж був у цій поїздці, - що ми теж відчули, наскільки було важливо здійснити цю поїздку, через те, що кількість обмінів на якомусь серйозному рівні міждержавному, з Грузією на даний момент, суттєво скорочено. Знову ж таки вже після нашої поїздки, коли там, на весні, з Борисом Івановичем, після того незадовго відкликали вже посла, ну виходячи з того, що його каденція там давно вичерпалася, поки що там є виконуючий обов'язки, але там ситуація з цим принаймні не є такою нагальною і негайною, як це є в Угорщині 100 відсотків, але теж нам натякали про те, що було би не погано, щоб був людина, яка представляла країну, все-таки вона в ранзі надзвичайно уповноваженого посла України в Грузії.

Я переконана, що для нас ця країна ключова, важлива на Кавказі і там її позиція на всяких міжнародних, у всяких міжнародних і асамблеях, і міжнародних організаціях, де не парламентських, вона для нас надзвичайно важлива. Нас теж зустріли на найвищому можливому рівні, ми зустрічалися як з міністром закордонних справ, так з міністром оборони, закордонних справ, з яким ми зустрічалися, на даний момент є Прем'єр-міністром Грузії, з міністром оборони, ми зустрічалися зі спікером парламенту, з керівниками трьох окремих комітетів, євроінтеграційного, закордонних справ, з нацбезпеки і оборони, тобто така була, і з експертами грузинськими, і я думаю, що там немає такої організованої серйозної дійсно діаспори, з якою би ми могли теж провести зустріч. Але думаю, що візит нам насамперед показав те, що, ну хтось в більш дипломатичний спосіб, хтось в менш дипломатичний спосіб нам задавав питання стосовно активностей колишнього Президента Грузії на території України і нам доводилося відповідати на ці запитання і закиди, і такі подеколи жорсткі, в жорсткій формі були сформульовані на деяких зустрічах ці запитання.

Разом з тим ми маємо запевнення на даний момент і ми бачимо це по співпраці в різних парламентських асамблеях, і я думаю, що всі колеги це підтвердять, що грузини, незалежно від партійної приналежності, вони все-таки підтримують позицію України в рамках, незалежно знову ж таки вони позиція - опозиція, всередині країни. Вони назовні нас підтримують у нашій проблемі з боротьбою проти окупації Російської федерації.

Тому, мені здається, що нам дуже важливо, може, там стимулювати якось, заохочувати наше принаймні Міністерство закордонних справ, розглянути можливості здійснити якісь візити на серйозному рівні. У нас точно є спільні інтереси з Грузією чи то на рівні Міністерства закордонних справ, чи то на рівні Міністерства економіки, чи то на рівні Міністерства тої ж інфраструктури і так далі. Тобто в нас є цікавість до того, що ми можемо там робити, і що нам може бути цікаво. І звідти посол надає рекомендації…

 

_______________. (Не чути)

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. У нас… Да, поза тим їхній досвід з внутрішньо переміщеними особами, їхній досвід і помилки, з якими вони готові ділитися, вирішення питань там з окупованими територіями, незаконно приєднаними до Росії. Ну, вони там договори поукладали між собою і там Абхазією, Південною Осетією. Але нам є чому повчитися, як на помилках, так і на невеликих якихось досягненнях саме от в цих проблемах, з якими ми сьогодні стикаємося, які нам треба теж розуміти, як ми для себе вибудовуємо цю стратегію.

Тому, якщо ми можемо прийняти якесь, я не знаю, рекомендаційне рішення комітету стосовно того, щоби рекомендувати, активізувати наші зв'язки на виконавчому рівні з Грузією і з тою ж таки Угорщиною, то я вважаю, що це буде правильно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Іванка, там  теж саме ключове питання: нема українського посла. Грузія, Білорусь, Угорщина, Казахстан, – цілий квітничок. Я просто не розумію, …

 

ТАРАСЮК Б.І. Запитання по Грузії. Чи була можливість у вас під час зустрічі в Тбілісі почути думку опозиції? Перше. І друге, які у вас склалися враження від цього візиту і внаслідок цього візиту щодо ситуації зі ставленням або утисками нинішньої влади представників минулої влади. Дякую.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. …що Ігор Володимирович міг би підключитися  зі своїми враженнями через те, що для нього це був в принципі перший візит до Грузії. І одне з наших наполягань і прохань було саме про те, щоби  бути присутні, ми мали можливість поспілкуватися з представниками опозиції, ми в повному обсязі отримали таку  можливість, в досить-таки дружній манері це  все відбувалося. Але там на зустрічах з керівником Комітету, зокрема, у закордонних справах там було просто повне представництво комітету з різними… представниками  різних фракцій зокрема.  З кимось із інших ми зустрічалися  так: один-на-один.

І маючи своє особисте розуміння того, як  відбувалися утиски опозиції при   тій партії, яка зараз є  в опозиції попередньо, мені здається, що там іде просто  внутрішня політична така  боротьба: зуб за зуб, око за око. І  десь  вона перегинається палка, як і перегиналася палка при попередній владі, при панові Саакашвілі в Грузії. Але діалог ведеться. Я думаю, що для того, щоби глибоко там  зрозуміти, дійсно, об'єктивність усіх звинувачень, які намагаються навіть виносити опозиція на  міжнародний рівень, все-таки треба там копатися в кожній  деталі. Тому  що це точно так само як тут у нас, коли ми розуміємо, що  не всі деталі зрозумілі, можна підняти шум, можна підняти занепокоєння на міжнародному рівні, але це не завжди пов'язано виключно з порушенням демократичних процедур, як це намагається показати демократична опозиція. Тому… ну опозиція в Грузії. Тому є свої підводні каміння, але є і проблеми.

 

ГУЗЬ І.В.  Я дуже коротко.

Я попросив Іванну Орестівну, вона люб'язно покликала представника "Єдиного національного руху" пана Барамідзе, да, він там відомий.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. А, пам'ятаєш, на зустрічі з… Але на комітеті була жінка….

 

ГУЗЬ І.В. Так, так.

Моя точка зору така. Як би не ставилися до Саакашвілі, я зробив собі висновок, що це чітко політичні переслідування. Тобто мер Тбілісі Гігі Угулава і Мерабішвілі, колишній Прем'єр-міністр, вони не масштабні, тобто там не сотні людей сидять. Це ці основні, але я зрозумів, що Бідзіна Іванішвілі і ті люди, які за ним стоять, вони таким чином пробують боротися з "Єдиним національним рухом". Тому, ну, для мене це однозначно. Те, що я почув, щоб вникнути.

Другий момент. Мені плюс в розумінні в тому, що і ті, і ті до України ставляться чудово. І те, що звучали чинники, що сьогоднішня влада – вона проросійська, ні, я для себе зрозумів, що не проросійська, вона проєвропейська, тільки вона, можливо, більш ліберальна по ставленню до Росії по певних моментах, ну, скажімо, більш м'яка. Але… ну, там же немає безвізового режиму, там все продовжується в контексті такому, протистояння.

Ну і найбільше те, що мене цікавило, і, до речі, пана Вовка. Ми намагалися вникнути – ну, це вже не стосується нашого комітету, - в роботу Саакашвілі за ці 10 років, для того щоб зрозуміти, і спілкувалися з простими людьми. Там не все так однозначно, як хтось хоче тут показати. І, як би то не було (преса є, да?) все-таки треба оцінити те, що там зроблено Саакашвілі, навіть всі ті опозиціонери, так, яких він переслідував і саджав в тюрми, тому що в нього, там, диктаторські замашки, - це факт, були, і є, очевидно, і в нас тут є, але вони не можуть відкинути тих успіхів, які були, і багато тих успіхів. І, більше того, вони продовжують всі ті речі, не ламають і так далі. Так що, ну, треба працювати з Грузією. Звичайно, на кожній зустрічі стояло питання про Саакашвілі, тобто що, як, до чого, для чого, що "він вам там ще…" і все інше, ну, але в нас же ж там Черновецький…

(Вимкнено мікрофон)

Більше того, декілька депутатів парламенту уже сьогодні вступили в цю партію.

(Вимкнено мікрофон)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, колеги,  у нас зараз почнеться через 15 хвилин спільне засідання по економізації в закритому режимі. Там ряд важливих питань. В нас ще є питання четверте. Або Світлана або Володимир, хто готовий доповісти по цьому листу щодо Президента німецького Бундестагу Ламерта, щодо депутата Гунько у спостереженні за місцевими виборами в Україні в жовтні 2015 року. Я так зрозуміла, нам надали листа  до відома. Але просять підготувати проект відповіді нашому комітету, ви бачили від Слишинського  лист. Хто з делегації може повідомити, що з цим робити?

 

АР'ЄВ В.І.  Ввічливо відповісти про те, що…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  А можна я запропоную, що я собі бачу. А ви скажете, чи ви те саме бачите.

Мені здається, що треба сказати, що ми більше ніж готові розвивати діалог з різними представниками різних абсолютно політичних сил, і ангажуватися в політичні сили. Єдине, що ми так само розраховуємо, що всі представники різних політичних сил, вони все-таки не будуть порушувати українське законодавство, да? Перетинати кордон в невстановлених місцях без погодження і так далі. Чи не будуть заїжджати. Тобто суть листа має бути, що ми, да, абсолютно. І надіємося, що ті, хто  вчинили такий, ну, таке порушення українського закону уже усвідомили, і зокрема пан Гунько усвідомив, що це, ну, для повноцінного і нормального діалогу з нашою країною це не зовсім прийнятні кроки, ні?

 

АР'ЄВ В.І.  З повагою до українського законодавства при цьому ми будемо завжди відповідати нормам, вимогам і нормам Ради Європи, і обов'язкам, які ми взяли на себе. При цьому в обов'язки приймаючої сторони входить так само повідомлення про можливі небезпеки для спостерігачів за виборами, що, власне, і було зроблено щодо містера Гунька, і  були запропоновані  йому всі можливі опції для  безпечного  відвідання України через секретаріат Ради Європи. Тому ми ще раз підтверджуємо  своє прагнення забезпечити вільний доступ і безпеку всіх спостерігачів, які відвідують Україну зі спостережною місією.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, такий варіант відповіді. Пропоную підтримати. Хто - "за"? Дякую.

Які ще питання? У нас реально ще є 10 хвилин до заступного засідання. Можемо зробити на 5 хвилин  перерву, а можемо… Будь ласка.  Ще Світлана Петрівна, тоді…

 

ЗАЛІЩУК С.П. Я буквально одну хвилинку вашого часу заберу.

Друзі, ви минулого разу  уповноважили мене зайнятися питаннями  щодо того, щоби створити якийсь арт в нашому комітеті, і ми  запропонували, щоб це було пов'язано саме з війною, з АТО,  щоби навіть гості, делегації, які до нас приходять,.. ми теж могли звертати на них увагу.

Отже, я хотіла вам запропонувати. Виставка, яка називається: 21 портрет….  Перепрошую,  11… "Війна. 11 портретів". Це українсько-канадський художник Тарас Полатайко. Це  11 портретів поранених в АТО військових, з їх історіями, із текстами. (Шум у залі)

Я пришлю вам ссилку. Якщо ви не заперечуєте, я вам скину посилання усім тоді. У нас Олександр погодився  допомогти фінансувати цей проект, тому що роботи треба: а) роздрукувати; б) розвісити.

У мене єдине питання. Я би хотіла, щоб ми оголосили це  тоді, що це твій добровільний  внесок в те, щоби…

 

______________.  (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ну тому що це буде, напевне, коректно. Бо ми звітуємо, прозорий комітет і так далі.  (Шум у залі)  Ми маленьку зробимо позначку.

Я б хотіла, щоб ми все ж таки це зробили. Це раз.

Друге. У мене прохання до секретаріату комітету допомогти з пронесенням  і всіма технічними питаннями. До кого звернутися, щоб поставити в контакт, щоб  далі… До вас, пані Людмила? (Шум у залі)

Добре. Дякую.  Тоді це є.

Вони почнуть їх друкувати 21 лютого. Така… Ну тому що у них є свої технічні питання, але вони це зроблять буквально за тиждень. Тому  наприкінці лютого у нас вже будуть…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ні, нам треба автора, всі ці речі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вже наприклад, там буде ОБСЄ в четвер, запрошувати, так?

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ганнусю, я, на жаль, зможу забезпечити отакий процес. Тобто це величезні півтора метри там роботи, і все. Ну, ми можемо коридор вибрати. Ми подумаємо, як ще їх розмістити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Нам треба…… Тому що, якщо це 11 півтораметрових картин да, то тут… (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ганно, ми… Ганно, Ганно, ми можемо це постійно зробити. Ми сюди привеземо куратора, який розгляне всю територію і запропонує бачення того, як розмістити. Годиться? Ні…

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги,  Ірина Степанівна.

 

ЛУЦЕНКО І.С. В доповнення до того, що Світлана сказала, я би пропонувала тему час від часу змінювати. Ну, якщо не щомісяця, а, мабуть, щокварталу. Тому що ми піднімаємо дуже багато тем. І тема тільки ту, що запропонувала Світлана, вона є не єдина в Україні. Тому, якщо, я вважаю, що треба запропонувати колегам. Можливо, є і інші теми, які можна буде висвічувати…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. (Не чути)

 

ЛУЦЕНКО І.С. Ну, гроші ми знайдемо. Я не думаю, що на хорошу справу не знайдуться гроші. На погану ж знаходяться.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що…  можна буде так. Оскільки це "Війна. 11 портретів"…

 

ЛУЦЕНКО І.С. Ну, щоб не .… весь час одним, да, інша тема…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо вони будуть переносними, то ми можемо потім розмістити в Комітеті євроінтеграції, чи зробити виставку в кулуарах парламенту від Комітету у закордонних справах. Такі виставки привернуть увагу. Коли були  спікери країн Північної Європи і Балтії, вони теж могли побачити ці портрети, які виставила, наприклад, Адміністрація Президента……, теж вони робили.

А тема дійсно може бути зараз….. 11–війна, і підтримка. Інша тема може бути якась, я не знаю, щось з реформування, з наших ратифікованих угод, які ми вже зробили по співпраці, по багатьом країнам. Там різне, там Саудівська Аравія… Тому що тут приходять різні…….. Щоб показати, що це комітет міжнародний, наша співпраця, якісь такі … Ні? Ну, давайте, тема… (Не чути) Світлана нам скидає, да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Степанівна.

 

ЛУЦЕНКО І.С. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ірина Степанівна, у нас є  50 винаходів України…..,  що була книжка. Від цього… нагадай мені, від Сікорського ….. і так далі.

 

ЛУЦЕНКО І.С. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Абсолютно. Починаємо з виставки 11 портретів …. війни, ми домовились, Світлана скидає всім на розсилку, Саша друкує, і в ідеалі 22 лютого тут може бути вже виставка, все.

 

ЗАЛІЩУК С.П. В мене ще одна пропозиція є до комітету.

26 лютого буде якраз друга річниця Кримської анексії і подій біля парламенту, і так далі, саме тоді були захоплені політв'язні.

 

_______________. (Не чути)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Хіба 20-го? А справа 26 лютого?

(Загальна дискусія)

 

ЗАЛІЩУК С.П. Ну, о'кей. Тоді в будь-якому разі по даті це питання, в мене глобальна пропозиція. А чому б нам, наприклад, не зробити якийсь вечір і запросити послів, і посилити взагалі комунікацію щодо анексії. Я бачу просто цю річницю як можливість для нас теж посилити нашу комунікацію в цьому контексті, можна тут всередині з відповідними…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, що тут, Світлана, важливо, дивіться, ми в минулому році почали дуже хорошу ініціативу, зустріч з послами Великої сімки. І коли ми їх тоді зводили до Насірова і була голова комітету з податків, і вони розповіли про всі проблеми, які є з представниками німецьких, французьких, японських компаній, рейдерські ….., тобто для них це була дуже хороша можливість такого, скажімо, виходу на пряму і так далі. Тобто Японія головує в Великій сімці і у них є інтерес, тобто ми би могли б провести одне з засідань з послами Великої сімки, проговорити про пріоритети.

І ще була ідея, я…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це може бути одне з питань, а це можемо включити, а про Крим проговорити.

Я просто, коли наш посол при ООН, Єльченко, робив заяву десь в кінці грудня про миротворчу місію, що потрібно там домагатися, і він говорив. Тобто, можливо, нам до анексії зробити постанову, там звернення до всіх парламентів, асамблей, використовуючи такий момент, говорити про ситуацію так само на сході і говорити про присутність тут ООН і так далі, і посилити нашого посла в ООН, тобто подумати як профільний комітет  може допомогти через парламентську дипломатію там, і він буде ….. казати, що ось  є постанова про звернення, прошу підтримати. Це як ідея.

Будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І.  Щодо того, щоб  ідеї придумувати, виносити, виявляти креатив, я б радив почитати рекомендації, які підготувало Міністерство закордонних справ. Там досить всеохоплюючі рекомендації, які адресовані всім закордонним дипломатичним  установам, як їм треба поводити себе  у зв'язку з датою 20 лютого. І в зв'язку  з цим я хочу сказати, по-перше,   звернути увагу на  ці рекомендації, вони дуже слушні.

І я думаю, що те, що ви  запропонували, Ганно Миколаївно, відносно звернення від імені Верховної Ради, це було б те, що  було би нашим, ніхто б інший не зробив би цього. А зустрічі з послами "Сімки", вони  можуть бути  проведені і виконавчою владою, і тут це не є наше  виключення…  виключна, так би мовити, компетенція.

Тому я  б рекомендувати сфокусувати свою увагу на роботі з парламентськими  делегаціями і на підготовці звернення  Верховної Ради  в зв'язку з 20 лютого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я тоді  пропоную таке, ми ще  колись  домовлялись, коли  Кислиця нам  доповідав, що ми  скинемо потім всім керівникам фракцій і груп пріоритети України в ООН, як непостійного члена, бо тоді було ембарго на  розповсюдження  інформації. Він сказав, що   має бути якийсь виступ 26 січня в ООН, і після цього можна  вже надсилати. Тобто їм нагадати, щоб вони комунікували через міжнародні департаменти кожної фракції, знали, яка позиції України, які інтереси.

Друге. Я тоді пропоную, щоб ми також попросили Андрія Наджоса, який  у нас дуже гарно пише  тексти звернень, все-таки підготувати драфт, щоб ми зареєстрували на наступному тижні і проголосували на наступному  пленарному, це буде  16-е, якраз до  20-го ми  маємо встигнути. Оце звернення щодо  анексії і звернення щодо миротворчого    контингенту в підтримку, ми ще  порадимося, подзвонимо до Єльченка і порадимося по тексту, змісту і так далі.

І так само ці рекомендації, що ви щойно  згадали, Борис Іванович, так  само скинути на всі політичні групи і фракції. Це від Маккєва, оце те, що  було, так? Ми їх так само  перешлемо, заходи до другої річниці окупації Криму та Севастополя.

Хто за такі пропозиції, будь ласка, хто – "за"? (Шум у залі) Так, щодо звернення Верховної Ради  і щодо надсилання… А! І по пріоритетах в ООН, і по пріоритетах до другої річниці на цьому тижні, щоб вони вже  комуні кували……..

Будь ласка. Я просто пакетом ставлю на голосування три відразу, щоб… Все!

Колеги, дві хвилини, і тоді закрите засідання.