Діяльність Комітету

Міжпарламентські групи дружби

26 січня 2015, 11:25

Стенограма засідання комітету 17.12.2014

СТЕНОГРАМА

засідання  Комітету у закордонних справах

від 17 грудня 2014 року

Веде засідання Голова Комітету  Г.М.ГОПКО

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, я думаю, що ми можемо вже розпочати наші сьогодні зібрання. Всім доброго дня. Дуже багато зараз делегацій, місій, всі мегазайняті. Я пропоную, щоб сьогодні ми погодили з вами, що ми працюємо до шостої години, навіть якщо ми не встигнемо розглянути всі питання, ми завершуємо роботу о шостій годині. Засідання по чотири з половиною години, потім багато, хто сказав, що це порушення прав людини і я, як голова, мала це призупинити і не впроваджувати в практику. Тому якщо буде така підтримка, пропоную сьогодні дві години, що не встигнемо зберемося завтра або в п'ятницю. Не знаю чи варто ставити таке на голосування. От. Тому заклик дуже простий – максимально ефективно використовувати час, коментарі для того, щоб ми пройшли той порядок денний, який в нас сьогодні є. Прошу його проглянути і давайте поставимо на голосування…

Та, тут було прохання в пана Юрія Левченка, щоб його законопроект про денонсацію договору, так, чи який ви хотіли?

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Дивіться, ну, тут справа в тому, що тут виходить так, що зараз в порядку денному є раз, два, три, чотири законопроекти, по яких я доповідач. Ну, по-перше, я хотів би звернути вашу увагу, що в пункті 5… Дивіться, в пункті 5 є законопроект 1112, який чомусь прив'язаний до питання денонсації Угоди про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром. Проект 1112 не має до цього жодного стосунку, його треба розглядати повністю окремо. Тому я би попросив би його, ну, вже апріорі викреслити з цього моменту, бо він не має зв'язку з Угодою по… з Кіпром. Це він стосується трошки інших моментів. Це, по-перше.

А, по-друге, із тих, що залишилися, я би попросив би на розгляд, на розгляд комітету із трьох залишити 2 сьогодні. Ну, просто я маю… я і так, мав би бути вже не тут, бо мене сьогодні вранці повідомили тільки про це. То якби можна із трьох два залишити на розгляд комітету, який ви вважаєте, ну… Можемо, наприклад, запропонувати про денонсацію Договору про дружбу і співробітництво, і про майнові санкції. А оце питання з Кіпром перенести на наступне, на наступний раз. Ну, просто… Ну, а я ж… Тільки повідомили сьогодні про це вранці.

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Ні, ні, шановна пані, у мене якраз ………. написано в тому законопроекті. Це інші там написали тільки про ту угоду. У мене написано про конвенцію нову, яку… Так. Я пропоную зміни до порядку денного. Тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ми вас заслухали… Да, Володимир…

 

АР'ЄВ В.І. Шановні колеги, давайте відповідно до, я хотів би запропонувати відповідно до того, що ми вже обговорювали на попередніх засіданнях комітету, питання включення в бюджет України видатків на оплату СНД. Давайте ми це обговоримо. І відповідно від нас, від комітету дамо пропозиції  бюджетному комітету скасувати цю строку і робити статутні внески до СНД в 2015 році. Нам є, на що краще витрачати гроші.

І пропоную все ж таки ще внести сьомий пункт в "Різне". Тому що там є пропозиції, які не потребують великої дискусії, але є суто технічними.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Пункт "Різне" приймається. 

Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК Б.І. У мене по порядку ведення і по організації роботи пропозиція є. Я думаю, що було би правильно, якби ми надавали пріоритет тим колегам нашим, депутатам Верховної Ради, законопроекти яких розглядаються, які з інших комітетів прийшли, очевидно, у них є засідання інших комітетів, щоби ми починали, за правило взяли, починали з тих законопроектів, по яких прийшли наші колеги, а потім решту по порядку денному. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Власне, ми і надали пану Юрію Левченку можливість виступити, щоб його  питання були включені як пріоритетні до розгляду.  Все, голосувати, практика…. Чудово, дякую.

Іванна, ви хотіли щось додати. У вас було ще в "Різне" про Римський статут…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  В "Різному" ми можемо, да… І було так само в "Різному" пропозиція від пана Віктора Вовка, щоб поінформувати нас про засідання Ради коаліції і про ті речі, які стосувалися нашого комітету і обговорювалися там на цій Раді коаліції. Я думаю, що це якраз….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре. Колеги, тоді, якщо ви не заперечуєте, ставлю на голосування  про затвердження такого порядку денного, який є, з додатком 7 пункту "Різне".

Хто – "за"? Хто утримався? Хто утримався? Юлія Володимирівна.

Отож, переходимо до розгляду першого… Ні, не першого, другого пункту порядку нашого денного.  Проект Закону про денонсацію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (№002) (співавтори: Левченко та Осуховський).

Юрій Володимирович, вам слово.

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Дякую. Ну, зважаючи на той факт, що зараз мало часу, я буду намагатися якомога більш стисло. Законопроект цей дуже простий, тому, власне кажучи, стосується суто денонсації цього договору. Причина дуже проста: тому що Російська Федерація не виконує Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. Тобто немає дружби, немає співробітництва  і тим більше немає партнерства. Відповідно ми і пропонуємо цей договір денонсувати. Це схожа ситуація, яку ми бачили, мали на минулому засіданні комітету, коли я був присутній, щодо договору з СНД. Логіка майже тотожна, тому прошу підтримувати цей законопроект. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, дуже стисло.

Я б хотіла передати слово, оскільки ми отримали позицію Міністерства закордонних справ, дякуємо за присутність Олени Володимирівни, будь ласка, вам слово.

 

ЗЕРКАЛЬ О.В. Дуже дякую. Міністерство закордонних справ не підтримує цей проект Закону, оскільки саме цей Договір про співробітництво визначає основні зобов'язання сторін і є дуже суттєвим елементом у захисті позицій України, і взагалі у забезпеченні прав громадян України на території Російської Федерації. Саме тому ми не підтримуємо і ми просимо не підтримувати цей проект Закону. Оскільки зараз це найголовніше, що Україна позбавиться юридично закріпленого факту відсутності у Росії територіальних претензій до України, що закріплено в цьому договорі. А крім того,  це суттєво зменшить  можливість захисту законних прав та інтересів громадян    України на території Російської Федерації. Ну і будь-які обмежені можливості  України у вирішенні спірних  питань мирними засобами і співробітництво у врегулюванні конфліктів. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир.

 

АР'ЄВ В.І.  Шановні колеги, шановний автор законопроекту! Я, чесно  кажучи, двома руками би за  те, щоби зробити це, двома руками, можу ногу підняти. Але давайте  підходити з точки зору того як вибудовується,  в тому числі і політика України  щодо судових позовів  до Російської Федерації.       Якщо ми зараз денонсуємо цей  законопроект, то це ми просто юридичну підставу, на яку  спираються українські позови в міжнародних судах, просто ліквідуємо.  

А фактично, з нашого боку, він діючий, діючі всі його пункти, не   зважаючи на те, що частину пунктів Російська Федерація  виключила, але це  їхній односторонній був демарш.  З нашого боку все іде в тому плані як  є і визнання цілісності і непорушності кордонів  України міститься саме в цьому договорі. У випадку денонсації цього  договору ми   втрачаємо базу і ми втрачаємо, і даємо підставу росіянам ще вчинити інші дії стосовно інших частин України. В даному разі, ми просто зробимо неправильно, хоча сама ідея, дійсно вона… Хочеться з ними розірвати  зв'язки за те, що вони зробили, більше вони нам не браття – це зрозуміло.

 

 ТАРАСЮК Б.І.  Дякую.  Шановні колеги! Я розумію    мотивації  і незгоду Міністерства закордонних справ як  дипломат, який багато років займався питаннями, в тому числі і взаємин з Російською Федерацією, і багато документів написаних з моєю участю двосторонніх, в тому числі, і   перший договір 1990 року. Але як політик, я  цілком підтримую авторів цього   законопроекту.

Щодо непорушності кордонів –  це питання, на яке Росія вже дала відповідь на те, як вона поважає. Тут аргументація моя зворотна до аргументації, яку я надавав по договору по СНД, оскільки в Угоді про СНД йдеться не лише про Росію, а і про інші крани, і ми повинні думати про те, як будуть працювати підвалини взаємин з всіма країнами, а не лише з Росією.

Що стосується договору з Росією, то Росія показала у що вона ставить положення цього договору. Цей договір має бути денонсований, хоча б через те, що в першій статті цього договору говориться про те, що ми стратегічні партнери, Україна і Російська Федерація. Які ми стратегічні партнери ми побачили з вами і продовжуємо дивитись на це.

В той же час мені здається, що висловлені зауваження про те, що ми можемо втратити захист інтересів наших громадян, вони очевидно не повинні бути скинуті з увагою, але моя думка така, що ці питання врегульовані двосторонніми угодами між Україною і Російською Федерацією, а також багатосторонніми угодами між членами і учасниками СНД. Тому це питання не однозначне, я особисто не впевнений в тому, що висловлює Олена Володимирівна, але для того, щоб усунути сумніви я пропоную провести нараду за участю членів нашого комітету, авторів законопроекту, представників інших міністерств і відомств, де ми б отримали вичерпну інформацію відносно наслідків денонсації цього договору, а потім вже приймали політичні рішення. Як політик я за те, щоб денонсувати.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Борис Іванович.

Сьогодні, зокрема, і на засіданні нашого комітету  тут присутні якраз і представники Міністерства юстиції і Міністерства економіки. Ми можемо це або сьогодні це обговорити, або проводити окрему нараду для з'ясування всіх деталей і прийняття рішень, щоб це було не стільки політичне рішення скільки правильне рішення з точки зору національних інтересів.

Юлія Володимирівна.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.. Я тут повністю підтримую голову комітету, що будь-яке рішення, яке приймається в цьому комітеті, бо ми є комітетом з питань відносин України з іншими іноземними державами, має прийматися виключно з точки зору інтересів України. І будь-яких інших завалин для прийняття будь-якого… чи підстав для прийняття будь-якого рішення не має бути.

І я взагалі категорично проти такого законопроекту. Я скажу навіть чому. От знаєте, хто ще пропонував денонсувати угоду з Російською Федерацією? З боку Російської Федерації це були люди, це Затулін і Жириновський. І робили вони  це якраз для того, щоб позбавити нас будь-якої договірної бази і можливості захищати свої національні інтереси, свій суверенітет і територіальну цілісність. І я вважаю, що позиція  денонсувати цю угоду – це "вредительство чистой воды".

Друге, ми вже почули від світової спільноти, що Україна має сама робити кроки до ескалації конфлікту з Росією. Це, ну, червоною строчкою йшло в Брюсселі цього тижня. І такий крок, як денонсація цієї угоди, не тільки позбавляє нас  правової бази, воно не тільки завдає шкоди нашим національним інтересам, воно ще призводить до ескалації конфлікту. І я вважаю, я ще раз підкреслюю, "вредительство".

Тому якщо ми поділяємо позицію Затуліна, Жириновського, тоді треба підтримувати цей законопроект, проводити наради чи будь-що. Якщо ми цих людей і їх ініціативи не підтримуємо, то давайте дбати про українські інтереси, а не про свій піар і як це громко там… щось гучно про щось сказати, а робити правильні, доречні кроки і не вносити таких законопроектів в сесію Верховної Ради.  Тому ще раз категорично проти законопроекту і категорично проти будь-яких додаткових нарад з цього питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Юлія Володимирівна.

Іванна Орестівна, будь ласка, вам слово, бажано стисло, щоб чітко аргументовано.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Дякую, Ганна Миколаївна.

Я би пропонувала просто запросити до слова колег з Міністерства юстиції, можливо, в них є бачення і розуміння. І відповідь, які правові наслідки матиме для нас, як для країни і для наших громадян на території Російської Федерації денонсація такої угоди про дружбу і співробітництво між Росією і Україною. А для того, щоб, напевно, ми зняли ті питання, які  виникають у колег, знову ж таки, політично я думаю, що і Юлія Володимирівна з нами погодиться, що політично нам хотілося би вживати досить серйозних заходів для того, щоби продемонструвати, що ці стосунки на даний момент не є ані дружніми, ані співробітничними ані партнерськими, ані стратегічно-партнерськими. І тому, безумовно, там наші людські і громадянські емоції – це одна справа, але разом з тим, правова база для захисту інтересів цієї нашої країни, вона є надважливою і тому я проти підтримки цього законопроекту і винесення його в зал як такого. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Іванна.

Я б хотіла все-таки дати слово або Осипенку Руслану Анатолійовичу чи Олексію Юрійовичу із Міністерства економіки, от, теж важливо почути вашу думку.

 

ОСИПЕНКО Р.А. Дякую. Осипенко Руслан Анатолійович, директор Департаменту торгівельно-економічного.  Значить, я, по суті, буквально два слово.

Перше. Договір має структурну частину, це базовий договір, він відсилає нас до договору СНД і до договорів з Російською Федерацією. Якщо ми прибираємо цю основу як фундамент, ми тоді скасовуємо фактично наші стосунки в економічній сфері також. Я тільки перелічу окремі напрямки, де Україна може втратити: це транзит, це енергетичний діалог, це регіональне співробітництво, це  соціальний захист заробітчан наших, це пенсії, це рівні можливості для бізнесу та гарантії і для роботу його на території України і на території Росії. Це сприятливі умови для підприємців, співробітництва в міжнародних економічних організаціях, додержання правового режиму щодо державного майна. Ну, я не перелічую інші сфери: енергетика, космос, соціальний захист. Якщо ми прибираємо цю основу, тобто ліквідуємо цей базовий договір, фактично і ліквідуємо договори СНД, то ми залишаємо нашу державу і наших людей беззахисними і втрачаємо комунікацію, діалог в економічній сфері. У нас побудована там ціла архітектура. Наприклад, взяти тільки міжурядову комісію: вона має підкомісії, має комітети, має робочі групи і таке інше. Ми одним махом втрачаємо всю цю архітектуру. Все. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую.

Хто ще із членів комітету хотів би, перед тим як будемо… Міністерство юстиції не прийшло… А, є, Міністерство юстиції? Я дуже перепрошую! Тамара Володимирівна, так?

 

АНДРІЄВА Т.В. Дякую. Шановні народні депутати! Андрієва Тамара, директор Міжнародного департаменту Міністерства юстиції.

Насправді хочу сказати, що ми не можемо не підтримати позицію Міністерства закордонних справ, яка була сьогодні тут висловлена. Чому? Тому що, дійсно, якщо ми… За процедурою тут все правильно. Ті закони, які… Ті міжнародні договори, які були ратифіковані законом, вони дійсно підлягають денонсації у вигляді закону. Але, якщо ми денонсуємо договір, то ми, дійсно… По-перше, 10-а, 11-а стаття, я прошу звернути увагу, і стаття 27, на яких сьогодні вже наголошувалося, вони дійсно містять ряд гарантій із забезпечення прав громадян України, зокрема в соціально-економічній сфері - це стаття 27-а (це право на пенсійне забезпечення, яке гарантується, в тому числі тим громадянам України, які колись працювали на території Російської Федерації і зараз вони мають право на отримання пенсії). Можливо, тут, дійсно, як зазначив Борис Іванович, треба аналізувати і іншу договірно-правову базу і дивитися, наскільки всі ці категорії прав гарантовані. Але сьогодні ми не можемо просто взяти і денонсувати, тому що ми позбавимо, найперше, наших громадян прогарантованих прав в цьому договорі; і, по-друге, це дійсно, денонсація цього договору, вона позбавляє можливості України апелювати до того, що Російська Федерація порушила ряд дуже суттєвих статей цього договору. Це гарантії територіальної цілісності, це гарантії безпеки, це гарантії дотримання ряду інших прав. Тому ми не можемо сьогодні погодитися з тим, що цей договір треба денонсувати.

Дякую дуже.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую. Світлана Петрівна.

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Шановні колеги, доброго дня! Я би пропонувала розглядати цей законопроект в кількох площинах: в правовій, в політичній, в міжнародній. Тобто яким чином ухвалення чи не ухвалення цього закону буде у тому числі мати вплив на наші переговори в рамках мінського формату. Тобто який буде вплив на Мінський протокол, на наші інші формати переговорів щодо вирішення конфлікту, наприклад, на Сході; на наші економічні стосунки і  так далі.

Саме тому, якщо я подивлюся навіть на сьогоднішній порядок денний, у нас є кілька законопроектів щодо санкцій, щодо визнання агресора і так далі. Я вважаю, що ми… хочу висловити таке припущення, що ми дещо хаотично підходимо, можливо, до вирішення цих питань. І моя пропозиція – можливо, глобальніше  трошки підійти до цього порядку денного. Якщо ми хотіли би зараз розглянути цілу низку цих законопроектів, я пропоную у тому числі, можливо, зробити це  на базі Ради національної безпеки та оборони із залученням всіх сторін і виробити стратегічно, яке наше бачення вирішення всіх цих аспектів. І тоді, маючи розуміння, куди ми рухаємося, навіщо ми це робимо, ухвалювати рішення. Тому що зараз це виглядає як окремі законопроекти по відношенню до яких ми хочемо ухвалити рішення.

Моя пропозиція – стратегічно і концептуально  визначитися, як ми діємо разом з іншими органами влади, і далі розглядати законопроекти вже в цьому контексті. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Світлана Петрівна. 

Давайте останній вже коментар. До речі, у нас дуже багато… ми не будемо сьогодні знову 4,5 години засідати, наш комітет і так вже четверте засідання за два тижні. 

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В.   Дякую. Ну вислухавши те, що було сказано, я все ж таки звертаю увагу колег на два моменти.

По-перше, ключовий момент, що Російська Федерація не виконує цей договір, тому говорити про те, що цей договір дозволяє нам… надає нам певні механізми, які  будуть корисні для нашого суспільства, для наших громадян і для держави загалом – це просто маніпуляція, тому що механізми, які там прописані, вони не виконуються. Це де-факто стан речей, це факт. Тобто ну як би  можна де-юре говорити про будь-що, а де-факто ці речі не виконуються. Тому я не розумію, нащо на ці речі посилатися. Це по-перше.

А по-друге, те, що сказав Борис Іванович, також аргумент наводився щодо того, що розривання цього договору може спричинити певні моменти соціальні, певні соціальні наслідки, наприклад, пенсійне забезпечення тощо. Якщо є такі аргументи, я відверто скажу, наскільки я розумію, ці речі забезпечені іншими договорами. Якщо я не правий, то  я тоді пропоную, щоб тоді все ж таки щоб комітет не відхиляв цей проект, як я зараз бачу, до чого рухається дискусія; а тоді справді було всебічний розгляд того, чи отакі моменти підкріплені іншими договорами. Тому що, щоб ми зараз не використали це як підставу для відхилення, а насправді такої підстави немає.

Тому я повертаюся до пропозиції Ганни Миколаївни, що можливо нам варто все ж таки таким чином розглянути цей аспект цього законопроекту. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це позиція Бориса Івановича.

Дивіться, я за те, щоб національні інтереси перемагали над політичними якимись міркуваннями. Це ключове. В кожної політичної сили якісь свої програми, але нас усіх об’єднує держава Україна і ті виклики, які є. Це має те, що наш комітет має бути понад політикою.

Оскільки 3 міністерства сказали, що відхилити цей проект закону, декілька членів нашого комітету – також. Є пропозиції провести окремо комітетські слухання щодо обговорення цього питання. Чесно вас кажу, зараз в комітеті щодо СНД, щодо Російської Федерації дуже багато взагалі питань. Я думаю, що розширена заява, якщо поєднати пропозицію Бориса Івановича з пропозицією Світлани Петрівни про додаткову нараду чи комітетські слухання і запрошення представників РНБО з цього питання, тому можливо це баланс між ним, щоб не відхиляти, а там на доопрацювання з комітетськими слуханнями.

Борис Іванович, ви ще хотіли щось сказати?

 

ТАРАСЮК Б.І. Так, я б хотів прокоментувати позиції, висловлені міністерством. По-перше, з організаційної точки зору, я пригадую, після затвердження уряду, Голова Верховної Ради звернувся до Прем’єр-міністра з пропозицією і з проханням, що на засідання комітетів будуть ходити керівники міністерства. І Прем’єр-міністр погодився. Тому мене дивує, чому деякі міністерства представлені на рівні нижчому, ніж заступник міністра. Тому що до керівництва відносяться міністр і заступник його. Це по суті.

Я прошу звернути увагу комітету, звернутися до Голови Верховної Ради відносно того, що ця домовленість не діє.

Тепер що стосується висловлених аргументів. Крім емоційних аргументів, які я не сприймаю, я хочу сказати, що спроба захисту, точніше посилатися на захист інтересів українських громадян в Російській Федерації, не витримує жодної критики. Це є свого роду спекуляція для того, щоб прикрити позицію свою щодо сутності. А якщо ми по суті подивимося, то кожна стаття цього договору порушується Російською Федерацією.

Тому оці поверхові судження від міністерств я абсолютно не приймаю. Я вважаю їх неадекватними з точки зору суті питання, що розглядається. Я, по-перше, виступаю за те, щоб рекомендувати денонсувати цей договір. А по-друге, якщо ця позиція не знаходить підтримки в комітеті, я пропоную провести міжвідомчу нараду. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропоную тоді ставити на голосування. Як перший варіант, щоб провести міжвідомчу нараду саме з цього, чи комітетські слухання саме з цього питання.

Хто –  "за"? Хто –  проти? Утримався?

Тобто більшістю ми це питання розглянемо на комітетських слуханнях. Доручаємо секретаріату готувати запрошення представників РНБО, інших відомств для того, щоб знайти відповідь на це питання.

Прошу, Віктор Іванович.

 

ВОВК В.І. В мене пропозиція розширити це рішення, яке тільки що прийняли в контексті того, що сказала Світлана Петрівна. Взагалі зняти сьогодні з обговорення всі питання порядку денного, які стосуються стосунків України і Росії. І провести саме такі широкі комітетські слухання відносно всього комплексу питань, пов’язаних… міждержавних відносин України і Росії. І запропонувати всім міністерствам прийти зі своїми аналітичними довідками, обґрунтуваннями і так далі щодо того наскільки дійсно існуюча договірно-правова база дозволяє поза даним законом захищати права наших громадян, щоб ми провели такі комплексні слухання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто, ви пропонуєте, щоб нам ще міністерство до тих слухань надали свої аналітичні довідки, щоб ми уже були більш-менше готові до дискусії. Ну, в принципі, колеги, можна поставити на голосування, щоб і наступні питання, які є в порядку денному, які стосуються якраз взаємовідносин України і Російської Федерації ми розглянули на комітетських слуханнях, які якщо реалістично провести на наступному тижні. У нас сесійний, ну, в середу ми можемо, друга половина дня все одно не сесійна, а ….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Комітети? Якраз середа, друга половина дня…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якраз, якраз і буде. Правильно. Тому, я думаю, що наступні питання…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Що ми можемо розраховувати на те, що міністерства будуть готові представити те, що ми їх просимо.

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми, квоти, це окреме питання, яке, наприклад… Я маю на увазі, ті, які стосуються зараз, наприклад, Балоги проект Постанови про визнання Російської Федерації країни-агресором.

Потім. Про дзеркальні майнові права щодо Російської Федерації.

Наступний пункт. Так само… Це все. Та, це все. Крім… Тобто ми залишаємо пункт 5 сьогодні…  щодо денонсації, так, а решта переносимо.

Хто за таке рішення, щоб перенести з гарною підготовкою наших представників міністерств, Ради нацбезпеки і оборони на наступну середу?  Хто – "за"? Хто –  проти? Все.

Так, колеги, оскільки, другий пункт, третій, четвертий ми переносимо на наступну середу, пропоную тоді розглянути зараз п'ятий пункт сьогодні проект Закону про денонсацію Угоди між урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік і урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна від 29 жовтня 1982 року.

Борис Іванович, я думаю, що вам…

 

ТАРАСЮК Б.І.  Не є розробником цього законопроекту, тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я перепрошую, у вас є до цього законопроекту розроблено…

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Я можу якраз… Дивіться, Борис Іванович не є розробником. Ми з ним тільки що говорили. Тут, якщо ваша якби ласка, щоб ми зразу на другу, щодо мого законопроекту. Тому що він, власне кажучи, є трошки, на мою думку, правильнішим. Справа в тому, що перший законопроект говорить про Угоду між урядом УРСР і Кіпром від 1982 року, яка насправді втрачає чинність з моменту ухвалення конвенції, яка була ухвалена рік тому приблизно, 2013 році, да, була ухвалена минулою Верховною Радою. Тому мій законопроект якраз стосується про денонсацію Конвенції між урядом України і урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування. Тому, можливо…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, тобто ми з першим проектом Закону про денонсацію угоди, угода вже не діє, і тому наша пропозиція буде якою? Відхилити це…

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто цей законопроект ми авторам надсилаємо прохання його на доопрацювання, так. А другий…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. А чому ми пропонуємо доопрацьовувати те, що пропонує денонсувати щось чого не існує. Я перепрошую, так.

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Ні, чекайте. Я можу просто, я введу уточнення.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Існує як нова перепідписаний договір між Україною і Кіпром, правильно? З 01.01.2014 року.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, давайте…

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В.  Можна ще.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дуже коротко.

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В.  Ганна Миколаївна, я це питання вивчав, тому можу аргументовано прояснити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. У нас зараз ще є представники МЗС, які також нам…….

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Дивіться, Юлія Володимирівна Льовочкіна говорить про що? Ні, ні…

Яка там ситуація? Яка там ситуація? Конвенція, ну, я взагалі то не збирався вам жодним чином вам якось негативно зараз про вас говорити, але… Ну, ……………

Значить, дивіться, є Конвенція, яка була ухвалена в 2013 році минулим складом парламенту. Значить, в тій конвенції було прописано, що угода стара втрачає чинність з того моменту, коли всі відповідні інші акти під тією конвенцією будуть впроваджені в життя. Наскільки, ну, наскільки мені відомо, поки що не всі акти ці впроваджені в життя, тому як би, там, ну, це краще МЗС хай скаже свою позицію чи всі вони, не всі. Тому там трошки така правова ситуація складна. Тому в своєму законопроекті ми запропонували. Ключовий момент був – денонсація конвенції, так, денонсація конвенції. Але так само, підстрахувалися, на всякий випадок, другим пунктом денонсацію тієї …….. угоди, яка, можливо, чи діє, чи не діє, складно зрозуміти на даний момент. Ну, і власне кажучи, от така от ситуація. Тому я пропоную розглянути цей законопроект і перейти до суті розгляду. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Передаю слово Олені Володимирівні  з МЗС, для того, щоб дати своє бачення.

 

ЗЕРКАЛЬ О.В. Сьогодні це питання навіть виносилось на розгляд уряду. І урядом також був підготовлений проект Закону про денонсацію цієї конвенції, про яку ви кажете. А виходячи з цієї, наявної в Міністерстві закордонних справ, інформації, конвенція набрала чинності. Тобто угода, яка існувала до цього між урядом Кіпру і Українським Союзом Радянських Соціалістичних Республік, вона втратила чинність.

Разом з тим, я хочу, щоб всі шановні народні депутати подивилися статтю 27 конвенції, яка була підписана і набула чинності. І в цій 27 статті є одне формулювання, яке сьогодні також обговорювалось на уряді: "…про припинення дії за 6 місяців до закінчення будь-якого календарного року, що настає по закінченню 5 років з дати набрання чинності цієї конвенції". Тобто денонсувати менше ніж за 5 років ми її не можемо. Тому сьогодні і постало питання щодо необхідності входження в переговорний процес з Кіпром щодо перегляду цієї конвенції  з тим, щоб вирішити всі ці питання. Уряд підтримав проект Закону про необхідність денонсації. Разом з цим, виходячи з положень самої конвенції, це фактично неможливо зробити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую.

В нас ще є представники Міністерства фінансів.

Можливо.

 

 АР’ЄВ В.І. Так, в мене питання до Олени Володимирівни. Скажіть,  будь ласка, у випадку  денонсації конвенції, чи це означатиме, що фактично автоматом повертається угода між  Україною і Урядом Республіки Кіпр від 1982 року?

 

 ЗЕРКАЛЬ О.В. Ні, це не повертається ця угода у випадку денонсації. Більше того, якщо ми в односторонньому порядку її денонсуємо, ми порушимо саму конвенцію. Все, ми будемо країною – порушником. Крім того, для Кіпру вона продовжить діяти.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Колеги, тут є ще представники з міністерства фінансів, можливо, з Міністерства юстиції, якщо можуть додати коментарі.  

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Ну, дивіться, це все дуже добре звісно, але це все закінчиться тим, що у нас знову 5 років, якщо ми за такою логікою будемо рухатись, у нас буде ще 5 років, виводитись мільярди доларів щороку з України і не потрапляти, в якості податків, в державний бюджет. Все ж таки я наполягаю на тому, щоб це питання виносилось в сесійну залу. Я вважаю, що ризики для держави Україна є набагато більшими, якщо ця конвенція діє, ніж якщо ми в односторонньому порядку її розриваємо. Якщо на … терезів взважити плюси і мінуси, і тому що особисто вичитував ту конвенцію, і понад 15  різноманітних схем, які в ній прописані, які дозволяють взагалі не платити жодних податків в Україні юридичним особам, які афільовані, навіть не зареєстровані, а афільовані  з юридичними особами Республіки Кіпр. Тому знову таки, з огляду на цей момент, я закликаю  колег депутатів все ж таки дати можливість цьому закону, щоб він вийшов хоча би в сесійну залу. Бо просто по-іншому всі ці розмови про те, що нам треба урізати видатки, там садочки, освіта, медицина і т.д., і т.п., оце ми урізаємо, а тут щорічно  мільярди вивозяться  з України.

Давайте все ж таки якісь рішення приймати  скажімо так відповідальні і   сміливі рішення. Так, можливо буде якась критика, можливо буду критика юридична, можливо якісь суди будуть міжнародні. Але принаймні наступні кілька років   Україна отримає нормальні надходження до бюджету - це реальність.

 Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Олена Володимирівна.

 

 ЗЕРКАЛЬ О.В. Якщо можна. Тут в принципі, немає дискусії щодо необхідності цього  зробити, ніхто не заперечує цього. Більше того … Можна, я закінчу? Більше того, сьогодні на уряді також  в пакеті з  цим проектом закону, від уряду розглядався пакет внесення змін  до Закону про трансфертне ціноутворення, яким фактично будуть вирішуватися всі питання, пов'язані з перерахунками в іншій юрисдикції.  

Ще одну хвилинку. Якщо ви кажете,  що ви свідомі того, що ви йдете на порушення,  то будьте так люб'язні, будьте свідомі того, що всі арбітражі, по відношенню до  України  потім будуть виграні. Все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Борис Іванович і будемо…

 

ТАРАСЮК Б.І. У мене запитання до Олени Володимирівни, в якій статті конвенції написано по 5-річний термін …

 

ЗЕРКАЛЬ О.В.   27.

 

ТАРАСЮК Б.І. 27 Конвенції?

 

ЗЕРКАЛЬ О.В. Конвенція між Україною і … (Не чути)

 

ТАРАСЮК Б.І. Для повторення статті 20 угоди …

 

_______________. Припинення дії конвенції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Людмила Олександрівна є з Міністерства фінансів?

 

_______________. Міністерство фінансів є.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ваша позиція?

 

РОМАНЮК Ю.П. Міністерство фінансів підтримує денонсацію угоди. Я не буде вдаватись в … конвенції з Кіпром чинної, оновленої, скажемо так. Я розумію нюанси, які можуть бути з її практичним застосовуванням щодо арбітражу, але можливий розгляд цієї угоди в сесійній залі буде стимулом для того, щоб кіпрська сторона почала переговорний процес з Україною щодо перегляду чинної угоди з пропозиціями української сторони.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Запитання, а Олена Володимирівна,  на Кабміні було прийнято рішення про те, щоб… і доручення дано МЗС почати переговори, правильно я розумію?

 

ЗЕРКАЛЬ О.В. Так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  … зрозумійте чи єдність парламенту, Кабміну сприятиме просуванню наших інтересів, чи наскільки нам командна гра …

 

АР’ЄВ В.І. Друзі, просто давайте, дійсно, якщо це питання уже порушено на рівні Кабінету Міністрів, то як кажуть, не лізьте поперед батька в пекло. І якщо в даному разі йдеться саме про процедуру, повірте мені, якщо ми зараз даємо можливість нас звинуватити в порушенні процедури в одному питанні, то в інших питаннях набагато більш важливих для України ми будемо просто програвати. Давайте йти по процедурі, яка запропонована зараз Кабінетом Міністрів  і Міністерством закордонних справ.

І єдине, що Олена Володимирівна я вам хочу сказати, що комітет буде дуже уважно як і інші народні депутати стежити за тим чи цей процес йде, а не, скажемо так,  не йде імітація цього процесу. Тобто в даному разі просто дуже просимо вас форсувати ці переговори і передати це відповідно на рівень уряду… на урядовий рівень.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Віктор Іванович.

 

ВОВК В.І.  Я, можливо, дещо додаткове скажу.

Справа у тому, що питання по Кіпру було  піднято  в цю неділю перед Арсенієм Петровичем під час наради представників фракцій із Прем'єр-міністром щодо процесу бюджетного. І там кілька фракцій, у тому числі, моя фракція, "Самопоміч" також, поставили жорстку умову перед Кабінетом Міністрів, що одним із елементів тих комплексних домовленостей між Кабінетом Міністрів і коаліцією і фракціями більшості мають бути дії по скасуванню всіх схем, які дозволяють угода із… конвенція із Кіпром. І нами була отримана пряма обіцянка від Прем'єр-міністра. Він, до речі, здивувався, і для мене було дивно, що для Прем'єр-міністра було дивно, що працює ця конвенція на сьогоднішній момент. І він нам…

Да, бачите! І Прем'єр-міністр на цій нараді з нами пообіцяв, що уряд знайде спосіб, в який він припинить дію всіх тих схем. Я не скажу, денонсує угоду, а знайде спосіб. Тому хотілось би просто просити уряд, можливо, дотриматися даної Прем'єр-міністром обіцянки і знайти інші способи. Можливо, існують якісь інші способи, окрім денонсації цієї конвенції для того щоб ми вже з наступного року перекрили … (Шум у залі) Ну, можливо, такі.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, оскільки  ……….. не є основним комітетом…

Будь ласка.

 

НАСІРОВ Р.М. Можно коротко добавить? Насиров Роман Михайлович, народный депутат, глава Комітета податкової та митної політики.

Коротко по этому вопросу. Во-первых, я думаю, нам надо все-таки не забывать, что деньги на Кипр не только уходят, а еще сначала оттуда приходят. А самое главное, я долго проработал на Украине, руководил несколькими инвестиционными банками, и могу очень уверенно, профессионально заявить, много или почти добросовестные инвесторы на Украину, пришли на Украину именно через Кипр. То есть не дать им – добросовестным выводить деньги назад, когда у них заканчиваются инвестиционные проекты или в других случаях, мы как страна забудем про любые инвестиции еще лет на 10. А я думаю, это вопрос категорический в нашей ситуации сегодня, поэтому я думаю, надо здесь думать не про как, скажем так, как защитить про вывод там нехорошими способами деньги на Кипр – это отдельный вопрос. А как сохранить инвестиционную привлекательность Украины, вот это для нас самый важный вопрос на сегодня, прошу это учесть. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, пане Романе.

 

_______________. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це багато може бути дискусій на цю тему. Я пропоную, Олена Володимирівна, в вас є заключне слово по цим коментарям, які ще були?

 

ЗЕРКАЛЬ О.В. Я ще раз хочу сказати, що уряд сьогодні  на засіданні Кабміну прийняв рішення про внесення в Верховну Раду проекту Закону про внесення змін по трансфертному ціноутворенню, яким фактично  .... можливість уникнення від оподаткування.

Крім того, Міністерство закордонних справ дано доручення: забезпечити проведення переговорного процесу з Кіпром щодо внесення змін до цієї конвенції або опрацювання нової конвенції між країнами, щодо необхідності денонсації цієї конвенції, також урядом було підтримано її необхідність. Разом з тим, зважаю чи на текст конвенції остаточного рішення сьогодні не було прийнято. Але ми вступаємо в переговори.

 

_______________. (Не чути).

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Я просто хотів би звернути, я  хотів би просто запропонувати не спекулювати розмовами про трансфертне ціноутворення, тому що я  вам як економіст доповідаю, що трансфертне ціноутворення і той законопроект, який дуже правильний, я сподіваюсь буде нормально, сподіваюсь, його ухвалять, і те, що  прописано в цій конвенції – це по суті дві різні речі. Там є купа інших механізмів, які не мають до трансфертного ціноутворення жодного стосунку взагалі, це щодо  виплати дивідендів, це щодо ліцензування продукції і так далі. Там немає абсолютно жодного стосунку до трансфертного ціноутворення, які дозволяють виводи так само мільярди з України без трансфертного утворення. Тому той факт, що буде внесений законопроект по .... ціноутворенню жодним чином схеми з цієї конвенції не прибере. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дуже дякую, колеги. Нам треба зараз по п'ятому пункту на сьогодні проголосувати, щодо все-таки першого законопроекту що ми робимо: щодо проекту Закону про денонсацію Угоди між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республіки. Ми що вирішили? Що ми його… (Загальна дискусія)

 Це альтернативний хіба? Правильно, але нам треба авторам… Ми голосуємо за те, щоб повернути авторам. (Загальна дискусія) А?

Ми говоримо про Тимошенко, Абдуллін, Тарасюк, так. Колеги, ставлю за те, щоб законопроект номер 001 відправити на доопрацювання авторам через головний комітет. Хто –"за"?  Хто утримався? Хто проти?

Якщо у вас є пропозиція переглянути, щоб більше не було різних законопроектів, які помилкові, то давайте оголошуйте вголос. Ви як депутат маєте право.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ні-ні, у мене питання. А ми  не можемо просити про науково-експертну, я не знаю, правову експертизу до того, як вони сюди приходять? Ми витрачаємо свій час, час усіх колег, які приходять… Значить, будемо вносити зміни до Регламенту.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народні депутати мають право на різну законодавчу ініціативу.

Так, колеги, наступне… Так, рішення прийнято. (Загальна дискусія)

Відправляємо цей законопроект через головний комітет авторам.

Колеги, ставлю на розгляд проект Закону про денонсацію конвенції (номер 001-1), тобто який є альтернативним, співавторства Левченка, Осуховського, про те, щоб цей законопроект відправити на доопрацювання.

Добре.

(Шум у залі)

 Ставлю на голосування  проект рішення  комітету.  Хто за те, щоб підтримати цей законопроект?  Хто проти? Хто утримався?

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  Ну просто, щоб було розуміння. Є один проект рішення комітету, який готується секретаріатом комітету, і надається голові  комітету.  Він може бути… рішення комітету –  на "за". Або рішення комітету – на доопрацювання. Оце єдине. Єдине, що ми маємо голосувати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Так я тому й поставила на доопрацювання. Пан Юрій Левченко захотів "за". Я хотіла як…

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.   Пан Юрій Левченко, при всій повазі до нього, не є членом комітету. От ви як голова ставите на голосування рішення комітету: відправити проект на  доопрацювання. Ми голосуємо, він іде на доопрацювання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна, я вам дуже дякую. Я власне якраз як голова комітету хотіла з повагою до пана Юрія Левченка поставити на доопрацювання. Він  вирішив, що краще поставити – "за".

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  Ганно, дивіться. Просто може я… в Регламенті не прописана ніде норма  конкретно, що може бути тільки на доопрацювання або тільки "за", є й інші варіанти, як можна………. По-перше, є відхилити. А можна спочатку поставити "за"; якщо воно не пройшло, можна – на доопрацювання. Це по-перше.

По-друге, голова може відходити від процедури, від цієї, яка прописана, спокійно.

А по-третє, інші народні депутати мають право дорадчого голосу. Юлія Володимирівна, ви…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, ставлю на доопрацювання цей законопроект. Хто за те,  щоб цей законопроект доопрацювати? Хто -  "за"? Хто проти? мені здається, що одноголосно. Хто утримався? Немає. Значить, одноголосно.

 

ЗАЛІЩУК С.П. ….з цього приводу. Ми, власне, обговорили законопроект. Ми обговорили, чому його не можна зараз підтримати. Але я так і не зрозуміла …………..зараз ухвалення рішення, де буде виробляти бачення того як вирішити це питання. Я так зрозуміла, що це буде на Кабміні, але у  мене тоді є прохання, вас Олена Володимирівна поінформувати комітет коли буде розглядатися це питання, чи можуть члени комітету долучитися до розгляду цього питання. Таким чином, я думаю, ми просто акумулюємо наші ресурси з вироблення цього питання і знайдемо спільне рішення.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. І не тільки члени комітету, а і, власне, народні депутати, які були авторами законопроекту як такого, для того, щоб це об'єднати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, дивіться, у нас немає сьогодні співавторів, ні пана Пинзеника, ні Марії Матіос, тобто… але давайте, все-таки, розглянемо цей законопроект.

 

ЛАРІН С.М. У мене процедурне питання, Борис Іванович, був головою комітету і я двічі був членом цього комітету, коли народні депутати, які презентують свої законопроекти не приходили на засідання комітету такі законопроекти не розглядались.

Тобто, якщо їм не цікава доля їхніх законопроектів, то я вважаю, що ми не будемо розглядати ці питання. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  вам слово.

 

ТАРАСЮК Б.І. Так, була, дійсно, така практика, але в той же час ми приймали по кожному законопроекту окреме рішення, якщо автори не приходять, а є представники уряду, які готові висловити свою точку зору, то ми розглядали. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Це те, що я і пропонувала – це розглянути. Я пропоную, це просто другий альтернативний законопроект, але його просто треба теж розглядати, тому … Колеги, я пропоную тоді…

 

АР’ЄВ В.І. Шановні колеги! вони взагалі ідентичні, тому я пропоную його так само на доопрацювання без зайвого обговорення…

 

_______________. Ви скопіювали…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Бачте, скільки талантів у народних депутатів. Колеги, ставлю на голосування відправити цей проект закону на доопрацювання. Хто - "за"? Хто проти? Хто утримався?  "За" – 9, 1 – "проти".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пропоную далі перейти ще до проекту Закону про повернення капіталів, що перебувають та зареєстровані в Республіці Кіпр.

 

ЛЕВЧЕНКО Ю.В. Ганна Миколаївна, те, що я говорив на початку. Я не розумію, чому секретаріат це вставив в цей порядок з усіма іншими проектами. Цей законопроект не має жодного стосунку до Угоди про уникнення подвійного оподаткування з Республікою Кіпр.

Я дуже вас прошу, я і так як би трішки, дуже сильно змінив свій графік, я вас дуже прошу перенести. Це серйозний законопроект, який треба розглядати ґрунтовно, а не в такому режимі, я прошу вас перенести це на наступне засідання комітету. Я прийду, я ходжу, ви бачите, але ну…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.

Колеги, я ставлю за те, щоб перенести на наступну середу. Ми встигнемо на комітетських слуханнях ще це питання розглянути? Не встигнемо? Тоді аж буде через тиждень. Добре, тоді пропоную це питання перенести через тиждень.

Хто – "за"? Хто проти? Одноголосно "за". (Шум у залі)

Колеги, я думаю, що пункт перший: про затвердження Положення про депутатські групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з іноземними державами, – ми обговоримо вже після того, щоб не затримувати колег – інших народних депутатів, і перейдемо все-таки до шостого пункту сьогоднішнього порядку денного. Це про квоти пропорційного представництва… (Загальна дискусія)

 Дякуємо вам.

 

ТАРАСЮК Б.І. У мене пропозиція подякувати представникам уряду, бо це питання наші внутрішні.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дійсно. Шановні колеги з уряду, дуже дякуємо вам сьогодні за участь в засіданні і будемо раді вас бачити наступну середу на комітетських слуханнях разом з аналітичними довідками, матеріалами, надісланими заздалегідь, бо це дуже важливе питання.

Колеги, переходимо до розгляду шостого питання, дуже важливого. На це питання прийшли депутати з інших комітетів, позафракційні. Це питання про квоти пропорційного представництва депутатських фракцій та груп Верховної Ради у постійних делегаціях Верховної Ради України в органах міжнародних парламентських організацій українських частин, у двосторонніх і тристоронніх міжпарламентських інституціях.

Хочу відразу зазначити, що в кожного з вас є роздані матеріали, розрахунки, здійснені нашим секретаріатом. Зараз, хвилиночку.

Зараз не можу знайти…. Ось, є табличка, перепрошую. Колеги, серед тих питань, які для нас дуже важливі будуть, це сьогодні розглянути про участь делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи, також щодо мап і врахування позафракційних для участі в різних делегаціях.

Я пропоную дати зараз слово Володимиру Ар’єву, який якраз і минулого засідання пропонував нам сьогодні обговорити це питання комітетом, власне. Тому що ми планували 19 грудня обговорювати, коли будуть останні дані щодо групи "Економічний розвиток". Володимире.

 

АР’ЄВ В.І. Шановні колеги. Так, я думаю, квоти можна розглядати лише після того, як буде вже остаточно зрозуміло із існуванням групи "Економічний розвиток". Термін останнього подання заяви спливає цього тижня до цієї групи. І відповідно ми вже будемо дивитися. Але це стосується, я пропоную, що це має стосуватися лише питання Парламентської Асамблеї Ради Європи, де чітко в статуті записано рівномірне представництво всіх парламентських груп і фракцій.

Інше, якщо ви подивитесь по квотам, у нас виходить ситуація, коли у нас є 8, наприклад, тільки позицій. Або навіть 6 позицій. І в даному разі поділити на, зокрема, те, щоб це були всі і групи, і позафракційні просто не буде такої можливості. Фізично не буде такої можливості, тому що 8 на 9 не ділиться, півтора землекопа не буде. Але щодо квоти парламентської Асамблеї Ради Європи я пропоную наступним чином, на переговорах щодо... в середині коаліції, я думаю, що всі наші інші колеги так само будуть підтримувати цю ситуацію, було висловлено пропозиція, підтримана всіма громами і фракціями, всіма фракціями коаліції, це щоб Надія Савченко, яка наша колега, яка на сьогоднішній день перебуває в тюрмі в Російській Федерації, була поза квотою. Це дає нам кілька важливих речей для того, щоб добиватися її звільнення, уже включаю чи всю структуру Ради Європи. Був прецедент із молдовським депутатом, який був, утримувався в Придністров'ї, був звільнений як тільки став членом Ради Європи. Крім того, наявність заарештованого незаконно члена однієї делегації допоможе нам вирішувати питання в аргументації, чому російська делегація не повинна повертатися в зал Ради Європи і  пом'якшення санкцій бути не може. Тому я дуже прошу підтримати це.

Решта все відповідно я хотів запропонувати розподіл таким чином, фракція "Блок Петра Порошенка" – 4 члени, 4 заступники, це менше, ніж розрахована квота. Фракція "Народний фронт" – 2 члена, 2 заступники, це теж менше, ніж розрахована квота. Фракція "Опозиційний блок" – 1 член, 1 заступник. Фракція "Самопоміч" – 1 член, 1 заступник. Фракція Радикальна партія Олега Ляшка – 1 член, 1 заступник. Фракція "Батьківщина" – 1 член, 1 заступник. Далі ідуть, оскільки ми розраховували відповідно, що фракції, які попали в парламент обов'язково мають представлятися повністю і вони проходили відповідним чином на вибори як політичні сили. Групи с формовані в Верховній Раді налічують у нас половину від необхідної кількості кількості для розрахунку на одного члена. Тому, більша група "Воля народу" отримує квоту 1 члена, група "Економічний розвиток" в разі її збереження отримує одного заступника.

Принцип як в Молдові, які отримали на чотири свої місця в Раді Європи, в Парламентській Асамблеї Ради Європи, пройшло п'ять партій там буде відповідно між тими хто останні місця зайняв, там будуть уже щороку вони мінятися.

Але питання групи "Економічний розвиток" відповідним чином у нас стоїть досі на порядку денному. І далі: Надія Савченко, член поза квотою і заступник один із позафракційних. А все решта є, я думаю, що мають бути просто переговори між фракціями, особливо ми наполягаємо на тому, щоб в принципі, саме фракції, які пройшли в парламент за будь-яких обставин мали як мінімум по одному члену в кожній делегації не зважаючи на всі коефіцієнти, 0,7 чи 0,3. Але в даному разі треба провести діалог між лідерами фракцій для того, щоб вони, між собою, зокрема, там де два-три могли забезпечити перерозподіл цих квот. І відповідно, я прошу, просто направити попередні розрахунки зараз лідерам фракцій у Верховній Раді України. І не пізніше ніж наступного тижня ми змогли цілком нормально проголосувати за всі квоти. Дякую. Якщо є у когось зауваження, то я прошу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую Володимире.

Колеги, хто хотів би додати своє бачення, до того, що вже сказав Володимир, або протилежні, схожі? Прошу, пане Писаренко.

 

ПИСАРЕНКО В.В. Дякую, шановні колеги, дякую за те, що сприймаєте, що позафракційні повинні мати квоту в Парламентській Асамблеї Ради Європи, в представництві.

Але мені здається, що треба дати з розрахунку, щоб там дійсно був представник позафракційних. Якщо дивитись сьогодні на склад позафракційний, то сьогодні кількість позафракційних депутатів складає фактично четверту фракцію в парламенті, це 39 осіб. І те, що сьогодні на них виділяється лише один заступник, якого хочуть замістити фактично членом фракції  "Блоку Юлії Тимошенко "Батьківщина". Мені здається, що це є не досить справедливо по відношенню до позафракційних депутатів. Я думаю, що дискусія по тому, хто з позафракційних там буде представляти ці інтереси, це ще попереду. Але у мене така пропозиція, що якщо з квотою, яка тут розрахована у фракції "Батьківщина" 0,54, а у позафракційних – 1,08, "Батьківщина" має одного члена, одного заступника, а позафракційні мають 1 заступника. То давайте, якщо ви хочете, щоб Надія Савченко була за квотою позафракційних, давайте тоді зробимо позафракційним квоту член і заступник  і віддамо позицію заступника, а ви знаєте, що це такі самі права, як і у члена цієї делегації, Надії Савченко. Я думаю, що ніхто не буде проти цього говорити щось проти. Але давайте виходити з того, що дійсно нам потрібно якось балансувати представництво інтересів тих чи інших депутатів. І якщо комітет піде на цю пропозицію, я думаю, що треба це зробити сьогодні вашим рішенням і вже після цього ми як позафракційні депутати, я думаю, між собою домовимось, хто буде таким представником. Тому що я знаю, що вже є декілька пропозицій, хто буде представляти інтереси позафракційних. Така ось позиція. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Володимир… Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК Б.І. Дякую. Перше. Я категорично проти того, щоби Надії Савченко давати місце заступника члена делегації. Є рішення коаліції, яким їй надається… Членом, так… (Загальна дискусія) Це перше.

Друге, що я хочу нагадати вам, що в минулому скликанні за позицією Голови Верховної Ради тодішнього, Рибака, і за вашої підтримки політичної, позафракційні взагалі позбавлялися права мати квоту. Тому я думаю, що треба пам'ятати не тільки про те, що буде в майбутньому, а й про те, що було в минулому. Дякую.      

Я проти.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимире.

 

АР'ЄВ В.І.  Шановні колеги! Давайте ми згадаємо  про Конституцію  України і про те, що  по Конституції  України  у нас пропорційне представництво політичних сил у  Верховній Раді  України. Те, що ми  проводили вибори за старим законодавством – це була  об'єктивна така необхідність, вона певним  чином не дуже  кореспондується в Конституції і проведенням цих виборів, і ми це знаємо. Але діюча Конституція, на сьогоднішній день говорить про те, що Верховна Рада формується  за рівним представництва політичних сил, пропорційним представництвом.

І тому, в даному разі ми розуміємо, що Надія   Савченко певний час не буде перебувати в  Раді   Європи, через певні обставини. І тому заступник,  який буде від позафракційних,  буде на рівних правах  брати участь  в роботі делегації.

Прошу. 

 

 ПИСАРЕНКО В.В. Я просто хочу конкретизувати, я  не проти того, щоб Надія Савченко була членом і навіть головою  цієї делегації. А я хочу просто сказати, що  якщо дивитись квоти, які тільки що озвучені, у позафракційних немає квоти члена делегації, тому її неможливо зробити за  цією квотою членом делегації. Тоді я говорю про те, що треба тоді добавити квоту  члена делегації, зробити її  членом делегації від позафракційних, а вже позафракційний буде заступником тобто ми говоримо з вами про одне і те ж, але різними мовами. Розумієте, так?

 

АР’ЄВ В.І. Я думаю, що це може бути окреме рішення, в даному разі ad hoс нашого комітету для  того,  щоб підтримати окремо Надію Савченко, тим більше, що це рішення підтримується і в  керівництві асамблеї. 

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  В когось ще будуть, колеги, пропозиції?  Будь ласка.

 

 БЕРЕЗА Б.Ю. Добрый день! Я предполагаю, что в случае, если    Надежда Савченко  все-таки становится членом ПАСЕ, то  ее заместитель должен быть как минимум, идеологически наследовать ее же взгляды, других вариантов не может бать. Это все равно, что вы предложите мусульманину  вместо халяльной баранины свинину, пусть молочную, пусть свежую, но  все-таки другую. Я думаю, что  такую свиною, мы Надежде не подложим. Правда?  Поэтому я думаю, что как минимум наследники  той же идеологии, или как минимум тех же взглядов. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, колеги.

Юлія Володимирівна.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В. Ну, я хотела бы сказать, что я думаю, что нужно все-таки всем группам и фракциям давать по члену. Это всегда была такая практика, и постараться максимально как-то перераспределить этих членов делегаций, чтобы, ну, голос каждого присутствовал, и они там сформировались в группу, они несут какую-то понятную позицию. И дать им возможность высказываться.

Поэтому вот предложила бы пересмотреть эти квоты, с тем чтобы каждая группа, фракция и позафракционные получили по члену делегации.

 

АР'ЄВ В.І. Шановні колеги, заступник делегації може їздити і брати участь в засіданні на рівних правах із членом делегації. Питання лише – участь у роботі в залі, коли мають мінятися. Наприклад, вранці може один працювати, ввечері – другий. Так завжди було.

Питання в даному разі лише у фінансуванні. Верховна Рада України фінансує участь тільки делегатів. Але давайте ми будемо говорити чесно: група "Економічний розвиток" можуть самі собі забезпечити поїздку в Страсбург в даному разі, да, і  кожен із заступників делегації так само може. Я думаю, що просто не ділиться на всіх, то можна просто ухвалити нашим рішенням, тим більше що… Я розумію, що дуже хочеться комусь викинути Надію Савченко, але в даному разі це наше спільне рішення, для того щоб вона була присутня.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В. Будьте ласкаві, по-перше, не треба спекулювати Надією Савченко. Вже всі погодилися, ну, що вона буде членом делегації. Персонально я вважаю, що якщо це робиться тільки задля того, щоб вона стала членом ПАРЄ, отримала якихось там європейських прав і її було визволено з полону, то взагалі не важливо, яку саме посаду в делегації обіймає. Але я не хочу дискутувати, я хочу цій жінці добра, і хай вона вийде.

Хочу захистити свою позицію. Скажу, що кожний має бути… кожна група має отримати членом, бо коли містер Ар'єв чи господин, чи як це сказать, пан Ар'єв каже нам, що кожен має брати  участь, може брати участь, то це не… це неправда. Це неправда. Бо якщо є член, основний член делегації, то  заступник практично не має ані права виступати, ані  права голосувати, ані к  комітетах, ані в сесійній залі. Тому я би просила все-таки ж переглянути цей підхід, бо… от дивіться, вже там рада зробила ну несправедливо щодо  комітетів. Ну це неправильне рішення було, воно ще нас дожене, це рішення. Дожене Україну, бо це не про опозицію, не про якісь групи  йде мова. І ви це побачите. От якщо ми зараз знов укладемо… ну це погане рішення, воно  нас також дожене. І я тільки з цього виходжу, що достатньо вже там паплюжити Україну зовні, бо ми цими поганими такими несправедливими рішеннями просто паплюжимо  Україну. І все. І  хто там за який кошт їздить – ну це взагалі… ну я… ну ниже  моего достоинства это обсуждать.

 

АР’ЄВ В.І.  Шановні друзі! Групи формуються, можуть формуватися, можуть розформовуватися. Фракція вона як… має права  як одиниця обрана  на прямих виборах. З позафракційних можуть бути сформовані  завтра ще дві групи.  Або три. Ні, на три не вистачить, дві можуть, дві можуть бути сформовані. І тоді, вибачте, просто у нас виникає ситуація, як в Молдові, коли на чотирьох членів п'ять партій. Тому давайте діяти в даному разі ми  максимально справедливо зараз з врахуванням окремої ситуації навколо Надії Савченко. Зараз сформували пропозиції. І я думаю, що в даному разі ми   можемо уже  приймати навіть це рішення.

Дякую.

Або направити його на обговорення до фракцій.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, я думаю, що поки ми не отримаємо остаточного рішення щодо економічного розвитку, то, я думаю, що ухвалювати рішення, ну, це буде трохи неправильно.

Що-що?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.   Я не бачу, як ми можемо проголосувати за квоти, якщо ми не розуміємо, чи є ця група, "Економічний розвиток"…

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Єдине, що ми…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  …яка має бути врахована, або не має бути врахована.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Єдине, що ми можемо, це попередньо надіслати з розрахунками, які зроблені, коли є економічний розвиток, коли нема економічного розвитку для того, щоб пришвидшити процес, для того, щоб вже 23 грудня ми зібрали комітет, і там уже фракції, принаймні, будуть повідомлення, зможуть рекомендувати своїх людей, щоб потім вони не казали, що комітет затягує процес.

Ми пропонуємо поставити зараз на голосування про те, щоб ось цей варіант, який пропонується зараз, відправити представникам фракцій як варіант для того, щоб вони могли сформувати вже своїх кандидатів, які будуть рекомендувати комітету.

 

АР’ЄВ В.І.  Поправка: можна тоді не формувати, а свої пропозиції щодо квотного розподілу до середи 24 грудня. До середи 24 грудня сформулювати… (Шум у залі) Да, направити в комітет… 22-го у нас не вийде. У нас це один день. (Шум у залі) Да, до 23 грудня направити в Комітет закордонних справ свої пропозиції щодо розподілу… щодо квотного розподілу. От і все.

 

ПИСАРЕНКО В.В. Тоді потрібно зазначити те, про що ви говорите. Щодо позафракційних, тоді ви повинні віддати одну квоту по членам, якщо ви хочете Надію Савченко зробити членом, а не заступником. Тоді вам потрібно одну квоту спустити також додатково. Її треба десь відняти. Я думаю, це відразу потрібно вам зараз зробити.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  … Ще, з вашого дозволу. Да?

Наскільки я пам'ятаю, така ситуація вже була в Раді Європи декілька місяців тому з приводу, коли було питання до Партії регіонів, коли вони мали більшу квоту замість іншої. То її Партія регіонів відала Лабазюку, якщо я не помиляюсь, одне місце. Там було питання про те, що були пропорційні представництва груп та політичних партій. Тобто така ситуація вже була, треба подивитись яким чином вирішена.

 

_______________. (Не чути)

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.   До речі,  якщо ви знімаєте одне місце Надії Савченко, треба врахувати, що є ………. Є людина, да, яка інша... Тобто це не може бути квота, яка піде до БЮТу. Тобто ……….. треба якимось чином розподілити, мабуть, надати це позафракційним або іншим чином.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. І хай вже між собою. Колеги, я все-таки пропоную оцей попередній розрахунок відправити усім представникам політичних сил, фракцій. Хай вони визначаються з кандидатами. Як тільки ми матимемо рішення по "Економічному розвитку" тоді 23, чи 24 там по календарі, ми приймемо вже рішення.

Хто "за"?

Одноголосно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, тепер… Одноголосно. Колеги, тепер ще таке питання, те, що говорив Володимир Ар'єв, що на наступній делегації, це вже не стосується ПАРЄ, там ОБСЄ, ПАЧЕС і так далі. А, ще МАП, чи формуємо? Це теж маємо зараз проголосувати. Чи включаємо ми позафракційних депутатів в наступні делегації, де немає можливостей їм бути там представленими. І в кого, які думки?

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В. Я ще раз скажу. От просто, я вважаю, що позафракційні, це велика група. Хай вони зберуться між собою і вирішать, і матимуть члена по всіх делегаціях. Ну, це не можна там сказати, що я якісь інтереси лобіюю. Це із фракції "Свобода" там люди, це пан Левченко там і таке інше. Хай вони зберуться, визначать члена, розподілять між собою, і будуть представлені по всіх делегаціях. Було б …

Оці, що за комою, завжди віддавалися, можна так зробити, щоб віддати це на позафракційних. Особливо, якщо там це, і скласти їм хоча б одного члена в делегації. Було б нормально, ми б нормально виглядали.

 

АР’ЄВ В.І. Шановні друзі. Позафракційні ніяким чином не організована група. І групою її називати не можна. Це окремі народні депутати, які не об’єднані між собою формально нічим. Тобто група або фракція – вони мають права, записані в регламенті. Права позафракційних, в принципі, в даній ситуації мають бути, якщо їх розглядати як групу, під сумнівом. Тому що це групою не є.

Я не уявляю собі в одні групі, зокрема, Борислава Березу і Сергія Ківалова, так. Це не є одна група, яка може між собою щось вирішувати. Тому в даному разі ми, я вважаю, що навіть у нинішній ситуації, коли у нас нулі з комами стоять навпроти фракцій, то ми дуже важливу річ робимо, якщо віддаємо одне місце в делегації з 24-х людей позафракційним, які не є в даному разі об’єднаною групою. Але в такій ситуації рішення має ухвалювати, лише щодо позафракційних будь-яке рішення має ухвалювати лише комітет, що передбачається регламентом. Дякую.

 

ПИСАРЕНКО В.В. Можна, я, можливо, думку позафракційних скажу. Розумієте, ми всі народні депутати. Те, що ми хтось об’єднався у фракції, а хтось не об’єднався, це не робить нас меншими повноваженнями народного депутата. От я хочу підтримати Юлію Льовочкіну в тому плані, що там же ж у позафракційних є люди з різними політичними поглядами. Але дайте нам можливість тоді, якщо це буде рішення комітету, ми у вівторок зберемося там у сесійному залі. Є групи, в позафракційних є свої групи, там вони невеличкі – 5, 6, 7 людей. Ми зберемося, обговоримо, візьмемо перелік делегацій. Можливо, ми домовимося, що пан Береза буде в одній делегації, в ОБСЄ, хтось буде в іншій делегації. Хтось зі "Свободи" – в третій делегації. Але цілком зрозуміло, що не треба сьогодні з цього робити, що це повністю безправні люди, це такі ж самі люди з тими ж самими повноваженнями, як інші, ось. Тому мені здається, це було б розумне рішення комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги. Я пропоную вам поставити на голосування про те, щоб всі решта списки також відправити фракціям на ознайомлення, хай дивляться, а рішення комітет ухвалить тоді, коли буде зрозуміло з "Економічним розвитком" і тоді...

 

_______________. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, це як раз і кажу, що відправити разом з усіма як розрахунками там з позафракційними, коли  буде рішення по "Економічному розвитку", це те ж багато чого прояснить. Хто за? ....... ......

 

_______________. (Не чути).

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Борис Іванович, ще так давайте.

 

ТАРАСЮК Б.І. Питання: а чому тут випало з квотування делегація Парламентської асамблеї євроНЕСТ

 

_______________. А це не наша організація.

 

БОГДАНОВА В.О. Євроінтеграція формує.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це ... а, колеги, ми ще, єдине, що...

 

_______________. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, єдине, що ми не ухвалили рішення – це Міжпарламентська асамблея православ'я. Ми ж минулого разу приймали, щоб утриматися, так, членства?

 

_______________. Ні.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ви просили надати позицію МЗС і додаткову інформацію. От вони нам надали.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Секретаріат.

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. У мене інформація. Народним депутатам роздана інформація від міністерства. Їхня позиція: міністерство підтримує співпрацю з цією організацією, тобто використання площадки для проведення переговорів. Щодо участі в цій організації можу сказати, що статут МАПу не вимагає формування постійної делегації. В нас немає письмових документів про вступ України до цієї організації. Членські внески, Україна офіційно жодного разу не платила. Були... вони не є, вони є, по-перше, не є обов'язковими. По-друге, були намагання провести це розпорядженням Голови Верховної Ради, але Казначейство гроші на то не дало. Оскільки немає підстав – документів про приєднання немає.

По …

Ну, можна сказати, що це на рівні чуток, коли Самойлик очолювала  цю делегацію, пару раз перераховувались   якісь спонсорські кошти, ну це на рівні чуток.

Яка практика  роботи цієї організації? Організація збирається один  раз на конференцію і  керівництво організації звертається до керівництва Верховної Ради і запрошує представників Верховної Ради взяти участь у цій конференції. Враховуючи предмети відання нашого комітету,  визначати брати участь в  певній конференції, чи не  брати і хто, пропонувати хто  може взяти участь – це належить до компетенції нашого комітету. Через те, можлива така форма співпраці, коли керівництво буде запрошувати нас, Голова  Верховної Ради передаватиме на розгляд нашому комітету і комітет конкретно, по кожній конференції, це  раз на рік, вирішуватиме їхати, чи не їхати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимире.

 

АР'ЄВ В.І. За свой счет,  без виділення фінансування. Вибачите, друзі, об'єднання  політичні за релігійними мотивами, я сам православний і в церкву ходжу, але це нікого іншого  не стосується. Об'єднання  політичні за релігійними мотивами – це середньовіччя.  Крапка. Давайте закінчувати з цими речами і просто…  Ми розуміємо,  що ця асамблея створена  певним чином  з подачі греків для того, щоб  забезпечити російське лідерство  у православ'ї. Там лідер Попов       беззмінний, от і все. Давайте ми просто не будемо брати участь в  таких речах, від яких дійсно уже там просто "нафталіном тхне".  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Володимире, ви в Комітеті  у закордонних справах.

Юлія Володимирівна, я  бачу по реакції,  у вас є що добавити,

 

НЕСТЕРЕНКО Л.О. Я хотіла просто завершити свій  виступ. Не обов'язково, не вимагають   статутні документи  формування постійної делегації.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги. Я пропоную поставити на голосування нашого комітету про те,  чи  ми формуємо делегацію в Міжпарламентську асамблею православ'я.  Хто - "за"?  

За формування.

 

(Шум у залі)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я просто хочу, я дуже перепрошую. Я хочу просто зрозуміти, що якщо хтось з депутатів захоче, а рішення комітету, він все одно зможе брати участь. Тобто, дивіться, як…

Колеги, я просто вам хочу, що якщо хтось з депутатів захоче, навіть якщо рішення буде офіційно…. Він все одно зможе бути. Ми не забираємо, але просто ми не формуємо як офіційну делегацію, і так далі.

Хто "за"? Один хто був проти? А хто утримався?

Ще раз. Ми ставимо за те, щоб, хто за те, щоб формувати делегацію в Міжпарламентську Асамблею Православ’я, офіційну делегацію, хто "за"?

Ви проголосували за. Хто проти?

 

ЗАЛІЩУК С.П. Шановні колеги, я хочу звернутися до комітету з такою пропозицією. Щоб ми взяти на себе певну функцію такого лідерства в своїх фракціях для того, щоб ці делегації формувалися на прозорих засадах. Я зараз говорю про те, що звертаюся до всіх членів комітету, аби вони в своїх фракціях доповіли на засіданнях про можливість формування, по-перше, таких делегацій.

По-друге, щоб усім членам фракцій було надане рівне право і можливість на змагальних засадах відповідного досвіду, знання мов брати участь у таких делегаціях. Тому ми зі свого боку поінформуємо в "Блоці Петра Порошенка" про можливість формування таких фракцій. І запропонуємо, щоб, перепрошую. Так, так. Так само прошу, щоб і інші члени комітету взяли лідерство в своїх фракціях і запропонували на прозорих засадах. Тому що до мене підходили навіть депутати, до мене підходили, якщо дозволите, я коротко закінчу. До мене підходили депутати з інших фракцій і запитували про це питання, очевидно, вони не знають, яким чином ні це формується, ні за якими принципами, ні хто ухвалює рішення остаточне. Тому, я думаю,  це на нас відповідальність зараз лежить, аби це було ухвалено прозоро.

Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую, Світлана. Саме тому ми сьогодні-завтра розішлемо фракції і наголосимо на важливості представлення України в достойних депутатах, які і мови знають, і досвід, і розуміють, що означає ОБСЄ, ПАРЄ і так далі, а не "туризмом" будуть займатися, бо це – наболіле питання для іміджу України, і ми як комітет маємо зробити все, щоб це були найбільш достойні люди, які розуміють, чому вони в тій чи іншій делегації.

 

ЗАЛІЩУК С.П.  Чи можна тоді попросити, щоб комітет звернувся до лідерів фракцій забезпечити? …………….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Да, ми звернемося…

Володимир.

 

АР'ЄВ В.І. Одна ремарка. Виняткове право дали фракцій  надсилати своїх представників у даному разі. Виняткове. І тому вони, якщо  ми ділимо квоти, то вони надсилають, і ми просто не можемо нічого зробити. Тому, в даному разі…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ну, ми морально можемо закликати, щоб були  люди, які будуть відповідати………. Ну, людина, яка не знає ні англійської, ні французької, ніякої мови, вона хоче їхати в Страсбург… Ну, це тоді логіка  мені не зрозуміла.

Ну, ще є… (Шум у залі) Прекрасно! (Шум у залі) Колеги, Юлія Володимирівна знає англійську.

Переходимо до другого пункту, і на сьогодні перед "різним" останнього, це про затвердження Положення про депутатські групи Верховної Ради  з міжпарламентських зв’язків з іноземними держави. Це питання минулого разу в нас забрало 2,5 години. Я б хотіла, щоб ми сьогодні це питання проговорили за 7 хвилин і завершили так, як ми домовилися, реально о шостій годині, не більше двох годин.

Перед вами є текст положення. Так, як минулого разу ми домовлялися, в мене єдине що –  є зараз побажання, пропозиція, і я на голосування до пункту 3.5. Ми домовлялися про те, що кожен член нашого комітету візьме участь…

 

_______________.  У мене немає…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Як "немає"? Формат А-4? Зникло положення, хтось не хоче ухвалити.

 

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, може, ми поки що різне проговоримо? Поки....

 

_______________. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дивіться, колеги, там в пункті 3.5 ми минулого разу говорили про те, що дуже важливо, щоб кожен член комітету, ну, це не примусово, але бажано, долучався до роботи в організаційних... до роботи організаційних  зборів під час створення груп  міжпарламентських. Щоб ми розділили між собою кількість груп, хто скільки може взяти для того, щоб кожен представник комітету мав участь... брати участь в організаційних засіданнях. І в мене тут одна пропозиція, що оскільки ми розділимо певні країни між кожним членом груп і ми вже навіть домовилися з кризовим центром про своєрідні тренінги, як їздити за кордон, як презентувати Україну, все решта – для бажаючих. Іванка в нас – координатор напрямку. І тому дуже важливо, щоб координатор зборів, визначений комітетом за країнами, так само мав право затверджувати протокол організаційних зборів.

Про відповідальність координаторів конкретних напрямків, визначених комітетом в участях в організаційних зборах і візував засідання, ну, протокол організаційних зборів. Подивіться, будь ласка, пункт 3.5., це фактично передостанній абзац, третій знизу. Я пропоную додати до цього пункту таку річ, як протокол організацій... Всі знайшли? Там, де, дивіться, третій виділено жирним, так 3 сторінка, в мене просто 2-а. Є вже перед очима у всіх? Дивіться, там є: "Секретарі груп можуть обиратися також із числа працівників апарату". І далі наступний абзац: протокол організаційних зборів візує керівник підкомітету з питань міжпарламентських зв'язків двосторонніх там. Я пропоную: керівник підкомітету, кома, координатор визначений комітетом чи координатор, та координатор, визначений комітетом і також у випадку, скажімо, якщо оцей голова комітету, якщо немає там голови підкомітету і так далі, проводити збори…

Давайте, будь ласка.

 

ЛАРІН С.М. Я вибачаюсь, я не був на тому засіданні комітету. Але скажіть, будь ласка, мені, навіщо така за організація, от пункт 3.5. Ну, я очолював групу, там, два скликання я був в багатьох групах і, скажімо відверто, боротьба за ці групи буде десь, може, там п'ять чи шість країн. Інші там заганяють всіх, хто… Я прошу, щоб туди увійшли. І це робота така. Оскільки ти взяв на себе цей візок, то ти його і тягнеш. Там не бюджетні гроші, а там велика робота, я її знаю, я можу розповідати про це. Навіщо так організовувати, коли, я ще раз хочу сказати, країн дуже багато, їх десятки чи сотні, а мова буде йти там про п'ять, шість, де зараз б'ються там за Китай, за Сполучені Штати чи за Австрію. Це стосується тільки там буквально п'ять, сім країн. Інші країни, там ніхто працювати не буде дуже багато. Там арабські країни, я був, очолював всі. Всі міжпарламентські групи арабські і так далі. Ніхто не буде працювати, і ні кого ви ж не примусите їх працювати там. Я от не можу зрозуміти. Можете дуже коротко сказати. Я просто не був і не хочу щоб 2 години ще раз обговорювати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дві з половиною.

Ми просто реально заохочуємо зараз депутатів. Минулого скликання було більше 100 груп. Ні? А, 78. Це скликання все-таки більш активний парламент. Ми очікуємо хоча б, ну, 100 буде груп. І тому оці координатори, по-перше, це залучення членів комітету до роботи з міжпарламентським групами, якісної підготовки депутатів, налагодження економічних стосунків і так далі. Це принципово важливо, щоб в порівнянні з попередніми скликаннями, ці зв'язки працювали не просто як туризм чи вирішення якихось своїх бізнес інтересів, все-таки враховувались інтереси, важливість для країни. І тому на минулому скликанні, зокрема, Володимир  запропонував про те, щоб розділити частину країн між членами комітету, які також будуть скоординовувати зусилля, інформаційно підтримувати, посилювати ті делегації, які будуть їздити в інші країни. Іванна…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Пане Сергію, ваше питання стосувалося трошки іншого. Ви, напевно, питали, чому ми так складно обираємо, пропонуємо обирати керівника і так далі, так. Безумовно, ну, ідея, я думаю, що колеги погодяться, що полягала саме в тому, щоби власне відновити якусь таку справжнє функціонування цієї парламентської дипломатії. Я думаю, що ті люди, які, так як ви кажете, як ви це робили безпосередньо, да, які брали на себе ініціативу і відповідальність, то їм не буде складати ніякого, ну, ніякої проблеми, ніякої складності для них не буде в представлені намірів, планів стосовно того, що вони збираються робити. Це, насправді, може дати додатковий позитивний імпульс тому залученню якихось інших людей до роботи таких груп. І це нам дасть із часом, я не кажу, що це прямо цього року може запрацювати так, як могло би працювати, як міжпарламентський такий механізм взаємодії. Але це в перспективі може, власне кажучи, дати свої плоди нормальної структурованої роботи міжпарламентської дипломатії. Саме з такою метою, я думаю, що, насправді, ми суттєво ускладнили процес, я з вами з цим погоджуюся, ми самі взяли на себе додаткові навантаження. Але це з надією і розрахунком на те, що власне через обкатку такого процесу і викристалізуються справжні можливості отакої міжпарламентської співпраці.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Роман Михайлович.

 

НАСІРОВ Р.М. Да, коротенько. Я еще раз очень коротко скажу и приведу один пример. Я думаю, что все-таки надо решать, но надо решать достаточно быстро, потому что есть еще неотложные, ну, как сказать, очень срочные вопросы в том числе. Приведу один.

Мы все знаем, что там сейчас миссия МВФ в Украине. Мы знаем, что обсуждается вопрос финансирования Украины. Так надо не забывать, у нас вот есть информационное поле какое-то внутри, есть информационное поле вовне. Те же самые представительства, и особенно депутатские группы могут формировать это информационное поле. Да? И потом, благодаря некоторым странам мы можем формировать, в  том числе, и голосование, как это буде голосоваться в МВФ, ан выделение или не выделение денег Украине. Давайте… Для того, что формировать мнение, которое складывается на той стороне, да, это простой пример, надо иметь лоббистов в тех странах, которые потом участвуют в решение, можно так сказать, судьбы Украины. Потому что, если мы затянем этот вопрос, то будет поздно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Михайлович, ми вже сьогодні затверджуємо це питання і вже нарешті приступаємо до того, щоб визначити хто, всіх і тих, найбільш конфліктних країнах США,Китай, Польща і так далі. Чому ми цей процес трошки, можливо, ускладнили? Тому що ми розуміємо, що був підхід, хто більше забирав підписів той й лідер групи. Але це не означає, що і в мене найбільша фракція, я найбільше обіг, але я не маю ніяких стосунків ні до Китаю, ніколи там не був, нікого не знаю, але я хочу, бо, я вважаю, Китай перспективним. І тому, ми, для того, щоб не було ось таких якихось речей, нам важливо, щоб в здоровій конкуренції ідей, бачень що робити, там, чи в Китаї, чи в Японії і так далі перемогли, я, скажімо, керівниками цих міжпарламентських груп стали ті люди, які мають бачення їхніми заступниками і так далі.

 

НАСІРОВ Р.М. А тоді моє питання. А як це стане?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це стане…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Ми прописали, ми прописали цілий механізм. Це означає, що, власне, всі депутати, які хочуть бути членом…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Це в положенні. У вас є положення тексту? Ми зараз вам дамо.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Однієї або іншої групи, вони до 7 груп можуть подати свою заяву про те, що вони сюди в комітет.

 

НАСІРОВ Р.М. А як будуть обиратися керівники?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Там все написано, ми оприлюднимо після того як ми…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Але зараз, я дуже перепрошую, ну, ми реально маємо закінчити о шостій годині. Практика, коли в нас кожне засідання перебігає на півтори-дві години більше, тим більше… ……., будь ласка.

 

ТАРАСЮК Б.І. Дякую. Я хочу колезі сказати, щоб він не переоцінював можливості будь-якої групи по зв'язках…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Михайлович, це вам відповідь

 

ТАРАСЮК Б.І.  З країною через багато обставин. І хочу сказати, що звичайно тут жодна група не зробить більшої роботи ніж, скажімо, профільний комітет Верховної Ради. Ну, і навіть профільний комітет не здатен зробити того, що має зробити і робить Міністерство закордонних справ. Тому не треба переоцінювати діяльність цих груп, здебільшого вони залишаються на папері, тому що не дається фінансування для того, щоб вони здійснювали свої функції. Як ця група може вплинути на рішення, якщо вона не має можливості поїхати і зустрітися з колегами. Дякую.

 

НАСІРОВ Р.М. Этот вопрос легко решаемый.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Роман Михайлович, я думаю, що ваш комітет, Комітет з питань економічного розвитку, бо там є розвиток  економічно-торговельних стосунків з різними країнами, окремо можливо проведемо засідання… або зустріч, не засідання, щоб обговорити, як взаємодіють комітети і просування.

 

НАСІРОВ Р.М.  Дякую. Приймається.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юлія Володимирівна.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  Я б хотіла сказати таку річ. От дивіться, ми кажемо, що  голову групи, якщо є конкуренція,  обирає комітет. Ну я вважаю, що це неправильно, бо голову групи мають обирати члени групи. А комітет може тільки затверджувати.

 

______________ .  Ми це обговорювали, але  тоді…….

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  Ну тут буде…. В комітеті так само й буде.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. В комітеті, наприклад, якщо є група зараз там спірна,  для прикладу Китай, і претендують Блок Порошенка – двоє, і хтось від "Самопомочі". То ми цю групу віддаємо, наприклад, пану Волкову Віктору Івановичу, який як буде координатором цієї групи, збере їх, послухає представників "Самопомочі", послухає представників Блоку Порошенка, можливо хтось з позафракційних і на основі цих критеріїв, які є, ухвалюватиме рішення щодо…

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.  Я не буду сперечатися, бо…  я так понимаю, 2,5 часа копья ломали, все обговоривали. Поэтому я предлагаю, что мы наверне доверимся этому положенню, которое вы разработали, и будем надяться просто на  справедливость выбора комитетом тех или иных глав, потому что вот если это будет большинством в группе, это более справедливо… более понятно для меня. Это более демократический подход какой-то.

Если это будет на уровне комитета, мы можем прийти к тому…. к той ситуации, когда опять там коалиция будет голосовать против членов…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ  Ні, ні.

 

ЛЬОВОЧКІНА Ю.В.    То есть опасность вот такая лежит. Ну  я не хочу, я еще раз повторю, ломать копья. Вот я доверяю там вашему решению, комитету и буду надеяться, что вот мы будем эти должности как бы утверждать …..группой справедливо.

Может быть у Сергея Николаевича какое-то другое мнение…

 

ЗАЛІЩУК С.П. Друзі, я один хотіла коментар сказати. Навпаки, ми заклали набагато демократичний принцип. І якщо ви подивитеся, там, наприклад, ми запропонували, щоби на комітеті розглядали, коли є кілька претендентів, щоб вони подавали  документи з знання мов, який у них є досвід співпраці з цими країнами, які у них є плани, пріоритети. Все буде видно просто одразу. 

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Юлія Володимирівна, як раз було питання, якщо там 55 і 53, то цього достатньо. І тому ми вирішили, що в таких випадках це би мало виноситися на комітет.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Колеги, все-таки, я вже не знаю, я, мабуть, знімаю свою пропозицію про те, щоб координатор так само визначений комітетом мав право… Чи хай буде? Тоді я поставлю на пропозицію про те, щоб протокол, єдине, єдину поправку… Ну, якщо ти будеш координатором групи "Китай", Світлана, наприклад, то ти якраз і завізуєш протокол організаційних зборів. Ні, тоді, цей…

 

_______________. …….. Що ми цим вирішуємо, яку проблему ми цим вирішуємо?

 

_______________. Нічого.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо не буде Володі, наприклад, і…

 

_______________. Буде Володя.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Добре.

 

ЛАРІН С.М. У мене пропозиція. Для того, щоб не було переваги "Блоку Петра Порошенка" чи більшості, тобто треба записати в положення, що не більше 7 комітетів, міжпарламентських груп, а 3 записати і тоді нормально розподіляться. А так дійсно одна велика фракція може кочувати по всіх, цих, міжпарламентських групах і тоді створювати більшість. Тому я, Бориса Івановича теж для депутатів, які не працювали багато таких буде, там, 5-7, де будуть спірні питання, а інші питання, ви не знайдете людей. Ну, я ж заганяю … по групах.

 

АР’ЄВ В.І. Можна? Сергій Миколайович, ми для того, щоб уникнути цієї ситуації і чітко прописали, що приймає рішення комітет у випадку ситуацій спірних. І тут в комітеті у однієї фракції немає більшості.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Цю поправку єдину про те, що протокол організаційних зборів візує керівник підкомітету (кома), координатор ви значений, там, Комітетом з питань міжпарламентських зв'язків і так далі.

 

_______________. Або голова комітету.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Або голова, якщо, ну, за відсутністю цього профільного комітету.

Хто – за?

 

_______________. В мене питання…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хтось один.

 

_______________. Або треба тоді сформулювати або нікому, або…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Або. Візує один або візує керівник підкомітету, або координатор…

Хто – за?

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Я правильно розумію, що після того воно без керівника підкомітету, в принципі, йде на засідання? Ну?

 

АР’ЄВ В.І. Я категорично проти цього був від самого початку. Шановні друзі, в даному разі ми ж говоримо координатор має зробити, а керівник комітету завізувати і подати на засідання комітету. Ми в даному разі, я ж кажу, ми змінюємо абсолютно всю структуру нормального проходження документу от і все.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  "За" проголосувати. Колеги, переходимо до "різного" пункту, будь ласка.

Ми проголосували… ми проголосували за пропозицію, що якщо ми розділимо, що декілька країн мають конкретні члени комітету і вони візують протоколи…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Організаційні збори…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Організаційні збори, так. І візують протокол, там де вони були, бо вони були бачили там засідання, розумієте в чому ідея? Я не буду ходити на всі збори, але я довіряю Світлані, якщо вона піде на групу Китай, де буде дискусія і так далі, вона завізує, що вона була на цій зустрічі і бере на себе відповідальність, що вона підтверджує…

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Правильно, що ти підписуєш протокол…

 

_______________. … в протоколі те, що ви бачили своїми очами…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Правильно, якраз в цьому і є в цьому ідея.

 

_______________. … візуємо.

 

_______________. Візуємо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ти візуєш, що ти була голова зборів. Так, точно.

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Ми за це і проголосували.

 

АР’ЄВ В.І. Тоді  я пропоную свою пропозицію, що так само візує керівник підкомітету, який готує подає на засідання комітету цей протокол. Тому що це нормальна ситуація, коли людина, яка готує відповідно ставить свій підпис – це нормальний, діловий обіг.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Тоді двоє візують?

 

АР’ЄВ В.І. Да. Це моя тоді відповідна пропозиція зняти або, змінити на та.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Хто за пропозицію, щоб зняти або на та? Хто - "за"?

 

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, все. Переходимо …

Ставлю на голосування в цілому положення. Хто - "за"?

Різне. В пункті різному, Іванна хотіла сказати про законопроект …

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Що перепрошую?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ми ще не визначили координаторів.

 

(Загальна дискусія)

 

АР’ЄВ В.І. Спочатку положення має підписати Голова Верховної Ради, а потім відповідно до цього положення (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги, але документи можна роздавати, я думаю.

Колеги розходимося. Буквально дві хвилини, Іванно.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.   Я дуже коротко. Пам'ятаєте колеги ми минулого разу обговорювали питання по постанові там і законопроекту по Римському статуту, по ратифікації. І я просто хотіла сказати, повідомити, що один з колег, наших, депутатів пан Купрій, він ініціював збір підписів, власне кажучи, на те, щоб вносити зміни до Конституції для того, щоб якомога швидше можна було приєднатися до ратифікації Римського статуту і для того, щоб ми могли поставити питання про притягнення до відповідальності колишніх керівників держави, які, санкції проти яких, наші внутрішні, можуть, власне кажучи, перестати діяти з 1 січня 2015 року. І ми можемо втрати всі надбання принаймні тих …

Не арешти на рахунки, а як правильно?

Ну, розслідувань і заморожених рахунків, які є закордоном колишніх керівників країни.

Тому є така пропозиція. Якщо вона  вас цікавить, то 712 кабінет, помічник пана Купрія там збирає підписи. Ви знаєте, що для внесення одного речення в зміни в Конституцію для того, щоб потім можна було ратифікувати і приєднатися до Римського статуту, можна підписатися.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Да. Я розумію, але принаймні ми запустимо цей процес у дію і це може дати додаткові важелі для того доручення, ну, не доручення, а того звернення яке ми сформулювали минулого разу до Президента з тим, щоб ініціювати процес звернення…  в дію хоча б кількох статей.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую Іванно. Відповідно до рішення минулого комітету ми звертаємося до Гройсмана, щодо  Римського статуту ратифікації. Лист секретаріат  уже підготував,  будемо направляти і під час  особистої зустрічі передамо йому наш варіант звернення  до Президента від імені Гройсмана, щодо  Римського статуту.

Віктор Іванович, ви дуже коротко, хвилину і завершуємо.

 

 ВОВК В.І. Я  хочу поінформувати колег по комітету,  що сьогодні було засідання  Ради коаліції, на якому   в організаційному плані  розглядалося питання щодо  тих 3-х законопроектів в контексті скасування позаблокового  статусу та  набуття Україною членства  в Організації Північноатлантичного договору, який ми розглядали. Всі 3 законопроекти, які ми розглядали минулого разу на   засіданні нашого комітету. 

Я поінформував учасників цієї ради коаліції про те, що це питання розглядалося на нашому  комітеті і про те,  що комітет рекомендував  всім авторам відкликати свої законопроекти і  подати спільний узгоджений проект.  Значить в цьому зв'язку з хочу поінформувати вас про дві обставини. Перша, позитивна, полягає в тому, що  всі представники, всіх фракцій  коаліції домовилися про те, що їхні законопроекти будуть  відкликані.

Був присутній Сергій Володимирович Пашинський один з авторів, який не був на нашому комітеті, він також погодився на відкликання в якому контексті? Що  коаліція звертається через пана Луценка координатора коаліції, звертається до Президента з пропозицією, щоб Президент вніс відповідний узгоджений законопроект.  У випадку, якщо Президент його не внесе, тоді його внесуть представники, керівники, спільно внесуть керівники фракцій членів коаліції.

Така домовленість була  досягнута, тому почекаємо, можливо Президент внесе, а якщо не внесе Президент,  внесуть представники всіх фракцій коаліції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Дедлайн?   

 

ВОВК В.І. Ні, дедлайн не обговорювався, просто було прохання пану Юрію Луценку передати  цю пропозицію, це прохання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Вікторе Івановичу, дуже вам …

 

 ВОВК В.І. Зачекайте, але там був другий аспект, трошки менш позитивний,  я би сказав виникла дещо дивна ситуація,  тому що, на наш розгляд, на нашому комітеті цих трьох законопроектів і на те, що ми прийняли таке рішення, досить була така, я не хотів би сказати агресивна, але був змушений сказати, агресивна реакція пана Пашинського, керівника Комітету з оборони.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.    Що це ваш предмет відання.

 

ВОВК В.І. Про те, чому взагалі наш комітет розглядав це питання, чому ми взагалі приймали якесь рішення, чому ми взагалі, так би мовити, щось там рекомендували і так далі? До речі, на захист нашого комітету виступив і пан Юрій Луценко, координатор коаліції, Віталій Ковальчук від блоку Порошенка. Але, що я хочу сказати? Ви розумієте, це вже другий раз, що ми спостерігаємо з боку Комітету з євроінтеграції, які зазіхання на повноваження і на сферу компетенції нашого комітету. На цей раз ми бачимо відповідно, при чому в такій різкій формі з боку Комітету з питань оборони і безпеки. Таке враження в мене складається, що деякі інші профільні комітети намагаються обрізати нашу сферу компетенції.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Віктор Іванович, вони, щоб так працювали, як наш комітет.

 

ВОВК В.І. Я просто хочу, щоб ми протокольно доручили голові комітету, щоб вона якось підняла це питання перед Головою Верховної Ради і все-таки домовилася. Тим більше, що, ви розумієте, і формально за всіма ознаками питання НАТО відноситься до відома нашого комітету. Незрозуміло чому, взагалі, профільним комітетом був визначений комітет Пашинського, це дивна дуже ситуація.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Борис Іванович підтримує. Борису Івановичу коментар. І тут є дві пропозиції, вже бігом розумію. Давайте, Борис Іванович.

 

ТАРАСЮК Б.І. Коментар полягає в тому, що Президент вже сьогодні у Варшаві оголосив, що він збирається внести такий законопроект. Але в мене питання, там в усіх повідомленнях посилання лише на зняття позаблоковості, а як відносно відновлення курсу на членство в НАТО? От уявімо собі, що Президент не внесе законопроект з другою частиною, я особисто буду наполягати.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Так будемо вносити поправки.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Між першим і другим читанням.

Колеги. Дякую, Борис Іванович. Ще наш колега Володимир Ар'єв  пропонує подякувати відзначенням грамоти Верховної Ради України наших колег з Литовської Республіки, депутатів Сейму та посла Литовської республіки за те, що, за визначний вклад в підтримку міжнародних інтересів України.

Список колег …….

 

АР’ЄВ В.І. А можна я зачитаю? Бенедітка Сьотка, Артурас Павлаускас, Емануеля Зінгеріса, Ондроніса Жубаліс, Зігіміна Таспавільйоніс.

 

______________. (Не чути)

 

АР’ЄВ В.І. Да. Колись литовською говорив в дитинстві.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Якщо не заперечуєте це за внесок в лобіюванні акту в США. Так?

 

АР’ЄВ В.І. Так. Це за підтримку, величезну підтримку, які цю люди надали для того, щоб акт був підтриманий. І в принципі Грамота від Верховної Ради може бути цілком нормальною подякую за це.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Колеги. Це, я не знаю ставити на голосування?

Хто "за" те, щоб направити подяку? Хто проти? Хто утримався?

 

ВОВК В.І. Але я теж прошу поставити на голосування протокольне доручення нашого комітету вам, як голові комітету, щоб ви провели переговори з Головою Верховної Ради відносно більш адекватного до офіційно затвердженою Постанови Верховної Ради розподілу сфер компетенцій, щоб розписували все таки профільним комітетам в таких випадках, як НАТО і так далі, щоб на нас розписували це питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Одноголосно.

Колеги і ще таке. Є економічний форум який буде у Варшаві, ой, не в Варшаві, а в Лодзі. І нас тут запрошують. Ви всі мали можливість ознайомитися. Тільки за власний кошт до Варшави, а далі до Лодзі вже вас довезуть. Там дуже хороші тематики. Запрошуємо взяти участь. Поки виявив бажання Володимир Ар'єв взяти участь в такій конференції. Якщо будуть ще охочі поїхати представити Україну, це хороша конференція, зголошуйтесь, будь ласка.

Колеги ніхто не проти, щоб від нашого комітету Володимир Ар'єв і Борис Іванович поїхали?

Ви не читали? Я думаю, що ви зможете доєднатися також якщо буде цей…

Колеги, ще хочу вас поінформувати на останок, що разом з Борисом Івановичем, як головою підкомітету ми готуємо зміни до Закону про дипломатичну службу. Одне з ключових положень там, оскільки тут були сьогодні слушні зауваження, що немає міністра, і ми будемо просити…

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О. Я перепрошую, не йшлося про відсутність міністра, а йшлося про відсутність заступників Кабінету Міністрів або заступників міністра. І це було зауваження, власне, не до Міністерства закордонних справ заради справедливості, а до Міністерства юстиції, економіки, фінансів і так далі.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тобто, колеги, дивіться, внесення змін до Закону "Про дипломатичну службу", хто має бажання, Володимир, вас це теж стосується. Борис Іванович у нас буде центром напрацювання пропозицій, як голова підкомітету відповідного. Я думаю, що його треба дуже, особливо в тій частині повернення співбесід, консультацій з послами з нашим комітетом. Це одне з ключових, тому що, по-перше, є дуже багато країн, де немає наших послів, по-друге, треба повернути гарну практику консультацій з комітетом, зокрема, в Литві, це є одне з обов'язкових процедур у багатьох інших країнах, в Сполучених Штатах так само, тому що це один з ключових представників країни на міжнародній арені.

На цьому наше засідання пропоную завершити.

А, бюджет.

 

АР’ЄВ В.І. Пропозиція. Шановні колеги, є пропозиція, все ж таки ще три хвилини, щодо того чи будемо ми направляти до бюджетного комітету пропозицію і відповідно до Кабінету Міністрів не фінансувати витрати, пов'язані з участю України з СНД, зокрема, внесок.

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Оскільки ми обговорили і ми, власне, на комітеті прийняли рішення стосовно того, що ми рекомендували б до прийняття Верховною Радою постанови про вихід з органів СНД, несплати членських внесків і, ми знаємо, що по факту, і не формування парламентської делегації, оскільки, ми знаємо, що по факту цього року Україна теж не платила ці внески, то я б пропонувала підтримати цю пропозицію. Єдине, що її правильно треба сформулювати через те, що вона редакційно, через те, що там в одну статтю, бюджетну статтю закладено членський внесок СОТ і членський внесок в СНД. І тому з тієї бюджетної статті не зрозуміло, скільки, яка кількість грошей передбачено оплату внеску на СОТ, а яка …

 

АР'ЄВ В.І. Рекомендувати Міністерству фінансів виключити витрати передбачені для СНД …

 

______________. (Не чути)

 

АР'ЄВ В.І. Зі статті, да, за номером, там і номер відповідний, да. Просто за рішенням комітету.

 

ТАРАСЮК Б.І.  Я хочу вас проінформувати, що я вже вніс пропозицію нашому представнику в бюджетному комітеті, щоб він добивався вилучення. Це може зробити кожен з нас через своїх представників в бюджетному комітеті.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, колеги, я думаю, що це не для рішення комітету. Кожен депутат тут вже якраз має право …

 

КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ І.О.  Чому ні. Якщо тут є …

 

АР’ЄВ В.І. Це може бути для рішення комітету важливо якби вніс конкретний депутат якщо ми рекомендуємо, як комітет таким чином. Це набагато більш має вагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Добре.  Ставлю на голосування підтримати, як рекомендацію комітету ...

 

______________. (Не чути)

 

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Воно  було в різному. Ми говорили…

 

АР’ЄВ В.І. Я з самого початку запропонував внести його в порядок …

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Так, колеги, воно було. Перепрошую.

Хто "за" те, щоб комітет вніс пропозицію бюджетному комітету не фінансувати СНД? Проти? Хто утримався? Нема.

Дуже дякую всім за участь у сьогоднішньому засіданні. Гарних вам наступних робочих днів. І до зустрічі вже наступного тижня.