18 вересня 2018, 15:56

Співголови групи дружби Україна - Велика Британія Світлана Заліщук та Олексій Рябчин 17 вересня 2018 року взяли участь в засіданні круглого столу на тему: "Шотландія-Україна з протидії російської дезінформації"

Співголови групи дружби Україна - Велика Британія Світлана Заліщук та Олексій Рябчин  17 вересня 2018 року взяли участь в засіданні круглого столу, організаторами якого виступили Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики, офіс Вестмінської фундації за демократію Шотландської національної партії (ШНП) і група дружби міжпарламентських зв’язків з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії.

 

У заході взяли участь народні депутати, шотландські депутати Парламенту Об'єднаного Королівства та представники українського громадянського суспільства.


Під час круглого столу обговорювалися політичні підходи, які можуть допомогти більш успішно виявляти і протидіяти російській дезінформації на національному та світовому рівні.

Співголова групи дружби Україна-Велика Британія Олексій Рябчин повідомив, що народні депутати разом із британськими парламентаріями побували на Донбасі, де відвідали місця боїв і спілкувалися з місцевою владою, студентством та мешканцями. За його словами, поїздка допомогла закордонним гостям на власні очі побачити наслідки агресії Російської Федерації і краще зрозуміти наші реалії. Члени ШНП стали більшими адвокатами України у британському парламенті в питаннях «Північного потоку 2», візової лібералізації тощо.


Виступаючи під час круглого столу, шотландський депутат Парламенту Об'єднаного Королівства Патрік Грейді наголосив, що Британія зіткнулася із активною російською дезінформацією і пропагандою під час проведення референдумів щодо незалежності Шотландії у вересні 2014 року і щодо виходу Великобританії з ЄС і цей вплив є нині, наприклад, коли йдеться про отруєння Скрипалів у Солсбері. За його словами, наразі йдеться про збільшення масштабів цієї дезінформації і цей тиск буде зростати під час будь-яких виборів, включаючи українські.


Депутат Британського Парламенту Мартін Догерті-Г’юз наголосив на схожості ідей і давніх традиціях взаємодії Шотландії та України. І на сьогоднішній день країни продовжують виявляти солідарність. На його думку, говорячи про інформаційне втручання, Європа не повинна забувати про фізичне втручання в Україну Російської Федерації.

За словами парламентарія, дезінформація Росії діє скрізь однаково і налаштована на всіляку підтримку розділення і відмінностей.


Журналіст і дослідник, старший науковий співробітник Інституту державності Бен Робінсон, який з початку анексії і окупації Донбасу неодноразово там бував і на місці знайомився із наслідками агресії Росії наголосив, що Україна зараз на передовій боротьби з російською дезінформацією і Європі і необхідно вивчати її досвід. Зокрема, розвінчувати дезінформацію можуть допомагати конкретні історії з життя на сході України.

Учасники круглого столу наголошували, що нова стратегія боротьби з дезінформацією має передбачати оперативне реагування і децентралізацію. Також зазначалося, що роботу необхідно починати на рівні шкіл, навчаючи дітей перевіряти інформацію.
Депутати обох країн підкреслювали, що самостійно цю інформаційну війну не виграє жодна країна. На їхню думку, потрібна консолідація зусиль законодавців і громадськості.